Úvod > Co chcete dělat? > Židovská márnice v Boskovicích

Židovská márnice v Boskovicích

Památky
Jednoduchá stavba na židovském hřbitově v Boskovicích, znovu postavená z původních kamenů a cihel, sloužila pro takzvanou taháru neboli očistu. Nebožtíka zde připravili do rakve a pohřební bratrstvo u něj setrvalo do druhého dne, než jej uložili do země.
Propadlá střecha a polorozbořené zdi. Tak vypadala zchátralá stavba márnice na boskovickém židovském hřbitově před kompletní rekonstrukcí, která byla dokončena na začátku roku 2016. Při rekonstrukci se vycházelo především z fotografií z padesátých let, protože plánky se objevit nepodařilo.

Na své místo se vrátily také dvě kamenné desky s hebrejskými nápisy. Jedna z nich nese modlitbu kadiš označovanou jako modlitbu za mrtvé, na druhé je přímluva za všechny, kdo třicet dní nenavštívili hřbitov, jak ukládají židovské povinnosti. Na zadní straně jedné z desek se dochoval letopočet 1763. Márnici s hřbitovem lze navštívit při prohlídkách s průvodcem, v rámci III. prohlídkového okruhu.

Židovský hřbitov v Boskovicích je s 2 500 náhrobky třetí největší v Česku. Podobně jako ghetto v centru Boskovic ale po druhé světové válce chátral. Ještě na začátku 19. století tvořilo přes dva tisíce Židů třetinu zdejších obyvatel, bohatší z nich se ale postupně stěhovali do větších měst. Zbylých 458 Židů nacisté v roce 1942 násilně deportovali do Terezína a dalších koncentračních táborů, po válce se jich vrátily necelé dvě desítky, i ti ale za pár let odešli.
Celý popis
Naposledy změněno: 5. 8. 2020