ÚvodAktualityBěžkaři se mohou letos v Brdech těšit na desítky kilometrů bílých stop

Zimní sporty

Běžkaři se mohou letos v Brdech těšit na desítky kilometrů bílých stop

*****
5 z 5 | 1 hodnocení

16. prosince 2021


Běžkaři, kteří mají možnost vyrazit do Chráněné krajinné oblasti Brdy, si letos přijdou na své. Vojenské lesy a statky ČR a město Příbram se domluvili na systému tras, které státní podnik spravující převážnou část CHKO ponechá v zimní sezóně pro běžkařské trasy a nebude je prohrnovat ani jinak upravovat v rámci zimní údržby komunikací. Část z nich bude naopak strojově upravována.
Běžky BrdyMěsto Příbram a Vojenské lesy a statky již několik let spolupracují, aby před každou zimní sezónou zajistily systém, v němž dostanou adekvátní prostor v brdské přírodě milovníci bílé stopy, a zároveň bude zajištěna nezbytná sjízdnost části komunikací v chráněné krajinné oblasti. Rok od roku se celý systém trochu liší podle potřeb VLS, letos především v návaznosti na dokončení sanačních těžeb po kůrovcové kalamitě.

Letos budou moci běžkaři využívat na hřebenech tzv. Brdskou lyžařskou magistrálu ze Zaječova přes Dlouhý vrch, Houpák a Tok na Brdské sedlo a dál až na Prahu a do Teslín. Na ni bude navazovat systém dalších cest, který je podobný jako v loňském roce. Brdské trasy budou opět napojeny na celou řadu vhodných nástupních míst na okraji chráněné krajinné oblasti jak ve Středočeském, tak i Plzeňském kraji. Oproti minulé sezóně se letos nebudou upravovat trasy na lesní cestě Obrázecká, kterou Vojenské lesy potřebují pro zajištění těžby, a také menší úsek lesních cest Dlouhá, Korunská, Dobrotivská a část protipožárního příkopu.
 

Nástupní místa a nové okruhy

Běžky BrdyVhodnými nástupními místy s dopravou, či návštěvnickými parkovacími kapacitami jsou i letos Nepomuk, Láz, Bohutín, Příbram–Kozičín a Příbram–Orlov. Mimo to také Obecnice, Zaječov, Teslíny, Strašice, Dobřív, Mirošov, Skořice a Míšov. Pro aktuální sezónu se ke spolupráci připojily obec Strašice a Ski areál Těškov, které připravily několik tras z plzeňské strany Brd, konkrétně ze Strašic, Mirošova, Skořic a nedalekého Těškova. Ty budou upravovány strojově pro klasický i volný styl.

Město Příbram spolu s Městskými lesy letos vyzkouší stopovací zařízení na úpravu tras. Město využije stroj k úpravě menších okruhů u Orlova a Kozičína a pokud budou i ve městě dobré podmínky také v areálu bývalého atletického oválu na Zdaboři. Cílem je vytvořit trasy pro méně zkušené nebo začínající běžkaře. Úprava stop ve vrcholových partiích Brd, konkrétně kolem protipožárního příkopu na Toku, bude realizovaná podle finančních a technických možností města Příbram a obce Strašice.

Otázky a odpovědi jsou automaticky sestaveny z obsahu této stránky.
Nahlásit neaktuální obsah

Související témata

Redakce Kudy z nudy

Brdy na běžkách – výlet na brdskou osmistovku Zimní sporty

Brdy na běžkách – výlet na brdskou osmistovku

Skvělý výlet pohořím Brdy kolem Chynínských buků v Plzeňském kraji si užijete na trase Chynín – U Trojice – Fajmanovy skály a Klenky – Na Jezárkách – Na Bůrku – Nad Maráskem – Na Bůrku – Moricka (u posedu) – Chynín.

Brdy na běžkách – z Míšova na Bůrku Zimní sporty

Brdy na běžkách – z Míšova na Bůrku

Slušný běžkařský výlet můžete zažít v části Brd, která náleží k Plzeňskému kraji na trase Míšov – U Dívčí studánky – Nad Maráskem – Na Bůrku – Chynín – Getsemanka – Míšov.

Na běžkách po Hřebenech – brdská magistrála nedaleko Prahy Zimní sporty

Na běžkách po Hřebenech – brdská magistrála nedaleko Prahy

Brdské Hřebeny jsou severovýchodní částí Brdské vrchoviny. Když se povede zimní sezona a na Brdech je dost sněhu, je brdská magistrála tím nejlepším běžkovým terénem v sousedství Prahy. A začít se dá už třeba na Zbraslavi.

Brdy na běžkách – Středobrdská magistrála Zimní sporty

Brdy na běžkách – Středobrdská magistrála

Středobrdská magistrála, kterou udržuje během zimy několik místních nadšenců, začíná v Zaječově a končí u Příbrami. Základní varianta je dlouhá 23 kilometrů a vede přes Orlov, Obecnické sedlo, vrchol Velkého Toku, bývalou hájovnu Carvánka či vodní nádrž Palmovka.

Aktuality z kategorie Zimní sporty v regionu Středočeský kraj

Vše (17)

Kam na běžky v okolí Prahy ve a středních Čechách? Brdy, Sibiř i Ladův kraj

Když se o slovo přihlásí pravá zima i v nížinách, sněhová nadílka potěší nejen děti, ale i dospělé. Běžkovat se nakonec dá nejen v okolí hlavního...

Zimní sporty, Středočeský kraj

Ski areál Chotouň je v provozu! Přijeďte si zalyžovat s dětmi kousek za Prahu

Pražští lyžaři nemusí za nenáročnou zimní zábavou cestovat daleko do hor. Poblíž Jílového u Prahy mají k dispozici středisko s 300 metrů dlouhou...

Zimní sporty, Středočeský kraj

Zimní tipy na aktivní odpočinek: Střední Čechy i v zimě lákají na výlet

Střední Čechy nejsou jen oblastí historických památek a pohádkových měst – v zimě se proměňují v ráj pro milovníky aktivního odpočinku. Jste-li...

Zimní sporty, Středočeský kraj

Zima 2025/2026 na Monínci? Nahoru Resort Monínec: nový brand i bobová dráha

Také patříte k milovníkům sjezdového lyžování a nemůžete se dočkat, až napadne první sníh? Na středočeském Monínci nemusíte na nic čekat. V provozu...

Zimní sporty, Středočeský kraj

Užijte si Monínec! Zahajuje letošní zimní sezonu už 15. listopadu

V sobotu 15. listopadu 2025 spustí na Monínci Horní kotvu v délce 600 metrů a v plné šíři. V provozu bude také Hotelová lyžařská škola. Monínec je...

Zimní sporty, Středočeský kraj

Ski areál Monínec pořádá závod Dark Snow – zkuste si zazávodit v nočním sjezdu na lyžích!

Jednou z největších sportovní akcí letošní zimy pro veřejnost bude Dark Snow, noční závod ve sjezdu, který se na Monínci uskuteční v neděli 26. ledna...

Zimní sporty, Středočeský kraj

Kam na sjezdovky ve Středních Čechách? Poznejte místa, kde se dá lyžovat v okolí Prahy

Když jsou dobré sněhové podmínky, mohou se lyžaři ze středních Čech anebo Prahy věnovat zimním radovánkám na sněhu v místech, které mají doslova za...

Zimní sporty, Středočeský kraj

Areál Monínec otevřel lyžařskou sezónu jako první! Pod Javorovou skálou se už lyžuje

Středočeský Skiareál Monínec spustil provoz hlavní sjezdovky již 17. listopadu 2024. Během týdne jsou lyžaři zváni na večerní lyžování standardně od...

Zimní sporty, Středočeský kraj

Na Mělníku se pojede "Jizerská padesátka"

Proč čekat s lyžemi na zimu? Ještě by mohl napadnout třeba i sníh... To je motto každoroční recesistické akce Mělnická jizerská padesátka, závodu na...

Zimní sporty, Středočeský kraj

Monínec už zasněžuje – otevře lyžařskou sezónu již v polovině listopadu!

Areál Monínec bude letos opět jedním z prvních domácích středisek, kde si bude moci každý zalyžovat. Sezóna pro veřejnost v areálu odstartuje již v...

Zimní sporty, Středočeský kraj