!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Přehrada Láz u Příbrami
Příroda

Přehrada Láz u Příbrami

Vodní dílo Láz bylo postaveno v letech 1818 – 1822 na horním toku Litavky cca 8 km nad Příbramí. Původně měl tento rybník účel zásobovat stříbrné doly v Březových Horách vodou k pohánění různých mechanizmů a k pohonu pil. Dnes je zásobárnou pitné vody.
Vodní nádrž Láz se nachází 1 km vzdušnou čarou západně od obce Láz (Žernová) nedaleko Příbrami. Je první přehradou na toku řeky Litavky, která pramení několik kilometrů západním směrem. Nádrž byla budována v letech 1818–22 jako zásobárna vody pro příbramské doly a hutě. Původně se jmenovala podle arcivévody Františka Karla Erzherzog Franz Karl Teich No.1.

Lázská nádrž byla propojena s o něco výše položenou Pilskou nádrží korytem, které od Lázu dále pokračovalo velkým obloukem až na Březové Hory v Příbrami. Tudy byla vedena voda pro důlní a hutní provozy. Tento zděný povrchový kanál, zvaný také "Struhy", dlouhý 17,5 km je u nás zcela ojedinělou technickou památkou. Po roce 1960 však již nebyl udržován a nachází se nyní v žalostném stavu, na řadě míst je i zasypán.

V letech 1857-59 byla po havárii rekonstruována. K další významné rekonstrukci se pak přistoupilo až po více než 100 letech, mezi lety 1991-93. V současnosti slouží jako jeden z rezervoárů pitné vody pro příbramskou aglomeraci.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 5. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Penziony Kunc

Penziony Kunc

Láz, Střední Čechy
Rodinný penzion Rafanda

Rodinný penzion Rafanda

Bohutín, Střední Čechy
Ubytovna a restaurace U Stadionu

Ubytovna a restaurace U Stadionu

Rožmitál pod Třemšínem, Střední Čechy
Hotel U bílého lva

Hotel U bílého lva

Rožmitál pod Třemšínem, Střední Čechy