!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Benešova vila se opět otevře veřejnosti
Benešova vila se opět otevře veřejnosti
"> "> "> Busta E. Beneše v zahrade "> ">
Památky

Benešova vila se opět otevře veřejnosti

Vydáno 9. dubna 2019
Reprezentační prostor předsedy vlády, Benešova vila v Sezimově Ústí, se letos zájemcům o architekturu a historii otevře na celou letní sezónu, a to od 12. dubna do 28. 10. 2019. Prohlídky pro širokou veřejnost se zde konají vždy v sobotu a neděli od 10:00 do 17:00 hodin. Zájemci o prohlídku se mohou těšit na oblíbené prezidentovo zákoutí v přízemní hale, jídelnu a pracovnu, která se spolu s ložnicí nachází v prvním patře.
Benešova vilaNávštěvníci si v Benešově vile mohou prohlédnout interiér i exteriér vily, jejíž fasáda se navrátila do původního barevného pojetí s typickými zelenými okenicemi. Příchozí uvidí oblíbené prezidentovo zákoutí, které se nachází v přízemní hale, dále jídelnu a pracovnu v prvním patře a mohou obdivovat také interiér vily, který je vybaven starožitnostmi a dobovým nábytkem tak, jak svůj dům vybavili manželé Benešovi.

Součástí komentované prohlídky je též procházka přilehlým parkem, který je jednou z mála zachovaných zahrad z 30. let 20. století na našem území. Tato trasa je zakončena u hrobky manželů Benešových. Prohlídky se budou konat od 12. 4. do 30. 6. a od 6. 9. do 28. 10. 2019, vždy o víkendech (a státních svátcích), až do 28. října 2019. Maximální počet návštěvníků ve skupině je 15 osob, zájemce prosíme o včasnou rezervaci přes rezervační systém Národního muzea, které vilu spravuje, a to nejpozději 30 minut před prohlídkou.
 
Edvard BenešV listopadu 2000 prohlásilo Ministerstvo kultury České republiky někdejší letní sídlo Edvarda Beneše za kulturní památku. Vila v letech 2006 až 2009 náročnou obnovou, během níž byly odstraněny necitlivé zásahy a opraven plášť budovy. Ve spolupráci z Husitským muzeem v Táboře byl do interiéru navrácen dobový inventář a vila tak získala svůj původní charakter. Dnes slouží nejen jako reprezentační prostory předsedy vlády, ale je především důstojným památníkem Hany a Edvarda Benešových.

Osobní i politický život Edvarda Beneše je přehledně zdokumentován také v expozici Husitského muzea v Táboře, která se nachází v dolní části zahrady v Památníku Edvarda Beneše, prezidenta republiky.
Benešova vila v Sezimově Ústí

Benešova vila v Sezimově Ústí

Rozsáhlý areál Benešovy vily se nachází v Sezimově Ústí, na soutoku Kozského potoka a Lužnice, a to na místě, kde podle tradice kázával mistr Jan Hus. Osobitý a zvláštní styl domu manželů Benešových byl ovlivněn jihofrancouzskou architekturou a doplňuje jej rozsáhlá pěstěná zahrada.

Památník dr. Edvarda Beneše v Sezimově Ústí

Památník dr. Edvarda Beneše v Sezimově Ústí

Památník dr. Edvarda Beneše, prezidenta republiky je věnován státnickému dílu a demokratickému odkazu druhého československého prezidenta Edvarda Beneše a zároveň jeho rodinnému životu v Sezimově Ústí.