ÚvodAktualityPodzimní tip na výlet k Bratrským oltářům u České Kamenice
Památky

Podzimní tip na výlet k Bratrským oltářům u České Kamenice

  • 13. října 2024
Cílem podzimní procházky se může stát výletní a poutní místo Bratrský oltář u České Kamenice. Do romantického lesního zákoutí, 2 km severovýchodně od České Kamenice, vás zavede vrátila křížová cesta z roku 1887. Tvoří ji třináct obrázků v dřevěných kapličkách, zabudovaných do pískovcových skal. Místo podle pověstí tajně navštěvovali evangelíci.
vyhlídka jehlaNa výlet za Bratrskými oltáři se vydejte z České Kamenice. Od náměstí Míru vás povede modrá značka, a to nejprve ke skalní vyhlídce Jehla. Dvouvrcholový čedičový kopec (478 m) se vypíná asi 1 km severovýchodně nad Českou Kamenicí. Z jeho jihozápadního vrcholu vybíhá úzký skalnatý hřbítek, strmě spadající do údolí, který je tvořen špičatými čedičovými skalisky, podle nichž byl vrch zřejmě pojmenován. Z vrcholu Jehly je pěkný výhled do údolí na Českou Kamenici se Zámeckým vrchem, na vzdálenější Kamenický Šenov a zalesněné kopce Lužických hor. Na západní straně vystupuje České středohoří s Bukovou horou a České Švýcarsko s mohutným Růžovským vrchem, za pěkného počasí je v dálce viditelný Děčínský Sněžník, Milešovka a stolové hory Saského Švýcarska v Německu.

V lesích kolem Jehly a sousedního Kunratického vrchu byl v minulosti vytvořen rozsáhlý přírodní park s četnými odpočinkovými zákoutími a výletními místy. V nevelkém pískovcovém skalním bloku vyla od nepaměti vytesaná kaplička Nejsvětější Trojice, jejíž výzdoba byla po 2. světové válce zničena a teprv na jaře 2019 se jí podařilo opět obnovit.
 

Bratrské oltáře jsou ukryty v lesnaté strži

bratrské oltářeNa severovýchodním svahu Jehly, v zalesněné boční strži ukryté Bratrské oltáře. Na malé plošince, přístupné po kamenných schodech, jsou v pískovcových skalách vytesané rámy a výklenky kopiemi obrazů původní křížové cesty z konce 19. století. Ta byla v roce 2010 nečekaně nalezena P. Jordánem Červeným z Římskokatolické farnosti – děkanství Česká Kamenice. Nově namalované obrazy od Michala Janovského z České Lípy byly vloženy do nově vyrobených replik původních dřevěných schrán. Po úpravě kamenných schodišť se na původní místo vrátily kopie soch sv. Jana Nepomuckého a Genia smrti (anděla). Podle lidové tradice se tu v letech 1515 – 1614, kdy kamenické panství patřilo protestantské šlechtě, tajně scházeli katolíci, zatímco po bitvě na Bílé hoře tu naopak měli tajné bohoslužby vykonávat protestanti. Podle některých vlastivědných autorů ale tyto pověsti vznikly až v 1. polovině 19. století a místo pobožnosti zde bylo zřízeno teprve v roce 1867.

bratrské oltářePřesné datum a příčina vzniku Bratrských oltářů tedy není známa. Je možné, že vznik "Oltáře bratří" souvisel s činností náboženského bratrstva z České Kamenice. Jisté je, že areál s mnoha obrazy a sochami sloužil v 19. století jako poutní místo, kam v létě přicházeli věřící z okolních farností. Současně bývalo toto místo oblíbeným výletním cílem, kterým je až doposud.
Vyhlídky Ponorka a Žába u České Kamenice Příroda

Vyhlídky Ponorka a Žába u České Kamenice

Kunratický vrch (505 m), dříve nazývaný také Eliášův, je zalesněný čedičový kopec, ležící nad jihovýchodním okrajem Kunratic, asi 1,5 km severně od České Kamenice. K jižní straně přiléhá pískovcový hřbet, na jehož jižním svahu jsou upravené skalní vyhlídky Ponorka a Žába.

Bratrské oltáře Památky

Bratrské oltáře

Bývalý lesní oltář s vytesanými výklenky v pískovcových skalách. Podle lidové tradice prý na místo přicházeli v 16.-17. století katolíci z širokého okolí a účastnili se tajných mší. Po bitvě na Bílé hoře místo údajně v 17. století tajně navštěvovali evangelíci.

Výlet za kuriozitami do České Kamenice: orloj, park miniatur, skalní vyhlídky a via ferrata

Výlet za kuriozitami do České Kamenice: orloj, park miniatur, skalní vyhlídky a via ferrata

České Švýcarsko nejsou jen impozantní skalní věže, panoramatické vyhlídky a nádherná příroda národního parku. Jedním z velkých lákadel je město Česká Kamenice. Její okolí znáte z celé řady pohádek a také tu mají zajímavý skleněný orloj, park miniatur a dokonce můžete prolézt po via ferratě Uchem Jehly! Vydejte se s Kudy z nudy za kuriozitami do města uprostřed čedičových a pískovcových vrcholů.

Poutní kaple Narození Panny Marie v České Kamenici Památky

Poutní kaple Narození Panny Marie v České Kamenici

Zavítáte-li do České Kamenice, nazapoměňte navštívit kapli Narození Panny Marie, která je vzdálená cca 200 m od náměstí. Významným inventářem je dřevěná poutní socha Panny Marie Kamenické z roku 1680.

Vyhlídka Jehla u České Kamenice Příroda

Vyhlídka Jehla u České Kamenice

Dvouvrcholový čedičový kopec Jehla měří 487 m. Vypíná se nad městem a z úzkého skalního hřbítku se otevírají daleké rozhledy na Českou Kamenici, Lužické hory, České středohoří a Labské pískovce.

Česká Kamenice

Česká Kamenice

Uprostřed čedičových a pískovcových vrcholů leží město, které v sobě samotném střeží významné místo. Ptáte se jaké? Je to místo, kde se potkávají tři chráněné krajiny – Labské pískovce, České středohoří a Lužické hory. V České Kamenici najdete i spoustu dalších zajímavých míst a je jen na vás, co si z ní pro sebe objevíte a čím si vás získá!

Další aktuality

Šermíři opět zkříží své meče v zimní bitvě u Podbořan

Stovky šermířů se po dvou letech opět utkají poslední lednovou sobotu v Podbořanech nedaleko Žatce. Udatní rytíři se střetnou v klasické středověké bitvě. Jedná se o jediné zimní šermířské klání tak velkého rozsahu u nás. Před vlastní bitvou přichystali pořadatelé historický jarmark. Hlavní program se pak odehraje v areálu za podbořanským koupalištěm od 15 hodin.
22. leden 2025 12:00
Zážitky, Ústecký kraj

Prohlédněte si dřevěné hračky na místech, kde dodnes vznikají

Také se rádi vracíte do dětství prostřednictvím expozic dobových hraček? Pak se vám budou jistě líbit naše tipy na místa, kde si můžete prohlédnout tradiční dřevěné hračky přímo na místech, kde také vznikají. Ponořte se s dětmi nebo vnoučaty do světa českých dřevěných hraček, které byly součástí dětských her po celé generace.
8. leden 2025 12:00
Kultura, Ústecký kraj

Učarovala vám tajemná a nespoutaná krajina Českého Švýcarska? Vypravte se na výlet i v zimě!

Do Českého Švýcarska můžete vyrazit i v zimním období! Jeden z nejznámějších morfologických útvarů českých skalních měst, který se nachází 3 km od Hřenska, se stal symbolem Národního parku České Švýcarsko. Svými rozměry (výška klenby 16 m a šířka téměř 27 m, šíře oblouku 7–8 m) je Pravčická brána největší pískovcovou skalní bránou v Evropě. Zavítal sem i nejslavnější světový pohádkář, spisovatel Hans Christian Andersen. Ani on neodolal její kráse a zakomponoval tuto přírodní zajímavost do svých zápisků z cest. Až do března má Pravčická brána otevřeno v sobotu a neděli vždy od 10:00 do 16:00 hodin.
3. leden 2025 7:00
Příroda, Ústecký kraj

Jak poznat Žatec za jeden den

Když se s Kudy z nudy vypravíte na Žatecko, nemusíte ani být milovníci piva, abyste hned vytušili, o čem bude řeč. Žatec a jeho okolí vám představíme nejenom jako město piva, ale také jako město uprostřed chmelařské krajiny, zapsané mezi památkami UNESCO. Míst, která stojí za bližší seznámení, tu je tolik, že vám jeden den rozhodně stačit nebude!
2. leden 2025 10:12
Životní styl, Ústecký kraj

Novoroční výstup na Radobýl 2025 bude již 60. ročníkem

1. ledna 2025 se koná tradiční výstup na Radobýl (399 m n. m.), výšlap je zařazen mezi významné celostátní akce Klubu českých turistů. Pod vrcholem lze v době od 9:00 do 12:30 hodin zakoupit Novoroční čtyřlístek a získat pamětní list. Novoroční výstup na Radobýl – Memoriál Karla Pouchy se koná již po šedesáté!
30. prosinec 2024 11:55
Letní sporty, Ústecký kraj

Kouřící kopec Boreč je nejvíce atraktivní v mrazivém počasí

Vrch Boreč najdete nad stejnojmennou obcí v Českém středohoří, jen 4 kilometry západně od Lovosic. Jde o jedno z nejzajímavějších přírodních zákoutí Čech. Vnitřek Borečského vrchu je protkán sítí puklin, která v létě slouží jako tepelný akumulátor. Právě teď v zimě, když je venku chladno a mrzne, předvádí kopec své tajemné divadlo – kouří a hřeje!
29. prosinec 2024 10:34
Příroda, Ústecký kraj

Žatecký chrám chmele má i přes Vánoce otevřeno!

Nenechte si ujít návštěvu Chrámu chmele a piva i v zimním období. Zábavně naučný komplex vám odhalí nejedno tajemství pěstování chmele a vaření dobrého piva. Prohlídky začínají každý den v každou celou hodinu od 10:00 do 15:00. O výjimečnosti oblasti svědčí, že v září 2023 byly Žatec a krajina žateckého chmele zapsány do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
26. prosinec 2024 9:29
Gurmánská turistika, Ústecký kraj

Užijte si Štědrý den v Zoo Ústí nad Labem

Vánoční čas, který vás naladí na slavnostní atmosféru, můžete zažít v ústecké zoologické zahradě. Vánoční enrichment 24. prosince 2024 spojuje krmení se zábavou a hrou, která má pozitivní vliv na psychiku chovaných zvířat. Na Štědrý den je Zoo Ústí nad Labem otevřena od 9:00 do 14:00 hodin.
23. prosinec 2024 13:05
Příroda, Ústecký kraj