Úvod > Aktuality > 114 let závodiště v Chuchli a pár tipů na podzimní dostihy
114 let závodiště v Chuchli a pár tipů na podzimní dostihy
"> "> "> ">
Letní sporty

114 let závodiště v Chuchli a pár tipů na podzimní dostihy

Vydáno 20. září 2020
Skoro se tomu nechce věřit, ale na dostihy do Velké Chuchle chodíme už 114 let. Právě tolik let totiž, 28. září, uplyne od prvních závodů, které se v roce 1906 pořádaly na tehdy zbrusu novém okruhu. Pojďte se sem a na pár dalších zajímavých míst v okolí podívat s portálem Kudy z nudy.
Dostihové závodiště ve Velké Chuchli zná každý, kdo vyjíždí z Prahy na jih po výpadovce směrem na Dobříš, Příbram nebo Strakonice. Když minete Barrandovské skály, po pravé ruce se vystřídá Malá Chuchle a Velká Chuchle. Od ní až k Lahovičkám se táhne rozsáhlý travnatý areál dostihového závodiště s několika ovály, tribunami a kompletním zázemím.
 

První dostihy ve Velké Chuchli

V srpnu 1906 chyběl do prvních dostihů už jen měsíc, nicméně osud celé akce visel na vlásku – budoucí závodiště ve Velké Chuchli totiž bylo pod vodou. Babí léto a hezké počasí před svatým Václavem ale dráhu vysušilo a 28. září se tak mohly konat dvě rovinové zkoušky, dva dostihy přes proutěné překážky a jedna steeplechase. První vítězkou, navždy zapsanou v historických dokumentech, se stala klisna Vision, kterou pro běh na 1 800 metrů osedlal její majitel, vrchní vojenský veterinář František Bartosch.

Dnes je chuchelské závodiště oblíbeným výletním místem, kde se od začátku dubna až do konce října závodí prakticky každý víkend. Letos ještě pohodlně stihnete pár posledních akcí, například v sobotu 26. září můžete do Chuchle přijet na Dostihový den Pražské Plynárenské, v neděli 27. září se uskuteční Evropský pohár žokejů, druhý z vrcholu jezdecké sezóny. V říjnu se měl konat 15. ročník Memoriálu Harryho Petrlíka na 1 600 metrů pro tříleté a starší klisny, závody byl však bohužel zrušen. Těšit se můžete na Cenu Eliota, která se bude konat od 9. do 11. října. Jedná se o závěr parkurové sezóny. Pro děti budou, při příznivém počasí, připraveny jízdy na ponících zdarma!

dostihy praha chuchlePředposledním podzimním počinem letošní sezóny je 75. St Leger – klasický dostih tříletých anglických plnokrevníků na trati dlouhé 2913 m. V Praze se pojede v neděli 25. října. O tečku za letošní 114. dostihovou sezonou se v sobotu 14. listopadu postará 100. Cena prezidenta republiky a 5. Pražský zimní favorit. Cena prezidenta republiky představuje jeden ze dvou nejdelších rovinových dostihů v České republice s tradicí od roku 1920. Je určen pro tříleté a starší super-vytrvalce. Délka závodní trati totiž činí 3200 metrů. U zrodu Ceny prezidenta republiky stála právě před sto lety kancelář Tomáše Garrigue Masaryka. První ročník vyhrála klisna Amnestie. Další závod, Pražský zimní favorit, zviditelní perspektivní dostihové juniory – dvouleté koně.
 

Na dostihy s dětmi

Milovníky dostihů, sázek a všeho, co s koňmi souvisí, do Velké Chuchle lákat nemusíme, ale co rodiny s dětmi? Měli byste vědět, že nejmenším návštěvníkům tu věnují zvláštní pozornost. Děti do 15 let mají na všechny dostihové dny vstup zdarma, mládež do 18 let platí pouze poloviční vstupné. K dispozici je venkovní herna, pro špatné počasí slouží krytý dětský koutek Hříbátka s programy a kavárnou, a pokud to počasí jen trochu dovolí, děti se každou neděli mohou povozit na populárních ponících Jupíkovi, Vilíkovi a Bajajovi. Jízdy jsou zdarma, respektive za dobrovolné jízdné, které může mít podobu třeba mrkve, jablek nebo jiných dobrot pro poníky.

Výlet do Chuchle můžete spojit s procházkou Chuchelským hájem, rozsáhlým zalesněným územím, které se táhne až k Barrandovu. Kromě řady odpočívadel, lesních altánů a studánek tu objevíte například areál zdraví, zookoutek se srnkami, divokými prasaty, krkavci a dalšími zvířaty anebo kostel sv. Jana Nepomuckého, odkud je hezký výhled na Vltavu a jižní část Prahy.
 

Slavná dostihová závodiště a Velká pardubická

Závodiště ve Velké Chuchli sice je jediným dostihovým areálem na území hlavního města, ale rozhodně není nejstarší v Česku. Prvenství drží závodní dráha v Pardubicích, kde se dostihy konaly pravidelně od roku 1856. O osmnáct let později, tedy roku 1874, se tu poprvé běžel velký překážkový dostih, dnes nejstarší sportovně společenská událost na území České republiky – jistě, řeč je o slavné Velké pardubické. Letos se pojede v neděli 11. října.

Mezi stará a slavná závodiště patří také dostihový areál v Karlových Varech, kam se chodili bavit lázeňští hosté již od roku 1899. Naopak moderní dostihové areály objevíte třeba ve Slušovicích, v Lysé nad Labem anebo v Mostě. Na tamním Hipodromu kromě koní potkáte i lidi na bruslích, protože v areálu je volně přístupná více než tři kilometry dlouhá in-line dráha.
Minizoo v přírodní rezervaci Chuchelský háj ve Velké Chuchli

Minizoo v přírodní rezervaci Chuchelský háj ve Velké Chuchli

Chuchelský háj, chráněné přírodní území nad Velkou Chuchlí, které se táhne až k Barrandovu, skrývá malé překvapení – minizoo, které zde provozují Lesy hl. města Prahy. V minizoo uvidíte zajímavá zvířata českého lesa – srnky, prasata, krkavce, sovu... a další.

Chuchle Arena Praha

Chuchle Arena Praha

Jediné dostihové závodiště na území Prahy patří neodmyslitelně k životu hlavního města. Svým návštěvníkům poskytuje možnosti příjemného odpočinku i originální zábavy.