Úvod > Aktuality > 10 tipů na nejkrásnější fotomísta Ledenicko-valtického areálu
Zážitky

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Ledenicko-valtického areálu

  • Vydáno15. dubna 2021
Patříte také k příznivcům fotografování? Pak se nechejte inspirovat tipy na nejfotogeničtější místa Ledenicko-valtického areálu. Udělejte si dokonalou instagramovou fotku, s našimi náměty se to určitě podaří! Vypravte se do rozkvétajících zahrad, zkuste zachytit drobné památky v záři zapadajícího či vycházejícího slunce anebo si počkejte na drobné obyvatele areálu – zpěvné ptáky, motýly, volavky nebo čápy.
Chrám Tří Grácií v Lednicko-valtickém areálu

Chrám Tří Grácií v Lednicko-valtickém areálu

Asi 5 km severovýchodně od Valtic se nachází Chrám tří Grácií. Leží na červené turistické trase, která spojuje Valtice s Lednicí a dále pokračuje k Novomlýnským nádržím. Interiér je veřejnosti nepřístupný.

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Kolonáda Reistna u Valtic

Kolonáda Reistna u Valtic

Nad Valticemi se tyčí monumentální klasicistní stavba kolonády Reistna. Kolonáda představuje památník, který nechal postavit Josef I. z Lichtenštejna pro vzpomínku na své zesnulé předky – otce Františka Josefa I. a na bratry Aloise I. Josefa a Filipa Josefa.

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky je součástí Lednicko-valtického areálu. Byla vyhlášena v roce 1953 na rozloze 552,5 ha k ochraně významného hnízdiště vodních ptáků. Od roku 1990 je oblast zařazena do seznamu mezinárodně významných mokřadů. Podél rybníků vede 11 km dlouhá naučná stezka.

Dianin chrám – lovecký zámeček Rendez-vous u Valtic

Dianin chrám – lovecký zámeček Rendez-vous u Valtic

Rendez-vous patří k dvaceti tzv. saletům Lednicko-valtického areálu. Jsou to drobné stavby, které tuto krajinu, přetvořenou rodem Lichtenštejnů v obrovský anglický park, zkrášlují. Lednicko-valtický areál je od roku 1997 na seznamu památek UNESCO.

Zednářská zahrada v Lednici – vzkaz předků napsaný stromy

Zednářská zahrada v Lednici – vzkaz předků napsaný stromy

V zámeckém parku v Lednici je vedle běžně známého procházkového okruhu vedoucího kolem zámeckého rybníku k minaretu i další, dnes zapomenutá zahrada, ze které se zachovalo pouhé torzo. Zahrada vznikla na základě barokní kompozice, kdy stromy a květiny zde vysázené tvořily geometrické obrazce.

Naučná stezka Lužní les u Břeclavi

Naučná stezka Lužní les u Břeclavi

Naučná stezka vede unikátním Lednicko-valtickým areálem zapsaným na Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Trasa je vedena komplexem lužního lesa nazývaného Kančí obora.

Zámeček Pohansko v Lednicko-Valtickém areálu

Zámeček Pohansko v Lednicko-Valtickém areálu

Empírový lovecký zámeček z let 1810 – 1812 vybudovaný podle návrhu architekta Josefa Hardtmutha, v němž byla po rozsáhlé rekonstrukci v roce 1997 otevřena archeologická expozice dokumentující výsledky výzkumů slovanského hradiště.

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.

Minaret Lednice – zajímavost maurského slohu

Minaret Lednice – zajímavost maurského slohu

Nejstarší romantická stavba Lednicko-valtického areálu, z let 1797 – 1802, se nachází nedaleko zámku v Lednici. Jedná se o největší stavbu tohoto druhu v neislámských zemích. Výška je přes 60 metrů, z vrcholu si tak prohlédnete i daleké okolí. V 1. patře objevíte restaurované salonky.

Kaple Svatého Huberta v Lednicko-valtickém areálu

Kaple Svatého Huberta v Lednicko-valtickém areálu

Při cestě po červené turistické značce z Lednice do Valtic (nebo naopak) natrefíte na gotickou kapli svatého Huberta. Přívlastek „gotická“ vlastně není úplně na místě. Svatý Hubert je nejmladší stavbou Lednicko-valtického areálu, která na svém místě stojíteprve od roku 1855.

Další aktuality

Jaro je tady! Mandloně v Hustopečích už kvetou

V Hustopečích nedaleko Břeclavi, v unikátních mandloňových sadech, se během minulého týdne objevily první kvítky. Aktuálně je již polovina sadu v květu! Přírodní raritu střední Evropy tvoří na 1200 stromů, které zde byly vysazeny před 70 lety. Mandloně patří mezi první posly jara a kvetou ze všech stromů nejdříve. Přijďte se podívat a užít si první teplé dny spolu s mandloňovou vůní. Slavnosti mandloní a vína se letos konají od 24. do 26. března, ovšem udělat si jarní vycházku za rozkvetlými sady můžete kdykoliv. Cestou k sadům můžete využít i audioprůvodce, který vás nasměruje a dozvíte se spoustu zajímavostí o historii i současnosti sadů.
Jihomoravský kraj | Příroda

Hrady a zámky jižní Moravy po zimě opět ožívají

Hrady, zámky a památky ve správě Národního památkového ústavu pomalu zahajují turistickou sezónu. Portál Kudy z nudy vám přináší přehled těch nejzajímavějších míst, kam stojí za to vyrazit na výlet v Jihomoravském kraji.
Jihomoravský kraj | Památky

Groove Brno přiveze na jih Moravy světové hvězdy

Groove Brno je mezinárodní hudební festival, který do jihomoravské metropole přiváží hvězdy soulu, funku a jazzu. Letošní ročník je již šestnáctý. Podívejte se, kdo se letos v jihomoravské metropoli představí.
Jihomoravský kraj | Kultura

Na Havranickém vřesovišti v Podyjí kvetou vzácné koniklece

Havranické vřesoviště po roce opět postupně zaplavují koniklece, které zdejší stráně zabarvují do fialova. Stalo se tak díky koním z anglického Exmooru, které pravidelně spásávají agresivní druhy trav, které původní koniklece dlouhodobě vytlačovaly z tohoto území.
Jihomoravský kraj | Příroda

Na Kamenném vrchu v Brně vykvétají první koniklece

Na brněnském sídlišti Kamenný vrch najdete velkou raritu – nachází se zde stejnojmenná přírodní rezervace, přezdívaná Kameňák. Právě zde nyní začínají kvést desetitisíce konikleců velkokvětých. Louky se letos začínají barvit do fialova o pár týdnů dříve, než obvykle, a to díky teplejší zimě, která u nás letos panovala. Počet trsů rostliny na Kamenném vrchu dosahuje dosahuje téměř 55 tisíc, čímž vytváří jednu z největších populací koniklece na světě.
Jihomoravský kraj | Příroda

Poznejte sochy v Brně: 10 tipů na nejzajímavější díla moravské metropole

Brno je velmi bohaté na často bizarní sochy, které na tvářích kolemjdoucích vykouzlí potutelný úsměv. V našich tipech vám Kudy z nudy přináší ty nejzajímavější z nich, jako je socha Jošta, brněnský orloj, Edisonovy žárovky anebo bronzový monument Hrachovina. Udělejte si pěknou procházku po městě – některá ze zmíněných soch se může stát jejím zajímavým cílem. Zvídavým turistům pak doporučujeme procházkovou trasu Sochy v Brně.
Jihomoravský kraj | Památky

Ochutnejte víno a mandlové dezerty na slavnostech v Hustopečích

Mandloňové sady, mandlovice, dobré víno a skvělá zábava? To vše najdete během víkendu od 24. do 26. března v Hustopečích, kde se konají tradiční Slavnosti mandloní a vína. Vše je již připraveno, milovníky jarní květeny určitě potěší mandloňové kvítky, které by se mohly objevit právě v době pořádání slavností.
Jihomoravský kraj | Příroda

Jeskyně v Moravském krasu jsou po zimě otevřeny

Od března se po zimní přestávce otevírají milovníkům krasového podzemí všechny běžně zpřístupněné jeskyně Moravského krasu. Přes zimu byly otevřeny pouze Punkevní jeskyně, jeskyně Výpustek a speciální návštěvní okruhy ve Sloupsko-šošůvských jeskyních. K těmto stálicím se právě od března připojují jeskyně Balcarka a Kateřinská, které byly z důvodu ochrany zimujících netopýrů od prosince do konce února uzavřeny. Přijďte se podívat do podzemí.
Jihomoravský kraj | Příroda