Úvod > Aktuality > Do Karlových Varů za prameny a výlety po okolí
Do Karlových Varů za prameny a výlety po okolí
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Letní sporty

Do Karlových Varů za prameny a výlety po okolí

  • Vydáno28. září 2020
Karlovy Vary jsou našimi nejznámějšími lázněmi, které nabízí kromě blahodárných účinků zdejších minerálních pramenů také spoustu tipů na zajímavé výlety. I když se ve městě samotném nudit určitě nebudete, ale byla by škoda nepodívat se i po okolí.

Karlovy Vary a jejich horké prameny

Karlovy VaryKarlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě. V karlovarských pramenech je přítomna většina prvků periodické tabulky, běžně je analyzováno přes 40 prvků potřebných pro lidský organismus. Karlovarská minerální voda se tvoří v hloubkách cca 2500 m pod povrchem zemským. 

Veřejnosti je přístupná v 13 pramenech, které se od sebe liší teplotou a množstvím rozpuštěného oxidu uhličitého. Každý pramen je tak dle rozdílů teploty a proplynění jiný a s jiným účinkem.

Hadí pramenNejznámějším pramenem je 72 °C horké Vřídlo, tryskající až 12 m vysoko. Zásobuje termální vodou všechna lázeňská zařízení a poskytuje základní surovinu pro výrobu karlovarské vřídelní soli i pro zkameňování suvenýrů. Kdo by měl zájem, může do podzemí Vřídla nahlédnout během zajímavé exkurze. Na Tržní kolonádě naleznete tři prameny: Tržní (62 °C), Karla IV. (64 °C) a Dolní Zámecký pramen (55 °C). Mlýnská kolonáda v sobě ukrývá hned šest pramenů: Skalní (53 °C), Libuše (62 °C), Kníže Václav I. (65 °C), Kníže Václav II. (58 °C), Mlýnský pramen (56 °C) a Rusalka (60 °C). V Zámecké kolonádě ochutnáte Zámecký Dolní (55 °C) a Zámecký Horní (50 °C) pramen. Půvabná Sadová kolonáda nabízí Hadí pramen (30 °C), Sadový (47,4 °C) a Svoboda (60 °C). Různě po městě jsou rozptýleny další prameny, k nejoblíbenějším patří například Železnatý, Dorotka nebo Štěpánka.
 

Vyhlídky a zajímavosti Karlových Varů

Rozhledna DianaPo návštěvě karlovarských pramenů a ochutnání neopomenutelných tradičních oplatek je čas na pěkný výlet do nejbližšího okolí města. Za barevných teplých podzimních dnů je hezké podívat se na svět z výšky. Zkuste vyjet lanovkou Diana na stejnojmennou rozhlednu a motýlím domem, a pak se z vrcholu projít k dalším karlovarským vyhlídkám – Petra Velikého, Kristýna nebo Jelení skok.

Určitě nevynechejte ani procházku Oborou svatý Linhart na svahu Doubské hory. Je zde postavena pozorovatelna, ze které je možné pozorovat pasoucí se zvěř. Vyhlídková plošina je ve výšce 4,3 m a je zastřešená. Využít můžete i stezku v korunách stromů.
 

Na výlet do okolí lázeňského města

Hrad LoketNávštěvu si určitě zaslouží hrad Loket, který klidně obtáčí rameno řeky Ohře. Starobylý hrad, který byl pro svůj strategický význam nazýván „klíčem ke  Království českému“, patří k těm nejhezčím, které u nás máme. Půvabný je nejen hrad, ale i celé městečko, které si zachovalo středověký ráz a jehož náměstí patří k těm nejromantičtějším u nás.

Po prohlídce hradu a dobrém jídle bude čas na trochu té přírody. "Co by kamenem dohodil" budete mít Svatošské skály, které připomínají svým vzezřením svatební procesí. Uvidíte tu nejen oba milence, ale i kněze, svatební hosty, hudebníky i svatební povoz. Zajímavé je toto místo i literárně, protože zde na výletě byl J. W. Goethe či V. Mrštík. Ke skalám se dostanete snadno i z Varů, a to po Naučné stezce Doubí – Svatošské skály. Stezka vede převážně vede po levém břehu řeky Ohře.

Svatošské skályZ Lokte to není daleko ani na Krásenskou rozhlednu, která patří k těm vůbec nejhezčím u nás. Věž s točitým schodištěm kolem jejího obvodu leží ve výšce 777 metrů a z vrcholu můžete obdivovat pěkný kruhový výhled na vrcholky Slavkovského lesa, Tepelskou vrchovinu, kopce kolem Karlových Varů, Sokolova a Mariánských Lázní. Na severu v pozadí vystupují Krušné hory. Po výstupu na 25 metrů vysokou věž vám určitě dobře vytráví.

Pak už je jen na vás, zamíříte-li zpátky do Karlových Varů, nebo se vydáte jižněji k Mariánským Lázním, kde se můžete na hradě Bečov podívat na unikátní relikviář sv. Maura z románského období, který je světovým unikátem.
Přírodní lanové centrum v areálu svatého Linharta

Přírodní lanové centrum v areálu svatého Linharta

Pět lezeckých okruhů sahajících téměř až do koruny stromů (do 15 m) najdete v areálu sv. Linharta. Jsou zde instalovány atrakce pro děti již od 3 let, obratnostní překážky, slaňování, skoky do prázdna, akrobatické překážky apod. Součástí je i stezka v korunách stromů s vyhlídkovými budkami.

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Středověký hrad na výrazném skalním ostrohu, za tří stran obklopený řekou Ohří, je srdcem malebného městečka. Díky 26 m vysoké hradní věži si můžete všechno pěkně prohlédnout z ptačí perspektivy, včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb.

Relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou

Relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou

Mezi největší poklady v Česku patří zlatem, stříbrem a drahými kameny vykládaný relikviář svatého Maura, který si dnes můžete prohlédnout na zámku v Bečově nad Teplou. Jedno z nejvýznamnějších šperkařských děl nalezli za zvláštních okolností v roce 1985 kriminalisté.

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Udělejte si výlet na jeden z nejzachovalejších českých hradů, který se může pyšnit unikátní památkou evropského významu – relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům.

Podzemí vřídelní kolonády – místo, kde vznikají kamenné růže

Podzemí vřídelní kolonády – místo, kde vznikají kamenné růže

Pod podlahou kolonády se nalézá místo pro čerpání, rozvod a tepelnou regulaci vřídelní vody. Jsou zde i prostory kde vřídlovcem „obrůstají“ karlovarské suvenýry. Ve staré části vřídelního podzemí je zprovozněna turistická trasa.

Vřídlo Karlovy Vary

Vřídlo Karlovy Vary

Symbolem Karlových Varů je bez pochyby Vřídlo, gejzír horké minerální vody o 72°C. Gejzír Vřídla, unikátní přírodní úkaz, vydá za minutu průměrně 2000 litrů minerální vody a díky vysokému tlaku vystřikuje až do výšky 12 metrů.

Naučná stezka Doubí – Svatošské skály

Naučná stezka Doubí – Svatošské skály

Naučná stezka Doubí – Svatošské skály je zaměřená na historii osídlení a archeologii, hornictví, geologii a ekologii. Začíná v Karlových Varech – Doubí a končí v obci Hory.

Lanová dráha Diana v Karlových Varech

Lanová dráha Diana v Karlových Varech

Pozemní lanová dráha Diana v Karlových Varech, vystavěna v letech 1911 až 1912, byla v době zprovoznění nejdelší lanovkou v Rakousko-Uhersku. Je dlouhá 417 metrů, během cesty dosáhne převýšení 167 m při maximální rychlosti 2,04 m/s za 6 minut. Kapacita vozu činí 46 osob, vypravovány jsou dva vozy.

Motýlí dům Papilonia v komplexu Diana v Karlových Varech

Motýlí dům Papilonia v komplexu Diana v Karlových Varech

Motýlí dům Papilonia v komplexu Diana v Karlových Varech – to je tropická zahrada s živými motýly z celého světa. Můžete sledovat všechna stádia jejich vývoje v jejich přirozeném prostředí, od vajíčka přes housenku a kuklu až v motýla.

Vyhlídka Karla IV. v Karlových Varech

Vyhlídka Karla IV. v Karlových Varech

Nejstarší stojící karlovarská rozhledna byla na oblíbeném vyhlídkovém místě nad městem v lázeňských lesích vystavěna již v roce 1876. Pseudogotická cihlová rozhledna v podobě minaretu se dvěma vyhlídkovými ochozy byla postavena jako kopie rozhledny v severoněmeckém Schleswigu.

Sadová kolonáda v Karlových Varech

Sadová kolonáda v Karlových Varech

Sadová kolonáda, od vídeňských architektů Fellnera a Helmera, sloužila na konci 19. století jako promenáda Blanenského pavilonu. Pavilon byl sice v šedesátých letech 20. století zbourán, ale litinová kolonáda, naštěstí stojí dodnes.

Výšina Petra Velikého v Karlových Varech

Výšina Petra Velikého v Karlových Varech

V listopadu 1712 vyjel, v rámci sázky, na tehdy bezejmennou skalku nad městem car Petr I. Na vrchol kopce nevedla ještě žádná cesta a panovník musel údajně šplhat od Vřídla skalnatým terénem. Na důkaz svého úspěchu vyryl tehdy car do dřevěného kříže, který zde stával, vlastní iniciály.

Zámecká kolonáda v Karlových Varech

Zámecká kolonáda v Karlových Varech

Zámeckou kolonádu byste našli nad kolonádou Tržní. Má dvě části: kolonádu Horního pramene a kolonádu Dolního pramene. Kolonáda Horního pramene je volně přístupná veřejnosti a zastřešuje Zámecký horní pramen. Kolonáda Dolního pramene je zpřístupněna pouze klientům Zámeckých lázní.

Tržní kolonáda v Karlových Varech

Tržní kolonáda v Karlových Varech

Bohatě vyřezávaná, dřevěná kolonáda ve švýcarském stylu byla postavena v letech 1882 – 1883 podle projektu slavných vídeňských architektů Fellnera a Helmera. V interiéru kolonády naleznete tři minerální prameny – Pramen Karla IV., Dolní zámecký pramen a Tržní pramen.

Rozhledna Diana v Karlových Varech

Rozhledna Diana v Karlových Varech

Věž z roku 1914 najdete na Výšině přátelství nad Grandhotelem Pupp. Dostanete se k ní pěšky po lesních stezkách nebo lanovkou od Grandhotelu Pupp. Na ochoz rozhledny Diana, do výšky 25 m, vyjedete buď výtahem, nebo protáhnete nohy na 150 schodech.

Rozhledna na Krásenském Vrchu

Rozhledna na Krásenském Vrchu

Pár kilometrů od obce Krásno, uprostřed Slavkovského lesa stojí jedna z nejpozoruhodnějších rozhleden u nás. Unikátní tvar pětadvacetimetrové věže, jejíž spirálovité schodiště se neobvykle vine po vnějším obvodu, může připomínat babylonský zikkurat.

Svatošské skály u Lokte – zkamenělá svatba

Svatošské skály u Lokte – zkamenělá svatba

V Karlovarském žulovém masívu vznikl působením řeky Ohře chráněný přírodní výtvor Svatošské skály s množstvím skalních pilířů, hranolů a jehlanů.

Obora svatý Linhart v Karlových Varech s visutými můstky

Obora svatý Linhart v Karlových Varech s visutými můstky

Obora sv. Linhart, která se rozkládá na ploše téměř 70 hektarů, kromě klasické pozorovatelny nabízí i ojedinělý pohled na zvířata a krajinu, a to shora. K tomu účelu slouží soustava můstků, která místy vyvede stezku až do šestimetrové výšky.

Mlýnská kolonáda v Karlových Varech

Mlýnská kolonáda v Karlových Varech

Kolonády v Karlových Varech byly budovány za účelem spojení pití vody přímo u pramene s klidnými procházkami. Slouží také jako ochrana před nepříznivým počasím. Největší kolonáda Karlových Varů v sobě ukrývá pět minerálních pramenů. Nově zd ebyla otevřena také horní terasa.

Pramen Grünské kyselky – dnešní Magnesie ve Slavkovském lese

Pramen Grünské kyselky – dnešní Magnesie ve Slavkovském lese

Minerální voda Magnesia se čerpá z pramene Grünské kyselky a dalších pramenů v okolí Louky u Bečova nad Teplou.

Netopýři na hradě v Bečově nad Teplou

Netopýři na hradě v Bečově nad Teplou

Bečov proslul poklady nesmírné historické hodnoty, především relikviářem svatého Maura či sbírkou vín z konce 19. století. Skrývá však i poklady živé. V podzemních prostorách tu každoročně tráví zimu až 10 druhů netopýrů.