Úvod > Co chcete dělat? > Poutní kostel Klokoty
Poutní kostel Klokoty
"> "> "> "> "> "> "> Poutní kostel Klokoty (autor: Petr Mareš) "> Klokoty - baroko "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Poutní kostel Klokoty

V příměstské části Tábora, v Klokotech, se nachází poutní areál s chrámem. Klokoty představují cíl oblíbených vycházek. Z Kotnova přes Holečkovy sady, pojmenované na počest významného spisovatele a překladatele Josefa Holečka (1853-1929), který v Táboře studoval, sem vede křížová cesta.

Poutní místo Klokoty se nachází na okraji města Tábor, směrem na Písek. Tento malebný architektonický celek vystavěli benediktýni v letech 1701 – 1730. Jeho centru dominuje jednolodní kostel Panny Marie, dokončený roku 1708. Později byla pod kostelem zřízena krypta a ještě přibyly kaple sv. Václava a sv. Josefa.
   
Lichoběžníkový prostor, v němž se kostel nachází, je obklopen klenutými ochozy s arkádami. V rozích jsou osmiboké kaple, jejichž věže kryjí bohaté barokní báně. V západní části ambitů se nachází výklenková kaple sv. Jana Nepomuckého s bohatou štukovou výzdobou. V těchto místech je sedm závěsných lunetových obrazů s výjevy ze života Panny Marie (kolem roku 1700). Součástí komplexu je rovněž jednopatrová budova rezidence (1746). Opodál stojí barokní kaple, k níž vede křížová cesta s kamennými zastaveními.

Jedna z nejcennějších kulturních památek v regionu právem snese srovnání s největšími skvosty architektury evropského baroka.

Poutní kostel stále slouží i původnímu účelu. Na konci léta se zde konají bohoslužby za účasti velkého počtu návštěvníků z blízkého i vzdáleného okolí.

Provozovatel

Římskokatolická farnost Tábor - Klokoty

Staroklokotská 1
390 03 Tábor
Tel.:
+420 381 232 584
Email:
klokotyomi@volny.cz
WWW:
www.klokoty.cz
GPS:
49,414335 14,645339
 
Region:
Jihočeský kraj
Oblast:
Toulava
Město:
Tábor
 

Časová náročnost

4,0 hodiny