Úvod > Aktuality > Tábor ožije největšími historickými slavnostmi v České republice
Tábor ožije největšími historickými slavnostmi v České republice
"> "> ">

Tábor ožije největšími historickými slavnostmi v České republice

Vydáno 8. září 2020 Zážitky
Máte rádi atmosféru středověku? Láká vás tradiční hudba, zpěv a veselení pod širým nebem? Pak si nenechte ujít další 29. ročník festivalu Táborská setkání, který se bude konat ve dnech 11. až 13. 9. 2020. Město Tábor je pro dobové slavnosti jako stvořené. Historické centrum s několika náměstími, křivolaké uličky i bohatá zeleň za městskými hradbami ožije na tři dny dávnou historií první poloviny 15. století, do časů, kdy se vlády nad městem ujal husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.
Letošní 29. ročník festivalu Táborská setkání s podtitulem 600 let na hoře Tábor se uskuteční 11. až 13. září 2020, byť v jiné podobě a v jiném režimu a samozřejmě za dodržení všech epidemiologických nařízení.

Táborská setkání se letos odehrají v neobvyklém formátu ve stylu „blízkých setkání místního druhu“, bez velkých hudebních hvězd na hlavním pódiu, bez průvodů a ohňostroje, ale s rozsáhlým využitím místních spolků, sdružení a táborských hudebních těles. Dramaturgie vytvoří desítky menších scén tak, aby nedocházelo ke kumulování návštěvníků a k porušení opatření, které stanovuje počet osob ve stejný čas na jedné akci.
 

Táborská setkání jsou letos zdarma

Táborská setkáníMůžete se těšit na velký rynek, dobytčí plácek, punkovou plovárnu, putování malého práčete, uličku neřesti, folkovou plovárnu, hudební Střelnici, dětský ráj, design plácek, živé ulice, teen zónu, šermířská vystoupení na Velkém Šanci, seniorskou Trafačku a mnoho dalšího. Pěkný program přichystal také Housův mlýn, kde bude otevřená také Husitská krčma!

hudebních kapel vystoupí například Vltava, Merta a Band, Michal Ambrož a Hudba Praha, Volant, Peshata, Těžká pára, Pouličníci, Rebule, Elthin, Svišti v orchestřišti, Swing Band Tábor, Laskat, Corazón, Spadané listí, Tomáš Průša a Jan Sládek, Spolektiv, Cihelna a spol., Semtam, Bolech, His Master´s Voice Band a další. Vstupné je letos zcela zdarma.
Muzeum pivovarnictví v Táboře

Muzeum pivovarnictví v Táboře

Expozice představuje a mapuje historii vaření piva v Táboře od roku 1437, kdy se představitelé města smířili se Zikmundem Lucemburským, který jim na oplátku udělil listinu s městskými právy.

Hrad Kotnov v Táboře

Hrad Kotnov v Táboře

Z někdejšího gotického hradu se dodnes dochovala v podstatě jen válcová věž Kotnov. Jeho ostatní části byly postupně od 17. století zničeny novými přestavbami. Nicméně ona věž je nejstarší ukázkou bateriové věže u nás - arkýřem se vysunoval trám s kladkou a jeho pomocí byla nahoru vytahována děla.

Památník bitvy u Lipan - místo osudového střetu husitů s katolíky

Památník bitvy u Lipan - místo osudového střetu husitů s katolíky

U Lipan se odehrála dne 30. 5. 1434 poslední velká husitská bitva. Památník byl postaven na kopci zvaném Lipská hora, samotná bitva se ovšem odehrávala v širším okolí. Nejbližím městem je Kouřim, zhruba 5 km.

Husitské muzeum - za Husity do Tábora

Husitské muzeum - za Husity do Tábora

Jednou z nejvýznamnějších památek pozdní gotiky v českých městech je radnice v jihočeském Táboře. Sály radnice dnes slouží Husitskému muzeu, které zde nabízí prohlídku stálých expozic týkajících se husitství, v přízemí budovy je vstup do sítě podzemních chodeb.

Do Tábora za husity

Do Tábora za husity

Historie města je neodmyslitelně spjata s významnou kapitolou evropských dějin - husitstvím. V roce 1420 zde husité pod vedením Jana Žižky založili opevněné vojenské ležení, odkud podnikali své válečné výpravy.

Další aktuality

29.9.
2020
Znáte rekordy a kuriozity našich hor?

Znáte rekordy a kuriozity našich hor?

Jižní Čechy | Zimní sporty
28.9.
2020
Podzimní výlovy rybníků 2020

Podzimní výlovy rybníků 2020

Jižní Čechy | Gurmánská turistika
28.9.
2020
Říjen bude měsícem věží a rozhleden

Říjen bude měsícem věží a rozhleden

Jižní Čechy | Příroda