Úvod > Aktuality > Táborská setkání se blíží: město ožije největšími historickými slavnostmi v České republice
Táborská setkání se blíží: město ožije největšími historickými slavnostmi v České republice
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Táborská setkání se blíží: město ožije největšími historickými slavnostmi v České republice

  • Vydáno13. září 2022
Máte rádi atmosféru středověku? Láká vás tradiční hudba, zpěv a veselení pod širým nebem? Pak si nenechte ujít 31. ročník festivalu Táborská setkání, který se bude konat ve dnech 16. až 18. 9. 2022. Město Tábor je pro dobové slavnosti jako stvořené. Historické centrum s několika náměstími, křivolaké uličky i bohatá zeleň za městskými hradbami ožije na tři dny dávnou historií první poloviny 15. století, do časů, kdy se vlády nad městem ujal husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.

Táborská setkání se vracejí v tradičním velkém formátu

Festival Táborská setkání se letos uskuteční již po 31. Hejtman Jan Žižka se ujme vlády nad městem od pátku 16. září do neděle 18. září 2022. Letošní změnou je, že se po dvou letech bude platit vstupné, a to na Žižkově náměstí, kde se odehraje hlavní část programu.

Festival zahájí v pátek v 19.00 hodin na Žižkově náměstí brněnská kapela Deloraine. Po 21. hodině přivede Jan Žižka pochodňový průvod na Žižkovo náměstí a v půl desáté se na budově Staré radnice odehraje příběh (videomapping) nazvaný „Z hlubin Jordánu“, který připomene 530 let od založení údolní nádrže Jordán. Večerní program na náměstí ukončí ukrajinská středověká kapela Spiritual Seasons. Středověké tržiště na Tržním náměstí (18.00 – 23.00 hod.) nabídne dobový život, středověkou kuchyni, ohňové show a prodej tradičních řemeslných výrobků. Hudební scéna v Lesoparku Pintovka bude patřit od 21.30 hodin koncertu táborských hudebních těles Peshata a Swind Band Tábor.
 

Sobota v Uličce hříchů, na středověkém tržišti a turnaji rytířů

Táborská setkáníV sobotu 17. září se na Žižkově náměstí představí soubory z partnerských či spřátelených měst (Grodzisk Wielkoposki, Nové Zámky, Škofja Loka), ve 13.30 hodin přijde kostýmovaný průvod, ve 14.30 hodin bude předána Cena města za rok 2022 (in memoriam Bohumilu Smrčkovi a Marii M. Šechtlové) a náměstí bude večer patřit koncertům Michala Hrůzy a kapely Hrůzy, Davida Kollera s kapelou a Karla Kahovce a The Beatles revival.

Děkanská ulice za kostelem Proměnění Páně se promění v Uličku hříchů, na Špitálském náměstí budete moci nahlédnout do lékařského učení husitského kazatele, lékaře a astronoma mistra Křišťana z Prachatic (Středověký špitál). Nebude chybět ani oblíbený Dětský ráj, tentokrát ve velkém formátu v Holečkových sadech.

tábor táborská setkáníNáměstí Mikuláše z Husi zaplní Staročeský jarmark doplněný během celého dne o kulturní program. Na Tržním náměstí najdete Středověké tržiště. Na Velkém šanci budou od 18.00 hodin probíhat šermířská vystoupení, zakončená ve 22.30 hodin Noční ohňovou show. Návštěvníky oblíbený rytířský turnaj začne v 16.00 hodin na louce pod Holečkovy sady. Lesopark Pintovka obsadí Teen zóna (14.00 – 18.00 hodin). V letošním roce nebude v programu scházet ohňostroj, který bude odpálen ve 22.00 hodin z Jordánské nádrže (Sokolské plovárny) a z pontonů na hladině Jordán a nabídne tak nečekané světelné efekty a úžasnou show.

V sobotu návštěvníci najdou před budovou Střelnice tradiční Výstavu požární techniky profesionálních hasičů Tábor (10.00 – 13.00 hodin). V zahradě Střelnice odpoledne vystoupí Svišti v orchestřišti, Pocta Zuzaně Navarové a Náhodný výběr.
 

Neděle ve znamení evropského dědictví a hub

město TáborNeděle bude ve znamení Dnů evropského kulturní dědictví. Jejich hlavním cílem je hledání cest ke kořenům naší, evropské i světové civilizace a prohloubení informovanosti veřejnosti v oblasti kulturního dědictví. A které památky bude možné navštívit? Otevřeno bude v Galerii U Radnice, Galerii 140, Vodárenské věži nebo Husitském muzeu. Přijít můžete k Bechyňské bráně a věži Kotnov, do Augustiniánského kláštera a děkanského kostela Proměnění páně na hoře Tábor. Jsou připraveny také komentované prohlídky o Jordánu a táborských kašnách (14:00, sraz před spolkovým domem Střelnice) nebo o památníku nacistického popraviště (10:00 sraz u památníku odboje na Kpt. Jaroše – naproti Zubatce). Vstup do památkových objektů spojený s drobným programem je zdarma.

houbyZ nedělního doprovodného programu lze upozornit na výstavu hub v botanické zahradě od 8.00 do 18.00 hodin. Základem výstavy budou čerstvé plodnice hub nasbírané v různých lokalitách Jižních Čech. Součástí výstavy je také odborné poradenství profesionálních mykologů. Pro školní mládež je připravena znalostní soutěž. Otevřeno bude v neděli a pondělí 18. a 19. září od 8.00 do 18.00 hodin.

Mimo to v neděli vystoupí na Žižkově náměstí Jiří Schelinger Tribute Mladen Djelmo ve 14.00 hodin a táborská formace Corazón v 16.00 hodin. Pěkný pohled se naskytne také na táborskou veslařskou regatu na hladině údolní nádrže Jordán od 10.00 do 15.00 hodin, v rámci které bude pokřtěna nová párová čtyřka věnovaná oddílu městem Tábor.
 

Vstupné na Táborská setkání

táborská setkáníLetošní změnou je, že se po dvou letech bude opět platit vstupné, a to na Žižkově náměstí, kde se odehraje hlavní část programu. Vstupenky lze zakoupit v infocentru na Žižkově náměstí nebo online na stránkách taborskasetkani.eu/vstupne. Pro letošní rok město Tábor připravilo novinku v podobě online rodinné vstupenky. Je určena pro rodiny s dětmi ve věku 7–12 let (1–2 dospělí a max. 3 děti). Podmínkou je nákup online vstupenky a děti v této kategorii budou mít vstupné zadarmo. Děti do 6 let zůstávají také zadarmo, bez nutnosti koupi online vstupenky.

Základní dvoudenní vstupné je 250 Kč (na místě 350 Kč) a zlevněné vstupné (děti 7-12 let, senioři nad 65 let, ZTP) je 150 Kč (na místě 250 Kč). Letošní cena dvoudenní vstupenky zůstává nadále příznivá a dostupná díky příspěvku města Tábor a finanční pomoci partnerů festivalu.
Stálá expozice Filmová zbrojnice v Táboře

Stálá expozice Filmová zbrojnice v Táboře

Jediná filmová zbrojnice v Evropě, kde si vše můžete vyfotografovat i vyzkoušet. Ve zbrojnici naleznete expozici zbrojí a zbraní, které byly vyrobeny a použity při natáčení filmů rozličných žánrů. Například Bathory, Letopisy Narnie: Princ Kaspian, Hellboy, Tristan a Isolda a další.

Táborské středověké podzemí

Táborské středověké podzemí

Rozsáhlé sklepy z 15. a 16. stol. byly vyhloubeny ve skalním podloží v hloubce až 16 metrů a jsou zajíma­vou technickou památkou pozdního středověku. Prohlídková trasa má délku přibližně 500 metrů a vznikla v roce 1947 propojením sklepů pod Žižkovým náměstím v Táboře.

Zoo Tábor

Zoo Tábor

Jsme největší zoologická zahrada na jihu Čech se zaměřením na ochranu ohrožených druhů u nás i ve světě. Podílíme se na návratu zubra do české přírody a naleznete u nás jedinečné druhy, jako je tygr ussurijský či vlk arktický.

Husitské muzeum – za Husity do Tábora

Husitské muzeum – za Husity do Tábora

Jednou z nejvýznamnějších památek pozdní gotiky v českých městech je radnice v jihočeském Táboře. Sály radnice dnes slouží Husitskému muzeu, které zde nabízí prohlídku stálých expozic týkajících se husitství, v přízemí budovy je vstup do sítě podzemních chodeb.

Hrad Kotnov a bechyňská brána v Táboře

Hrad Kotnov a bechyňská brána v Táboře

Z někdejšího gotického hradu se dodnes dochovala v podstatě jen válcová věž Kotnov. Jeho ostatní části byly postupně od 17. století zničeny novými přestavbami. Nicméně ona věž je nejstarší ukázkou bateriové věže u nás – arkýřem se vysunoval trám s kladkou a jeho pomocí byla nahoru vytahována děla.

Galerie U Radnice v jihočeském Táboře

Galerie U Radnice v jihočeském Táboře

Výstavy výtvarného umění v působivých prostorách renesančního měšťanského domu v jihočeském Táboře. Město Tábor provozuje galerii U Radnice od roku 2008 a prezentuje zde převážně současná umělecká díla.

Lesopark Pintovka s naučnou stezkou a singltrek v Táboře

Lesopark Pintovka s naučnou stezkou a singltrek v Táboře

V zátočině nad řekou Lužnicí ve výšce kolem 490 metrů se rozprostírá rozsáhlý lesní komplex Pintovka. Rekreační místo s bohatou historií, zmiňované už v polovině 15. století, má spoustu tajů, zákoutí a legend. Nově nabízí singltrekové okruhy, které uspokojí i náročné bikery.

Augustiniánský klášter a kostel Narození Panny Marie v Táboře

Augustiniánský klášter a kostel Narození Panny Marie v Táboře

Barokní kostel Narození Panny Marie a původně augustiniánský kostel vybudovaný v 17. století byl postaven pro oporu protireformace.

Holečkovy sady v Táboře

Holečkovy sady v Táboře

Holečkovy sady byly založeny ve 30. letech 19. století a jsou významnou urbanistickou součástí historického jádra města Tábor

Galerie Vodárenská věž v Táboře

Galerie Vodárenská věž v Táboře

Výstavy výtvarného umění v neobvyklých prostorách staré vodárenské věže v historickém centru jihočeského města Tábora.

Děkanský kostel Proměnění Páně na hoře Tábor

Děkanský kostel Proměnění Páně na hoře Tábor

Hlavní táborský kostel nese název, který odkazuje na biblickou tématiku. Na vrchu Tábor, nedaleko Genezaretského jezera v Palestině, byla podle evangelia přeměněna Ježíšova podoba. To bylo znamením, že je Synem božím. Kostel Proměnění Páně na hoře Tábor je veřejnosti přístupný nepravidelně.

Jordán – nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě

Jordán – nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě

Vodní nádrž v Táboře o ploše přes 50 ha. Vznikla roku 1492 přehrazením Košínského potoka a je nejstarší údolní přehradní nádrží ve střední Evropě. Nádrž byla vybudována jako zásobárna pitné vody pro město, dnes je mimo to hojně využíván k rekreaci.

Do Tábora za husity

Do Tábora za husity

Historie města je neodmyslitelně spjata s významnou kapitolou evropských dějin – husitstvím. V roce 1420 zde husité pod vedením Jana Žižky založili opevněné vojenské ležení, odkud podnikali své válečné výpravy.

Botanická zahrada v Táboře – druhá nejstarší v ČR

Botanická zahrada v Táboře – druhá nejstarší v ČR

Botanická zahrada v Táboře je druhou nejstarší botanickou zahradou v ČR. Největší část botanické zahrady zaujímá arboretum, ve kterém jsou zastoupeny keře a stromy jak domácí, tak i cizokrajné.

Další aktuality

29.9.
2022
Podzimní výlovy rybníků 2022

Podzimní výlovy rybníků 2022

Jihočeský kraj | Gurmánská turistika