Úvod > Aktuality > Táborská setkání se blíží: město ožije největšími historickými slavnostmi v České republice
Zážitky

Táborská setkání se blíží: město ožije největšími historickými slavnostmi v České republice

  • Vydáno13. září 2023
Máte rádi atmosféru středověku? Láká vás tradiční hudba, zpěv a veselení pod širým nebem? Pak si nenechte ujít 32. ročník festivalu Táborská setkání, který se bude konat ve dnech 15. až 17. 9. 2023. Město Tábor je pro dobové slavnosti jako stvořené. Historické centrum s několika náměstími, křivolaké uličky i bohatá zeleň za městskými hradbami ožije na tři dny dávnou historií první poloviny 15. století, do časů, kdy se vlády nad městem ujal husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.
Festival Táborská setkání se letos uskuteční již po 32. Hejtman Jan Žižka se ujme vlády nad městem od pátku 15. září do neděle 17. září 2023. Amosféra historického jádra a nejbližšího okolí se promění tak, aby připomněla počátky dějin města. To, jak známo, vzniklo ze snu či myšlenky husitů, z potřeby najít a vybudovat místo, kde si budou všichni rovni a které bude bratrské. Těšit se můžete na tržiště, dobové ležení, historické uličky, kostýmované průvody, ohňostroj a spoustu dobré muziky.

K slavnostnímu zahájení festivalu dojde v pátek 15. září večer na Žižkově náměstí, kam dorazí ve 20:45 hodin noční pochodňový průvod v čele s Janem Žižkou. Znít budou bubny, kopyta koní, volání husitů a zaplanou louče. Vojevůdce Žižka sice Tábor roku 1420 přímo nezaložil, přišel sem krátce poté se svými bojovníky po slavné bitvě u Sudoměře, ale stal jedním ze čtyř hejtmanů města. Jan Žižka proto převezme vládu nad městem. Ve 21.30 hodin začne na Žižkově náměstí videomapping. Tématem projekce vizuálního umění na fasádu Staré radnice bude „Tábor v proměnách času“ s podtitulem „Krása zmizelá a přítomná“. Na Tržním náměstí se bude konat Středověké tržiště, kde ve 22.00 a 23.00 hodin se uskuteční ohňová show.
 

Sobota v Uličce hříchů, na středověkém tržišti a turnaji rytířů

Táborská setkáníSobota 16. září se „probudí“ do nabitého programu už od dopoledních hodin. Kromě středověkého tržiště na Tržním náměstí návštěvníky přiláká táborský jarmark na náměstí Mikuláše z Husi, kde se budou prodávat tradiční lidové výrobky. Po celý den tu bude znít hudební doprovod. Do Holečkových sadů se vydají především rodiny se svými ratolestmi, protože je tu čeká Dětský ráj. Pro malé a ještě menší účastníky festivalu tu pořadatelé připraví soutěže, hry, pohádky a tvořivé dílny.

K hlavním atrakcím festivalu tradičně patří sobotní slavnostní kostýmovaný průvod opět s Janem Žižkou a jeho věrnými bratry, stoupenci husitství, kejklíři i zajatými křižáky. Průvod, na němž se podílejí i partnerská města a zahraniční hosté, vyjde v sobotu ve 13.10 hodin z náměstí T. G. Masaryka a přes ulici 9. května, náměstí Františka Křižíka, Palackého ulici a Pražskou ulici doputuje kolem 13.30 hodin na Žižkovo náměstí. Po průvodu předají v 14.30 hodin čelní zástupci radnice letošní Cenu města Tábora MUDr. Josefu Balíkovi, známému táborskému chirurgovi.

tábor táborská setkáníSobotní novinkou bude tzv. Katovská ulička v Křížkově a Radnické ulici a Středověký Tábor neboli dobové ležení s ukázkami historických řemesel na Velkém šanci. Děkanskou ulici obsadí Ulička chudiny, Špitálské náměstí Středověký špitál s morovými lékaři. V sobotu ve 22.00 hodin začne populární a vyhlížený ohňostroj, který bude odpálený z nábřeží Jordánské nádrže (Sokolské plovárny). Letos však nebude z bezpečnostních důvodů přístupný chodník na Jordánské hrázi. K opatření vedla obava, že by někteří diváci ohňostroje mohli z chodníku vstupovat do vozovky a do přilehlého staveniště lávky. Místo tohoto místa lze v době ohňostroje využít obchozí trasu vedoucí po schodech u vodopádu, k tenisovým kurtům a Jordánské ulici.

Neodmyslitelnou součástí programového menu jsou velké koncerty na hlavním podiu na Žižkově náměstí. Letos dramaturgie vsadila v pátek od 22.30 hodin na slovenskou folklórní kapelu Hrdza. V sobotu od 18.00 hodin bude stage patřit zpěvačce Debbi, od 20.00 hodin uskupení D. Y. K., což je koncertní show sólového projektu Vojty Dyka. Od 22.30 hodin zaplní sobotní podium energie formace Monkey Business. V 19.00 zahraje v zahradě Střelnice zpěvák Tomáš Kočko.
 

Neděle ve znamení evropského dědictví

město TáborNedělní program přinese mj. Dny evropského kulturního dědictví s národním tématem: Život v památkách. A které památky bude možné navštívit? Otevřeno bude v Galerii U Radnice, Galerii 140, Vodárenské věži nebo Stará radnice. Přijít můžete k Bechyňské bráně a věži Kotnov, do Augustiniánského kláštera anebo do ZUŠ Oskara Nedbala. Připravena je také komentovaná prohlídka "Po stopách Oskara Nedbala" s PhDr. Ludmilou Peřinovou. Sraz je ve 13:00 v Palackého ulici před vstupem do Divadla Oskara Nedbala. Vstup do památkových objektů spojený s drobným programem je zdarma.

Z nedělní hudební nabídky na Žižkově náměstí určitě stojí za zmínku od 10.30 hodin koncert ženské vokální skupiny Yellow Sisters, která do Tábora přiveze dětský program nazvaný „Zvěřinec“, od 13.00 hodin pak koncert
 k 110. výročí založení ZUŠ Oskara Nedbala Tábor.
 

Vstupné na Táborská setkání

táborská setkáníNa Táborská setkání se bude platit vstupné, a to na Žižkově náměstí, kde se odehraje hlavní část programu. Vstupenka je nutná pouze v pátek a v sobotu. V neděli je vstupné zdarma.

Vstupenky zakoupené online je nutné vyměnit za náramek na označených místech na nám. F. Křižíka, u Střelnice (Žižkova ulice), Tržní náměstí, Klokotská ulice a Pražská ulice (vstup na Žižkovo náměstí). Nákup vstupenek v hotovosti bude možný pouze ve dnech konání festivalu na prodejním místě na nám. F. Křižíka! Místa pro výměnu či nákup vstupenek budou otevřena v pátek 15. 9. od 17.00 a v sobotu 16. 9. od 9.00 hodin, od této doby bude také po kontrole náramků umožněn vstup do areálu festivalu.

Základní dvoudenní vstupné je 350 Kč a zlevněné vstupné (děti 7-12 let, senioři nad 65 let, ZTP) je 250 Kč. Děti do nedovršených 12 let, držitelé průkazu ZTP/P, obyvatelé a podnikatelé v uzavřené zóně Tábora mají vstup zdarma.
Jordán – nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě

Jordán – nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě

Vodní nádrž v Táboře o ploše přes 50 ha. Vznikla roku 1492 přehrazením Košínského potoka a je nejstarší údolní přehradní nádrží ve střední Evropě. Nádrž byla vybudována jako zásobárna pitné vody pro město, dnes je mimo to hojně využíván k rekreaci.

Stálá expozice Filmová zbrojnice v Táboře

Stálá expozice Filmová zbrojnice v Táboře

Jediná filmová zbrojnice v Evropě, kde si vše můžete vyfotografovat i vyzkoušet. Ve zbrojnici naleznete expozici zbrojí a zbraní, které byly vyrobeny a použity při natáčení filmů rozličných žánrů. Například Bathory, Letopisy Narnie: Princ Kaspian, Hellboy, Tristan a Isolda a další.

Zoo Tábor

Zoo Tábor

Jsme největší zoologická zahrada na jihu Čech se zaměřením na ochranu ohrožených druhů u nás i ve světě. Podílíme se na návratu zubra do české přírody a naleznete u nás jedinečné druhy, jako je tygr ussurijský či vlk arktický.

Botanická zahrada v Táboře – druhá nejstarší v ČR

Botanická zahrada v Táboře – druhá nejstarší v ČR

Botanická zahrada v Táboře je druhou nejstarší botanickou zahradou v ČR. Největší část botanické zahrady zaujímá arboretum, ve kterém jsou zastoupeny keře a stromy jak domácí, tak i cizokrajné.

Husitské muzeum v Táboře – za Husity do Tábora

Husitské muzeum v Táboře – za Husity do Tábora

Jednou z nejvýznamnějších památek pozdní gotiky v českých městech je radnice v jihočeském Táboře. Sály radnice dnes slouží Husitskému muzeu, které zde nabízí prohlídku stálých expozic týkajících se husitství, v přízemí budovy je vstup do sítě podzemních chodeb.

Táborská setkání 2024

13.9.
15.9.
Táborská setkání 2024

Historické centrum Tábora s několika náměstími, křivolakými uličkami i bohatou zelení za městskými hradbami ožívá na tři dny dávnou historií první poloviny 15. století. Časem, kdy se vlády nad městem ujal husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.

Táborské středověké podzemí

Táborské středověké podzemí

Rozsáhlé sklepy z 15. a 16. stol. byly vyhloubeny ve skalním podloží v hloubce až 16 metrů a jsou zajíma­vou technickou památkou pozdního středověku. Prohlídková trasa má délku přibližně 500 metrů a vznikla v roce 1947 propojením sklepů pod Žižkovým náměstím v Táboře.

Hrad Kotnov a Bechyňská brána v Táboře

Hrad Kotnov a Bechyňská brána v Táboře

Z někdejšího gotického hradu se dodnes dochovala v podstatě jen válcová věž Kotnov. Jeho ostatní části byly postupně od 17. století zničeny novými přestavbami. Nicméně ona věž je nejstarší ukázkou bateriové věže u nás – arkýřem se vysunoval trám s kladkou a jeho pomocí byla nahoru vytahována děla.

Galerie U Radnice v jihočeském Táboře

Galerie U Radnice v jihočeském Táboře

Výstavy výtvarného umění v působivých prostorách renesančního měšťanského domu v jihočeském Táboře. Město Tábor provozuje galerii U Radnice od roku 2008 a prezentuje zde převážně současná umělecká díla.

Lesopark Pintovka s naučnou stezkou a singltrek v Táboře

Lesopark Pintovka s naučnou stezkou a singltrek v Táboře

V zátočině nad řekou Lužnicí ve výšce kolem 490 metrů se rozprostírá rozsáhlý lesní komplex Pintovka. Rekreační místo s bohatou historií, zmiňované už v polovině 15. století, má spoustu tajů, zákoutí a legend. Nově nabízí singltrekové okruhy, které uspokojí i náročné bikery.

Augustiniánský klášter a kostel Narození Panny Marie v Táboře

Augustiniánský klášter a kostel Narození Panny Marie v Táboře

Barokní kostel Narození Panny Marie a původně augustiniánský kostel vybudovaný v 17. století byl postaven pro oporu protireformace.

Holečkovy sady v Táboře

Holečkovy sady v Táboře

Holečkovy sady byly založeny ve 30. letech 19. století a jsou významnou urbanistickou součástí historického jádra města Tábor

Galerie Vodárenská věž v Táboře

Galerie Vodárenská věž v Táboře

Výstavy výtvarného umění v neobvyklých prostorách staré vodárenské věže v historickém centru jihočeského města Tábora.

Děkanský kostel Proměnění Páně na hoře Tábor

Děkanský kostel Proměnění Páně na hoře Tábor

Hlavní táborský kostel nese název, který odkazuje na biblickou tématiku. Na vrchu Tábor, nedaleko Genezaretského jezera v Palestině, byla podle evangelia přeměněna Ježíšova podoba. To bylo znamením, že je Synem božím. Kostel Proměnění Páně na hoře Tábor je veřejnosti přístupný nepravidelně.

Do Tábora za husity

Do Tábora za husity

Historie města je neodmyslitelně spjata s významnou kapitolou evropských dějin – husitstvím. V roce 1420 zde husité pod vedením Jana Žižky založili opevněné vojenské ležení, odkud podnikali své válečné výpravy.

Další aktuality

Na Šumavě si zalyžujete ve třech areálech na jeden skipas

Znáte Šumavský skipas? Jedná se o propojení několika šumavských skiareálů jedniným společným skipasem. Jestliže si zakoupíte jízdenku v jednom středisku, automaticky bude platná také ve třech dalších areálech. Jedná se o skiareály Kvilda, Nové Hutě – vlek Tatrapoma a malé vleky v areálu Zadov-Kobyla.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

Deset důvodů, proč jet na jarní prázdniny do Písku

Do Písku můžete jet na výlet s dětmi kdykoliv, ale právě teď o jarních prázdninách, které se konají od 9. února do 17. března 2024 máte ještě o pár důvodů víc. Hlavním tahákem je Sladovna, prostor, kde si společně hrají a tvoří děti i dospělí. Kromě toho vás zavedeme mezi akvária, na starobylý most, ke koním nebo do záchranné stanice zvířat.
Jihočeský kraj | Zážitky

Kalendář 2024: Husitské bitvy aneb výlety k památným místům husitských dějin

Letos, 11. října 2024, tomu bude 600 let, co zemřel hejtman husitských polních vojsk, Jan Žižka z Trocnova. Udělejte si výlet do míst, kde probíhaly největší bitvy husitského období. Mnohé z nich si budete pamatovat ze školních lavic, ale vidět ona bitevní pole na vlastní oči, to je něco docela jiného. V našem kalendáři husitských bitev naleznete ta největší střetnutí husitů s katolíky – pamatujete si na slavnou bitvu u Sudoměře, bitvu na Vítkově, kardinálský klobouk u Domažlic nebo finální bitvu u Lipan? V husitských dějinách je zajímavých příběhů mnohem víc, pojďte je s námi objevit!
Jihočeský kraj | Památky

Na Lipně se o víkendu pojede Kramolínský obřák

Ve Skiareálu Lipno se bude už tento víkend 17. a 18. února 2024 konat Kramolínský obřák – závod pro registrované sportovce, ale i pro širokou veřejnost. Přijďte si vyzkoušet profesionální trať, vyzvěte na souboj kamarády, kolegy či sourozence.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

V Českých Budějovicích si prohlédnete vzácné orchideje

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích vás zve na výstavu orchidejí, masožravých rostlin, bromélií, kaktusů, sukulentů a dalších rostlin, která se koná v termínu 16. 2. – 3. 3. 2024. Otevřeno je každý den od 9:00 do 17:30 hodin, včetně pondělků. Na výstavě, jejímiž autory jsou Markéta Aubrechtová a Martin Dlouhý, si můžete zakoupit snadno pěstovatelné rostliny i vzácné botanické rarity. Každý 500. a 1000. návštěvník výstavy navíc získá dárek! Připraveny jsou také komentované prohlídky, poradna pro pěstitele, květinový workshop a vzdělávací program pro školy.
Jihočeský kraj | Kultura

Užijte si jarní prázdniny v jižních Čechách

Chystáte se na jarní prázdniny do jižních Čech? Počasí zatím úplně nepřeje sněhovým radovánkám, ale i tak si lze užít spoustu atraktivních zážitků. Vyrazit můžete do historických měst, kudy budou procházet masopustní průvody. Za lyžováním se vydejte na Šumavu, sjezdovky na vás čekají na Zadově, Lipně nad Vltavou, na Kvildě nebo v Nových Hutích. Využít můžete i skibusy, které spojují většinu velkých regionálních měst s jihočeskými lyžařskými centry. Ukázat své krasobruslařské umění je možné například na kouzelném kluzišti na zámku Blatná.
Jihočeský kraj | Zážitky

Český Krumlov ovládne Masopust

Ve dnech 10. až 18. února 2024 ovládne Český Krumlov masopustní rej. Veselí si tak můžete do sytosti užívat více než týden. Čeká na vás masopustní zábava, dobré jídlo a pití, ale i skvělá podívaná na pestrobarevné procesí masek a mnoho dalšího.
Jihočeský kraj | Zážitky

Hrad Nové Hrady zve k návštěvě zimní prohlídkové trasy

K zpřístupněným památkám v zimním období patří také hrad Nové Hrady. Zimní prohlídková trasa vás zavede do Bytu panského úředníka. Místnosti jsou vybavené autentickým nábytkem z pozůstalosti místního lékárníka, ale ukazují mimo jiné i sbírku impresionistických krajin z přelomu 19. a 20. století.
Jihočeský kraj | Památky