Úvod > Aktuality > Tábor ožije největšími historickými slavnostmi v České republice

Tábor ožije největšími historickými slavnostmi v České republice

Vydáno 12. září 2019 Zážitky
Máte rádi atmosféru středověku? Láká vás tradiční hudba, zpěv a veselení pod širým nebem? Pak si nenechte ujít další 28. ročník festivalu Táborská setkání, který se bude konat ve dnech 13. až 15. 9. 2019. Město Tábor je pro dobové slavnosti jako stvořené. Historické centrum s několika náměstími, křivolaké uličky i bohatá zeleň za městskými hradbami ožije na tři dny dávnou historií první poloviny 15. století, do časů, kdy se vlády nad městem ujal husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.
Také nyní, po téměř šesti stovkách let každoročně symbolicky přebírá slavný hejtman vládu nad Táborem. Za rachotu bubnů a světel pochodní ho přitom doprovází zástup jeho husitských bojovníků.

Po slavnostním zahájení a ohňostroji už si stačí vybrat, zda zavítáte ke stánku s medovinou a chlebem se škvarky, nebo dáte přednost vybraným středověkým lahůdkám v některé z útulných taveren.

Programový "jídelníček" je také nepřeberný  dva - průvody v historických kostýmech (páteční noční pochodňový  a sobotní denní), dětský ráj v Holečkových sadech u Housova mlýna, středověký špitál na Špitálském náměstí, žebrácká ulička v Děkanské ulici, středověké tržiště bude na Tržním náměstí a v sobotu večer nastane velká ohňová show nad Jordánem.

Táborská setkáníTaké hudební produkce bude velmi pestrá: během historického víkendu uslyšíte Richarda Müllera, Gypsy.cz, Tata Bojs, Adam Mišík, Queenie, minus123minut nebo táborský Bolech. Koncerty potrvají od pátku až do neděle.

Letošní novinkou je, že se bude vstupné vybírat pouze na Žižkově náměstí, program v ostatních částech města tak bude volně přístupný. Vstupenky na festival Táborská setkání letos stojí 300 korun na místě, senioři nad 65 let a ZTP mají vstup za 150 Kč. Děti do 12 let za vstup neplatí.
Táborská setkání 2020

Táborská setkání 2020

Máte rádi atmosféru středověku? Láká vás tradiční hudba, zpěv a veselení pod širým nebem? Pak si nenechte ujít 29. ročník festivalu Táborská setkání.

Husitské muzeum - za Husity do Tábora

Husitské muzeum - za Husity do Tábora

Jednou z nejvýznamnějších památek pozdní gotiky v českých městech je radnice v jihočeském Táboře. Sály radnice dnes slouží Husitskému muzeu, které zde nabízí prohlídku stálých expozic týkajících se husitství, v přízemí budovy je vstup do sítě podzemních chodeb.

Muzeum pivovarnictví v Táboře

Muzeum pivovarnictví v Táboře

Expozice představuje a mapuje historii vaření piva v Táboře od roku 1437, kdy se představitelé města smířili se Zikmundem Lucemburským, který jim na oplátku udělil listinu s městskými právy.

Hrad Kotnov v Táboře

Hrad Kotnov v Táboře

Z někdejšího gotického hradu se dodnes dochovala v podstatě jen válcová věž Kotnov. Jeho ostatní části byly postupně od 17. století zničeny novými přestavbami. Nicméně ona věž je nejstarší ukázkou bateriové věže u nás - arkýřem se vysunoval trám s kladkou a jeho pomocí byla nahoru vytahována děla.

Památník bitvy u Lipan - místo osudového střetu husitů s katolíky

Památník bitvy u Lipan - místo osudového střetu husitů s katolíky

U Lipan se odehrála dne 30. 5. 1434 poslední velká husitská bitva. Památník byl postaven na kopci zvaném Lipská hora, samotná bitva se ovšem odehrávala v širším okolí. Nejbližím městem je Kouřim, zhruba 5 km.

Do Tábora za husity

Do Tábora za husity

Historie města je neodmyslitelně spjata s významnou kapitolou evropských dějin - husitstvím. V roce 1420 zde husité pod vedením Jana Žižky založili opevněné vojenské ležení, odkud podnikali své válečné výpravy.

Další aktuality

18.2.
2020
Český Krumlov ovládne Masopust

Český Krumlov ovládne Masopust

Jižní Čechy | Zážitky
13.2.
2020
Užijte si svátek zamilovaných v Českém Krumlově

Užijte si svátek zamilovaných v Českém Krumlově

Jižní Čechy | Zážitky