Úvod > Aktuality > V Mikulově se chystají Svatomartinské slavnosti
V Mikulově se chystají Svatomartinské slavnosti
"> "> "> "> Svatomartinský Mikulov "> "> ">
Gurmánská turistika

V Mikulově se chystají Svatomartinské slavnosti

  • Vydáno10. listopadu 2021
Mikulov přivítá nová vína Svatomartinskými slavnostmi 2021. Dny husích specialit, mladých a Svatomartinských vín, jarmarku, a zpřístupněných památek si můžete vychutnat od 11. do 14. listopadu. Oslavy zahájí příjezd sv. Martina, mikulovské Náměstí zaplní svatomartinský jarmark spojený s přehlídkou moravského folkloru a dobově laděným uměleckým programem. Mimořádně budou zpřístupněny i historické památky.
Svatý Martin MikulovOd 11. do 14. listopadu 2021 ožije Mikulov bohatým programem Svatomartinských slavností. Pro návštěvníky jsou připraveny dny mladého vína a husích specialit, ale také zábavy a kultury. Město zaplní svatomartinský jarmark, přijedou cimbálové muziky a jiné kapely, a otevřou se památky, které již ukončily turistickou sezónu. Na zámku se bude konat Svatomartinský košt mladých vín mikulovské vinařské podoblasti a restaurace nabídnou husí menu.

svatomartinský mikulovProgram začíná ve čtvrtek 11. listopadu příjezdem svatého Martina a jeho družiny. Po celou dobu slavností bude na zámku probíhat Svatomartinský košt mladých vín Mikulovské vinařské podoblasti. Vína budete moci ochutnat každý den od 11:00 do 20:00 v Kongresovém sálu. Ve vybraných hotelech a restauracích bude nabízeno husí menu. V sobotu 13. a v neděli 14. 11. od deseti do šestnácti hodin mohou lidé zavítat na Náměstí na svatomartinský jarmark.

Sobotní program slibuje husí pochod s krojovanou chasou a slavnostní přípitek a folklorní vyžití s cimbálovou muzikou Píšťalenka. Dále zahraje Ekström kvartett a Stanley´s Dixi Street Band. V 16:30 hodin přijdou na řadu Svatomartinská světýlka – večerní procházka historický centrem s královskou audiencí pro děti i dospělé. Sraz světýlek je v ulici Svobody.


Nedělní program a mikulovské památky

Město MikulovNedělní program bude ve znamení svatomartinského jarmarku, zahraje cimbálová muzika Klaret a kapely Nina Rosa a Jazzpetit Q. V 10:30 jste zváni na komentovanou prohlídku města Mikulova. Po oba dva dny nebude na Náměstí chybět ani koutek se zvířátky, který potěší malé i velké návštěvníky.

Z památek budou o víkendu zpřístupněny zámecké expozice Regionálního muzea v Mikulově, synagoga. Užít si můžete také prohlídku města se šálkem svařeného vína či výstup na Svatý kopeček, kde se setkají symbolické postavy sv. Martin se sv. Šebestiánem. Celé město provoní také husí speciality a podávat se bude i ve čtrnácti místních restauracích.
Svatomartinský Mikulov

11.11.
20.11.
Svatomartinský Mikulov

Svatomartinské menu v mikulovských restauracích, svatomartinský košt vín, víkendový jarmark na Náměstí, který bude doplněn o doprovodný program.

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.

Mobilní průvodce městem Mikulov

Mobilní průvodce městem Mikulov

Nové technologie a využití mobilního telefonu jsou nedílnou součástí cestovního ruchu. V Mikulově mohou všichni návštěvníci, ale i místní využít mobilního průvodce městem přímo ve svém telefonu.

Horní Synagoga v Mikulově

Horní Synagoga v Mikulově

Horní synagoga pochází z roku 1550, tedy z doby, kdy v Mikulově působil rabi Löw. Její současná barokní podoba vznikla kolem roku 1720 po požáru zámku a židovské čtvrti. Představuje poslední dochovaný příklad templu tzv. polského typu u nás.

Regionální muzeum v Mikulově

Regionální muzeum v Mikulově

Mikulovský zámek tyčící se na kraji CHKO Pálava je už několik desítek let sídlem Regionálního muzea v Mikulově.

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově obsahuje zhruba na kilometrové trase celkem 13 zastavení. Součástí stezky se stala i mikve – rituální lázeň objevená v Mikulově při archeologickém průzkumu v roce 2010.

Zimní prohlídky Mikulova – tak trochu jiná zima

Zimní prohlídky Mikulova – tak trochu jiná zima

Přijďte si vychutnat zimní atmosféru starobylého Mikulova při hodinové prohlídce města se šálkem svařeného vína.

Víno napříč staletími – nejrozsáhlejší expozice vinařství v České republice

Víno napříč staletími – nejrozsáhlejší expozice vinařství v České republice

Expozice, neobvyklá svým výtvarným pojetím, souhrnně zpracovává historii a vývoj vinohradnictví a vinařství na našem území v kontextu evropských dějin. Atmosféru dýchající vínem a historií podporuje citlivé nasvícení a komponovaná dobová hudba.

Svatý Kopeček v Mikulově

Svatý Kopeček v Mikulově

Jedním z kopců Pavlovských vrchů a zároveň jedním z výrazných přírodních dominant Mikulova je Svatý kopeček (363 m n. m.) – původním názvem Tanzberg. Na kopci se nachází kostel sv. Šebestiána, zvonice a křížová cesta. Svatý Kopeček je významným poutním místem.

Svěcení vína ročníku 2022 v Mikulově

11.11.
Svěcení vína ročníku 2022 v Mikulově

Tradiční akce, která se koná vždy kolem svátku svatého Martina v pátek od 16.00 hodin. Slavnostní obřad svěcení vína provede probošt kolegiátní kapituly v Mikulově – P. Mgr. Pavel Pacner.

Další aktuality

4.10.
2022
Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Jihomoravský kraj | Příroda
29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika