Úvod > Co chcete dělat? > Památník hornických tradic a důlních neštěstí v Mostě
Památky

Památník hornických tradic a důlních neštěstí v Mostě

Pomník hornických tradic a důlních neštěstí vznikl roku 2021 podle návrhu Jakuba Klašky. Nachází se na jižním okraji náměstí Velké mostecké stávky. Kolemjdoucím má připomínat krajinu narušenou důlní těžbou překrytou zrekultivovaným pásem zeleně.
Architekt pojal dílo jako monumentální nadzvednutý zářez do terénu, symbolizující dobývání uhlí v krajině. Objekt je jako pouliční oltář poctou obětem důlních katastrof a má připomínat také přínos hornictví pro rozvoj moderní civilizace, která stopy po těžbě zahlazuje rekultivacemi.

U památníku byl vytvořen záhon s popínavými rostlinami. Ty mají pokrýt část uměleckého objektu a symbolizovat obnovu krajiny po těžbě uhlí.
 

Z historie těžby uhlí na Mostecku

Těžba uhlí na Mostecku je písemně doložena už v roce 1403. Klíčový význam pro ekonomiku měla až od 19. století po úpadku kutání drahých kovů v Krušných horách. Ovšem ani v této době se tragédie Mostu nevyhýbaly. Fatální havárií byly tekoucí písky, které koncem 19. století ničily v Mostě domy a zabíjely desítky lidí, další tisíce zůstaly bez přístřeší. Nástup éry uhlí urychlila železnice a povrchové dobývání. Po druhé světové válce dosáhla těžba uhlí neskutečného nárůstu. Oproti 11 milionům tun v roce 1945, se těžba v roce 1957 zvýšila na 50 milionů tun uhlí. Stejně tak narostla i těžba skrývky, z 10 milionů na 120 milionů kubických metrů zeminy.

Usnesením československé vlády č. 180 z 26. března 1964 bylo rozhodnuto o likvidaci starého Mostu. Zbouráním starých a nevyhovujících bytových jednotek včetně komunikací měl stát získat 100 milionů tun vysoce kvalitního hnědého uhlí. V roce 1965 bylo také rozhodnuto o osudu děkanského kostela. V dubnu roku 1967 byla zahájena stavba tzv. koridoru. Jednalo se o mohutnou, šest kilometrů dlouhou pozemní stavbu, do níž byla svedena čtyřproudá silnice, železniční i tramvajová trať a tok řeky Běly. Dne 19. července 1974 ve 20:09 došlo k výbuchu v prostorách Chemických závodů v Záluží, který si vyžádal 15 obětí a 112 zraněných, značná část obětí byla i v tramvajovém voze, který zrovna projížděl blízko havárie. Dne 3. září roku 1981 došlo ve čtvrtém úseku dolu Pluto II v Louce u Litvínova k výbuchu. Pod zemí se v té době nacházelo 105 horníků, zachránit se jich však podařilo pouze 40.

Poslední hlubinný důl Centrum skončil v roce 2016.

Ubytování a restaurace v okolí

Ochutnejte Mostecký kahan

Ochutnejte Mostecký kahan

Most, Ústecký kraj
Hotel Kapitol Most

Hotel Kapitol Most

Most, Ústecký kraj
Minipivovar Most

Minipivovar Most

Most, Ústecký kraj
Restaurace Severka Most

Restaurace Severka Most

Most, Ústecký kraj