Úvod > Co chcete dělat? > Expozice starého Mostu – v současné době uzavřena
Expozice starého Mostu - v současné době uzavřena
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Kultura

Expozice starého Mostu – v současné době uzavřena

Nová expozice věnovaná starému Mostu potěší nejen pamětníky, kteří si tak mohou zavzpomínat na známá zákoutí, ale i ostatní zájemce o historické město Most. Od 17. prosince 2015 až do odvolání je z technických důvodů uzavřena Expozice starého Mostu.

Návštěvníci expozice, kterou připravil Magistrát města Mostu společně s Městskou knihovnou Most zde najdou jedinečné zachycení Mostu na historických mapách. Kromě toho jsou zde velkoformátové dobové fotografie nebo dochované kamenné prvky ze zbouraných domů, kachle z kamen či kovové kryty zámků domovních dveří. Tabule s texty vypovídají o pohnutých dějinách města. Na jedné stěně je také umístěno kompletní znění rozhodnutí o likvidaci Mostu, které bylo do nedávna označeno značkou TAJNÉ.

Zájemci si mohou prezenčně prohlédnout knihy věnované Mostu a případně se s nimi posadit a začíst se. Součástí výstavy je mimo jiné interaktivní tabule s plánem a fotografiemi historického města, které přenesou návštěvníky přímo do starého Mostu.
 

Gotické město muselo ustoupit těžbě uhlí

Most patřil k nejkrásnějším českým městům, více gotických památek už měla jen Praha. Město bylo založeno v polovině 13. století, brzy se Most stal městem královským, díky čemuž se rychle rozvíjel. Velká proměna Mostu nastala po ničivém požáru v roce 1515, kdy město vyrostlo téměř od základů, většinou v unikátním stylu české pozdní gotiky s nastupující renesancí.

Průmysl, který měl být později hybatelem zániku města, se v 19. století výrazně podepsal na jeho rozvoji. Renesanční radnice byla nahrazena neorenesanční budovou okresního a krajského soudu, v prostoru bývalé Pražské brány vznikla sadová úprava s promenádou, za městem vyrostla v roce 1908 nová kasárna. V roce 1911 pak dostali mostečtí obyvatelé zcela novou secesní budovu městského divadla. Stavební dějiny starého Mostu končí až ve třicátých letech 20. století a prvorepublikovou tvář si tak město zachovalo až do své likvidace.

Plány na demolici starého Mostu začaly přicházet na počátku 60. let a záměr zlikvidovat staré město definitivně potvrdila vláda v roce 1964. Symbolem zničeného města se stal architektonický skvost pozdní gotiky, děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie, který měl to štěstí, že nebyl jako zbytek města zbořen, zachránil ho více než 800 metrů dlouhý přesun po kolejích.

Ubytování a restaurace v okolí