Úvod > Aktuality > Cyklovlakem na Pálavu, do Brd anebo do Českého Švýcarska
Zážitky

Cyklovlakem na Pálavu, do Brd anebo do Českého Švýcarska

  • Vydáno11. dubna 2023
Rádi jezdíte na kole a lákají vás výlety do míst, která jsou trochu z ruky? Není nic jednoduššího než využít speciální vlaky s přepravou bicyklů. České dráhy jich letos nabízejí téměř sedm tisíc! Drtivá většina "obyčejných" vlaků sice nabízí úložný prostor pro větší množství kol, avšak jen některé z nich se dají označit za skutečné cyklovlaky – a my víme, které to jsou!

Cyklovlakem po jižní Moravě

Na jižní Moravě patří k oblíbeným cyklovlak Expres Pálava – Podyjí, který jezdí od poloviny dubna až do začátku října o víkendech a vybraných svátcích. Vlak, kde nemusíte přestupovat, vypravují České dráhy z Brna – Králova Pole a jezdí přes brněnské hlavní nádraží do Břeclavi, Valtic a Mikulova a dále přes Hrušovany nad Jevišovkou, až do Znojma a Šatova. Lepší způsob, jak se dostat na Pálavu, k Novomlýnským nádržím, do Lednicko-valtického areálu a národního parku Podyjí zkrátka neexistuje, využít můžete také cyklostezku Brno-Vídeň anebo se rozjet po vinařských stezkách. Díky sítí půjčoven kol si bicykly můžete zapůjčit přímo v některých stanicích – k dispozici jsou například v Břeclavi. Kola si však raději rezervujte předem. ČD cyklopůjčovny jsou otevřeny od dubna do konce října.
 

Vlakem okolo Švýcarska

Samozřejmě nemáme na mysli alpskou zemi, ale národní park České Švýcarsko, rozmanitou krajinu na Českokamenicku, Krásnolipsku a Mikulášovicku, která se po ničivém požáru opět vrací mezi turistická lákadla a doslova tak vstává z popela. Ústecký kraj navíc pro návštěvníky, kteří v destinaci stráví alespoň dvě noci připravil skvělý benefit, a to bezplatnou veřejnou dopravu. Síť turistických a cyklistických tras většinou navazuje na železniční stanice, a tak můžete využít jak historický motoráček na lince T1 Česká Kamenice – Kamenický Šenov, tak linku T2 z Děčína do Krásné Lípy a dále přes Brtníky do Mikulášovic. Takzvaný Brtnický expres (Sp 1965) jezdí od začátku dubna do 29. října vždy v sobotu, neděli a o svátcích, z Děčína vyjíždí v 9:372 a do Mikulášovic dojede v 11:26. Kola bere do naplnění kapacity.
 

Cyklo Brdy jezdí z Prahy až do Blatné

cyklo BrdyJak už název vlaku napovídá, součástí Cyklo Brdy jsou i vozy uzpůsobené pro přepravu jízdních kol. Bicykly tak lze v tomto turistickém vlaku přepravit v rámci služby úschova během přepravy, ale i jako spoluzavazadlo (do vyčerpání kapacity). Turistický vlak Cyklo Brdy odjíždí o víkendech a státních svátcích (od konce března do 29. října) z pražského Hlavního nádraží vždy v 8:35, v Berouně do něj můžete přistoupit v 9:14, do Příbrami přijede v 10:04, do Březnice vás dopraví v 10:32 a do Blatné s ním dorazíte v 11:04 hodin. A kde z vlaku vystoupit? Brdy jsou protkány stovkami cest a pěšinek – značených i neznačených. Vyjet můžete směrem na Tok, k Padrťským rybníkům nebo na Tři trubky. V Blatné stojí za prohlídku historické centrum s romantickým vodním zámkem a přilehlým parkem s daňky a pávy nebo stálá expozice v městském muzeu. S vlakem Cyklo Brdy se lze také snadno vrátit. Z Blatné odjíždí v 16:50 a po stejné trase přijede do Prahy hl. n. v 19:21 hodin.
 

Kokořínským rychlíkem do Mšena

KokořínKokořínský rychlík jezdí z Prahy do oblasti Kokořínska, do městečka Mšeno a zpět každou sobotu, neděli a státní svátek od posledního březnového víkendu do posledního říjnového víkendu. Výletní rychlík vás ráno odveze z Prahypřes Neratovice, Všetaty do Mělníka, na Kokořínsko do Lhotky u Mělníka, Kaniny a Mšena, odkud se můžete vydat na výlety do Kokořínského dolu nebo se vykoupat v prvorepublikových městských lázních ve Mšeně či se osvěžit v parostrojním pivovaru v Lobči. Vyjíždí ze zastávky Praha-Vršovice v 8:21, na Hlavní nádraží se zastaví v 8:25 a nazpět se vrací ze Mšena v 16:46.


Po Šumavě na kole snadno a rychle

GW train region vlak ŠumavaNa šumavských lokálkách snadno podlehnete idyle venkovských tratí a romantice lesních nádraží. Vlakem se lze vydat podél břehů největšího přehradního jezera u nás i hlubokými lesy u Nového Údolí. Moderní lokální vlaky zde provozuje společnost GW Train Regio, která se o cyklisty stará velmi pečlivě. Na kola mají speciální vůz s milou obsluhou. Vydat se tak můžete pohodlně z Českých Budějovic až na Černý Kříž, ze Strakonic do Volar nebo z Číčenic přes Vodňany, Bavorov a Volary do v lesích ukrytého Nového Údolí. Vlaky navazují na rychlíky ČD a poznáte je snadno podle výrazné oranžové barvy vozů.
 

Další tipy pro cyklisty ve vlacích

  • Hravou alternativou pro víkendovou jízdu z Prahy do Slaného je Cyklohráček. Vlak nabízí jak speciální vagóny pro přepravu jízdních kol, tak vagóny vybavené stolními hrami nebo upravená jako dětské hřiště. Podmínky přepravy kol v těchto speciálních cykloturistických vlacích jsou stejné jako v běžných spojích.
  • Jízdní kolo lze snadno přepravit prakticky ve všech vlacích Českých drah. V osobních vlacích lze cestovat s kolem jako se zavazadlem, čili si své kolo sami dáte do stojanů, případně u nich stojíte. V rychlících a spěšných vlacích platí úschova během přepravy, tj. kola putují do zvláštního vagónu. V rychlících je povinná místenka pro kolo. Lze ji zakoupit on-line s předstihem anebo na nádraží současně s jízdenkou před příjezdem vlaku. Bez místenky pro kolo nelze do rychlíku nastoupit. V jízdním řádu jsou takové vlaky označené symbolem kola v kroužku nebo čtverečku.
  • cyklistéPro celodenní putování a opakované využití vlaku během dne lze koupit také celodenní doklad. Ten platí nejen u ČD, ale též u soukromých dopravců, jako je KŽC, Arriva, GW Train Regio, AŽD nebo Die Länderbahn CZ.
  • Na zhruba 70 železničních stanicích Českých drah v různých koutech Čech, Moravy a Slezska si lze půjčit jízdní kolo. V řadě půjčoven jsou k dispozici také stále více populární e-bike a koloběžky. Kola jsou kvalitně servisovaná a využití cyklopůjčoven Českých drah má řadu výhod. Jednou z nich je i to, že kola lze většinou vrátit v jiném místě, než jste si je půjčili.
  • Kolo lze ve vlaku přepravovat také do a ze zahraničí. Vlaky Českých drah sledují řadu populárních evropských cyklotras, např. Dunajskou, Labskou, Greenway Praha – Wien nebo cyklotrasu Mnichov – Regensburg – PlzeňPraha.
Kokořínský rychlík

23.3.
28.10.
Kokořínský rychlík

Kokořínský rychlík jezdí z Prahy do oblasti Kokořínska, do městečka Mšeno a zpět každou sobotu, neděli a státní svátek od posledního březnového víkendu do prvního listopadového víkendu.

Cyklohráček – neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

23.3.
27.10.
Cyklohráček – neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

Speciální vlaková souprava Cyklohráčku vás letos doprovází již desátým rokem při vašich cestách za výlety. Jezdí z Prahy hl. n. do Slaného (Zlonic) opět každou sobotu, neděli a státní svátky od 23. března do 27. října 2024.

Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha je malebná lokálka v severních Čechách spojující Litoměřice horní nádraží, Lovosice a Most. Její historie sahá do roku 1898, kdy vyjel na trať první vlak. Dráha je v provozu denně v rámci linky U10.

Posázavský motoráček – pravidelný víkendový vlak

Posázavský motoráček – pravidelný víkendový vlak

Posázavský motoráček jezdí z Prahy po trati tzv. Posázavského pacifiku přes Vrané nad Vltavou a Jílové u Prahy do Týnce nad Sázavou a zpět. Vlak jede každou sobotu, neděli a svátek od posledního březnového víkendu do 28. září.

Šumavský expres – lokálka srdcem Šumavy

Šumavský expres – lokálka srdcem Šumavy

Na šumavských lokálkách snadno podlehnete idyle venkovských tratí a romantice lesních nádraží. Vlakem se lze vydat podél břehů největšího přehradního jezera u nás i hlubokými lesy u Nového Údolí.

Sklářská lokálka Šenovka – Kamenický motoráček

29.3.
3.11.
Sklářská lokálka Šenovka – Kamenický motoráček

Lokálka z České Kamenice do Kamenického Šenova nabízí svezení romantickou krajinou na pomezí Lužických hor, Českého středohoří a Českého Švýcarska. V sezóně 2024 jezdí pravidelné vlaky po lokálce od 29. března do 3. listopadu o víkendech. Od 3. června do 30. září jezdí vlaky i v pracovní dny.

Výletní vlak z Liberce k Máchovu jezeru

Výletní vlak z Liberce k Máchovu jezeru

K Máchovu jezeru se turisté dostanou spěšným výletním vlakem. Jede z Liberce do Starých Splavů a do Doks (a zpět). Turistický vlak jezdí během léta o víkendech a svátcích až do konce srpna. Jedná se o německý osobní vlak, který vyjíždí z Drážďan přes Žitavu do Liberce a Doks.

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Jediná ozubnicová železnice České republiky představuje jedinečnou kulturní a technickou památku. Jizerskohorsko-krkonošská železniční trať je nejstrmější a jediná normálně rozchodná ozubnicová železnice v České republice. Pomocí ozubnice Abtova systému vlak vyšplhá na pouhých 7 km o 235 metrů výše.

Další aktuality

Do Zoo Brno se po 30 letech vrátili pelikáni

Čtyři pelikáni bílí se nově zabydlují v brněnské zoo. Ptáci dorazili na Mniší horu ze Zoo Hluboká, která řešila jejich umístění po prosincové sněhové kalamitě, kdy tam některé voliéry spadly pod tíhou neobvyklého přívalu těžkého sněhu.
Jihomoravský kraj | Příroda

Jeskyně v Moravském krasu jsou po zimě otevřeny

Od března se po zimní přestávce otevírají milovníkům krasového podzemí všechny běžně zpřístupněné jeskyně Moravského krasu. Přes zimu byly otevřeny pouze Punkevní jeskyně, jeskyně Výpustek a speciální návštěvní okruhy ve Sloupsko-šošůvských jeskyních. K těmto stálicím se právě od března připojují jeskyně Balcarka a Kateřinská, které byly z důvodu ochrany zimujících netopýrů od prosince do konce února uzavřeny. Přijďte se podívat do podzemí.
Jihomoravský kraj | Příroda

Výstava Motosalon 2024 láká do Brna nejen milovníky rychlých kol

Tradiční motoristická výstava Motosalon 2024 se lotos koná v Brně na brněnském výstavišti BVV. Letošní 24. ročník veletrhu motocyklů, čtyřkolek, příslušenství a oblečení pro motorkáře se koná ve dnech 29. 2. až 3. 3. 2024, kdy zde zaplní čtyři haly nabitými expozicemi. Patrony letošního ročníku jsou herci, oba milovníci motorek, známí ze seriálu Polda – David Matásek a Vladimír Polívka. Nenechte si ujít skutečně to nejlepší z českého motocyklového trhu!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Papouščí zoo v Bošovicích zahajuje novou sezónu

Ojedinělou expozici nabízí Bošovice na Vyškovsku. Najdete zde první papouščí zoologickou zahradu v České republice. Zoo po zimě se znovu otevře už v pátek 1. března 2024 a otevřeno zůstane až do poloviny listopadu, každý den od 10:00 do 17:00 hodin.
Jihomoravský kraj | Příroda

Užijte si netradiční prohlídku Punkevních jeskyní s pohádkovými bytostmi

Na netopýra, vodníka, průvodce v kostýmech pohádkových bytostí natrefíte tuto sobotu 2. března 2024 v Punkevních jeskyních. Chystají zde prohlídky, kde se pobaví jak malí, tak velcí návštěvníci. Trasa prohlídky povede stejnými místy jako klasická, která se tento den nekoná.
Jihomoravský kraj | Příroda

Slavnosti moravského uzeného provoní hrad Veveří

Gastronomická akce Slavnosti moravského uzeného a vína, která je největší oslavou moravského uzeného na světě, se opět uskuteční v areálu brněnského hradu Veveří. Bude jí patřit poslední únorový víkend od 24. a 25. února 2024. Milovníky masa čeká jako již tradičně pravé moravské uzené, zabijačkové pochoutky, doprovodný program pro celou rodinu, ale i nabídka moravských vín nebo uzenářské workshopy.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Věda a historie není nuda: po stopách starých Římanů Českem

Chcete se projít po cestách, kudy chodili Římané, objevovat staré vojenské tábory a vrátit se zpět o dva tisíce let? Zblízka poznat život římských legionářů, ochutnat římskou kuchyni a vyzkoušet si vojenskou zbroj? Pak se vypravte s Kudy z nudy po stopách starých Římanů. Památky na jejich pobyt objevíte i tam, kde byste je nečekali!
Jihomoravský kraj | Památky

Vinaři se utkají o titul mistra ČR v řezu révy vinné

Už tento pátek 23. února 2023 se v areálu Vinařství Vladimír Tetur ve Velkých Bílovicích uskuteční již 19. ročník soutěže v řezu révy vinné. V soutěži o hlavní trofej "zlaté nůžky" a řadu dalších praktických cen se utkají ženy a muži. Během dne bude připravený pro přítomné vinaře i diváky bohatý doprovodný program.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika