Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Výstava Proměny napříč staletími ve věži kostela v Mostě
Výstavy

Výstava Proměny napříč staletími ve věži kostela v Mostě

Srdečně vás zveme do obnovené vyhlídkové věže kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě s novou stálou fotografickou expozicí "Proměny napříč staletími"
Letos uplyne již 500 let od počátku výstavby kostela po velkém požáru starého Mostu, 50 let od bourání města kvůli těžbě uhlí a 40 let od přesunu kostela. Z toho důvodu se město Most rozhodlo uspořádat výstavu při slavnostním otevření obnovené vyhlídkové věže kostela Nanebevzetí Panny Marie. 

1. patro: Původní město Most
Uprostřed největšího rozvoje celé město 11. března 1515 zničil požár. Již 25. května téhož roku byla papežem vypsána sbírka za odpustky ve prospěch stavby nového farního kostela. Stavět se začalo za dva roky, základní kámen byl položen na svátek Panny Marie 15. srpna 1517. Kostel Nanebevzetí Panny Marie byl dokončen až v 17. století, v 18. století přibyl hlavní oltář a sochy na pilířích. Most přes řeku Bílinu byl značně důležitou součástí velmi staré obchodní solné stezky, střežené na počátku 11. století vladykou Hněvem – po něm dodnes nese své jméno vrh i kamenný hrad Hněvín. 

2. patro: Most ve filmu
Staré město Most a jeho okolí určené k demolici (Velebudice, Skyřice, Dolní Jiřetín, Čepirohy, Rudolice) se stalo v letech 1965–1985 levnou a autentickou kulisou pro válečné filmy, natáčely se zde ale i dokumentární snímky a filmy České nové vlny (Žert, Případ pro začínajícího kata). 

3. patro: Bourání starého města Mostu
V 18. století byla v okolí Mostu objevena naleziště uhlí. V roce 1945 byly doly na Mostecku znárodněny a starý Most prošel obrovskou výměnou obyvatel – většina těch původních byla nuceně odsunuta kvůli německé národnosti. V roce 1964 bylo vládou vydáno rozhodnutí o likvidaci starého města a vytěžení uhlí pod ním.

4. – 6. patro: Příprava přesunu a přesun kostela
Symbolem likvidace celého historického města Mostu se stal gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, resp. jeho slavný přesun. O zachování památky bylo rozhodnuto v roce 1964, o způsobu záchrany však až v roce 1970. Kostel byl vyklizen, částečně demontován, zbaven věže a odříznut od základů i od krypty, která byla stěhována samostatně.

7. patro: Fotografie před a po
8. patro: Letecké fotografie
9.–10. patro: Nový Most a rekultivace


 

Světový šampionát superbiků Autodrom Most

Šampionát WorldSBK je mistrovství světa motocyklů kategorie Superbike, nejvyšší a nejrychlejší třídy závodů sériových silničních motocyklů. Motocykly jsou pro závody upravené jen některými komponenty (tlumiče, části motoru, výfuk).
Most, Ústecký kraj

Czech Truck Prix 2023 v Mostě

Evropský šampionát okruhových tahačů FIA European Truck Racing Championship (ETRC) zavítá také v sezoně 2023 do areálu mosteckého autodromu.
Most, Ústecký kraj

Koncert pro kamerunské kozy

Přehlídka rockových kapel v bílinském letním amfiteátru na Kyselce.
Bílina, Ústecký kraj

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě

Mostecký kostel Nanebevzetí Panny Marie je známý kvůli svému přesunu. Byl přemístěn o celých 841 metrů. Díky tomu je kostel dodnes považován za raritu světového formátu.
Most, Ústecký kraj

Ateliér řemesel Dílny Woodmaid v Mostě

Atelier řemesel Dílny Woodmaid se nachází v místech, kde stával starý Most, v Kostelní ulici. Postupně zde vzniká prostor pro řemeslné programy škol, veřejné dílny pro zájemce z řad veřejnosti a chráněné prostředí pro brigády.
Most, Ústecký kraj

Oblastní muzeum Most

Oblastní muzeum se nachází na úpatí hradu Hněvín v Mostě. Sbírky oblastního muzea se nacházejí v rekonstruovaných prostorách původního německého reálného gymnázia. Samotné muzeum bylo založeno roku 1888.
Most, Ústecký kraj

Expozice Ulriky von Levetzow v Mostě

Poslední lásku a velkou múzu básníka Johanna Wolfganga Goetha a zároveň majitelku jedinečné sady šperků z českých granátů baronku Ulriku Sophie von Levetzow představuje nová expozice v mosteckém oblastním muzeu. Barončiny šperky patří k nejvzácnějším klenotnickým dílům v České republice.
Most, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace U sv. Ducha

Restaurant v naprosto jedinečném prostředí, v nejtěsnější blízkosti světového unikátu – přesunutého gotického kostela v Mostě.
Most, Ústecký kraj

České vinařství Chrámce – ochutnejte i košer vína

Takřka po 800 letech obnovené pěstování vína na Mostecku a největší vinice v Čechách, to je Vinařství Chrámce. Světovým unikátem je jeho metoda pěstování vína na důlních výsypkách. Jako jedno z mála domácích vinařství dokáže vyhovět velice přísným požadavkům na výrobu košer vína.
Most, Ústecký kraj

Ochutnejte Mostecký kahan

Na prohlídku minipivovaru s výkladem a ochutnávkou piva se můžete vydat do minipivovaru Mostecký kahan, který najdete v restauraci Kosmos v Mostu. Návštěvník při vstupu do restaurace na vlastní oči uvidí, jak se v malém měřítku vaří pivo podle starých českých receptů.
Most, Ústecký kraj

Hotel Kapitol Most

Rodinný moderní čtyřhvězdičkový Hotel Kapitol nabízí 13 klimatizovaných pokojů různých typů. Nachází se v přímém centru města Mostu a nabízí špičkové ubytovací, gastronomické a konferenční zázemí.
Most, Ústecký kraj