Úvod > Co chcete dělat? > Zážitky > Uhelné safari – návrat do třetihor k novodobým dinosaurům
Zážitky

Uhelné safari – návrat do třetihor k novodobým dinosaurům

Nezapomentulný zážitek z návštěvy unikátních technických děl v těžebních lokalitách Československá armáda a Vršany na Mostecku a rekultivované krajiny v projektu Uhelné safari. Celkem si můžete vybrat z pěti tras.
Společnosti Severní energetická a Vršanská uhelná nabízejí pro zájemce industriální turistiky celkem 4 trasy. První dvě trasy jsou do lomů -  ČSA či Vršany, kde má veřejnost možnost za plného provozu navštívit tyto těžební lokality. Trasa č. 3 je rekultivační, s vlastním dopravním prostředkem mají zájemci možnost prozkoumat okolí města Most, kde dříve byla těžba a nyní jsme se rekultivací snažili upravit vše tak, abychom přírodě vrátili to, co jsme ji vzali. Novinkou je trasa č. 4 – tzv. baby safari, která je vhodná pro rodiny s dětmi od 6 let.

Trasa 1 – Lom Československá armáda
Vjezd do lokality, vnitřní vyhlídková terasa lomu, dále se pokračuje ke korečkovému rýpadlu RK 5000, které je poslední tohoto typu v ČR. Po té uvidíte rýpadlo KU300, KU800 a zakladač ZP6600. Mimo lom Vás trasa  zavede na mostecký Hipodrom, což je úspěšně rekultivované území po těžbě a poslední zastávkou je přesunutý děkanský kostel.

Trasa 2 – Lom Vršany
Vyhlídková terasa, vjezd do lokality k rypadlu KU800, které těží skrývkové zeminy, dálková pásová doprava, zakládání zemin, těžba uhlí u rypadla KU300, doprava uhlí pomocí dálkové pásové dopravy na překladiště uhlí, skládkový stroj. Na zpáteční cestě do Mostu ukázka rekultivací – Hipodrom Most a také zastávka u přesunutého děkanského kostela.

Trasa 3 – Rekultivační trasa (určena pro početnější skupiny s vlastní dopravou, termín je třeba domluvit individuálně)
S průvodcem navštívíte nejznámější území v okolí Mostu. Prohlédnete si sportovně rekreační areál Benedikt, areál Matylda, Hipodrom a jezero Most. Součástí prohlídky je i vyhlídka lomu Vršany a poslední zastávkou je přesunutý děkanský kostel.

Trasa 4 – baby safari
Tato trasa je vhodná pro rodiny s dětmi od 6 let. Součástí této trasy je návštěva Podkrušnohorského technického muzea, kde je pro děti připravena interaktivní prohlídka a dále pokračujete do dolu ČSA konkrétně k unikátnímu korečkovému rýpadlu RK5000.

Trasa 5 – rýpadlo RK5500
Možnost prohlédnout si a osahat kolos mezi těžebními stroji nabízí trasa č. 5. V lomu ČSA dosloužil v roce 2016. S výškou 44 metrů a šířkou 166 metrů je dosud nepřehlédnutelnou dominantou hnědouhelného velkolomu. Zájemci se dostanou do autentických prostor strojovny, ovládací kabiny, zázemí obsluhy nebo na střechu, která leží ve výšce 32 metrů a nabízí ničím nerušený výhled na dno lomu. Ačkoliv má zdejší RK5500 pořadové číslo dvě, jedná se o jediný stroj svého druhu v republice. Ten první pomáhal s těžbou skrývky v Chabařovicích u Ústí nad Labem, v místech, kde dnes leží jezero Milada. Po uzavření lomu skončil rozřezaný ve šrotu.

DeskOffky 2023

Nejvetší dekoherní akce v Ústeckém kraji! Přijďte vyzkoušet novinky, dobře se pobavit a vyhrát ceny v turnajích!
Most, Ústecký kraj

Mše svatá ke cti Svaté Anežky české

Poděkování za dar svobody v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Mostě.
Most, Ústecký kraj

Výstava Proměny napříč staletími ve věži kostela v Mostě

Srdečně vás zveme do obnovené vyhlídkové věže kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě s novou stálou fotografickou expozicí "Proměny napříč staletími"
Most, Ústecký kraj

Expozice starého Mostu – v současné době uzavřena

Nová expozice věnovaná starému Mostu potěší nejen pamětníky, kteří si tak mohou zavzpomínat na známá zákoutí, ale i ostatní zájemce o historické město Most. Od 17. prosince 2015 až do odvolání je z technických důvodů uzavřena Expozice starého Mostu.
Most, Ústecký kraj

Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha je malebná lokálka v severních Čechách spojující Litoměřice horní nádraží, Lovosice a Most. Její historie sahá do roku 1898, kdy vyjel na trať první vlak. Dráha je v provozu denně v rámci linky U10.
Most, Ústecký kraj

3D bludiště Most – Funpark s rozhlednou na Šibeníku

Nové 3D bludiště s rozhlednou se otevřelo na mosteckém vrchu Šibeník v samém srdci města. Prožijte zábavný den v 3D bludišti, dětském parku a vystoupejte na vyhlídkovou věž.
Most, Ústecký kraj

Zumba Fitness v Mostě

Pohyb, tanec, zábava pro každého v Bailamos – taneční klub v Mostě. Zumba je spojení tance a pohybu zábavnou formou, spalování tuků, formování postavy, posilování problémových partií, získání fyzické kondice.
Most, Ústecký kraj

Ateliér řemesel Dílny Woodmaid v Mostě

Atelier řemesel Dílny Woodmaid se nachází v místech, kde stával starý Most, v Kostelní ulici. Postupně zde vzniká prostor pro řemeslné programy škol, veřejné dílny pro zájemce z řad veřejnosti a chráněné prostředí pro brigády.
Most, Ústecký kraj

Památník hornických tradic a důlních neštěstí v Mostě

Pomník hornických tradic a důlních neštěstí vznikl roku 2021 podle návrhu Jakuba Klašky. Nachází se na jižním okraji náměstí Velké mostecké stávky. Kolemjdoucím má připomínat krajinu narušenou důlní těžbou překrytou zrekultivovaným pásem zeleně.
Most, Ústecký kraj

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě

Mostecký kostel Nanebevzetí Panny Marie je známý kvůli svému přesunu. Byl přemístěn o celých 841 metrů. Díky tomu je kostel dodnes považován za raritu světového formátu.
Most, Ústecký kraj

Alegorie Živlů u budovy magistrátu v Mostě

Čtyři alegorické plastiky Živlů, vytvořené k roku 1715, se původně tyčily na římse renesanční mostecké radnice. Dnes stojí na betonových soklech před Magistrátem města Mostu.
Most, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Ochutnejte Mostecký kahan

Na prohlídku minipivovaru s výkladem a ochutnávkou piva se můžete vydat do minipivovaru Mostecký kahan, který najdete v restauraci Kosmos v Mostu. Návštěvník při vstupu do restaurace na vlastní oči uvidí, jak se v malém měřítku vaří pivo podle starých českých receptů.
Most, Ústecký kraj

České vinařství Chrámce – ochutnejte i košer vína

Takřka po 800 letech obnovené pěstování vína na Mostecku a největší vinice v Čechách, to je Vinařství Chrámce. Světovým unikátem je jeho metoda pěstování vína na důlních výsypkách. Jako jedno z mála domácích vinařství dokáže vyhovět velice přísným požadavkům na výrobu košer vína.
Most, Ústecký kraj

Hotel Kapitol Most

Rodinný moderní čtyřhvězdičkový Hotel Kapitol nabízí 13 klimatizovaných pokojů různých typů. Nachází se v přímém centru města Mostu a nabízí špičkové ubytovací, gastronomické a konferenční zázemí.
Most, Ústecký kraj

Minipivovar Most

Pivovar pod nemocnicí v ulici Žatecká vaří na 10 hl varně, s klasickou spilkou a ležáckým sklepem. Zároveň disponuje i CKT tanky pro výrobu svrchně kvašených piv. Pět základních druhů piv doplňují sezónní speciály.
Most, Ústecký kraj

Restaurace Severka Most

Restaurace Severka je známá díky kultovnímu seriálu Most, jehož hlavní hrdinové se zde pravidelně setkávají. Oblíbená je však i mezi Mostečany, kteří oceňují zdejší klasickou českou kuchyni za vstřícné ceny.
Most, Ústecký kraj

Hotel Širák

Hotel Širák se nachází v klidné okrajové části města Most na Širokém vrchu. Prostor pro odpočinek a relaxaci nabízí rozsáhlý přírodní park.
Most, Ústecký kraj

Lesní kavárna Kafáč

Vedle lázeňských budov Kyselky se město Bílina pyšní legendární lesní kavárnou Kafáč, která měla své původní místo v Praze na zemské jubilejní výstavě v roce 1891.
Bílina, Ústecký kraj

Autokemp Kyselka Bílina

Kemp se nachází vedle letního koupaliště u krásného lesoparku na Kyselce s pěkným výhledem na Bořeň.
Bílina, Ústecký kraj