Úvod > Co chcete dělat? > Stýblův palác s pasáží na Václavském náměstí
Památky

Stýblův palác s pasáží na Václavském náměstí

Palác U Stýblů, dříve Alfa, byl postaven v letech 1928-29 architekty Ludvíkem Kyselou a Janem Jarolímem. Vznikl tak multifunkční objekt s obchodní pasáží. Jedná se o jeden z nejrozsáhlejších paláců na Václavském náměstí.
Palác Alfa nesl jméno podle taneční kavárny Alfa, dříve Boulevard. Dnes se opět jmenuje palác Stýblův či U Stýblů podle svého majitele. 

Dům v samém srdci Prahy na Václavském náměstí byl postaven v letech 1928 a 1929 architekty Ludvíkem Kyselou a Janem Jarolímem ve stylu konstruktivismu a nahradil tím dva nízké původní domy s průjezdem do dvora. 

Vznikl tak multifunkční objekt s obchodní pasáží, vyhlášenou taneční kavárnou Boulevard (později název Alfa), restaurací, kancelářemi, byty a legendárním kinosálem. 

Za pasáží směrem k Františkánské zahradě byla přistavěna nízká budova, v jejímž suterénu zahájilo v roce 1934 provoz Nové divadlo. Od roku 1959 zde mnoho let hrálo divadlo Semafor. Kolmo na pasáž Alfu se napojuje pasáž Světozor z Vodičkovy ulice. Obě jsou propojeny s Františkánskou zahradou. V druhé polovině 50. let 20. století se u nás poprvé objevil širokoúhlý formát CinemaScope a právě jím bylo kino Alfa roku 1956 vybaveno jako první kino v republice. Po restituci bylo kino v roce 1994 zavřeno.

V současné době probíhá rozsáhlá rekonstrukce celého paláce, pasáž je ale stále v provozu. 

 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 7. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace & bar Duplex

Restaurace & bar Duplex

Praha 1, Praha
Rest Cafe

Rest Cafe

Praha 1, Praha