Úvod > Co chcete dělat? > Terryho ponožky – plakátová sbírka a filmová galanterie
Zážitky

Terryho ponožky – plakátová sbírka a filmová galanterie

Terryho ponožky otevřel režisér Terry Gilliam, podle kterého se i jmenuje a jenž tu zanechal na památku svoji vlastní ponožku. Za tuto dobu se stala největší privátní sbírkou plakátů v České republice, která obsahuje více než 100 tisíc plakátů ve 20 tisících druzích.
Za sbírkou a činností Terryho ponožek stojí Pavel Rajčan, který v roce 1994 spoluzaložil hospodu U Vystřelenýho oka a začal se podílet na žižkovských kulturních aktivitách jako například Žižkovský masopust a Žižkovské vinobraní. V roce 1997 začal provozovat žižkovské kino Aero, jak ho známe dnes. S otevřením spřízněného kina Světozor otevřel obchod neboli filmovou galanterii Terryho ponožky. Sbírka Terryho ponožek v kině Světozor je největší soukromá sbírka plakátů v České republice přístupná online. Do stejné filmové rodiny patří z pražských kin ještě Bio Oko, dále Bio Central v Hradci Králové a Univerzitní kino Scala v Brně.

Terryho ponožky realizovaly více než 200 výstav plakátů nejen v ČR, ale i v USA, Japonsku, Španělsku, Polsku a dalších zemích. Kromě pořádání vystavovatelské a sbírkové činnosti provozují kamenný obchod ve foyer kina Světozor, kterému říkají „filmová galanterie“, a stejnojmenný e-shop, kde filmoví fanoušci najdou plakáty, DVD, knihy, ponožky, trička a další.