Úvod > Aktuality > Czech Design Week představí současnou designovou tvorbu v pražské Výstavní síni Mánes
Czech Design Week představí současnou designovou tvorbu v pražské Výstavní síni Mánes
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Czech Design Week představí současnou designovou tvorbu v pražské Výstavní síni Mánes

  • Vydáno2. září 2022
Více než 100 vystavujících z řad designérů, nezávislých tvůrců i značek, tři dny zaplněného programu, a hlavně pražská Výstavní síň Mánes, která ve dnech od 2. do 4. září 2022 bude hostit devátý ročník festivalu designové a umělecké tvorby Czech Design Week. Ten letos představí výběr současného designu a také plno nových kolekcí od talentovaných designérů z Česka i ze zahraničí. Podobu letošního vizuálu připravilo studio Idea & Maker dua Johany Kroft a Maxima Kroft, jejichž umění stejně jako letošní vizuál přesahuje do světa NFT.
czech design weekIkonický funkcionalistický prostor Výstavní síně Mánes vznikl na přelomu 20. a 30. let minulého století podle návrhu architekta Otakara Novotného pro Spolek výtvarných umělců Mánes, který hostil jména jako Max Švabinský, Toyen, Emil Filla, ale také Pablo Picasso, Salvador Dalí či Frank Lloyd Wright. Zatímco minulost patřila převážně velikánům výtvarného umění, letos do Mánesu zavítají přední designéři nejen české scény, kteří veřejnosti ukáží, že kreativní tvorba neztrácí svůj dech ani přes náročná období.

Czech Design WeekV rozmezí tří dnů od 2. do 4. září 2022 festival Czech Design Week nabídne výběr současné tvorby českých i zahraničních designérů, studentů, značek a studií napříč všemi obory designu: od interiérového a produktového designu, sklo, keramiku, fashion a šperk až po grafiku, vizuální tvorbu i NFT. Nové kolekce na festivalu představí například loňští držitelé cen Czech Design Award, sklářská značka Klimchi a její kreativní ředitel František Jungvirt. Ten také kromě vlastní nové tvorby ukáže novou kolekci malých váziček, která vznikla pro květinářství Provoní. S novými kolekcemi do Mánesu zavítá také například duo Mikolášková & Drobná, značka Space of Space či Dominika Petrtýlová, jejíž vázy Lollypop vznikly ve spolupráci s festivalem Czech Design Week. Formát panelových instalací doplní na festivalu každodenní doprovodný program v podobě přednášek, panelových diskuzí či hudebních vystoupení.

CDWNovinky k letošnímu roku přichystal pro návštěvníky také přímo festival Czech Design Week. Spolupráce s bratislavskou platformou Virvar představí zcela novou kolekci od návrháře Jana Černého a módní show WE’RE NEXT (WRN) do Mánesu přiveze speciální výběr současných fashion designérů. Ve spolupráci s českou mutací časopisu Marie Claire se v prostoru Mánesu představí ikonická kabelka Lady Dior, kterou proslavila princezna Diana. A uvnitř Výstavní síně Mánes díky spolupráci s tradiční stavebnicí Merkur vznikne i dílnička, která nadchne nejen ty nejmenší. Využít můžete také novou mobilní aplikaci Czech Design Week Guide, která je od 1. září ke stažení pro Android a iOS.


Aplikace Czech Design Week Guide

CDWS letošním ročníkem festivalu přichází nová festivalová mobilní aplikace, ve které se lidem představí nejen vystavující Czech Design Week 2022 a doprovodný program festivalu: Aplikace také nabídne celoroční přehled o dění na české i zahraniční designové scéně a součástí bude designová mapa s výběrem nejzajímavějších českých galerií, showroomů, ateliérů či design stores. Aplikace Czech Design Week Guide vyšla 1. září jak pro platformu Android, tak také platformu iOS.


WRN Teaser a Marie Claire & Lady Dior

CDWSpeciální předpremiéra show WRN22, která se letos uskuteční 10. září v pražském Technologickém centru UMPRUM v Mikulandské ulici, proběhne během festivalu Czech Design Week již 2.9.2022 v prostorech galerie Mánes. Umělecká instalace složená z nepřehlédnutelných módních siluet WRN designérů poodhalí žhavé trendy letošních a budoucích sezón. Účastníci se mohou těšit na zajímavé spolupráce a novinky v projektu WE’RE NEXT.

S vlastní instalací, která do pražského Mánesu přinese trochu z pařížského savoir-faire, se na Czech Design Week 20222 představuje také česká mutace magazínu Marie Claire. Pro letošní ročník Czech Design Week 2022 vybrala Klara Beverly, vydavatelka časopisu Marie Claire v České republice, jako svou volbu v oblasti módního designu ikonickou kabelku Lady Dior. O celé její historii se také dočtete v zářijovém vydání Marie Claire.
Pasáž Světozor v paláci Ligna v Praze

Pasáž Světozor v paláci Ligna v Praze

Pasáž Světozor v samém centru Prahy od roku 1947 propojuje Vodičkovu ulici a Františkánskou zahradu. Nachází se v původním paláci České banky dnes Ligna.

Kino Světozor v Praze

Kino Světozor v Praze

Kino Světozor, které bylo vystavěno roku 1918, se nachází pod stejnojmennou pražskou pasáží. Několik let po první projekci bylo kino přestavěno na kabaret, ale k původní funkci se vrátilo v roce 1957. Od roku 2004 se Světozor stal artovým premiérovým kinem.

Stýblův palác s pasáží na Václavském náměstí

Stýblův palác s pasáží na Václavském náměstí

Palác U Stýblů, dříve Alfa, byl postaven v letech 1928-29 architekty Ludvíkem Kyselou a Janem Jarolímem. Vznikl tak multifunkční objekt s obchodní pasáží. Jedná se o jeden z nejrozsáhlejších paláců na Václavském náměstí.

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Tradiční místo oslav, demonstrací a veřejných shromáždění, na kterém se odehrálo mnoho historických chvil. Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava.