Úvod > Aktuality > Nejmenší muzeum ve střední Evropě najdete na Přední Kopanině
Barokní kaple sv. Ludmily a Marty
"> Barokní kaple sv. Ludmily a Marty "> "> Další památkou obce je románská rotunda Márí magdalény "> Rotunda Márí Magdalény
Kultura

Nejmenší muzeum ve střední Evropě najdete na Přední Kopanině

  • Vydáno21. ledna 2020
V šestiboké barokní kapli sv. Ludmily a Marty na Přední Kopanině, která se řadí mezi kulturní památky, naleznou milovníci dějin expozici o historii obce, kaple a několik arecheologických nálezů. Miniaturní muzeum patří k nejmenším muzeím ve střední Evropě.
Kaple v Přední KopaniněMuzeum na Přední Kopanině je umístěno ve nově rekonstruovaném objektu barokní kaple sv. Ludmily a Marty. Ohleduplná rekonstrukce navrátila této kulturní památce zpět její barokní vzhled včetně detailů oken, dveří, omítek a malby, a v podobě umístění přehledných dějin této historické obce do jejího interiéru i novou náplň a smysl.

Expozice je tvořena čtyřmi oboustrannými velkoplošnými bannery zavěšenými ve vzduchu, aby zcela minimálně tříštily a rušily nevelký interiér kaple a nezakrývaly tři okna a čtyři obnovené niky s rekonstruovanou původní výmalbou. Na bannerech se stručně dozvíte něco o historii obce ve čtyřech základních časových úsecích (pravěk, raný a vrcholný středověk,  období před a po třicetileté válce, od 19. století k dnešním dnům). První strana oboustranných bannerů obsahuje větší množství obrazových informací a druhá strana naopak detailnější faktografické texty.

Předni kopanina rotundaVedle velkoplošných tisků je výstava doplněna jednou prosklenou vitrínou, kde si prohlédnete skutečné archeologické nálezy či jejich kopie, počínaje keramikou nejstarších zemědělců (přelom 6. a 5. tisíciletí př. Kr.) až po renesanční kachle 16. století.

Muzeum je otevřeno každou středu od 16:00 do 18:00 hodin a každou neděli 10:00 až 12:00 hodin. Prohlídku je možné objednat i mimo výše uvedené dny na telefonním čísle 606 515 405. Kromě Muzea láká k prohlídce také známá rotunda sv. Máří Magdaleny, jedna z nejstarších českých sakrálních památek.
Rotunda sv. Máří Magdaleny Přední Kopanina

Rotunda sv. Máří Magdaleny Přední Kopanina

Jedna z nejstarších českých sakrálních památek se nachází na území Prahy 6, na Přední Kopanině. Románská stavba z opukových kvádříků pochází zřejmě již z 11. století, podle pověsti ji měla založit svatá Ludmila.

Muzeum Přední Kopanina v kapli sv. Ludmily a Marty

Muzeum Přední Kopanina v kapli sv. Ludmily a Marty

Muzeum Přední Kopanina je umístěno ve zcela nově rekonstruovaném objektu barokní kaple sv. Ludmily a Marty. Expozice se věnuje historii obce, včetně archeologických nálezů. Muzeum se řadí k nejmenším ve střední Evropě.