Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Kaple svaté Ludmily a Marty v Přední Kopanině
Památky

Kaple svaté Ludmily a Marty v Přední Kopanině

Původně šestiboká kaple byla vystavěna při obvodové zdi jezuitského dvora podle záznamu v pamětní knize v roce 1712.
Výstavba kaple souvisí s rozvojem kultu českých zemských patronů v 1. čtvrtině 18. století v rámci jezuitské ikonografie a koresponduje s místní tradicí, která spojuje sv. Ludmilu se zdejší lokalitou. O stavební podobě kaple nemáme podrobnější zprávy, ale uvádí se, že kaple měla původně podobu otevřeného přístřešku nad starším oltářem přistavěným k ohradní zdi dvora. U tohoto oltáře se za příznivého počasí konaly mše a kázání pod širým nebem.

Kaple vznikla s velkou pravděpodobností jako votivní svatyně a její účel je třeba spatřovat při svátečních lidových shromážděních spojených s kázáním. Šestiboká kaple byla později doplněna přizdívkami u ohradní zdi dvora do současného půdorysu s obdélnou lodí a polygonálním závěrem při vstupu. Popis inventáře kaple se nám dochoval až z počátku poslední čtvrtiny 18. století, kdy se uvádí, že v kapli se kromě tří nebo čtyř svatých obrázků nic jiného nenalézá. Další inventář z roku 1798 uvádí oltář s obrazem sv. Maří Magdaleny a několik papírových obrázků.

Po rekonstrukci rotundy v letech 1852–1859 ztratila kaple svoji funkci a byla v roce 1867 prodána obci, která zde zřídila márnici. V souvislosti s rekonstrukcí jezuitského dvora byla kaple opravena ve 40. letech 20. století tehdejším majitelem dvora Václavem Šrajerem. Poslední zaznamenané úpravy kaple pochází z let 1966–1971. V roce 1971 došlo k úpravě na kolumbárium. Současná úprava jí navrací její původní barokní vzhled a kaple našla i svoji novou funkci v podobě Muzea Přední Kopaniny.

Zasvěcení kaple sv. Ludmily a Marty je spojováno s pověstí z pohanských dob, kdy kněžna Ludmila přicházela jako pohanka na zdejší místa obětovat bohům. Poté, co byla společně s knížetem Bořivojem pokřtěna na Levém Hradci, měla na zdejším místě založit křesťanský kostelík. Sv. Marta, která byla sestrou Lazara a Marie z Betanie, byla považována za vzor a patronku všech, kteří se aktivně zapojují do pomoci bližním a sama podle Nového zákona pečovala o Ježíše Krista.

Provozovatel

Muzeum Přední Kopanina

K Tuchoměřicům
164 00 Praha 6
Tel.:
+420 606 515 405
Email:
TakacovaSvetlana@...
WWW:
www.prednikopanin...
GPS:
50,117537 14,295873
 
Region:
Praha
Město:
Praha 6
Tipy na výlet:
Praha 6 a okolí
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Den s Májou a Vilíkem

V rámci POP NIGHT SHOPPING zvýhodněné vstupné.
Tuchoměřice, Středočeský kraj

Dinosauři VR a The Lost Lab

V rámci POP NIGHT SHOPPING zvýhodněné vstupné
Tuchoměřice, Středočeský kraj

Komentované prohlídky s paleontologem

V rámci POP NIGHT SHOPPING zvýhodněné vstupné do Dinosauria Museum Prague.
Tuchoměřice, Středočeský kraj

Za krásou skla Jitky Havlíčkové

Originální šperk nebo figurka ze skla podle vašich představ? Navštivte jedinečný workshop, kde si budete moci na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je pracovat s rozžhaveným sklem. Akce se koná v sobotu 10. června od 10:00 do 17:00 v dílně sklářky Jitky Havlíčkové v Obchodním centru Šestka v Ruzyni.
Praha 6, Praha

Bylinkový svatojánský večer

Procházka po louce, povídání o bylinkách a výroba svatojánského oleje.
Praha, Praha

Tlapkiáda Festival 2023

Tlapkiáda Festival – psí akce pro všechny milovníky pejsků! Čekají vás sporty, soutěže, srazy plemen, ukázky a tombola. Pro majitele psů, aktivní lidi i zájemce o kynologii. Přijďte si užít den s pejskaři a podpořit útulky!
Praha 6, Praha

7 statečných ve Slavkově u Brna

Závod krajů na handbike trenažerech. Zajeďte si 1 ze 14 virtuálních tras a pomozte svému kraji k vítězství!
Praha 6, Praha

7 statečných v Litoměřicích

Závod krajů na handbike trenažerech. Zajeďte si 1 ze 14 virtuálních tras a pomozte svému kraji k vítězství!
Praha 6, Praha

Aktivity v okolí

Muzeum Přední Kopanina v kapli sv. Ludmily a Marty

Muzeum Přední Kopanina je umístěno ve zcela nově rekonstruovaném objektu barokní kaple sv. Ludmily a Marty. Expozice se věnuje historii obce, včetně archeologických nálezů. Muzeum se řadí k nejmenším ve střední Evropě.
Praha 6, Praha

Rotunda sv. Máří Magdaleny Přední Kopanina

Jedna z nejstarších českých sakrálních památek se nachází na území Prahy 6, na Přední Kopanině. Románská stavba z opukových kvádříků pochází zřejmě již z 11. století, podle pověsti ji měla založit svatá Ludmila.
Praha 6, Praha

Jezdecká stáj Preláta na Přední Kopanině

Jezdecký výcvik ve stáje Preláta je vhodný pro začínající i pokročilé jezdce se zájmem o sportovní a rekreační ježdění. Jezdecká škola zde funguje již od roku 2000 a stáj je členem České jezdecké federace.
Praha-Přední Kopanina, Praha

POP Airport

Nakupování a zábava na jednom místě!
Praha, Praha

Komentované prohlídky s paleontologem v Dinosauria Museum Prague

Prohlídky každé úterý od 13:00 a od 16:00, o víkendu pak v každou celou hodinu.
Tuchoměřice, Středočeský kraj

Majaland Praha

Vyberte se na výlet do pohádkového světa včelky Máji, Vilíka a Vikinga Vika. V Majalandu si budete připadat jako v pohádce!
Tuchoměřice, Středočeský kraj

Dinosauria Museum Prague – Dinosauria Praha

Zažijte nevídané dobrodružství tváří v tvář dinosaurům v moderním interaktivním světě Dinosauria Museum Prague. Můžete zde obdivovat originální až 154 milionů let staré kostry dinosaurů, věrné modely v životní velikosti a unikátní sbírku minerálů, která zahrnuje neuvěřitelných 6000 exponátů.
Tuchoměřice, Středočeský kraj

Dinosauři VR – největší virtuální realita v Evropě

Navštivte naši novou virtuální realitu a zažijte dinosaury jako nikdy předtím! Vypravíte se 80 miliónů let do pravěkého světa, kde se setkáte tváří v tvář s největšími giganty naší planety. 
Tuchoměřice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurant Budweiser Budvar a Kavárna Caffè l’attesa – odpočinek na letišti

Na dohled obou letištních terminálů letiště v Praze Ruzyni můžete využít chvilky posezení v Restaurantu Budweiser Budvar nebo ve vedlejší Kavárně Caffè l’attesa. Obě zařízení nabízí služby pro pohodlné cestování – wifi free a obrazovka s odlety a přílety všech leteckých spojů.
Praha 6, Praha

Vinařské stezky ve středních Čechách

Vinařské stezky se u nás těší velké oblibě. Většina se jich nachází na jižní Moravě, ale také Čechy mají svoje vyhlášené vinařské lokality. Hned dvě zajímavé tematické stezky můžete navštívit ve středních Čechách – na kole i pěšky.
Brno, Jihomoravský kraj

Restaurace Dívčí skok v Šárce

Restaurace Dívčí skok se nachází nedaleko koupaliště Divoká Šárka, zhruba na půl cesty od konečné tramvaje na Evropské a Jenerálkou. V nabídce je jednoduché občerstvení a alkoholické i nealkoholické nápoje.
Praha 6, Praha

Hotel Dolce Villa v Praze

Klidný rodinný hotel nabízí ubytování blízko letiště Praha v 21 komfortních dvoulůžkových pokojích a 6 apartmánech. Součástí jsou dvě restaurace a wellness centrum.
Praha 6, Praha

Burger Bar

Restaurace na Praze 6 s krásnou zahrádkou, domácími burgery a spoustou dalšího.
Praha 6, Praha

Pivovar Liboc u Divoké Šárky

Hostinec Nad Šárkou a Libocký pivovar je klasický rodinný podnik s příjemným interiérem, salónkem a zahrádkou. Čepuje se zde především pivo, které pro vás sládci vaří od roku 2013 přímo v objektu. Přijďte ochutnat některé ze svrchně i spodně kvašených piv bez filtrace a pasterizace!
Praha 6, Praha

Prague Camping Džbán v Divoké Šárce

Kemp Džbán se nachází v okrajové části Prahy 6 – Vokovicích, v poklidném prostředí, na okraji přírodní rezervace Divoká Šárka. Areál je oplocený, osvětlený, s noční ostrahou a s travnatým povrchem. Ubytování je možné ve vlastních stanech či karavanech, nebo ve zdejších chatičkách či safari stanech.
Praha 6, Praha

Hotel Centrum Krystal v Praze

Hotel v blízkosti Letiště Václava Havla. Součástí hotelu jsou moderní kongresové prostory, včetně auly pro 250 osob.
Praha 6, Praha