Úvod > Aktuality > Velikonoce: Jak si ozdobit tu nejkrásnější kraslici?
Zážitky

Velikonoce: Jak si ozdobit tu nejkrásnější kraslici?

Rok se s rokem sešel a před námi jsou opět Velikonoce. V dnešní době najdeme spoustu moderních metod a technik, jak vejce nabarvit. Vyzkoušejte s námi klasické techniky zdobení vajíček: batikování, voskový reliéf, zdobení slámou anebo jednodušší obtisky.

Batikování rostlinami

rostliná batikaJednoduchou metodou zdobení velikonočních vajíček jsou obtisky listů, tzv. batikování rostlinami. Princip je takový, že než se vejce ponoří do barevné lázně, přichytí se na něm lístek, čtyřlístek, kvítek nebo jiná rostlina a pakse  vajíčko nabarví. Doporučujeme vajíčko s lístky zavázat do čtverečku z vyřazené silonové punčochy (čtvereček se zaváže provázkem a takto ošetřené vejce se ponoří do barvy). Lze použít i stahovací obinadlo nebo jiný elastický materiál a lístek zespodu lehce namazat krémem na ruce, aby se na vajíčko přilepil a nepustil pod sebe barvu.
 
Z rostlinek můžete použít například kousek natě z petržele nebo mrkve, čtyřlístky a trojlístky, listy jahodníku nebo maliníku, mladé pampeliškové lístky, výhonek řebříčku… a další. Pokud byste si letos chtěli trochu zaexperimentovat, vyzkoušejte naše tipy na barvení vajíček přírodními barvami.
 

Barvená vajíčka s obrysem

vajíčko dekorNemáte možnost nikde nasbírat rostlinky? Nevadí, zkuste vyzdobit vajíčka obrysem, tj. papírovým vzorem (kytičky, motýlky, sluníčka, zajíčky atd.), který si vystřihnete, nalepíte na vejce a pak ponoříte do barevné lázně. Barvu nechte zaschnout a poté odstraňte papírové dekorace. Když vajíčko přeleštíte špekem, bude se krásně lesknout.
 

Klasické batikování voskem

vosková batikaTato starobylá technika zdobení velikonočních kraslic chce dávku trpělivosti, výsledek ale bude stát za to. Je třeba si nejprve připravit pár věcí: včelí vosk, špendlík s kulatou hlavičkou, svíčku a polévkovou lžíci. Samozřejmě nesmí chybět barvy, které budeme používat. Horkým voskem se začíná malovat na bílé vajíčko, které se postupně namáčí do barvy – od nejsvětlejší po nejtmavší odstín. Vosk postupně zakrývá jednotlivé barevné plochy a po jeho odstranění získáme batikovaný vzor.
 
malování kraslicNejčastěji se začíná bílými linkami – tzn., plochy, které mají zůstat bílé zakryjeme voskem. Pak se vajíčko namočí ve žluté barvě a voskem se zakryjí ta místa, která mají zůstat žlutá. Postupně jde vajíčko do oranžové a červené barvy, poslední je černá tuš. Vajíčko se pak nad kahanem (svíčkou) zbaví vosku a kraslice je na světě.
 
krasliceJak si připravíme „kahan“? Stačí mít silnější svíčku, ke které se připevní ohnutá lžíce tak, aby se na ní dal tavit vosk. Špendlík s kulatou hlavičkou se zapíchne do něčeho, v čem bude po dobu malování dobře držet (tužky, klacíku, korku, tlustší špejle, čínské hůlky…), lze použít i redispero (musí se ale počítat s tím, že se voskem zničí). Vajíčko odmastěte octem a složitější vzor si jemně nakreslete na skořápku. S rozehřátým voskem pracujte rychle, snadno tuhne. Jedno namočení je akorát na jeden tah. Po namočení v barvě osušte vajíčko toaletním papírem nebo hadříkem a nechte dobře uschnout. Při odstraňování vosku postupujte pomalu a dejte pozor, aby se barva dotykem s ohněm nespálila.
 

Voskový reliéf

kraslice voskový reliéfVoskový reliéf je původní technika zdobení českých velikonočních kraslic. Původně se používaly bílé ornamenty na barevném (nejčastěji červeném) podkladě, ale můžete si vytvořit i spoustu jiných barevných kombinací... Voskový reliéf je také o poznání jednodušší než vosková batika. Všechno, co k tomu budete potřebovat jsou vyfouknutá vajíčka, voskovky s velkým obsahem vosku, špendlík a tužka, svíčka a kalíšky od čajových svíček.

voskovkyDo kalíšku vložte voskovku s kouskem včelího vosku v poměru 3:1 a nahřejte ho. Nechte voskovku zcela rozehřát, ale dejte si pozor, aby vosk nezačal příliš bublat. Do tužky s gumou na konci (popř. korku, špejle, klacíku) zapíchněte špendlík, namočte jej do kalíšku s voskem a začněte tvořit. Musíte ale pracovat rychle, protože vosk brzy tuhne. Jedno namočení vám vystačí právě pouze na jeden tah. Vzor může být jakýkoli, ale nejčastěji se používají různé kombinace kapek, půlhvězdiček, půlkruhů, copánků, ratolestí nebo věnečků. Jestliže chcete mít vzor vícebarevný, připravte si najednou více barev v kalíšcích od svíček, postupně je (nejlépe s pomocí pinzety) budete dávat na kahan. Voskem ozdobené vajíčko necháme pořádně zaschnout. Poté jej můžeme ubrouskem pořádně vyleštit, aby se krásně lesklo.
 

Kraslice malované tuší

kraslice tušíTaké malba tuší patří ke klasickým metodám zdobení kraslic. Malují se většinou rostlinné motivy, cibulové vzory (cibulák) anebo prostě podle vaší fantazie. Kromě tuše budete ještě potřebovat perko a bezbarvý lak.
 
Maluje se na omyté a osušené vajíčko. Na bílá vajíčka se obvykle maluje modrou tuší (nejlepší pro cibulový vzor), na barevná se hodí bílá tuš (např. na tmavě modrém). Tuš schne velice rychle, jen bezprostředně po jejím nanesení dáváme pozor, abychom si nerozmazali právě namalovaný tah. Nakonec kresbu zatvrďte bezbarvým lakem.
 

Kraslice ozdobené slámou

slámová krasliceDalší tradiční, ale velmi časově náročná metoda zdobení velikonočních vajec. Je k tomu zapotřebí samozřejmě sláma, ostré nůžky, disperzní lepidlo, které rychle schne a jeho přebytky lze odrolit (např. Herkules) a jehlu na pomazání kousků slámy lepidlem. Ke zdobení slámou jsou jako podklad vhodné tmavší, syté pastelové barvy, na kterých se bude světle žlutá sláma dobře vyjímat.
 
Důležitá je příprava slámy: Jednotlivá stébla podélně rozřízněte ostrým nožem nebo žiletkou na dvě poloviny a asi na hodinu je namočte do vlažné vody.

krasliceVlhká nabobtnalá stébla rozložte na vhodnou podložku a položte tak, aby byla plocho rozvinutá. Prkénkem je přiklopte a zatižte dostatečně těžkým závažím. Až bude sláma suchá a plochá, nařežte si ji malým ostrým nožem nebo žiletkou na malé kosočtverečné dílky. Tradičně se ke zdobení kraslic používaly kosočtverce, ale klidně můžete vyzkoušet i jiné tvary, například úzké pásky. Fantazii se meze nekladou. Kousky slámy se na vajíčko připevňují lepidlem. Popsaným způsobem z kosočtverečků slámy vytvoříte celé vzory, většinou šesti nebo osmicípé hvězdice.
 

Kraslice zdobené drátkem

Nkraslice drátejprve se vajíčka nabarví a pak se na zdobení drátem používají drátky o průměru 0,25–0,4 mm. Mohou být měděné, které jsou měkké a dobře tvarují, ale i z jiných kovů. Mosazný má barvu zlatou, včelařský drát stříbrnou, nebo se ve výtvarných potřebách dají sehnat i drátky barevné. Jestliže chcete drátky dozdobit korálky, je vhodný skleněný rokajl.
 
Z nářadí si budou zapotřebí štípací a kulaté kleště. Budete jimi stříhat drát, rovnat ho nebo točit do spirál. Vhodné je i šídlo nebo velká jehla na úpravu oček. Síťovaný výplet vytvoříte dvěma drátky, které v pravidelných úsecích zkřížíte, případně jedním, kdy drát zachycujete za křížení předcházející řady. Podle potřeby drát nastavujte, spleťte konec starého se začátkem nového, kousek upleťte a zbytek odstřihněte.
 

Škrabání kraslic

škrábaná krasliceOdhadnout, jak správně připravit barvu pro vyškrabávání je dost těžké a mezi „rejsováky“ se jednalo o tajemství předávané z generace na generaci. Běžně se totiž stává, že při vyškrabování se z rukou uvolňuje teplo a barva se rozmazává na již vyškrábané plochy. Začátečníkům proto doporučujeme začínat na vyfouknutím vajíčku, které se obarví anilinovými barvami. Po zaschnutí barvy můžeme vzít ostrý předmět a začít škrábat.
 
borkovanyMotiv, který budeme škrabat si předkreslíme bílou pastelkou. Bude dobře vidět a zbytky pastelky po dokončení snadno setřete. Je lepší motiv kreslit postupně. Nejprve si nakreslit základ, vyškrábat ho a potom přidávat postupně detaily nebo další motivy.
 
Při škrábání na nůž příliš netlačte, skořápku byste si propíchli. Lepší je postupně rýhu několikrát nožem projet. Větším počtem proškrábnutí získáte světlou silnější rýhu. Jedním škrábnutím se dotvářejí detaily, třeba na listech nebo stínování.
 

Leptaná velikonoční vajíčka

leptaná krasliceZejména na Valašsku se kraslice zdobila také leptáním, což je obrácený postup k příbuzné voskové batice. Vajíčko se nejprve obarví a pak se na skořápku nanese vosk. Poté se vejce ponoří do kyselého roztoku připraveného nejčastěji se šťávy z kyselého zelí nebo octové vody, který odstraní barvu z nezakrytých ploch. Barva tak zůstane jen pod naneseným voskovým vzorem.
 
Dávno zapomenutým způsobem je zdobení vajec pomocí kyseliny mravenčí. Obarvená vajíčka se vkládala do mraveniště, kde se mravenci postarali o „volný vzor“.
 

Vzory z jezerní sítiny

kraslice sítinaBydlíte v krajině rybníků? Pak určitě znáte i jezerní sítinu – vypadá trochu jako dlouhá pažitka, ale zatímco pažitka je uvnitř dutá, sítina jezerní v sobě má bílou houbovitou dužinu. Na kraslice zdobené sítinou nemusíte vybírat pouze bílá vajíčka, hnědé skořápky se pod ní schovají.
 
Vyloupnutá bílá dužnina ze sítiny je na omak podobná velice jemnému molitanu. Na skořápku se lepí v proužcích, spirálách a vlnovkách těstem z mouky, vody a tekutého lepidla a doplňuje se barevnými stužkami nebo textilem.
 

Krajková vajíčka – Madeirové kraslice

madeiraTato technika zdobení vajec se dělá vyvrtáváním drobných otvorů. Kraslice pak připomíná madeirovou krajku. I když patří k nejmladším technikám zdobení velikonočních kraslic, stává se víc a víc populární. A jak tedy postupovat? Na čisté vejce si předkreslete vzor – místa, kde budou otvory. Malou modelářskou vrtačkou či gravírkou pak otvory vyvrtejte. Vyvrtané vejce vložte do čisticí lázně ze Sava a vody, pak je důkladně omyjte vodou. Rozehřátým voskem orámujte vyvrtané otvory. Pracujte špendlíkem s hlavičkou, zabodnutým do tužky.

Vyvrtané kraslice můžete i barvit nebo na ně nanášet barevné vosky (na orámování). Nejoblíbenější jsou ale čistě bílé madeirové kraslice. Ozdobit vrtáním se dá každá skořápka, ale nejlépe se tato technika používá na vejce husí, která mají dostatečně pevnou skořápku. Obyčejná vejce slepičí mají tendenci praskat.
 

Nejznámější kraslice z Moravy i Čech

kraslice moravaNejtradičnější mezi tradičními jsou slovácké batikované kraslice. Každá vesnice měla svůj originální vzor, dodnes se dají velmi dobře rozeznat - Vnorovy u Strážnice, Ostrožská Nová Ves, Uherský Ostroh nebo Hluk má své zavedené vzory.
 
Borkovany na Břeclavsku jsou jedinou obcí v České republice, která má v obecním znaku již od roku 2004 velikonoční kraslici. Ne náhodou. V malé vesničce poblíž Klobouk u Brna žilo Velikonocemi ještě před pár lety po celý rok na sto maléreček. Tamní kraslice jsou známé po celém světě, kam se jich donedávna ročně vyváželo i sto padesát tisíc. K typickým motivům patří karafiát v různých obměnách a květ růže, od plátkové s kruhovým (někdy mřížkovaným) středem, k bohatší stolisté se stínovanými okvětními lístky.
 
borovany krasliceZejména na Hané byla rozšířená technika zdobení vajec slámou. Stébla ovesné nebo ječné slámy je nejprve třeba vyrovnat a pak nastříhat na miniaturní kousky určitých tvarů. Na jednu kraslici ze slepičího vejce se může nalepit 300 až 700 tvarů. Zdobení jedné slepičí kraslice trvá 6 až 24 hodin, pštrosí jeden týden a křepelčí 2 až 6 hodin. 
 
Zdobením kraslic se na Valašsku živily celé rodiny. Nejčastěji se používala technika batikování. Na Valašsku se kromě geometrických motivů uplatňovaly zejména rostlinné a zvířecí. Nechybí motivy jako srdíčka, která představují lásku, beraní rohy symbolizující plodnost nebo třeba vidle a hrábě značící dobrou úrodu. Často se batikovaly bíle na černé vajíčko, ale používala se i oranžová a červená barva.
 
krasliceV Čechách jsou nejznámější chodské kraslice, kde se používala barevná batika i vyškrabování. Dnes jsou zde známá černá vajíčka s barevným voskovým reliéfem. Na Plzeňsku se vajíčka zdobila často i zajímavými nápisy a veršíky, které si můžete dodnes přečíst na řadě dochovaných kraslic v regionálních muzejích. Často v nich nechybějí ani slovíčka v němčině: „Pomláska je pro radost, ale smrt jest pro žalost, hesky Pán jest pro potěšení; zum Anndenken“. „To vajíčko malovaný je vod srdce darovaný.“ „Pěkné pozdravení pro mé potěšení v srdci svém chovám a kdo ke mně přijde a laskavý bude, pomlázku mu dám.“

kraslice do caletkyJižních Čechách jsou nejpopulárněji tzv. Doudlebské straky. Jsou to kraslice zdobené voskovou batikou, jejíž vzory se „píšou" špendlíkovou hlavičkou nebo seříznutým husím brkem – kotejšem. Mezi nejčastější motivy na těchto kraslicích patří holubička, sluníčko, klásky, věnečky a kytičky, tedy vše, co má nějakou spojitost s jarem. Pojmenování straky souvisí s barevností kraslic. Když je někdo spatří pohromadě například v ošatce, vytvoří kraslice krásnou strakatou směsici barev. V Jižních Čechách kraslice zapékaly do „caletky“ – copu z kynutého těsta.
Výstava papírových modelů hradů a zámků

27.5.
29.10.
Výstava papírových modelů hradů a zámků

Srdečně zveme do expozice Muzea Hořovicka ve Starém zámku na letošní výstavu "Papírových modelů hradů a zámků" představující téměř dvě desítky známých památek. Poznáte nejen jejich historii, ale také zajímavé architektonické prvky i místa natáčení oblíbených pohádek. Vystřihovánky také k zakoupení.

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

K nejvýznamnějším kulturním institucím na jihu Čech patří Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Kromě stálých expozic přírody, pravěku a středověku, pořádá každoročně řadu krátkodobých tematických výstav, uskutečňuje přednášky a další kulturně vzdělávací programy a poskytuje odborné služby.

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci

Expozice a výstavy Regionálního muzea v Žatci jsou umístěny ve třech budovách – v Husově ulici, v ulici Zeyerově a v ulici Volyňských Čechů. Všechny se nacházejí mimo městské centrum.

Městské muzeum Klobouky u Brna

Městské muzeum Klobouky u Brna

Svou uceleností jednotlivých kolekcí a estetickou hodnotou patří muzeum k nejpozoruhodnějším sbírkám na Moravě. Muzeum shromažďuje sbírky na témata archeologie, národopis, keramika, textil, malba na skle a kraslice.

 Národopisné muzeum Národního muzea

Národopisné muzeum Národního muzea

Klasicistní Letohrádek Kinských je umístěný na úbočí bývalých vinic vrchu Petřína v Kinského zahradě. Muzeum nabízí výstavy představující unikáty lidové kultury českých zemí i Evropy, vystoupení folklorních souborů, kurzy tradičních řemesel, lidových tanců či výtvarné dílny.

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti zaujímá v síti českých a moravských muzeí významné postavení. A to nejen svou historií píšící se od roku 1914 či množstvím sbírkových předmětů, ale především zaměřením a pracovními výstupy upoutává zájem odborné i laické veřejnosti.

Velikonoce: Jak nabarvit velikonoční vajíčka přírodní barvou?

Velikonoce: Jak nabarvit velikonoční vajíčka přírodní barvou?

Také rádi barvíte na Velikonoce vajíčka? Zkuste to letos jinak – pomocí přírodních zdrojů, které znávaly i naše prababičky. Nemusíte se bát, že vaše vajíčka budou mít nevýrazné barvy, s přírodními zdroji lze dosáhnout široké palety pestrých odstínů! A když nakonec vajíčka vyleštíte kouskem slaniny, budou se navíc krásně lesknout. A co budete potřebovat? Stačí si připravit běžně dostupné suroviny, například červené zelí, cibuli, kurkumu nebo víno.

Městské muzeum Veselí nad Moravou

Městské muzeum Veselí nad Moravou

Budova muzea v nejstarší městské části ukrývá sbírky z okolí města Veselí nad Moravou a z Horňácka. Archeologické nálezy dokladují kontinuitu osídlení města i regionu od starší doby kamenné až po středověk.

Potomákovo muzeum lidových krojů v Popovicích u Uherského Hradiště

Potomákovo muzeum lidových krojů v Popovicích u Uherského Hradiště

Potomákovo muzeum lidových krojů se může pochlubit nejen unikátní sbírkou místních krojů, ale také dochovaným dobovým zařízením kuchyně nebo tzv. hodovým právem. Návštěvu je však nutné nutno předem telefonicky dohodnout.

Expozice kraslic v Borkovanech

Expozice kraslic v Borkovanech

V jihomoravské obci Borkovany je k vidění expozice unikátních tzv. résovaných (vyškrabávaných) kraslic. Věhlas těchto bohatě zdobených kraslic dávno přesáhl hranice České republiky. Expozicí provádí jedna z maléreček, která vyškrabování přímo na místě zájemcům předvádí.

Letohrádek Mitrovských v Brně

Letohrádek Mitrovských v Brně

Navštivte místo, kde se scházela brněnská aristokratická smetánka, a které navštívil 8.12.1805 i sám císař Napoleon. Ve freskové výzdobě hlavního sálu můžete objevit i skryté a tajemné symboly zednářské lóže. Přilehlé sály lákají na pravidelné atraktivní výstavy.

Galerie kraslic v Libotenicích

Galerie kraslic v Libotenicích

Galerie kraslic je jedinou stálou výstavou svého druhu v České republice. Pokochat se zde můžete pohledem na 1200 kraslic, které jsou zhotoveny tradiční technikou – vyškrabováním, leptáním i ozdobené voskem či slámou nebo dužninou jezerní sítiny.

Vesnické muzeum Huštěnovice

Vesnické muzeum Huštěnovice

Cenné a vzácné předměty utvořily Expozici lidového bydlení a života lidu v Huštěnovicích. Snoubí se zde doklad selský a měšťanský, jeden druhému nevadí, vhodně se doplňují. Je zde nábytek a předměty denní potřeby z období mezi světovými válkami, některé jsou daleko starší.

Další aktuality

100 tipů, kam se vydat na výlet v okolí Prahy

Tipy na výlet v okolí Prahy nabízí kratší i delší procházky přírodou, návštěvy vyhlídek, tradičních cílů i málo známých míst. Pokud vás slunečný den láká vyjít si někam na výlet nebo vás neodradí nepřízeň počasí, nechejte se inspirovat našimi tipy, kterými vás budeme lákat na vycházku ve Středočeském kraji. Čekají na vás naučné stezky, přírodní zajímavosti a spousta dalších zajímavostí, stačí si jen vybrat.
Středočeský kraj | Příroda

Den Kozla Velké Popovice nabídne nejen skvělé pivo

V pivovaru ve Velkých Popovicích se v sobotu 10. června 2023 od 10:30 uskuteční již dvacátý osmý ročník Dne Kozla. Součástí těchto tradičních oslav piva bude bohatý hudební program. Na dvou pódiích se představí celkem sedm kapel a hudebníků. Největším lákadlem budou zajisté legendární české kapely a interpreti jako jsou No Name, Brutus nebo O5&Radeček .
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Hrnčířské trhy v Berouně zaplní náměstí keramikou

O víkendu 10. a 11. června 2023 ožije Husovo náměstí v Berouně hrnčířskými trhy. Tyto trhy jsou největší v České republice s pravidelnou účastí 200 vybraných hrnčířů a keramiků. Najdete zde nejenom repliky zmíněné berounské keramiky, ale také širokou nabídku keramiky různých technik od hrnčířů z celé republiky i zahraničí. Součástí akce bývají rovněž koncerty, ochutnávky staročeských specialit, piva i českých a moravských vín.
Středočeský kraj | Kultura

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi na víkend 10. až 11. června 2023 po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Historické traktory a zemědělské stroje v pohybu uvidíte v Čáslavi

Zájemce o historickou zemědělskou techniku láká na tradiční akci muzeum v Čáslavi. Pro návštěvníky je připraven ve dnech 3. a 4. 6. 2023 bohatý program. Tradičně budou předváděny v chodu unikátní exponáty ze sbírek muzea, ale i od soukromých sběratelů. Po celý víkend bude probíhat předváděcí akce historické zemědělské techniky s názvem Pradědečkův traktor.
Středočeský kraj | Kultura

Královský průvod císařovny Elišky se vydá na cestu Berounskem

Tento víkend 3. a 4. června se opět můžete přenést s Královským průvodem rovnou do středověku. Čtvrtá manželka českého krále a císaře římského Karla IV., Eliška Pomořanská, vyrazí Berounskem v doprovodu vévody Štěpána II. Bavorského na pouť za uzdravení svého manžela. Průvod na koních, vozech i s pěším doprovodem projde tradiční trasou kolem Berounky, kde bude na císařovnu Elišku i lid obecný čekat velkolepé uvítání a zábavný program po celý víkend. K průvodu se můžete dokonce sami přidat, ať v kostýmech nebo bez nich.
Středočeský kraj | Památky

Nejnavštěvovanější turistické cíle Středočeského kraje: aquapark Čestlice, Mirakulum a areál Sedlec

Milovníci vodních radovánek se postarali o to, že nejnavštěvovanějším místem Středočeského kraje je aquapark AquaPalace v Čestlicích. Zemi plnou her, zábavy, stromů, zvířat a dětské fantazie objeví rodiny s dětmi v Mirakulu v Milovicích nad Labem a na zámku Loučeň. Pozornost obdivovatelů historie patří Kutné Hoře a jejím významným památkám.
Středočeský kraj | Památky

Do Kutné Hory se po třech letech vrátí Královské stříbření

Poslední červnový víkend 24. a 25. 6. 2023 opět ožije Kutná Hora oslavami a příjezdem krále Václava IV., který královské horní město navštíví již po dvacáté deváté. V uplynulých třech letech se Stříbření z různých důvodů neuskutečnilo. Pořadatelé si letos dali za cíl obnovit akci tak, jak ji diváci znají. Proto je i v letošním roce připravena ve známém konceptu a se všemi stálými účinkujícími, kteří již ke Stříbření zkrátka patří.
Středočeský kraj | Zážitky