Úvod > Aktuality > Po roce opět na Matějskou: výlet na první jarní pouť a za zajímavými místy v okolí
Zážitky

Po roce opět na Matějskou: výlet na první jarní pouť a za zajímavými místy v okolí

  • Vydáno21. února 2023
Matějská pouť se koná tradičně každé jaro v areálu Výstaviště v Praze-Holešovicích. Na dospělé i děti čekají strašidelné zámky, střelnice, kolotoče, houpačky, skákací hrady, houpací lodě nebo lochnesky. Pouť začíná 25. února a trvá do 10. dubna 2023. Mezi letošní novinky patří 65 metrů vysoký Airborne, největší kolotoč svého druhu v Evropě, s lavicí otáčející se na kyvadle do všech směrů.
KolotočMatějská pouť oficiálně začíne v sobotu 25. února v 10 hodin. Atrakce budou veřejnosti k dispozici až do 10. dubna 2023. Ve všedních dnech od úterý do pátku je otevřeno od 13:00 do 21:00 hod., v sobotu a v neděli od 10:00 do 22:00 hod. Stejně jako o víkendu je otevřeno během prázdnin a velikonočních svátků. V pondělí je zavírací den, samozřejmě právě s výjimkou prázdnin a svátků. Vstupné na Matějskou pouť se nemění, i letos tedy stojí 30 Kč o víkendu a ve všední den (úterý až pátek) zdarma, bezplatný vstup mají i děti do 120 centimetrů.

Tradice Matějské pouti je v Národní knihovně archivovaná od roku 1595. Původně se konaly na Hanspaulce, ale plocha nestačila, a proto se stánky a kolotoče zvolna přesouvaly do Dejvic k Vítěznému náměstí a později pak k Hradčanské. V roce 1963 se přestěhovaly do sousedství Stromovky.
 

Pohodové atrakce i adrenalinové pecky

Matějská pouťNa Matějské bude k dispozici přes sto atrakcí, včetně novinek. Mezi ty patří 65 metrů vysoký Airborne, největší kolotoč svého druhu v Evropě, s lavicí otáčející se na kyvadle do všech směrů. Všechny generace si užijí čtyřpatrový zámek plný legrace Après-Ski Party. Z oblíbených lákadel nechybí ani tentokrát 80metrový řetízák Around The World XXL, horská dráha Super Mouse nebo Joker extrem. A velkou novinkou je také nové obří kolo, s uzavřenými a vyhřívanými kabinami. Do Prahy se navíc letos vrací řada populárních atrakcí, jako je například velký Twister, vodní dráha Big Splash, skákající adrenalínová atrakce Jumper a mnoho dalšího.

Matějská pouťPro nejmenší návštěvníky organizátoři připravili jízdu na ponících, řetízkový a historický kolotoč anebo jízdu na autodromu v doprovodu dospělého. Zájemci o střelbu na cíl si určitě vyberou z různých variant střelnic - k dispozici jsou ty klasické, historické ale i paintballové. Samozřejmě nechybí stánky s rychlým občerstvením. Obvyklým suvenýrem z Matějské pouti bývají perníková srdce a různé sladkosti jako je cukrová vata, nejen pro děti. Ceny za vstup na jednotlivé atrakce se pohybují od 50 Kč za dětské atrakce až přibližně do 400 Kč za velké moderní technické vymoženosti. Kvůli zdražování energií, počítejte se zdražením občerstvení a atrakcí přibližně o 20 až 50 Kč podle typu atrakce.
 

Charitativní akce pro hendikepované a děti z dětských domovů

Matějská pouťV rámci Matějské pouti proběhne v pondělí 27. 3. 2023 od 11:00 do 15:00 hodin akce „Den pro zdravotně postižené děti a děti z dětských domovů a azylových domů“. V uvedenou dobu budou všechny atrakce v areálu zpřístupněné zdarma. Akce je pořádaná pro všechny zdravotně postižené návštěvníky. Vstup na atrakce bude umožněn po předložením průkazu TP, ZTP a nebo ZTP/P. U průkazu ZTP/P bude mít možnost zdarma přístup na atrakci i doprovod zdravotně postiženého.

Děti z dětských a azylových domovů musí mít označenou kartičku s názvem instituce, razítkem a podpisem. Nejlépe také se svým jménem a telefonním kontaktem na dospělou doprovázející osobu (pro případ, že by se dítě v areálu ztratilo). Od 15:00 do 17:00 hodin bude opět připraven i kulturní program na Křižíkově fontáně, kde vystoupí známé VIP osobnosti.
 

Tipy na zajímavosti v okolí

podmořský světCelodenní pobyt na pouti není pro děti žádný problém, ale dospělé i jejich peněženky může pořádně vyčerpat. Výlet na Matějskou ale lze spojit třeba s procházkou po Stromovce, posezením nad kávou a zákuskem v restauraci a kavárně Vozovna (mimochodem s báječným a velkým dětským venkovním hřištěm). Lákavým cílem je rovněž největší mořské akvárium v Česku, ZOO Mořský svět přímo v areálu Výstaviště, milovníky technických památek pak zveme do staré čistírny odpadních vod v Bubenči. Dostanete se k ní snadno, stačí jen projít Stromovkou a vyjít v nejzápadnější části parku do Papírenské ulice.
Krmení živočichů v Mořském světě Praha

1.1.
31.12.
Krmení živočichů v Mořském světě Praha

Zoo Mořský svět na pražském Výstavišti je stálá expozice mořských, ale i sladkovodních ryb a jiných živočichů o celkovém počtu 360 druhů. Každé úterý, středu a čtvrtek zde probíhá krmení živočichů.

Noční prohlídka v Mořském světě

27.1.
29.12.
Noční prohlídka v Mořském světě

Mořský svět je ideální místo pro prožití rodinného výletu. A to nejen ve dne, ale také večer! Každý poslední pátek v měsíci se zde koná noční prohlídka!

Zoo Mořský svět – největší mořské akvárium v České republice

Zoo Mořský svět – největší mořské akvárium v České republice

Zoo Mořský svět na pražském Výstavišti je stálá expozice mořských, ale i sladkovodních ryb a jiných živočichů o celkovém počtu 360 druhů. Od roku 2006 má expozice statut zoologické zahrady.

Královská obora Stromovka v Praze

Královská obora Stromovka v Praze

V sousedství holešovického Výstaviště leží Královská obora, dnes zvaná park Stromovka. V současné době slouží k rekreačním, sportovním i kulturně vzdělávacím účelům. Rozloha obory se v různých dobách měnila, rozkládá se asi na 95 ha.

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč

Stará čistírna odpadních vod v Praze – Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Byla postavena v letech 1901 – 1906 a k čištění odpadních vod sloužila až do roku 1967. Projekt čistírny vypracoval inženýr britského původu sir William Heerlein Lindley.

Výstaviště Praha Holešovice s Průmyslovým palácem

Výstaviště Praha Holešovice s Průmyslovým palácem

Průmyslový palác je ústřední dominantou areálu Výstaviště Praha Holešovice. Secesní stavba pochází z roku 1891 podle návrhu Bedřicha Münzbergra, který spoluprácoval s inženýrem Františkem Prášilem. Výzdobu provedl Bedřich Ohman a Alois Dryák. Stavba je jak uměleckou, tak i technikou památkou.

Další aktuality

Mláďátka, štěpánské koledování i Silvestr: kdy začínají a kdy končí Vánoce?

Betlémy, cukroví, vánoční stromeček, šupiny z kapra, zlaté prasátko, jmelí, lití olova, házení střevícem nebo krájení jablíček: to všechno jsou zvyky, které už nepatří k adventu, ale do vánoční doby. Víte ale, kdy vlastně Vánoce začínají a kdy končí?
Praha | Životní styl

Čerti na Vltavě se vyrojí v předvečer svátku svatého Mikuláše

Hledáte originální možnosti, jak letos s dětmi oslavit svátek svatého Mikuláše? Co se s nimi vypravit za čerty na Čertovku! Tradiční mikulášská akce se koná v úterý 5. prosince, čertovská loď vyplouvá z podzemního přístaviště Judita. Vyzkoušet můžete i plavbu na nejstarší osobní lodi v Praze – Salonní rychlolodi Nepomuk.
Praha | Zážitky

Prahou jezdí tramvaje a autobusy s vánoční výzdobou

Dopravní podnik hlavního města Prahy vyslal s první adventní nedělí do pražských ulic svoji flotilu vánočně nazdobených vozidel. Cestující se nimi mohou svézt až do Tří králů, tj. do 6. ledna 2024. O vánoční výzdobu se postaraly tisíce vánočních světýlek, vnitřní vánoční dekorace a vnější polepy s vánoční tematikou. Kromě výzdoby tramvajových vozů a autobusů je letos vánočně osvětlená také horní stanice lanové dráhy – Petřín anebo oblíbená Mazačka.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (9.12. – 10.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Královský advent na hradě Křivoklát , Vánoční trh na zámku Dobříš, Michael Rittstein – Nohy na stole, Vánoční jarmark na náměstí v Mnichově Hradišti 2023, Novoměstský advent 2023. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Když v Praze napadne sníh: tipy, kde si zabobovat, i kde nasadit běžky

Nestává se často, aby v Praze napadl sníh. Respektive tolik sněhu, který by vydržel pár dnů a bylo ho skutečně hodně! Letos však meterologická zima startuje zostra a arktické vzdušné proudy nám poslaly sněhovou nadílku, kterou ocení děti na bobech a dospěláci na běžkách. Kam se za sněhovými radovánkami vydat vám poradí portál Kudy z nudy.
Praha | Zimní sporty

Kde si v Praze zasportovat? Tipy na sportovní centra a indoorové sporty

Nevíte kam si jít v Praze zasportovat? Inspirujte se našimi tipy, které vám prozradí, kde najít dobré posilovny, sportovní centra, lezecké stěny anebo plavecké bazény. Moderně zařízené prostory s kvalitním sportovním vybavením vám umožní aktivní odpočinek, zábavu a relaxaci na špičkové úrovni.
Praha | Životní styl

Kam s dětmi do divadla v Praze? Vyberte si z tipů, kam na představení pro děti

Venku je zimní nevlídno, které nepřeje dlouhým vycházkám. Proto přinášíme pár tipů, kde se s dětmi v teple a suchu pobavíte a rozhodně se nebudete nudit. Inspirujte se a vydejte se s celou rodinou za kulturou na veselá představení do divadel i divadélek nejen pro děti.
Praha | Kultura

Na pražském Výstavišti budou o víkendu vánoční hrnčířské a řemeslné trhy

Již devatenáctiletou tradici mají vyhlášené, vánoční hrnčířské a řemeslné trhy na Výstavišti v Praze 7, v Holešovicích. I letos se na setkání s vámi těší ve dnech 2. a 3. prosince na 130 uměleckých řemeslníků, kteří se do Prahy sjedou z různých krajů republiky, i ze zahraničí, aby vám představili bohatou nabídku na vkusné a hodnotné dárky. Jako každý rok zde najdete výběr těch nejlepších, tradičních, ale i nevšedních řemesel, inspiraci a předvánoční pohodu.
Praha | Kultura