Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Poutní kostel Montserrat u obce Mutná
Památky

Poutní kostel Montserrat u obce Mutná

Kostelík Mont Serrat stojí uprostřed lesa na romantickém místě, vzdáleném asi kilometr západním směrem od obce Mutná. Kostel bývá označován také jako Montserrat u Cizkrajova. Poutní kostel Bolestné Panny Marie má méno podle slavného španělského poutního místa.

Zakladatelem poutního kostela Panny Marie Montserratské u Cizkrajova je Bartoloměj, rytíř z Tannazoll-Zillu. Když byl totiž během vojenského tažení roku 1640 vážně zraněn a zůstal ležet na bojišti, slíbil Panně Marii, že pokud se zachrání, vykoná pouť na španělské poutní místo Montserrat. Tannazoll se opravdu uzdravil, a aby splnil daný slib, skutečně se vydal na pouť do Španělska. Když doputoval na Montserrat, předsevzal si, že své zachránkyni Panně Marii postaví na svém panství kapli. Proto nechal zhotovit kopii sochy Panny Marie Montserratské, přivezl ji s sebou domů a roku 1651 ji umístil do kaple na kopci u Mutné, kterou nechal postavit. Lidé tento kopec záhy pojmenovali Montserrat a kaple se stala oblíbeným poutním místem, takže už roku 1660 musela být pro množství poutníků rozšířena.

V letech 1712-17 byla k původní kapli, proměněné v presbytář, přistavěna nová chrámová loď, do opěrné zdi před jejím průčelím byla vestavěna kaple Božího hrobu a v okolí kostela vyrostly další tři kaple a několik pousteven. Při té příležitosti vytryskl v kostele pramen vody, svedený do studánky v presbytáři.

Poutní kostel sloužil svému účelu až do roku 1785, kdy byl rozhodnutím císaře Josefa II. zrušen. Všechny budovy i veškeré jejich vybavení bylo rozprodáno v dražbě – zachránila se pouze socha Panny Marie, přenesená později do farního kostela v Cizkrajově.

V květnu Jubilejního roku 2000 navštívil Montserrat apoštolský nuncius v České republice, Mons. Giovanni Coppa.

V roce 2001, u příležitosti 350. výročí založení poutního místa a 90. výročí úmrtí jeho obnovitele, P. Josefa Springera, zavítal na Montserrat v rámci hlavní pouti brněnský biskup Mons. Vojtěch Cikrle.

V letech 2001-2002 se podařilo zrekonstruovat poměrně veliké varhany poutního kostela, které nyní slouží k bohoslužbám i k příležitostným koncertům duchovní hudby.

Provozovatel

Poutní kostel Montserrat

nedaleko obce Cizkrajov
378 81 Slavonice
Email:
starosta@cizkrajo...
WWW:
www.biskupstvi.cz
WWW:
cizkrajov.cz
GPS:
49,017946 15,391637
 
Region:
Jihočeský kraj
Oblast:
Česká Kanada
Město:
Slavonice
Tipy na výlet:
Slavonice a okolí
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Vystoupení skupiny historického šermu Bravus na Landštejně

Čtyřikrát denně humorná vystoupení na hradním nádvoří.
Slavonice, Jihočeský kraj

Mezinárodní den archeologie na Landštejně

Komentovaná prohlídka.
Slavonice, Jihočeský kraj

Vitráže Miluše Čechové a jihočeské betlémy

Vánoční výstava.
Dačice, Jihočeský kraj

Velikonoční jarmark v Dačicích

Prodej kraslic, pomlázek, perníků, keramiky, skla, medu. Ukázky zdobení perníků, kraslic, pletení košíků, drátování. To vše na vás čeká na Velikonočním jarmarku v Dačicích.
Dačice, Jihočeský kraj

Kameny přání – 2. zastavení Kristkovy podyjské glyptotéky

U obce Staré Hobzí se na břehu řeky Dyje nachází magické místo nazvané Kameny přání. Kompozice ze sedmi balvanů je dílem sochaře Lubo Kristka. Poutníci do kamenů vkládají svitky papíru s napsanými přáními.
Staré Hobzí, Jihočeský kraj

Českou Kanadou na kole

Prožijte nezapomenutelné zážitky při cyklistických nebo pěších výletech po jednom z nejkrásnějších míst v republice – České Kanadě.
Slavonice, Jihočeský kraj

Místní průvodci na Graselových stezkách

Jen v doprovodu našich průvodců objevíte zajímavosti a jedinečnosti města Slavonic a okolní přírody České Kanady. Přiměřeně Vás překvapíme novými zážitky. Místní průvodce je vaším ochotným hostitelem na Graselových stezkách.
Slavonice, Jihočeský kraj

Lutheránská modlitebna ve Slavonicích

Lutheránská modlitebna ze 16. století se nachází v domě čp. 517 na Horním náměstí. Místnost v 1. patře domu zdobí nástěnné malby s výjevy z Apokalypsy. Dále zde můžete uvidíte expozici starého hospodářského nářadí.
Slavonice, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel a restaurace Landštejnský dvůr

V místě bývalého renesančního panského statku je dnes nově rekonstruovaný areál hotelu a restaurace, který poskytuje široké spektrum služeb. V místě bývalého ovčína bylo vybudováno pohodlné rychlé občerstvení, které se také využívá pro koncerty.
Slavonice, Jihočeský kraj

Mlýn u splavu Dyje

Ubytování a hospůdka v krásně přírodě na břehu Moravské Dyje.
Dačice, Jihočeský kraj

Hotel Arkáda

Pobyt v Hotelu Arkáda v historické budově přímo na hlavním náměstí je neobyčejným zážitkem i ideální základnou k vychutnání krás Slavonic a České Kanady.
Slavonice, Jihočeský kraj

Kemp Letní den ve Starém Hobzí

Kemp Letní den nabízí ideální možnosti ubytování i využití volného času. Specializujeme se především na rodiny s dětmi, čemuž odpovídá i naše vybavení.
Staré Hobzí, Jihočeský kraj