ÚvodAktualitySwamp, Pecopala, Salingburg: prázdninové cestování za exotikou, kterou ještě stihnete
Příroda

Swamp, Pecopala, Salingburg: prázdninové cestování za exotikou, kterou ještě stihnete

  • 26. srpna 2023
Nemusíte cestovat tisíce kilometrů za hranice, i u nás najdete řadu míst, která vypadají skutečně exoticky anebo alespoň mají exotický název, na kterém si nejeden cestovatel už zlomil jazyk. Už jste navštívili třeba Soos, Swamp nebo místo s tajemně znějícím názvem Pecopala? Pozveme vás ale třeba i do Kalifornie.

Soos, Swamp a Pecopala

Cizokrajně znějící a přece u nás: to je například národní přírodní rezervace Soos kousek od Františkových Lázní. Nejde o hustou omáčku ani naléhavé volání o pomoc, oblast připomínající islandskou krajinu prý získala své jméno z chebského německého nářečí, v němž soos znamená močál. Správně se vyslovuje tak, jak čtete: s oběma „o“, tedy nikoli sós nebo sús.

Mezi národní přírodní památky se řadí také Swamp, rašeliniště s četnými vodními plochami, domov a stanoviště řady vzácných a ohrožených rostlin a živočichů. Neexistuje ale vysvětlení, proč se právě pro rezervaci ve dvou zátokách Máchova jezera používá anglický název pro bažinu. Nanejvýš se setkáte s objasněním, že jméno jasně vystihuje, oč tady jde – je to prostě Swamp.

Východně od Máchova jezera leží další místo se zvláštním, španělsky znějícím jménem: Pecopala. Výslovnost s „k“ – tedy "Pekopala" – je špatně; pro druhý nejvyšší bod Hradčanské pahorkatiny severovýchodně od Doks se někdy používá jen název Pec, a ten už rozluštit dokážeme. Jestli ale šlo o pec na pálení dřevěného uhlí a kolomazi, sušení lnu nebo ovoce anebo docela jinou pec, to nevíme. Jisté je, že Pec neboli Pecopala s nadmořskou výškou 451 metrů je součástí národní přírodní rezervace Břehyně-Pecopala se zajímavou florou i faunou.
 

Montserrat u Slavonic a Salingburg ve Františkovkách

montserratAž při toulkách po jižních Čechách spatříte ceduli s nápisem Montserrat, dozajista nepůjde o významné poutní místo Katalánska. Jihočeský Montserrat neboli poutní kostel Panny Marie z Montserratu neleží u Barcelony, ale u Slavonic, ovšem stopy skutečně vedou do Španělska: kopie sochy zázračné Černé Madony neboli Panny Marie Montserratské tu stojí už od 17. století.

Podle vody získala jméno „podivná rozhledna“ Salingburg na okraji Františkových Lázní. Pseudogotická stavba na malém návrší, která spíš než rozhlednu připomíná maličký středověký hrádek, má několik věží. Vrchol té nejvyšší slouží jako vyhlídka (odkud ovšem kvůli stromům není vidět nijak daleko) a pojmenovaná byla podle starodávného označení zdejší kyselky saling. Jestli v ní skutečně žije duch minerálních pramenů Salinger, na to budete muset přijít sami.
 

Na Maledivy nebo do Kalifornie?

MaledivyChtěli byste na Maledivy, ale zase to letos s financemi nějak nevyšlo? Překvapivě se i u nás najde místo, které tropický ráj připomíná. A dokonce dostalo po exotické destinaci své jméno! Jezírko Maledivy naleznete v bývalém kaolinovém lomu nedaleko Nepomyšle v Ústeckém kraji. Svou přezdívku dostal bývalý lom podle toho, že jeho bílý písek a úchvatná modrá barva vody připomíná pláž a moře na Maledivách. Vstup je sem však zakázaný, jedná se o soukromý pozemek společnosti Sedlecký kaolin a.s.

Odhadnete, kde se nachází Česká Kalifornie? Mikroregion s tímto názvem se letos objevil v Českém středohoří. Jedná se o sdružení obcí Býčkovice, Chudoslavice, Trnovany, Ploskovice, Třebušín, Křešice a Žitenice. Oblast proslulá pěstováním ovoce, v minulosti především jablek, a v současnosti také hrušek, meruněk, švestek, broskví a třešní. Pěstováním ovoce je proslulá i americká Kalifornie, odkud si mikroregion vzal inspiraci. Ovocnáři prodávají ovoce v současné době takzvaně ze dvora. Čerstvé a chutné ovoce je uskladněno v chladírnách. Zajet můžete například do Ploskovic do ovocnářství Čuda nebo Petráskovi anebo například do Těchobuzic do ovocnářství Jelínek, kde můžete zakoupit i další zemědělské plodiny.
Jezírko Maledivy v bývalém kaolinovém lomu Příroda

Jezírko Maledivy v bývalém kaolinovém lomu

V bývalém kaolinovém lomu nedaleko Nepomyšle na Podbořansku vzniklo krásné jezírko přezdívané Maledivy. Vstup je sem zakázaný, jedná se o soukromý pozemek společnosti Sedlecký kaolin a.s.

Naučná stezka Swamp po okolí Mácháče Příroda

Naučná stezka Swamp po okolí Mácháče

Mácháč, to není jenom koupání, ale také poznávání! Naučná stezka Swamp je pojmenována podle Národní přírodní památky Swamp ležící při březích Máchova jezera. Naučná stezka seznamuje s chráněnými a kriticky ohroženými živočichy, rostlinami a rybníkářstvím Máchova jezera.

Poutní kostel Montserrat u obce Mutná Památky

Poutní kostel Montserrat u obce Mutná

Kostelík Mont Serrat stojí uprostřed lesa na romantickém místě, vzdáleném asi kilometr západním směrem od obce Mutná. Kostel bývá označován také jako Montserrat u Cizkrajova. Poutní kostel Bolestné Panny Marie má méno podle slavného španělského poutního místa.

10 tipů, kde si v Česku užít safari

10 tipů, kde si v Česku užít safari

Také byste chtěli vidět exotická zvířata volně se pohybující savanou, ale nemáte zrovna na dovolenou v Africe anebo se vám nechce tak daleko cestovat? Řešení je jednoduché. Neřekli byste, kolik safari zážitků nabízí naše skromná republika. O safari ve Dvoře Králové určitě víte, ale existuje i řada dalších míst, kde uvidíte zvířata volně se pohybovat. Na safari se můžete vypravit například do Olomouce, Chomutova a do Ostravy. Jedinečným zážitkem je pak „safari“ v Národním parku Šumava.

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní Příroda

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní

Nedaleko Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu.

Císařský pramen v Národní přírodní rezervaci Soos Příroda

Císařský pramen v Národní přírodní rezervaci Soos

Císařský pramen je nejznámější a nejvydatnější pramen Národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o nejteplejší ze studených minerálek Chebského trojúhelníku. Voda je jímána vrtem, hlubokým kolem 10 m, chuťově výborná, ale k transportu nevhodná.

Přírodní rezervace Smraďoch Příroda

Přírodní rezervace Smraďoch

Nad celým územím se vznáší podivný zápach. Vystupuje z malých puklin, kolem kterých neuvidíte na první pohled žádný život. Plyn, který se zde prodírá z hlubin Země, je oxid uhličitý "ovoněný" sirovodíkem. Je pozůstatkem kdysi mohutné tektonické činnosti zdejší oblasti.

#světovéČesko aneb abeceda od A do Z

#světovéČesko aneb abeceda od A do Z

Na začátku bylo jen pár vtipných fotek, které porovnávaly podobná místa v Česku a ve světě. Inspirovaly nás k seriálu #světovéČesko, který aktuálně nabízí víc než tři stovky článků. Někdy jen pátráme po dvojčatech známých destinací, jindy souznění nacházíme v historii anebo v lidských osudech.

#světovéČesko a prázdniny v Orientu: procestujte hrady a zámky s vůní dálek

#světovéČesko a prázdniny v Orientu: procestujte hrady a zámky s vůní dálek

Památky po celém Česku se začínají otevírat návštěvníkům. Vaše prohlídky hradů a zámků se nemusí nést jen ve stylu „hezky česky“. Kdo chce vidět kousek exotiky, tomu na portálu Kudy z nudy nabídneme historické zbraně bojovníků z blízkého i dálného východu, nábytek, porcelán, zahrady a dokonce i pavilony a drobné stavby, inspirované exotickými asijskými zeměmi. Interiéry hradů, zámků a dalších objektů se otevřou 25. května, do zahrad a parků můžete zavítat již od 11. května.

Národní přírodní rezervace Břehyně – Pecopala u Doks Příroda

Národní přírodní rezervace Břehyně – Pecopala u Doks

Národní přírodní rezervace Břehyně – Pecopala je jednou z prvních rezervací v Česku, které byly zahrnuty do sítě biogenetických rezervací Rady Evropy. Nachází se severovýchodně od města Doksy.

Rozhledna Salingburg ve Františkových Lázních Příroda

Rozhledna Salingburg ve Františkových Lázních

Salingburg je malá rozhledna ve Františkových Lázních, která svým tvarem napodobuje hradní zříceninu. Postavena byla v roce 1906.

#světovéČesko láká na zastavení pod staletými sekvojovci a putování za rekordmany ze světa stromů

#světovéČesko láká na zastavení pod staletými sekvojovci a putování za rekordmany ze světa stromů

Nemusíte hned letět za oceán, abyste spatřili největší stromy planety. Sekvojovec obrovský se dnes v přírodě vyskytuje pouze ve výškách mezi 1 500 až 2 500 m nad mořem, a to na západních svazích Sierry Nevady v Kalifornii. Od poloviny 19. století však byly impozantní a stále zelené stromy vysazovány v evropských parcích.

Vrch Pecopala u Doks Příroda

Vrch Pecopala u Doks

Pecopala (451 m n.m.) je neovulkanický vrch asi 4,5 km severovýchodně od města Doksy. Vrch vyčnívá z pískovcové plošiny Hradčanské pahorkatiny.

Další aktuality

Včelí a mravenčí výlety: naučné stezky, medové zážitky, včelíny a kuriozity

Využijte letní dny k výletům za drobnými nenápadnými pomocníky, o kterých často ani nevíme. S portálem Kudy z nudy se podíváte do lesů plných mravenišť, do skutečných i hodně zvětšených úlů, kde se můžete vžít do role pilných včelek, do včelařských muzeí a jednoho úžasného včelína.
20. červenec 2024 9:00
Příroda

100 přírodních zajímavostí, které musíte vidět

Česká republika má mnoho přírodních krás. S trochou nadsázky lze říci, že se u nás dá najít všechno: od horské krajiny přes lesotundru, step, mokřady a rašeliniště, slaniska s dozvuky vulkanické činnosti, vyhaslé sopečné útvary, rozmanitá skalní města, ledovcová jezera ale i několik malých „pouští“, tzv. písečných přesypů. Pojďte tato místa objevit i vy! Portál Kudy z nudy vám poradí, kam se vydat na zajímavý výlet do přírody.
20. červenec 2024 8:40
Příroda

Letní hvězdná obloha: co lze spatřit na přelomu července a srpna?

Co nabízí letní obloha na přelomu července a srpna? Tak třeba dobře patrnou Mléčnou dráhu, padající hvězdy Perseidy, jasný Saturn a světlo zvířetníku. Vyhlédněte v noci nebo k ránu na oblohu. Jasné dny bez bouřek slibují ideální pozorovací podmínky!
18. červenec 2024 16:00
Příroda

I hadi mají své dny – oslavte jejich mezinárodní den návštěvou zoo nebo výletem do přírody

Na 16. července připadá Mezinárodní den hadů. Pro některé z lidí jsou tito plazi nejkrásnějším zvířetem, v mnohých však vyvolávají strach, odpor nebo respekt. Přitom se jedná o úžasné tvory, kteří si zaslouží naši pozornost a ochranu. Setkat se s nimi můžete v zoologických zahradách, ale i soukromých zařízeních, která se věnují nejen jejich chovu, ale také osvětě a ochraně. Pokud patříte do té druhé skupiny, zkuste alespoň jeden den v roce dát hadům šanci, poznat jejich zajímavé dovednosti a způsob života.
16. červenec 2024 12:00
Příroda

Oslavte Mezinárodní den Měsíce: tipy, kde pozorovat měsíc

Každý rok se okolo 20. července na celém světě slaví Mezinárodní den Měsíce. Mnohé hvězdárny čekají na příhodný okamžik, aby mohly návštěvníkům zprostředkovat pohled na Měsíc hvězdářským dalekohledem, na dalším místech se pak konají nejrůznější přednášky a jiné vědecké a vzdělávací akce. Mezinárodní den Měsíce připomíná americkou kosmickou misi Apollo 11 a "Malý krok pro člověka, ale velký krok pro lidstvo", který se uskutečnil dvacátého července 1969.
15. červenec 2024 10:00
Příroda

Noční oblohu začnou stejně jako každý rok rozsvěcet padající hvězdy Perseidy

Perseidy – meteorický roj nazývaný Slzy svatého Vavřince, jsou ideálním úkazem pro romantické letní sledování. Roj začíná být aktivní od 17. července do 24. srpna 2024, zpočátku se jedná jen o jednotlivé meteory. Aktivita výrazně vzrůstá až ve druhém srpnovém týdnu a nejinak tomu bude i letos. Perseidy budou nejčetnější v noci z 12. na 13. srpna 2024, ale "padající hvězdy" můžete pozorovat již nyní! Mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní bude již koncem července k vidění v průměru 70 meteorů za hodinu. Obloha nabízí v těchto dnech pohled i na planety Jupiter, Saturn a k ránu také Merkur.
14. červenec 2024 0:45
Příroda

Dědek, Pokličky nebo Čertova tchýně? Zvláštní skalní útvary, které musíte vidět!

Kdo by neměl rád kuriozity, zvlášť takové, které vám rozhodně neutečou? Zkameněly, už tisíce let sedí pevně na svém místě a lidská fantazie jim dala prazvláštní jména. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na Bábu a Dědka, pokličky, kamenné hříbky, vílí koupelny anebo na Ďáblovu prdel.
8. červenec 2024 8:35
Příroda

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: lesy a stromy ve jménech měst a vesnic

Procházka lesem může být uklidňující meditací, zdrojem inspirace i skvělým dobrodružstvím. Les ale nemusí být jen staleté stromy s drsnou popraskanou kůrou, mýtiny prozářené sluncem a tajuplná zákoutí. S Kudy z nudy si totiž lesy a lesní stromy užijete i jinde: třeba v místech, která mají ve svých názvech les a nejrůznější stromy.
6. červenec 2024 10:26
Příroda