Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Poutní klášter Aula Virginis s kostelem Narození Panny Marie ve Vranově u Brna
Památky

Poutní klášter Aula Virginis s kostelem Narození Panny Marie ve Vranově u Brna

Ve Vranově u Brna byl 17. století vybudován na starém mariánském poutním místě s františkánským klášterem nový klášterní komplex řádu nejmenších bratří, tzv. Paulánů. Jeho součástí byl farní kostel sv. Barbory a nový mariánský kostel, jehož krypta je rodinnou hrobkou knížat z Liechtensteinu.
Perlou poutních míst v českých zemích, je kostel Narození Panny Marie na Vranově u Brna. Již ve 13. století vznikla ves jako dík za uzdravení šlechtice Viléma, nejvyššího maršálka království moravského, který trpěl slepotou. V krátké době se pověst o léčebných účincích spojených s uctíváním Panny Marie v tomto kostelíku tak rozšířila, že v roce 1243 či o něco později v roce 1269 byl pro péči o kostel a potřeby stále hojnějších návštěvníků zřízen u kostela malý klášter. V letech 1622 – 1633 zde byl vybudován Maxmiliánem z Lichtenštejnu a jeho ženou Kateřinou z Boskovic nový klášterní komplex řádu Nejmenších bratří sv. Františka z Pauly.

Součástí klášterního komplexu byl také farní kostel sv. Barbory a nový mariánský kostel, jehož krypta je od té doby rodinnou hrobkou knížat z Liechtensteinu. Za císaře Josefa II. byl klášter zrušen a postupně od roku 1784 demolován. V roce 1787 zanikl kostel sv. Barbory, a z kláštera tak až do dostavby zůstal pouze mariánský kostel s hrobkou a západní křídlo. Kolem roku 1820 již hrobka přestala kapacitně dostačovat, proto kníže Jan Josef I. rozhodl o jejím zvětšení a kompletní přestavbě. Knížecí architekt Johann Karl Engel pojal hrobku jako empírově střídmou v antickém duchu s prosvětlením denním světlem skrz půlkruhová okna. Jsou zde pohřbeni všichni členové vládnoucí větve rodu, zemřelí v letech 1633 – 1989. Pohřeb Františka Josefa II. v roce 1989 byl posledním, od té doby se pohřbívá do nové hrobky ve Vaduzu, kam se rod kvůli poměrům v nacistické Evropě přestěhoval v roce 1938. Hrobka je přístupná při výjimečných příležitostech, například v rámci Noci kostelů.

Konvent Nejmenších bratří sv. Františka z Pauly zajišťuje duchovní správu tohoto poutního místa a farnosti. Pauláni zde zřídili také Duchovní centrum, které nabízí ubytovací služby a nejrůznější akce duchovního, kulturního a vzdělávacího charakteru.

Provozovatel

Duchovní centrum sv. Františka z Pauly

Vranov 7
664 32 Vranov
Tel.:
+420 541 239 264
Tel.:
+420 604 509 455
Email:
dc-vranov@katolik.cz
WWW:
dc-vranov.cz/inde...
WWW:
www.kostel-vranov...
GPS:
49,309117 16,611999
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Tipy na výlet:
Vranov a okolí
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Novoroční výstup na vrchol Babí lom u Lelekovic

Další ročník tradičního novoročního výstupu. po zvolené přístupové cestě na vrchol Babího lomu, 562 m n. m.
Lelekovice, Jihomoravský kraj

Janek Ledecký & Band – vánoční koncert

Na konec roku 2022 jsme připravili vánoční koncert jednoho z nejznámějších českých zpěváků Janka Ledeckého.
Kuřim, Jihomoravský kraj

Milovat k smrti – příběh Édith Piaf

Živě doprovází: Blue Angel Memory Band Jiřího Toufara.
Kuřim, Jihomoravský kraj

Zimní prohlídky zámku Blansko

Zámek v Blansku zůstává přes zimu otevřen – sídlí zde Muzeum Blanenska. Přijít sem můžete za zajímavým expozicemi i zámeckými interiéry od úterý do pátku v časech 9-17 hodin.
Blansko, Jihomoravský kraj

Lichtenštejnské mauzoleum ve Vranově u Brna

Rodinná hrobka Lichtenštejnů ve Vranově u Brna se nachází v kryptě kostela Narození Panny Marie. Kostel je významným mariánským poutním místem na Moravě a tato unikátní hrobka je jediným evropským pohřebištěm panovníků jednoho státu, které se nachází na území cizího státu.
Vranov, Jihomoravský kraj

Vranovské jesličky

Vranovský betlém je možné navštívit celoročně. Po vhození mince jesličky ožijí – hrají, pohybují se figurky a rozsvěcují se postupně výjevy ze života Ježíše Krista.
Vranov, Jihomoravský kraj

Naučná stezka Babí lom

Na trase dlouhé necelé 2 kilometry je instalováno celkem 10 informačních tabulí, na kterých lesníci představují činnosti, které jsou každodenní součástí jejich práce. Malé čtenáře po stezce provádí mravenec Lesík, který hravou a vtipnou formou vysvětluje zajímavosti z prostředí Brněnských lesů.
Vranov, Jihomoravský kraj

Lelkovadlo u Lelekovic – důmyslná past na lelky

Lelkovadlo se nachází nedaleko přírodní rezervace Babí Lom u obce Lelekovice, jen pár kilometrů od centra Brna. Jedná se o originální oddechové místo s dřevěnou plastikou od řezbáře Jana Nováka na křižovatce cest pod stoupáním na Babí Lom.
Lelekovice, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Duchovní centrum sv. Františka z Pauly ve Vranově u Brna

Vranov u Brna je známým a hojně navštěvovaným Mariánským poutním místem, jehož historie sahá až do 13. století. Nachází se uprostřed krásné přírody asi 12 km severně od Brna v místech, kterým se dříve říkalo "Moravské Švýcarsko".
Vranov, Jihomoravský kraj

Divoké farmy rodiny Tlapákových

Divoké farmy vznikly pro milovníky kvalitních a zaručeně domácích potravin. Rodina Tlapákova stále pracuje na tom, aby vám měli co nabídnout, a proto vymýšlí nové a nové výrobky. Maso ze své farmy zpracovává dle ověřených receptů našich maminek, babiček i vlastních nápadů.
Vranov, Jihomoravský kraj

Lesní bar Babí lom

Osvěžit se limonádou nebo posilnit domácími buchtami či párkem v rohlíku nebo nakládaným hermelínem, můžete cestou na Babí lom. V areálu lesních školek, který leží mezi Vranovem a Babím lomem, se nachází lesní bar U Jelínka.
Vranov, Jihomoravský kraj

Hotel Olberg Olomučany

Ubytování v zrekonstruovaném hotelu najdete necelé 4 km od města Blanska, na okraji chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Hotel nabízí luxusní ubytování, kvalitní stravování v hotelové restauraci, konferenční prostory, wellness aktivity a sportovní zážitky.
Olomučany, Jihomoravský kraj