Úvod > Co chcete dělat? > Poutní klášter Aula Virginis s kostelem Narození Panny Marie ve Vranově u Brna
Památky

Poutní klášter Aula Virginis s kostelem Narození Panny Marie ve Vranově u Brna

Ve Vranově u Brna byl 17. století vybudován na starém mariánském poutním místě s františkánským klášterem nový klášterní komplex řádu nejmenších bratří, tzv. Paulánů. Jeho součástí byl farní kostel sv. Barbory a nový mariánský kostel, jehož krypta je rodinnou hrobkou knížat z Liechtensteinu.
Perlou poutních míst v českých zemích, je kostel Narození Panny Marie na Vranově u Brna. Již ve 13. století vznikla ves jako dík za uzdravení šlechtice Viléma, nejvyššího maršálka království moravského, který trpěl slepotou. V krátké době se pověst o léčebných účincích spojených s uctíváním Panny Marie v tomto kostelíku tak rozšířila, že v roce 1243 či o něco později v roce 1269 byl pro péči o kostel a potřeby stále hojnějších návštěvníků zřízen u kostela malý klášter. V letech 1622 – 1633 zde byl vybudován Maxmiliánem z Lichtenštejnu a jeho ženou Kateřinou z Boskovic nový klášterní komplex řádu Nejmenších bratří sv. Františka z Pauly.

Součástí klášterního komplexu byl také farní kostel sv. Barbory a nový mariánský kostel, jehož krypta je od té doby rodinnou hrobkou knížat z Liechtensteinu. Za císaře Josefa II. byl klášter zrušen a postupně od roku 1784 demolován. V roce 1787 zanikl kostel sv. Barbory, a z kláštera tak až do dostavby zůstal pouze mariánský kostel s hrobkou a západní křídlo. Kolem roku 1820 již hrobka přestala kapacitně dostačovat, proto kníže Jan Josef I. rozhodl o jejím zvětšení a kompletní přestavbě. Knížecí architekt Johann Karl Engel pojal hrobku jako empírově střídmou v antickém duchu s prosvětlením denním světlem skrz půlkruhová okna. Jsou zde pohřbeni všichni členové vládnoucí větve rodu, zemřelí v letech 1633 – 1989. Pohřeb Františka Josefa II. v roce 1989 byl posledním, od té doby se pohřbívá do nové hrobky ve Vaduzu, kam se rod kvůli poměrům v nacistické Evropě přestěhoval v roce 1938. Hrobka je přístupná při výjimečných příležitostech, například v rámci Noci kostelů.

Konvent Nejmenších bratří sv. Františka z Pauly zajišťuje duchovní správu tohoto poutního místa a farnosti. Pauláni zde zřídili také Duchovní centrum, které nabízí ubytovací služby a nejrůznější akce duchovního, kulturního a vzdělávacího charakteru.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Lesní bar Babí lom

Lesní bar Babí lom

Vranov, Jižní Morava
Hotel Olberg Olomučany

Hotel Olberg Olomučany

Olomučany, Jižní Morava
Zmrzlinárna Tomivo gelato v Lipůvce

Zmrzlinárna Tomivo gelato v Lipůvce

Lipůvka, Jižní Morava