Úvod > Co chcete dělat? > Poutní klášter Aula Virginis s kostelem Narození Panny Marie ve Vranově u Brna
Památky

Poutní klášter Aula Virginis s kostelem Narození Panny Marie ve Vranově u Brna

Ve Vranově u Brna byl 17. století vybudován na starém mariánském poutním místě s františkánským klášterem nový klášterní komplex řádu nejmenších bratří, tzv. Paulánů. Jeho součástí byl farní kostel sv. Barbory a nový mariánský kostel, jehož krypta je rodinnou hrobkou knížat z Liechtensteinu.
Perlou poutních míst v českých zemích, je kostel Narození Panny Marie na Vranově u Brna. Již ve 13. století vznikla ves jako dík za uzdravení šlechtice Viléma, nejvyššího maršálka království moravského, který trpěl slepotou. V krátké době se pověst o léčebných účincích spojených s uctíváním Panny Marie v tomto kostelíku tak rozšířila, že v roce 1243 či o něco později v roce 1269 byl pro péči o kostel a potřeby stále hojnějších návštěvníků zřízen u kostela malý klášter. V letech 1622 – 1633 zde byl vybudován Maxmiliánem z Lichtenštejnu a jeho ženou Kateřinou z Boskovic nový klášterní komplex řádu Nejmenších bratří sv. Františka z Pauly.

Součástí klášterního komplexu byl také farní kostel sv. Barbory a nový mariánský kostel, jehož krypta je od té doby rodinnou hrobkou knížat z Liechtensteinu. Za císaře Josefa II. byl klášter zrušen a postupně od roku 1784 demolován. V roce 1787 zanikl kostel sv. Barbory, a z kláštera tak až do dostavby zůstal pouze mariánský kostel s hrobkou a západní křídlo. Kolem roku 1820 již hrobka přestala kapacitně dostačovat, proto kníže Jan Josef I. rozhodl o jejím zvětšení a kompletní přestavbě. Knížecí architekt Johann Karl Engel pojal hrobku jako empírově střídmou v antickém duchu s prosvětlením denním světlem skrz půlkruhová okna. Jsou zde pohřbeni všichni členové vládnoucí větve rodu, zemřelí v letech 1633 – 1989. Pohřeb Františka Josefa II. v roce 1989 byl posledním, od té doby se pohřbívá do nové hrobky ve Vaduzu, kam se rod kvůli poměrům v nacistické Evropě přestěhoval v roce 1938. Hrobka je přístupná při výjimečných příležitostech, například v rámci Noci kostelů.

Konvent Nejmenších bratří sv. Františka z Pauly zajišťuje duchovní správu tohoto poutního místa a farnosti. Pauláni zde zřídili také Duchovní centrum, které nabízí ubytovací služby a nejrůznější akce duchovního, kulturního a vzdělávacího charakteru.

Provozovatel

Duchovní centrum sv. Františka z Pauly

Vranov 7
664 32 Vranov
Tel.:
+420 541 239 264
Tel.:
+420 604 509 455
Email:
dc-vranov@katolik.cz
WWW:
dc-vranov.cz/inde...
WWW:
www.kostel-vranov...
GPS:
49,309117 16,611999
 
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 
Vranovské jesličky

Vranovské jesličky

Vranov, Jihomoravský kraj
Naučná stezka Babí lom

Naučná stezka Babí lom

Vranov, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Divoké farmy rodiny Tlapákových

Divoké farmy rodiny Tlapákových

Vranov, Jihomoravský kraj
Lesní bar Babí lom

Lesní bar Babí lom

Vranov, Jihomoravský kraj
Hotel Olberg Olomučany

Hotel Olberg Olomučany

Olomučany, Jihomoravský kraj