Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Poutní klášter Aula Virginis s kostelem Narození Panny Marie ve Vranově u Brna
Památky

Poutní klášter Aula Virginis s kostelem Narození Panny Marie ve Vranově u Brna

Ve Vranově u Brna byl 17. století vybudován na starém mariánském poutním místě s františkánským klášterem nový klášterní komplex řádu nejmenších bratří, tzv. Paulánů. Jeho součástí byl farní kostel sv. Barbory a nový mariánský kostel, jehož krypta je rodinnou hrobkou knížat z Liechtensteinu.
Perlou poutních míst v českých zemích, je kostel Narození Panny Marie na Vranově u Brna. Již ve 13. století vznikla ves jako dík za uzdravení šlechtice Viléma, nejvyššího maršálka království moravského, který trpěl slepotou. V krátké době se pověst o léčebných účincích spojených s uctíváním Panny Marie v tomto kostelíku tak rozšířila, že v roce 1243 či o něco později v roce 1269 byl pro péči o kostel a potřeby stále hojnějších návštěvníků zřízen u kostela malý klášter. V letech 1622 – 1633 zde byl vybudován Maxmiliánem z Lichtenštejnu a jeho ženou Kateřinou z Boskovic nový klášterní komplex řádu Nejmenších bratří sv. Františka z Pauly.

Součástí klášterního komplexu byl také farní kostel sv. Barbory a nový mariánský kostel, jehož krypta je od té doby rodinnou hrobkou knížat z Liechtensteinu. Za císaře Josefa II. byl klášter zrušen a postupně od roku 1784 demolován. V roce 1787 zanikl kostel sv. Barbory, a z kláštera tak až do dostavby zůstal pouze mariánský kostel s hrobkou a západní křídlo. Kolem roku 1820 již hrobka přestala kapacitně dostačovat, proto kníže Jan Josef I. rozhodl o jejím zvětšení a kompletní přestavbě. Knížecí architekt Johann Karl Engel pojal hrobku jako empírově střídmou v antickém duchu s prosvětlením denním světlem skrz půlkruhová okna. Jsou zde pohřbeni všichni členové vládnoucí větve rodu, zemřelí v letech 1633 – 1989. Pohřeb Františka Josefa II. v roce 1989 byl posledním, od té doby se pohřbívá do nové hrobky ve Vaduzu, kam se rod kvůli poměrům v nacistické Evropě přestěhoval v roce 1938. Hrobka je přístupná při výjimečných příležitostech, například v rámci Noci kostelů.

Konvent Nejmenších bratří sv. Františka z Pauly zajišťuje duchovní správu tohoto poutního místa a farnosti. Pauláni zde zřídili také Duchovní centrum, které nabízí ubytovací služby a nejrůznější akce duchovního, kulturního a vzdělávacího charakteru.

Provozovatel

Duchovní centrum sv. Františka z Pauly

Vranov 7
664 32 Vranov
Tel.:
+420 541 239 264
Tel.:
+420 604 509 455
Email:
dc-vranov@katolik.cz
WWW:
dc-vranov.cz/inde...
WWW:
www.kostel-vranov...
GPS:
49,309117 16,611999
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Obec:
Vranov
Tipy na výlet:
Vranov a okolí
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Aktuality

Vodník Česílko

Dětské divadelní představení Vodník Česílko od Divadla Scéna.
Kuřim, Jihomoravský kraj

Zamilovaný sukničkář

Divadlo.
Kuřim, Jihomoravský kraj

Mobilní planetárium

19:00 – Evropa pod hvězdami – 32 min., pro náročnějšího diváka.
Kuřim, Jihomoravský kraj

Mobilní planetárium

Mobilní planetárium opět v Kuřimi v kulturním domě!
Kuřim, Jihomoravský kraj

Mobilní planetárium

17:00 – Zpátky na měsíc. Navždy – 25 min., 4.-9. třídy ZŠ a SŠ.
Kuřim, Jihomoravský kraj

Mobilní planetárium

16:00 – Polaris – 29 min., MŠ + první stupeň ZŠ.
Kuřim, Jihomoravský kraj

Posezení s písničkou

Oblíbené každoměsíční setkání pro seniory.
Kuřim, Jihomoravský kraj

Tomáš Klus a Cílová skupina

Český písničkář, textař a skladatel Tomáš Klus vystoupí v Kuřimi!
Kuřim, Jihomoravský kraj

Lichtenštejnské mauzoleum ve Vranově u Brna

Rodinná hrobka Lichtenštejnů ve Vranově u Brna se nachází v kryptě kostela Narození Panny Marie. Kostel je významným mariánským poutním místem na Moravě a tato unikátní hrobka je jediným evropským pohřebištěm panovníků jednoho státu, které se nachází na území cizího státu.
Vranov, Jihomoravský kraj

Vranovské jesličky

Vranovský betlém je možné navštívit celoročně. Po vhození mince jesličky ožijí – hrají, pohybují se figurky a rozsvěcují se postupně výjevy ze života Ježíše Krista.
Vranov, Jihomoravský kraj

Naučná stezka Babí lom

Na trase dlouhé necelé 2 kilometry je instalováno celkem 10 informačních tabulí, na kterých lesníci představují činnosti, které jsou každodenní součástí jejich práce. Malé čtenáře po stezce provádí mravenec Lesík, který hravou a vtipnou formou vysvětluje zajímavosti z prostředí Brněnských lesů.
Vranov, Jihomoravský kraj

Lelkovadlo u Lelekovic – důmyslná past na lelky

Lelkovadlo se nachází nedaleko přírodní rezervace Babí Lom u obce Lelekovice, jen pár kilometrů od centra Brna. Jedná se o originální oddechové místo s dřevěnou plastikou od řezbáře Jana Nováka na křižovatce cest pod stoupáním na Babí Lom.
Lelekovice, Jihomoravský kraj

Studánka pod Novým hradem u Adamova

Studánka pod Novým hradem se nachází na jedné z nejfrektovanějších turistických cest severně od Brna v katastru obce Olomoučany mezi Adamovem a Blanskem.
Olomučany, Jihomoravský kraj

Zámek Adamov

Zámek v Adamově nechal v letech 1806 – 1809 zbudovat Jan Josef I. Lichtenštejn, původně jako empírový lovecký zámeček s parkem. V současné době je součástí areálu Adamovských strojíren.
Adamov, Jihomoravský kraj

Výlety s autíčky na dálkové ovládání za dobrodružstvím

Expedice s RC Auty do přírody, za pohybem, za dobrodružstvím a poznáváním.
Lelekovice, Jihomoravský kraj

Turistická trasa Brněnská podkova

Trasa "Brněnská podkova" spojuje konečné stanice MHD a vede převážně lesnatým terénem na severu od města.
Brno, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Duchovní centrum sv. Františka z Pauly ve Vranově u Brna

Vranov u Brna je známým a hojně navštěvovaným Mariánským poutním místem, jehož historie sahá až do 13. století. Nachází se uprostřed krásné přírody asi 12 km severně od Brna v místech, kterým se dříve říkalo "Moravské Švýcarsko".
Vranov, Jihomoravský kraj

Divoké farmy rodiny Tlapákových

Divoké farmy vznikly pro milovníky kvalitních a zaručeně domácích potravin. Rodina Tlapákova stále pracuje na tom, aby vám měli co nabídnout, a proto vymýšlí nové a nové výrobky. Maso ze své farmy zpracovává dle ověřených receptů našich maminek, babiček i vlastních nápadů.
Vranov, Jihomoravský kraj

Lesní bar Babí lom

Osvěžit se limonádou nebo posilnit domácími buchtami či párkem v rohlíku nebo nakládaným hermelínem, můžete cestou na Babí lom. V areálu lesních školek, který leží mezi Vranovem a Babím lomem, se nachází lesní bar U Jelínka.
Vranov, Jihomoravský kraj

Tree house Babí lom – ubytování v korunách stromů

Tree house na Babím lomu je prvním svého druhu na Moravě. Cílem je nabídnout lidem netradiční zážitek, během kterého lze jedinečným způsobem vnímat všemi smysly okolní přírodu a stát se tak podmětem k hlubšímu zájmu o les.
Kuřim, Jihomoravský kraj

Tree House U Jezevce

Jezevčí tree house je umístěn na modřínu, více v lese, dál od civilizace. Na tomto místě můžete načerpat novou energii, kterou vám toto krásné místo poskytne v podobě ničím nerušeného klidu.
Kuřim, Jihomoravský kraj

Tree House Sojčí hnízdo – ubytování v korunách stromů

Třetí Tree house, tentokrát na douglasce tisolisté navazuje na stávající dva umístěné na buku a na modřínu. Jméno dostal kvůli svému tvaru a hojnému výskytu sojky „Sojčí hnízdo“. Svým umístěním uprostřed lesa je předurčen ke skutečnému kontaktu s přírodou, kterou můžeme vnímat všemi smysly.
Kuřim, Jihomoravský kraj

Restaurace U Baumannů

Od roku 2016 je opět otevřena restaurace U Baumannů v České u Brna.
Česká, Jihomoravský kraj

Hotel Olberg Olomučany

Ubytování v zrekonstruovaném hotelu najdete necelé 4 km od města Blanska, na okraji chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Hotel nabízí luxusní ubytování, kvalitní stravování v hotelové restauraci, konferenční prostory, wellness aktivity a sportovní zážitky.
Olomučany, Jihomoravský kraj