Úvod > Co chcete dělat? > Vranovské jesličky
Kultura

Vranovské jesličky

Vranovský betlém je možné navštívit celoročně. Po vhození mince jesličky ožijí – hrají, pohybují se figurky a rozsvěcují se postupně výjevy ze života Ježíše Krista.
Vranov u Brna je známým a hojně navštěvovaným Mariánským poutním místem, jehož historie sahá až do 13. století. Nachází se uprostřed krásné přírody 12 km severně od Brna v místech, kterým se dříve říkalo Moravské Švýcarsko.

V boční kapli chrámu je vystaven celoročně přístupný betlém akademického sochaře Františka Bartoše (1911-1981) z Hradce Králové. Rozsáhlý skříňový betlém vyřezal z lipového dřeva v letech 1946-1950. Vedle ústřední scény Narození s klaněním pastýřů a Tří králů je ve skříni rozmístěno osm dalších menších scén ze života Krista: útěk do Egypta, obětování v chrámu, Ježíškovo dětství v rodině, diskuse s kněžími v chrámu, scéna "Nechte maličkým přijít ke mně", Ježíšův křest Janem Křtitelem, ukřižování a zmrtvýchvstání.

V roce 1957 elektromechanik Pavel Vošahlík upravil pohyb kolébání Ježíška v kolébce, střídavé rozsvěcování jednotlivých scén, osvětlení scény Narození a kukačku nad betlémem, která děkuje za vhozenou minci. V letech 1958-1967 byl betlém postupně vystavován v kostelích v Komárově u Žlutic, Vejprtech a Mníšku pod Brdy. V roce 1970 daroval betlém vranovskému poutnímu chrámu arciděkan František Janů, který zde byl v letech 1933-1935 kaplanem a je zde také pochován. Ctihodné sestry sv.Františka z Ameriky darovaly do betléma Ježíška, zhotoveného Josefem Saumem z Mnichova, který se po skončení cyklu rozsvěcování scén objeví ve skřínce nad betlémem a žehná přihlížejícím. Poslední úpravu udělal Miroslav Plšek v roce 1977 nainstalováním přehrávání 52 koled.

 

Provozovatel

Kostel Narození Panny Marie

Vranov 7
664 32 Vranov
Tel.:
+420 541 239 264
WWW:
dc-vranov.cz/inde...
GPS:
49,308566 16,612374
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Divoké farmy rodiny Tlapákových

Divoké farmy rodiny Tlapákových

Vranov, Jihomoravský kraj
Lesní bar Babí lom

Lesní bar Babí lom

Vranov, Jihomoravský kraj
Hotel Olberg Olomučany

Hotel Olberg Olomučany

Olomučany, Jihomoravský kraj