Úvod > Aktuality > Objevte kouzlo pěti nejhezčích mariánských poutních míst u nás
Objevte kouzlo pěti nejhezčích mariánských poutních míst u nás
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Objevte kouzlo pěti nejhezčích mariánských poutních míst u nás

  • Vydáno9. července 2022
Není lehké vybrat z desítek mariánských poutních míst ta nejhezčí. Tentokrát jsme zvolili pět areálů, ležících vesměs stranou velkých měst, místa oslnivé krásy, prodchnutá zvláštní atmosférou, kde vám bude dobře a kde si alespoň na pár hodin odpočinete od běžného světa.

Nejznámější v Čechách: Svatá Hora u Příbrami

Svatá HoraPoutní místa jsou jako duchovní oázy, kde vládne klid, potřebný k meditaci a modlitbám. Zároveň vám ale Svatá Hora, Svatý Hostýn, Hora Matky Boží, Maria Hilf i Homole poslouží jako skvělé výletní tipy, odkud se navíc můžete vydat dál do okolí. Každé místo z naší pětice má něco, čím vás překvapí.

Rozsáhlý raně barokní poutní areál Svatá Hora leží nad Příbramí; z centra města k němu kromě silnice stoupá krytá schodišťová chodba, kterou navrhl architekt Kilián Ignác Dientzenhofer, jinak je ovšem celé poutní místo postavené v jednotném stylu podle plánu architekta Carla Luraga.

Příbram Svatá HoraStavělo se dlouho, to podle toho, jak se dařilo sehnat finance, ovšem výsledek vás nenechá na pochybách, že skutečně jde o jedno z nejslavnějších mariánských míst střední Evropy. Sošku Panny Marie Svatohorské s Jezulátkem podle legendy vyřezal z hruškového dřeva sám arcibiskup Arnošt z Pardubic v polovině 14. století, v jejím šatníku objevíte například šatičky věnované Marií Terezií, ušité ze svatebních šatů její dcery Marie Antoinetty. Seznámení se Svatou Horou můžete snadno spojit s návštěvou Hornického muzea anebo s výletem do Brd, třeba k vodní nádrži Pilská.
 

Nejznámější na Moravě: Svatý Hostýn

Hostýn sice není nejvyšším vrcholem Hostýnských vrchů (tím je Kelčský Javorník s 864 metry a rozhlednou), ale s nadmořskou výškou 735 metrů také není žádné mrně. Na jeho vrcholku stojí poutní bazilika Nanebevzetí Panny Marie, která je vidět z velké dálky a ne nadarmo se o ní mluví jako o majáku Moravy.

poutním areálu Svatý Hostýn objevíte rovněž Svatohostýnské muzeum, poutní domy s restauracemi, ubytovny, dvě křížové cesty a nevysokou okrouhlou rozhlednu. Výlety na Hostýn obvykle začínají v Bystřici pod Hostýnem, odkud nahoru jezdí kyvadlově autobusy, ale k bazilice se dostanete také pěšky po značených trasách. Dál můžete pokračovat do nitra Hostýnských vrchů, třeba ke zřícenině hradu Obřany. Ten je s nadmořskou výškou 704 metrů po nedalekém hradu Skalný druhým nejvýše položeným hradem na Moravě.
 

Nejvyšší: Hora Matky Boží v Králíkách

Hora matky božíVysoko nad městem Králíky stojí klášter Hora Matky Boží. Málokterý poutní areál je k lidem tak vstřícný: kostel, nádvoří poutníků i kaple Svatých schodů jsou otevřené denně a zdarma, kromě toho se můžete vydat na prohlídku ambitů, krypty a dalších míst. Kousek od kláštera stojí rozhledna Val, ale výhledy do okolí na masiv Králického Sněžníku a Suchého vrchu s rozhlednou jsou impozantní i přímo od kláštera.

Z města sem strmě stoupá alej lemovaná kaplemi, využít můžete značenou Hraběcí stezku. Překrásné místo bývá často cílem milovníků vojenských památek: v okruhu několika málo kilometrů objevíte dělostřelecké tvrze Boudu a Hůrku, Vojenské muzeum, tematické naučné stezky a řadu dalších menších objektů, sdružených v Králické pevnostní oblasti.
 

Nejodlehlejší: Maria Hilf u Zlatých Hor

poutnímu místu s kostelem Panny Marie Pomocné se dostanete pěšky po značených stezkách anebo po silničce, která odbočuje z hlavní silnice ze Zlatých Hor do Heřmanovic. Maria Hilf neboli Panna Maria Pomocná, která má ze všech pěti míst nejpohnutější osud.

Za minulého režimu byl areál kompletně srovnán se zemí, znovuzrození se dočkal až v devadesátých letech 20. století. Od poutního kostela se snadno dostanete k Poštovní štole, jednomu z mnoha míst, kde se v minulosti těžily drahé kovy. K návštěvě láká i Zlatokopecký skanzen v Údolí Ztracených štol západně od Zlatých Hor a nedaleká horská osada Rejvíz se známým rašeliništěm.
 

Nejblíž do nebe: Homole

Poutní areál HomoleO vršku Homole s barokním kostelem Panny Marie Bolestné se říká, že tu schody vedou až do nebe – a až budete stát u paty schodiště, které vede na vrcholek kopce ke kostelu, budete tomu docela věřit. Jak už to bývá, realita je trochu jiná: schodiště má „jen“ 153 stupňů a šestnáct odpočívadel jakožto symbol počtu Zdrávasů a Otčenášů v modlitbě velkého růžence.

Homole ovšem pověsti přitahuje jako magnet: další legenda vypráví, že po zmíněném schodišti jezdí noc co noc v černém kočáře taženém čertem hraběnka Terezie Eleonora Ugarte, která při stavbě robotníky proháněla jako ďábel. Nečekejte na ni a raději se zajeďte podívat někam do okolí, třeba na Nový zámek do Kostelce nad Orlicí anebo do Potštejna na zámek nebo na hrad – anebo se zastavíte na něco dobrého v Řemeslném pivovaru Clock?
Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo

Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo

Známé evropské mariánské poutní místo, barokní architektonický skvost, se tyčí nad městem Příbram již více než 300 let. Původní kapli ze 14. stol. roku 1647 přebudovali jezuité na svatyni, Svatá Hora stala jedním z nejznámějších poutních míst ve střední Evropě. V roce 2015 byla rekonstruována.

Poutní místo Stará Boleslav

Poutní místo Stará Boleslav

Poutní místo Stará Boleslav je nejstarším poutním místem v Čechách. Od roku 2017 do roku 2021 probíhala generální oprava dvou národních kulturních památek, a to baziliky Nanebevzetí Panny Marie a baziliky sv. Václava. Obě památky jsou nyní přístupné veřejnosti v rámci komentovaných prohlídek.

Poutní areál Hora Matky Boží v Dolní Hedeči

Poutní areál Hora Matky Boží v Dolní Hedeči

Monumentální barokní klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, ambity, kaplí Svatých schodů, pramenem, hřbitovem a poutním domem na Mariánském kopci nad městem Králíky.

Poutní kostel v Dubu nad Moravou

Poutní kostel v Dubu nad Moravou

V Dubu nad Moravou, jen 10 km jižně od Olomouce, byl v polovině 18. století vybudován areál, jehož dominantou je poutní kostel Očišťování Panny Marie. Jde o nádherný vrcholně barokní chrám se dvěma 59 metrů vysokými věžemi.

Poutní místo Maria Rast am Stein u Vyššího Brodu

Poutní místo Maria Rast am Stein u Vyššího Brodu

Maria Rast am Stein, Maria Rast (česky Odpočinutí Panny Marie na kameni) je mariánské poutní místo nacházející se na severním úbočí Martínkovského vrchu jihozápadně od kláštera ve Vyšším Brodě.

Loretánská kaple s ambitem v Rumburku

Loretánská kaple s ambitem v Rumburku

V areálu bývalého kapucínského kláštera v Rumburku se nachází loretánská kaple, která patří k architektonickým skvostům severních Čech. Loreta Rumburk je významným poutním místem Českého Švýcarska. V Loretě Rumburk se celoročně pořádají netradiční prohlídky, výstavy, koncerty a mše svaté.

Poutní kostel na Makové hoře

Poutní kostel na Makové hoře

Jedním z významných poutních míst na Příbramsku je Maková hora u Smolotel s barokním kostelem sv. J. Křtitele a P. Marie Karmelské z 18. století. Okolím Smolotel a Makové hory vede naučná stezka, která seznamuje s místní přírodou i zajímavostmi.

Mariánské poutní místo Štípa ve Zlíně

Mariánské poutní místo Štípa ve Zlíně

Asi 10 km od Zlína leží malá obec Štípa, která je poutním místem s mariánskou soškou. Milostná socha Panny Marie s Ježíškem, stojící na hlavním oltáři v poutním kostele zasvěceném Narození Panny Marie, patří mezi nejstarší mariánské sochy na Moravě.

Poutní a naučná Skokovská stezka

Poutní a naučná Skokovská stezka

Z kláštera premonstrátů v Teplé se můžete vydat do Skoků, místa, kde stojí jeden z nejslavnějších mariánských poutních kostelů Navštívení Panny Marie. Po obnovené poutní trase dlouhé 68 kilometrů dojdete do zvláštního místa, kde se čas zastavil.

Santiniho chrám v Obyčtově

Santiniho chrám v Obyčtově

Asi 8 kilometrů jižně od Zelené Hory ve Žďáře nad Sázavou se nachází Obyčtov, starobylé mariánské poutní místo. Chrám ve tvaru želvy vznikl posmrtně podle návrhu Jana Blažeje Santiniho, řečeného Aichla, za ideové spolupráce opata Václava Vejmluvy.

Poutní kostel v Nicově

Poutní kostel v Nicově

Mezi kulturní památky obce Plánice patří poutní kostel Narození Panny Marie v osadě Nicov, ležící 2 km východně od Plánice. Tato barokní stavba je jedním z nejkrásnějších děl proslulého architekta a stavitele K.I.Dienzenhofera.

Mariánská v Krušných horách

Mariánská v Krušných horách

Výletní místo Mariánská je oblíbeným a vyhledávaným místem pro celoroční rekreaci v Krušných horách. Leží nedaleko města Boží Dar, lázní Jáchymov a lázní Karlovy Vary.

Poutní kostel sv. Anny u Plané

Poutní kostel sv. Anny u Plané

Kostel na vršku nedaleko Plané u Mariánských Lázní je nepřehlédnutelnou připomínkou kdysi slavného poutního místa, jež dávalo naději mnoha bohabojným hříšníkům hledajících milost a odpuštění.

Poutní bazilika Panny Marie Sedmibolestné v Krupce

Poutní bazilika Panny Marie Sedmibolestné v Krupce

Barokní bazilika Panny Marie Sedmibolestné v centru města je dílem italských architektů Giulia a Octavia Broggiových z let 1701 až 1706. Nedílnou součást poutního kostela tvoří i komplex bývalého jezuitského kláštera s biskupským gymnáziem založeným v roce 1679.

Lichtenštejnské mauzoleum ve Vranově u Brna

Lichtenštejnské mauzoleum ve Vranově u Brna

Rodinná hrobka Lichtenštejnů ve Vranově u Brna se nachází v kryptě kostela Narození Panny Marie. Kostel je významným mariánským poutním místem na Moravě a tato unikátní hrobka je jediným evropským pohřebištěm panovníků jednoho státu, které se nachází na území cizího státu.

Mariánské poutní místo Rokole u Bohdašína

Mariánské poutní místo Rokole u Bohdašína

Půvabné poutní místo se zázračným pramenem, křížovou cestou, kaplí, kostelem a Loretou se nachází na kraji lesa nedaleko Nového Hrádku a patří do obce Bohdašín a farnosti Slavoňov. Původ tohoto poutního místa sahá jistě do dávné minulosti, neboť jméno Rokole je prastarý tvar slova "rokle".

Poutní místo Křemešník s kostelem Nejsvětější Trojice

Poutní místo Křemešník s kostelem Nejsvětější Trojice

Poutní místo Křemešník se nachází v Českomoravské vrchovině nedaleko od Pelhřimova. Na vrcholu zalesněného kopce (765 metrů n. m.) vznikl v 1. polovině 18. století barokní kostelík Nejsvětější Trojice.

Svatý Hostýn – Poutní bazilika minor a muzeum na Svatém Hostýnu

Svatý Hostýn – Poutní bazilika minor a muzeum na Svatém Hostýnu

Hostýn je se svou mariánskou svatyní (Basilica minor) nejnavštěvovanějším poutním místem na Moravě a po Velehradě také nejpamátnějším. V expozicích Svatohostýnského muzea se představuje historický vývoj Hostýna od prehistorie až po současnost.

Klášter Teplá

Klášter Teplá

Na řece Teplé, v Tepelské vrchovině na západě Čech, leží nedaleko Mariánských Lázní město a klášter Teplá. Prohlédnete si zde historické interiéry s rozsáhlou knihovnu, součástí expozice je kompletní sbírka portrétů všech opatů, kteří vedli klášter od 12. až do 20. století.

Poutní chrám Panny Marie Bolestné ve Sloupě

Poutní chrám Panny Marie Bolestné ve Sloupě

Barokní chrám Panny Marie Bolestné ve Sloupě, který je významným poutním místem oblasti Moravského krasu, patří k významným architektonickým památkám oblasti. Stavěn byl v letech 1751 – 1754 boskovickým stavitelem Vavřincem Mertou podle projektu italského architekta M. A. Canevalle.

Poutní místo v Hejnicích – impozantní bazilika Navštívení Panny Marie

Poutní místo v Hejnicích – impozantní bazilika Navštívení Panny Marie

Hejnice, ležící v zeleném údolí řeky Smědé a obklopené několika přírodními rezervacemi, má staletou poutní tradici. Tato obec bývá navštěvovaná především díky baroknímu kostelu, bazilice minor Navštívení Panny Marie, stojící na místě starého poutního místa, kterému se přezdívá český Mariazell.

Augustiniánský klášter Borovany – prohlídky s průvodcem

Augustiniánský klášter Borovany – prohlídky s průvodcem

V Borovanech na Českobudějovicku objevíte zrekonstruovaný bývalý augustiniánský klášter. Kromě prohlídek budov areálu kláštera se zde v průběhu turistické sezóny konají kulturní akce v interiérech nebo v přilehlé zahradě. Připravuje se obnova augustiniánského pivovaru.

Poutní klášter Aula Virginis s kostelem Narození Panny Marie ve Vranově u Brna

Poutní klášter Aula Virginis s kostelem Narození Panny Marie ve Vranově u Brna

Ve Vranově u Brna byl 17. století vybudován na starém mariánském poutním místě s františkánským klášterem nový klášterní komplex řádu nejmenších bratří, tzv. Paulánů. Jeho součástí byl farní kostel sv. Barbory a nový mariánský kostel, jehož krypta je rodinnou hrobkou knížat z Liechtensteinu.

Poutní místo Svatý kámen

Poutní místo Svatý kámen

Původ poutního místa Svatý Kámen sahá až do první poloviny 16. století, kdy se objevily legendy, vážící se k balvanu, rozdělenému na dvě části, ležícímu nedaleko Rychnova nad Malší.

Skoky u Žlutic – Poutní kostel Navštívení Panny Marie ve Skocích

Skoky u Žlutic – Poutní kostel Navštívení Panny Marie ve Skocích

Ve Skocích nedaleko Žlutic bývalo jedno z nejslavnějších mariánských poutních míst v Čechách, proslavené stejně jako dodnes známé Lurdy zázračnými uzdraveními, a zdejší "panenkou skákavou", Pannou Marií Skokovskou.

Bazilika minor Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově

Bazilika minor Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově

Významné mariánské poutní místo spjaté se zjevením Panny Marie dne 13. ledna 1866 a mimořádným uzdravením Magdaleny Kade. Jeho věhlas přetrval do 21. století. V monumentálním poutním kostele s čestným titulem bazilika minor se konají pravidelné česko-německé mše sv. a varhanní koncerty.

Expozice církevního umění v Loretě Rumburk

Expozice církevního umění v Loretě Rumburk

Prohlídka česko-německé expozice nabízí zážitek pro všechny smysly. Výstavní prostory v mariánském poutním místě Loreta Rumburk jsou zpřístupněny od roku 2013.

Areál s poutním kostelem Navštívení Panny Marie v Horní Polici

Areál s poutním kostelem Navštívení Panny Marie v Horní Polici

Mariánská Police je významné barokní poutní místo nedaleko České Lípy. Zahrnuje kostel, zvonici, ambit, arciděkanství a pomník Wenzela Hockeho. Je zde uctívána soška Panny Marie, nalezená podle legendy na břehu řeky Ploučnice.