Úvod > Kalendář akcí > Festivaly > Czech Design Week 2024
Festivaly

Czech Design Week 2024

Czech Design Week je umělecká přehlídka designu a umění, která má za cíl představit domácí i zahraniční umělce a prezentovat jejich nejzajímavější tvorbu s důrazem na opravdovost a osobní přístup. 11. ročník festivalu proběhne od čtvrtka 5. do neděle 8. září 2024 opět v pražské Výstavní síni Mánes.
Festival Czech Design Week se v průběhu let etabloval na pražské kulturní mapě jako přehlídka, která každoročně představuje aktuální tvorbu zejména nejmladší generace českých designérů z řad studentů a absolventů uměleckých, designových či řemeslných oborů. Díky tomu festival veřejnosti pravidelně ukazuje, kam se v dalších letech bude ubírat český design a která nová jména jej budou utvářet.

Touto cestou se chce ubírat i v následující dekádě, kterou odstartuje už 11. ročník festivalu. I letos, ve dnech od 5. do 8. září, festival Czech Design Week zavítá do Výstavní síně Mánes, jež je předním pražským galerijním prostorem, aby ukázal, že současná designová tvorba má vedle té umělecké své nezaměnitelné místo. Festival Czech Design Week ve Výstavní síni Mánes doprovodí také udělování 11. ročníku cen Czech Design Award, zaměřené na mladé talenty a objevy designu. Hlavním partnerem cen se letos stala sklárna AJETO v Lindavě, která umožnila realizací cen ve formě limitovaných skleněných designových váziček navržených Františkem Jungvirtem.

Výstavní linku již tradičního představení nejnovějších kolekcí designérů, ateliérů, studií či značek nově doplní kurátorská výstava mladých talentů designové a výtvarné scény New Generation, a to v majestátních prostorech zrekonstruovaného barokního Clam-Gallasova paláce v centru Prahy.

New Generation zde představí výběr designové a umělecké tvorby studentů, čerstvých absolventů a nových objevů napříč Českou republikou a Slovenskem. Představí autory a značky, kteří už nyní mají za sebou silné portfolio děl a kolekcí či svébytný a snadno rozpoznatelný rukopis.
 
Výstava tak veřejnosti nenabídne pouze designové novinky, ale skrze mladou designerskou krev také ukáže směr, kterým se český design bude v následujících letech ubírat, a která jména v českém designu budou rezonovat. Potvrdí také, že designová a umělecká tvorba v České republice je na vysoké úrovni a dokáže prostřednictvím nových tvůrců navazovat na úspěšné umělce a designéry předchozích generací a sebevědomě nás prezentovat v Česku i zahraničí.

Výstavní linku festivalu Czech Design Week i letos doprovodí každodenní doprovodný program, který bude probíhat zejména ve Výstavní síni Mánes a který se zaměří na aktuální otázky nejen v oblasti designu. Hosty budou například odborníci na ochranu práv v kreativním průmyslu. Zaměříme se i na otázky politiky v umění a designu.

Letošní změnou je obměna vizuální identity festivalu a s ní spojené spuštění nových webových stránek czechdesignweek.com. Práci na přípravách vizuální identity a webu organizátoři festivalu svěřili grafickému designérovi Davidovi Novákovi (Dacid), který v současnosti dokončuje studia na pražské UMPRUM v Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace a který je jeden ze spoluzakladatelů sdružení SMYK, jež vytváří prostor pro vzájemné setkávání a představování projektů vizuální scény.

Provozovatel

Czech Design Festival s.r.o.

Galerie Mánes
Masarykovo nábřeží 250/1
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 771 146 609
Email:
info@czechdesignw...
Facebook:
https://www.faceb...
Instagram:
https://www.insta...
WWW:
https://www.czech...
GPS:
50,079361 14,419753
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Aktuality

Alexandra Koláčková – Sedící postava – Sculpture Line

Socha je zhotovena z vysokopálené šamotové hlíny, jde o lavičku v podobě stylizované ženy, které se můžete uvelebit v náručí s knížkou, nebo usednout tváří v tvář blízké osobě v důvěrném hovoru.
Praha 2, Praha

Veronika Psotková – Polštáře

Od roku 2015, kdy na Novoměstské radnici vystavovala poprvé své dílo v souvislosti s mezinárodním sochařským festivalem Sculpture Line Veronika Psotková, jsou na nádvoří trvale umístěny její dva obří betonové polštáře, které nádvoří pomáhají vytvořit útulné odpočinkové místo.
Praha 2, Praha

Tohle zvíře nikdo neviděl – příměstský tábor

Letní výtvarné kurzy pro děti.
Praha 1, Praha

Základy tepaného šperku

Vytvořte si osobní tepaný šperk podle vaší fantazie! Tepání dodá šperku “kovaný efekt”, díky kterému ho posune na vyšší úroveň. Budeme pracovat technikou volné tvorby, díky které šperk zvládne vytvořit opravdu každý.
Praha 1, Praha

Kurz na paví náušnice

Vytvořte si krásné náušnice, které připomínají paví oči nebo dva paví přívěsky! Naučíte se speciální techniku, zvanou “herring bone” se speciálním hranatým bronzovým drátem, což vytvoří dojem krásného pírka.
Praha 1, Praha

Kočičí náušnice a přívěsek

Vytvořte si originální náušnice s přívěskem ve tvaru kočičky z kvalitních českých korálků!
Praha 1, Praha

Záložka do knížky

Vytvořte si krásnou osobní záložku do knížky! Čtení vaší oblíbené knihy pak bude ještě příjemnější zážitek :). Naučíte se správně tepat drát kladívkem na kovadlině, uchycení korálků, ohýbání drátu i tvorbu pravidelných kroužků. Díky těmto základům drátování pak už sami schopni tvořit další šperky!
Praha 1, Praha

Kurz na tvorbu tyrkysových náušnic

Vytvořte si výrazné drátované náušnice, ve kterých vás nikdo nepřehlédne! Náušnice mají originální design a jsou doplněny kvalitními českými mačkanými korálky.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Atelier Bomma

Bomma kombinuje tradiční sklářské řemeslo s moderními technologiemi a designem. Ve spolupráci s nejlepšími českými designéry vytváří ručně foukaná světla. Krása vyladěná do detailu.
Praha, Praha

Činžovní dům Diamant

Kubistický činžovní dům z let 1912–913 byl postaven pravděpodobně podle návrhu Emila Králíčka. Majitelem domu byl malíř, diplomat a spisovatel Adolf Hoffmeister, který zde také žil.
Praha 1, Praha

Herecké workshopy

Workshopy zaměřené na rozvoj osobnosti i talentu účastníků. Pod vedením profesionálů představují tajemství a triky hereckého umění, pro herce i "neherce", začátečníky i pokročilé, dospělé i děti.
Praha 1, Praha

Laser Arena Praha

Laser tag je zábavná, akční, společenská hra plná adrenalinu! Odpočiňte si a dobijte baterky v nové Laser Aréně přímo v centru Prahy.
Praha 1, Praha

Black light adventure minigolf – neonový minigolf

První krytý UV neonový adventure minigolf v Čechách je inspirován historií a legendami Prahy a Čech. V unikátním prostředí se snoubí sport, zábava i vzdělání.
Praha 1, Praha

Půjčovna deskových her

Deskovky na doma? Vyberte si z naší nabídky her a odneste si jednu nebo dvě domů.
Praha 1, Praha

Thai Sun Praha

Přijďte si odpočinout a načerpat blahodárnou energii do nově otevřeného masážního salonu v srdci Prahy. Nechte své myšlenky volně plynout za doprovodu příjemné hudby a vyzkoušejte tradiční thajské masáže.
Praha 1, Praha

Galerie a kavárna Velryba

Kavárna Velryba je restaurace s bohatým výběrem nejen vegetariánských jídel.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Garden Court

Hotel Garden Court je čtyřhvězdičkový hotel, který nabízí pohodlné ubytování v centru Prahy, v docházkové vzdálenosti od Národního divadla, Staroměstského a Václavského náměstí.
Praha 1, Praha

Super Tramp Coffee

Super Tramp si zakládá na výběrové kávě z předních evropských pražíren. Nápoje doplňují vyladěnými sladkostmi z vlastní pekárny, které jsou mezi stálými hosty vyhlášené.
Praha 1, Praha

Cukrář Skála – cukrářská továrna 3x v Praze

Cukrářskou továrnu na výrobu zákusků podle receptur Lukáše Skály jsme otevřeli v prosinci 2017 ve Šporkovském paláci, a to s cílem přiblížit nejsladší řemeslo na světě, ukázat výrobní proces cukrárny a nabízet kvalitní zákusy tradičních, ale také zcela inovativních chutí.
Praha 1, Praha

The Nest – moderní asijská kuchyně v Praze

Vydejte se do restaurace, která nabízí autentické asijské recepty v inovativním podání.
Praha 2, Praha

Rodinná pražírna výběrové kávy MamaCoffee Vodičkova

MamaCoffee je pražírna kávy, která provozuje několik pražských kaváren a vlastní řemeslnou pekárnu.
Praha, Praha

Café Neustadt na nádvoří Novoměstské radnice

Bohémská a věčně živá kavárna na nádvoří Novoměstské radnice.
Praha 2, Praha

Ristorante Pagana

Rodinná italská restaurace Pagana si našla místo v pasáži Olympic, spojující Spálenou a Vladislavovu ulici, nedaleko stanice metra B Národní třída.
Praha 1, Praha

Restaurace Střecha

Střecha je veganská restaurace a kavárna, ve které pracují lidé se zkušeností s bezdomovectvím a nebo jsou po výkonu trestu.
Praha, Praha