Úvod > Aktuality > Letní shakespearovské slavnosti v Praze právě začínají – zahájí je Macbeth
Letní shakespearovské slavnosti v Praze právě začínají – zahájí je Macbeth
"> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Letní shakespearovské slavnosti v Praze právě začínají – zahájí je Macbeth

  • Vydáno28. června 2022
Letní shakespearovské slavnosti v Praze začínají v úterý 28. června 2022. Pražským divákům přinesou Shakespearovy nejpovedenější hry a nejzářivější hvězdy divadelní scény. Tento rok čekají diváky hned čtyři novinky. Inscenace Macbeth bude zahajovací premiérou, diváci si ji vychutnají v Královské zahradě Pražského hradu. Představení zde budou probíhat po celé léto, až do 2. září 2022.
Královská zahradaLetní shakespearovské slavnosti tento rok uvedou čtyři novinky. První z nich, inscenace Macbeth, 28. června v Královské zahradě Pražského hradu slavnosti otevře. V režii Jakuba Krofty se v hlavní roli představí Marek Němec, jeho choť si zahraje Lenka Krobotová.

Další premiéra? Shakespeare v koncertní podobě. Ojedinělý projekt Koncert pro Mr. Shakespeara, kde hudební stránka dramatika ožije ve výběru nejúspěšnějších shakespearovských písniček hudebního skladatele, textaře a producenta Daniela Fikejze. V doprovodu „Kapely osamělých srdcí Williama Shakespeara“ uvidíte populární osobnosti současné hudební a divadelní scény – Jitku Čvančarovou, Kateřinu Pechovou, Richarda Tesaříka, Miroslava Etzlera, Vendulu Příhodovou, Petera Pechu a další.

shakespearTřetí letošní novinku přináší ostravské nastudování jedné z nejkouzelnějších Shakespearových komedií – Sen noci svatojánské, tentokráte v režii Adély Laštovkové Stodolové. Na jeviště tak opět přichází příběh opětované i neopětované lásky, planoucí i vyhaslé touhy, žárlivosti a zloby, ale také, a možná především, břitké ironie a zlomyslnosti. V hlavních rolích Tomáš Dastlík jako Theseus/Oberon a Zuzana Kajnarová Říčařová jako Hippolyta/Titanie.

Na Bratislavském hradě bude mít premiéru Hamlet. V režii Pavla Kheka titulní roli ztvární Ĺuboš Kostelný. Na repertoáru se objeví i starší úspěšné inscenace, jako například Veselé paničky windsorské, Bouře, Zimní pohádka či Zkrocení zlé ženy.
 

Oblíbená klasika z let minulých

shakespeareBěhem festivalu, který se bude konat nejen v Praze, ale také v Brně nebo již zmíněné Ostravě, se diváci samozřejmě také mohou těšit na další oblíbené hry z minulých let jako jsou Veselé paničky windsorské, Mnoho povyku nebo Bouře. Vstupenky na všechna představení jsou v prodeji na webu slavností a v síti Ticketportal.

Všichni, kdo si v loňském roce zamilovali (anebo případně nestihli) magickou komedii Bouře, se dočkají v srpnu. David Prachař, Eliška Křenková, Zdeněk Piškula, Marek Daniel, Pepa Polášek, Ondra Malý nebo Csongor Kassai rozehrají v režii SKUTRů nádherné představení plné lásky, překvapení a zázraků, ale hlavně nekonečné řady vtipných gagů.

Představení začínají obvykle ve 20:30 hodin. Pokladna je otevřena v hracích dnech od 15:00 do 21:00 hodin (15:00 – 18:00 je vstup do pokladny pouze z Královské zahrady, 18:00 – 21:00 je vstup do pokladny pouze z ulice Mariánské hradby).
Letní shakespearovské slavnosti 2022 v Praze

28.6.
2.9.
Letní shakespearovské slavnosti 2022 v Praze

Letní shakespearovské slavnosti jsou nejstarší a největší divadelní přehlídkou pod širým nebem v Evropě zaměřenou na uvádění děl Williama Shakespeara.

Královská zahrada Pražského hradu

Královská zahrada Pražského hradu

Původně renesanční Královská zahrada z roku 1534 se stala jedním z mála klidných míst v centru Prahy. Zahradu na místě původních středověkých vinic založil Ferdinand I. Habsburský. Nachází se nedaleko letohrádku královny Anny.

Letohrádek královny Anny v Praze – Belveder

Letohrádek královny Anny v Praze – Belveder

Na východním okraji Královské zahrady na Pražském hradě (nesprávně Belveder) dal vybudovat v letech 1538 – 1560 Ferdinand I. Královský letohrádek, zvaný také Letohrádek královny Anny. Letohrádek je nejčistší vlašská renesanční architektura mimo italskou půdu.

Míčovna Pražského hradu

Míčovna Pražského hradu

Nádherná renesanční budova uvnitř Královské zahrady na okraji Jeleního příkopu byla postavena v 16. století architektem Bonifácem Wolmutem a Ulrikem Aostalisem. Průčelí je krásně zdobené dobovými sgrafity, přesto zde naleznete i námět se srpem a kladivem.