Úvod > Co chcete dělat? > Hořické trubičky – cukrovinky s více než dvousetletou historií v Miletíně
Zážitky

Hořické trubičky – cukrovinky s více než dvousetletou historií v Miletíně

Město Hořice je známé především výrobou hořických trubiček. Tradiční ruční výroba v Hořicích byla obnovena po roce 1990 a roku 1999 zahájením výroby firmy Pravé hořické trubičky, s.r.o.
Podle legendy sdělil paní Líčkové recept na výrobu trubiček raněný osobní kuchař císaře Napoleona při svém návratu přes České země po porážce v Rusku v roce 1812, jako odměnu za své ošetřování. Existence obdobné pochoutky je doložena již na stole francouzského Krále Slunce Ludvíka XIV. a její zobrazení je zachyceno i před dobou jeho panování na obraze z roku 1630. Jiná legenda však hovoří též o tom, že Napoleon Bonaparte trpěl již v době svého tažení do Ruska žaludečními potížemi a jeho osobní kuchař mu proto pekl tenké dietní oplatky z proseté pšeničné mouky jen s trochou mléka, žloutku, oleje, cukru a soli, jež si Napoleon oblíbil.

Nápad se sypáním a stáčením oplatek do trubiček se tak prý zrodil až v Hořicích. Rodinnou recepturu výroby pak zdokonalil Karel Kofránek, cukrář, který se do rodiny přiženil. Kofránek vyráběl tuto pochoutku pod názvem Kofránkovy hořické trubičky. S pomocí Františka Křižíka vznikl elektrický přístroj na výrobu oplatek (dvě pánve, přiklápějící se proti sobě, mezi něž se lilo těsto a vznikla tak oplatka). Za tento přístroj zdokonalující pečení oplatky byl roku 1898 udělen patent.

Trubičky ve městě vyrábělo i mnoho dalších výrobců. Po roce 1949 byly všechny výrobny znárodněny a výroba soustředěna do národního podniku Pardubický perník, později do podniku Průmysl trvanlivého pečiva Praha, obchodní výroba byla postupně přemístěna mimo Hořice, třebaže hořičtí pro vlastní potřebu pekli dále.

Od roku 2007 na označení Hořické trubičky nemá žádná firma výhradní právo a může je vyrábět každý, kdo je vyrábí na katastru města Hořice v Podkrkonoší s přilehlými obcemi.

Firma Pravé hořické trubičky, s.r.o. se stala významným dodavatelem obchodních řetězců a nezávislých distributorů, kteří preferují kvalitu a zdraví svých zákazníků.

Možnost navštívit provozovnu a nahlédnout „pod pokličku ruční výroby hořických trubiček“ nabízí firma Pravé hořické trubičky, s.r.o. z Miletína v Podkrkonoší. Můžete tak vidět ruční výrobu hořických trubiček na vlastní oči a dozvědět se něco o historii této unikátní cukrovinky, která vznikla již před 200 lety. Firma nabízí možnost osobně se seznámit s tradiční ruční výrobou a stočit si po krátkém zaškolení vlastních 10 hořických trubiček, které vám budou následně ve firemní prodejně milou cukrářkou Martičkou dárkově zabaleny do úžasných dárkových krabiček s prvorepublikovým motivem. Nově firma nabízí službu odeslání krásných historických pohlednic dle výběru kamkoliv v ČR.

Provozovatel

Pravé hořické trubičky, s.r.o.

Lhotova 328
507 71 Miletín
Tel.:
+420 493 693 027
Email:
info@horicketrubi...
WWW:
www.horicketrubic...
GPS:
50,406445 15,683971
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Na Bystřici Miletín

Penzion Na Bystřici Miletín

Miletín, Královéhradecký kraj
Restaurace Sousedský dům Miletín

Restaurace Sousedský dům Miletín

Miletín, Královéhradecký kraj
Skautská základna Miletín

Skautská základna Miletín

Miletín, Královéhradecký kraj