Úvod > Co chcete dělat? > Erbenův rodný domek v Miletíně
Kultura

Erbenův rodný domek v Miletíně

V Miletíně najdete rodný domek Karla Jaromíra Erbena, který zde čerpal náměty pro básnickou sbírku Kytici. Expozice přibližuje Erbenův život i dílo a připomíná tvář a atmosféru Miletína v dobách básníkova dětství. Pamětní deska na domě nese nápis „Zde se narodil Karel Jar. Erben L.P. 1811“.

Stálá výstava je rozdělena mezi dvě místnosti a chodbu v přízemí a komůrku v podkroví. Místnosti samotné vévodí Birnerův model Miletína podle stavu z r. 1830. Ve vitrínách a na vývěskách podél stěn jsou ukázky dokumentů přibližujících básníkův život a rodinu, kopie rukopisů i osobní korespondence, nechybí rodokmen Erbenova rodu, jak ho sestavil kronikář František Kučera. Návštěvníka upoutají mj. tři první vydání Erbenova největšího díla – Kytice. Okruh první částí expozice končí symbolicky kopií smutečního oznámení o básníkově smrti v listopadu 1870.

Druhá část výstavy v západní části domku je věnována Erbenovu dílu a památkám na něj. Kromě nejrůznějších knižních vydání básní, pohádek a dalších prací nelze pominout například vítězné návrhy na básníkův miletínský pomník. Závěr výstavy návštěvníka přivede do stylizované podkrovní světničky připomínající prostředí Erbenova dětství.
 

Z historie

Domek koupili v květnu 1806 švec Jan Erban z Rohoznice a Anna rozená Žábová z Miletína. Zde se 7. listopadu 1811 narodila dvojčata Karel a Jan. Dospělosti se však dožil pouze Karel – pozdější básník a slavný miletínský rodák a jeho mladší sestra Josefa. Ta se provdala r. 1836 za Františka Chmelíka z Mlázovic, který notně zadlužený domek převzal. Při velkém miletínském požáru v červnu 1846 domek vyhořel a Chmelík byl nucen ho vystavět znovu z kamene a cihel. Dům tak získal svoji současnou podobu. V roce 1881 ho pak Chmelík prodal Janu Vitochovi z Miletína.

Po roce 1953 si od dědiců domek pronajala obec. Stálá výstava památek na K. J. Erbena byla již od r. 1951 v domě čp. 5 na náměstí v Miletíně. V roce 1953 byla pronajata jedna místnost v rodném domě a v červnu téhož roku sem byla výstava přestěhována. Teprve později byl domek odkoupen. 3.5.1958 byl zapsán do seznamu Nemovitých kulturních památek a po příslušných úpravách v něm pak byla zřízena Erbenova pamětní síň a muzeum.

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Sousedský dům Miletín

Restaurace Sousedský dům Miletín

Miletín, Královéhradecký kraj
Skautská základna Miletín

Skautská základna Miletín

Miletín, Královéhradecký kraj
Penzion Na Bystřici Miletín

Penzion Na Bystřici Miletín

Miletín, Královéhradecký kraj