Úvod > Aktuality > Miletín zve všechny mlsaly na pochoutku z perníku i jarmark řemesel
Miletín zve všechny mlsaly na pochoutku z perníku i jarmark řemesel
"> "> Miletín "> Miletínské modlitbicky

Miletín zve všechny mlsaly na pochoutku z perníku i jarmark řemesel

Vydáno 25. července 2019 Gurmánská turistika
Městečko Miletín leží nedaleko Hořic, kde se kromě proslulých hořických trubiček vyrábí další sladkost, kterou byste při návštěvě Miletína rozhodně neměli minout – miletínské modlitbičky. Nejvhodnější příležitostí k ochutnání této zdejší tradiční pochoutky budete mít v sobotu 27. července 2019, kdy se v Miletíně koná Svatojakubský jarmark lidových řemesel.

Miletínské modlitbičkyMiletínské modlitbičky byly původně modlitební knížky kapesního formátu, v pevné a odolné vazbě, často uzavíratelné kováním, s ozdobným kovovým, kostěným nebo jiným křížkem na přední straně. Byly nezbytnou osobní věcí katolických věřících a spolu s růžencem základní potřebou při návštěvách bohoslužeb.

A právě tato typická pomůcka inspirovala kdysi dávno perníkáře Josefa Erbena z Miletína k originálnímu výrobku. Tehdejší perníky byly především figurky z těsta mačkaného do dřevěných forem. Teprve později začaly vznikat perníčky vykrajované, nebo pečené na plechu a pak krájené a slepované. S nápadem péct modlitbičky přišel Erben poprvé v roce 1864. Se synem a následovníkem řemesla Josefem mladším uvedli nápad ve skutečnost a možná právě o největší místní události - slavné miletínské pouti na začátku dubna, poprvé vyložili tyto krájené perníčky s marcipánem, cukrovou polevou a mandličkou na vrchu na pult. Modlitbičky se okamžitě staly úspěšným a prestižním výrobkem Erbenova cukrářství. Když v červenci 1926 navštívil Hořice a Miletín president T. G. Masaryk, pochutnal si na Modlitbičkách také. Dnes firma Erben vyrobí asi 800 modlitbiček denně.

Miletínské modlitbičkyZákladem miletínských modlitbiček je perníkové těsto, které nejprve šest týdnů zraje. Z něj jsou vykrajovány obdélníčky o rozměrech cca 7 x 5 cm. Na upečené perníčky přijde náplň z pražených vlašských a lískových ořechů a navrch plátek z vaječných bílků a skořice. Hotový výrobek se polije cukrovou polevou a ozdobí půlkou mandle, která symbolizuje právě onen křížek na deskách modlitební knížky.

Firma Erben však nebyla sama, kdo Modlitbičky nabízela: už ve 20. letech 20. století byl Erbenovým konkurentem na protější straně miletínského náměstí v domě č.p. 93 cukrář Josef Laušman a posléze jeho syn Emil.
 

Nenechte si ujít Svatojakubský jarmark!

MiletínUž v sobotu 27. července se na náměstí K. J. Erbena koná tradiční Svatojakubský jarmark lidových řemesel. Nenechte si ujít tyto obůlíbené Svatojakubské trhy města Miletína. Těšit se můžete na tradiční i netradiční lidová řemesla, prodej výrobků řemeslníků, bohatý doprovodný kulturní program, dobré jídlo a pití, na Městském dvoře atrakce a zábava pro děti, nebudou chybět ani rytíři... atd.

Město Miletín se nachází v okrese Jičín v Královéhradeckém kraji. Rozkládá se uprostřed údolí, na úpatí hory Zvičiny mezi Jičínem, Dvorem Králové nad Labem a Hořicemi v Podkrkonoší. Žije zde 902 obyvatel. Nadmořská výška miletínského vrchu je 334 m.
Miletínské modlitbičky - perníková pochoutka z Miletína

Miletínské modlitbičky - perníková pochoutka z Miletína

Řekne-li se jméno Miletín, většině lidí se vybaví rodiště autora Kytice Karla Jaromíra Erbena. Ale již druhým charakteristickým rysem Miletína jsou Erbenovy Miletínské modlitbičky, které zviditelňují toto městečko v kraji pod Zvičinou již od 19. století.

Pomník K. J. Erbena v Miletíně na Jíčínsku

Pomník K. J. Erbena v Miletíně na Jíčínsku

Pomník nejslavnějšího miletínského rodáka Karla Jaromíra Erbena se nachází na náměstí v obci Miletín poblíž Hořic. Karel Jaromír Erben se v Miletíně narodil 7. listopadu 1811.

Zámek Miletín – muzeum českého amatérského divadla

Zámek Miletín – muzeum českého amatérského divadla

Divadelní muzeální expozice připomínající ochotnické divadlo nabízí unikátní sbírku malovaných opon, pokladničku do které se sbíralo na stavbu Jiráskova divadla v Hronově i možnost vstoupit na jeviště.

Miletínské městské slavnosti

25.7.
Miletínské městské slavnosti

Zpestřete si pobyt v Miletíně návštěvou městských slavností.