Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Zámek Bílé Poličany
Památky

Zámek Bílé Poličany

Původně renesanční tvrz Aleny z Valdštejna z 80. let 16. století byla rozšířena roku 1725 na barokní zámek. Nynější podoba zámku pochází z poslední čtvrtiny 19. století. Aktuálně není objekt přístupný.
Malebná vesnice Bílé Poličany se nachází nedaleko Dvora Králové nad Labem. Původními majitely tvrze byl roku 1382 rod vladyků Poličanských, v 17. století se stává Poličansko majetkem Albrechta z Valdštejna. V 18. století byl zámek přestavěn a zvýšen, v jeho okolí zakládá další majitel Krištof Ferdinand Kotulínský rozsáhlý anglický park s důmyslným odvodňovacím systémem. Za Šternbeků je zámek rozšířen o jižní křídlo s arkádou ve stylu novorenesance.

Následkem ničivého požáru v roce 1892 byl těžce poškozen nejen zámek, ale i nově založený místní hasičský sbor, na který kněžna Růžena přispěla částkou 50 zlatých a jehož se také stala zakládající členkou. Na počátku 20. století se majitelé často střídali, zámek patřil vídeňskému klenotníkovi Alfrédu Ziererovi, městu Dvoru Králové nad Labem, Československému rozhlasu Praha, ministerstvu vnitra, které zde založilo hasičskou školu.

Od roku 1999 je zámek majetkem Hasičské vzájemné pojišťovny, a.s., která zde od roku 2004 provádí rozsáhlou rekonstrukci. Za výrazných investic HVP, a.s. se nyní vrací tato kulturní památka do původního stavu, aby sloužila všem svým hostům a návštěvníkům. Objekt není veřejnosti přístupný.

Provozovatel

Zámek Bílé Poličany

Bílé Poličany 1
544 52 Bílé Poličany
WWW:
https://www.hkreg...
WWW:
https://www.bilep...
GPS:
50,391295 15,728894
 
 

Časová náročnost

12,0 hodin

 
 

Nejkrásnější zlato z Californie – Galerie minerálů Dvůr Králové nad labem

Nejkrásnější vzorek křemenné žíly s plechy krystalovaného ryzího zlata ze zlatého dolu Oriental mine v Californii v USA..
Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj

Pololetní prázdniny v Safari Parku Dvůr Králové

Nenechte si ujít pololetní prázdniny ve Dvoře Králové.
Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj

Krása barevného světla

V úterý 7. února proběhne v Muzeu výtvarná dílna pro malé i velké, zaměřená na výrobu papírových vitráží. Dílna bude probíhat mezi 14.00 a 18.00.
Hořice, Kraj Vysočina

Všechno dobře dopadne

22. února Městské muzeum Hořice uvede nový dokumentární film Miroslava Janka, autora filmů Občan Havel nebo Evangelium podle Brabence. Film ukazuje fascinující svět včel a představuje různorodé přístupy k péči o ně. Promítání filmu doplní diskuze se zkušeným včelařem Karlem Kopeckým.
Hořice, Kraj Vysočina

Včelí farma pod Zvičinou

Ochutnejte med a medovici od včelstev, která sbírají nektar na několika stanovištích v lesích a v blízkosti pastvin.
Zábřezí-Řečice, Královéhradecký kraj

Jezdecký klub Mates – jezdecká stáj u Dvora Králové nad Labem

Jízdu na koni přizpůsobíme vašim jezdeckým dovednostem. Možnost svezení na velkém koni či poníkovi.
Lanžov, Královéhradecký kraj

Pomník K. J. Erbena v Miletíně na Jíčínsku

Pomník nejslavnějšího miletínského rodáka Karla Jaromíra Erbena se nachází na náměstí v obci Miletín poblíž Hořic. Karel Jaromír Erben se v Miletíně narodil 7. listopadu 1811.
Miletín, Královéhradecký kraj

Hořické trubičky – cukrovinky s více než dvousetletou historií v Miletíně

Město Hořice je známé především výrobou hořických trubiček. Tradiční ruční výroba v Hořicích byla obnovena po roce 1990 a roku 1999 zahájením výroby firmy Pravé hořické trubičky, s.r.o.
Miletín, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Na Bystřici Miletín

V Miletíně, v blízkosti Hořic v Podkrkonoší, Lázní Bělohrad a Dvora Králové n/L., se nachází Penzion Na Bystřici s možností ubytování a stravování ve vlastní restauraci.
Miletín, Královéhradecký kraj

Miletínské modlitbičky – perníková pochoutka z Miletína

Řekne-li se jméno Miletín, většině lidí se vybaví rodiště autora Kytice Karla Jaromíra Erbena. Ale již druhým charakteristickým rysem Miletína jsou Erbenovy Miletínské modlitbičky, které zviditelňují toto městečko v kraji pod Zvičinou již od 19. století.
Miletín, Královéhradecký kraj

Restaurace Sousedský dům Miletín

Restaurace Sousedský dům v Miletíně zve na obědy, večeře, posezení s přáteli či firemní jednání. Zajišťuje též svatby, promoce, křtiny či jiné slavnostní akce pro vás a vaše blízké.
Miletín, Královéhradecký kraj

Skautská základna Miletín

Skautská základna se nachází v malebném městečku Miletín v Královéhradeckém kraji.
Miletín, Královéhradecký kraj