Úvod > Aktuality > Tipy na neobjevená místa Brna k poznávání i odpočinku
Životní styl

Tipy na neobjevená místa Brna k poznávání i odpočinku

  • Vydáno16. července 2023
I v moravské metropoli se najdou zajímavá místa, která nepatří mezi hlavní turistické cíle, a přesto vás uchvátí jedinečnou atmosférou – například stezka údolím Říčky, Těsnohlídkovo údolí anebo obora Holedná. Mimo těchto míst se v Brně otevřely nedávno a zatím pro mnohé zcela neobjevené, turistické cíle, jakými jsou vodojemy na Žlutém kopci a pod hradem Špilberkem anebo stezka u Brněnské přehrady.
Vila Löw-Beer v Brně

Vila Löw-Beer v Brně

Vila obývaná v letech 1913 až 1939 rodinou Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Vila slouží jako muzeum s expozicí Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, která přibližuje dějiny architektury i brněnských vyšších vrstev.

Historické vodojemy na Žlutém kopci v Brně

Historické vodojemy na Žlutém kopci v Brně

Monumentální prostory vodojemů ukryté ve svahu brněnského Žlutého kopce mohou fanouškům fantasy žánru připomínat Morii z Tolkienovy trilogie Pán prstenů. Termíny komentovaných prohlídek jsou dostupné na webu TIC Brno.

Kamenná kolonie v Brně – místo s nepřekonatelnou atmosférou

Kamenná kolonie v Brně – místo s nepřekonatelnou atmosférou

Oblast známá jako Kamenná kolonie, Kamenná čtvrť nebo Kamenka, je svérázná osada v městské části Brno – střed. Zhruba 130 historických malých domků utváří uzavřenou osadu.

Chrám kamene – lapidárium Muzea města Brna v opravených vodojemech na hradě Špilberku

Chrám kamene – lapidárium Muzea města Brna v opravených vodojemech na hradě Špilberku

Uvnitř východního barokního opevnění Špilberku se ukrývají unikátní prostory. Jedná se o bývalé vodojemy, které se proměnily na Lapidárium Muzea města Brna. Více než tři desítky kamenných exponátů zahrnují fragmenty gotických staveb, boží muka nebo starobylé náhrobky.

Denisovy sady – oáza klidu v centru Brna

Denisovy sady – oáza klidu v centru Brna

Denisovy sady jsou jedním z nejoblíbenějších míst v Brně. Najdete zde rozjímající jednotlivce, učící se studenty, veselé děti, zamilované dvojice. Místo je v centru Brna a každý obyvatel i turista do něj rád zavítá.

Řeka Svratka

Řeka Svratka

Řeka Svratka pramení pod Žákovou horou v nadmořské výšce 772 m. Jedná se o největší přítok Dyje a zároveň též největší řeka procházející městem Brnem. Pro vodáky je řeka sjízdná několikrát za rok, pořádají se na ní i turistická splutí a hobby závody.

Šifra pana Mendela

Šifra pana Mendela

Hra, ve které se hráči zábavnou formou seznámí s osobou G. J. Mendela a jeho působením v Brně.

Procházková trasa Sochy v Brně

Procházková trasa Sochy v Brně

V ulicích Brna narazíte na objekty, o kterých občas nebudete vědět, co si myslet. Některé vyvolávají vášně, kolem jiných se často chodí bez povšimnutí. Vydejte se na procházku okolo některých z nich.

Hlava Jana Skácela v Brně

Hlava Jana Skácela v Brně

Sochu brněnského básníka, spisovatele a překladatele najdete na jižním svahu špilberského parku. Jedná se o reliéf hlavy Jana Skácela vymodelované z několika tisíců nerezových trubek.

Rozhledna Holedná nad brněnským Jundrovem

Rozhledna Holedná nad brněnským Jundrovem

Rozhledna Holedná v Brně byla koncem roku 2020 postavena na vrcholu na úbočí kopce Holedná, nad brněnskou čtvrtí Jundrov.

Naučná stezka Hády a údolí Říčky v Brně

Naučná stezka Hády a údolí Říčky v Brně

Naučná stezka zahrnuje celkem 18 informačních panelů s texty, fotografiemi a barevnými ilustracemi, které seznamují s přírodou, historií a geologickými zajímavostmi severovýchodního okraje Brna a jižní části Moravského krasu.

Barokní zámek Belcredi

Barokní zámek Belcredi

Barokní zámek, postaven roku 1714 na základech původní renesanční tvrze, naleznete na okraji Brna v těsné blízkosti přírodní oblasti Mariánské údolí. Součástí zámku je Hotel Belcredi Brno a zámecká restaurace. Prostory zámku jsou také využívány k pořádání svateb a dalším kulturním událostem.

Brněnské architektonické stezky

Brněnské architektonické stezky

Naplánujte si procházku brněnskými architektonickými stezkami! Informace o 400 objektech z období funkcionalismu najdete na novém webu, kde je kromě audionahrávek ke stažení zachycena i stručná historie těchto staveb, okolnosti jejich vzniku, životní osudy majitelů i architektů.

Městský park Lužánky v Brně

Městský park Lužánky v Brně

Nejstarší veřejný park u nás byl založen v roce 1786 v místě bývalé jezuitské zahrady. Dnes patří k nejvyhledávanějším zeleným plochám ve městě Brně.

Těsnohlídkovo údolí v údolí Svitavy

Těsnohlídkovo údolí v údolí Svitavy

Úzké a hluboké údolí nedaleko Bílovic nad Svitavou, pojmenované podle autora knihy Liška Bystrouška.

Myslivna Lišky Bystroušky u Bílovic nad Svitavou

Myslivna Lišky Bystroušky u Bílovic nad Svitavou

V těsné blízkosti samotné obce se nalézá více jak stoletá myslivna, dějiště knihy Rudolfa Těsnohlídka „Liška Bystrouška“ a podle ní složené opery Leoše Janáčka „Příhody lišky Bystroušky“. Budova byla postavena v roce 1907 a od té doby až do dnešních dnů slouží polesí Bílovice nad Svitavou.

Otevřená zahrada

Otevřená zahrada

Otevřenou zahradu najdete v samém centru Brna, pod hradem Špilberkem. Je ideálním místem pro odpočinek, vzdělání i zábavu.

Pěší stezka Zouvalka u Brněnské přehrady

Pěší stezka Zouvalka u Brněnské přehrady

Trasa vede přes významnou přírodní a geologickou oblast chráněného krajinného rázu v přírodním parku Podkomorské lesy. Nachází se rovněž v oblasti archeologických nálezů.

Lesnický park Podkomorské lesy

Lesnický park Podkomorské lesy

Lesnický park kopíruje po obou stranách Brněnské přehrady hranice stejnojmenného přírodního parku.

Naučná stezka Obora Holedná v Brně

Naučná stezka Obora Holedná v Brně

Jedná se již o šestou naučnou stezku, která vznikla v rámci realizace projektu pro posílení potenciálu příměstských lesů brněnské aglomerace.

Letohrádek Mitrovských v Brně

Letohrádek Mitrovských v Brně

Navštivte místo, kde se scházela brněnská aristokratická smetánka, a které navštívil 8.12.1805 i sám císař Napoleon. Ve freskové výzdobě hlavního sálu můžete objevit i skryté a tajemné symboly zednářské lóže. Přilehlé sály lákají na pravidelné atraktivní výstavy.

Prohlídkový okruh Po stopách Leoše Janáčka v Brně

Prohlídkový okruh Po stopách Leoše Janáčka v Brně

Trasa zahrnuje devět nejdůležitějších míst, která jsou spojena se životem a dílem skladatele Její pastorkyně, Příhod lišky Bystroušky či Sinfonietty, a jehož tvorba patří k tomu nejvýznamnějšímu, co hudba 20. století světu přinesla. Celá trasa měří asi šest kilometrů.

Další aktuality

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Osmý ročník Lednicko – valtického hudebního festivalu bude stejně jako předchozí rok začínat a končit v krásných prostorách zámků Lednice a Valtice. Od 23. září do 7. října se zde uskuteční večerní koncerty, ale také přednášky, výstavy, edukace nebo masterclass pod vedením Václava Hudečka. Letošní dramaturgii tvoří umělecká symbióza mladých talentovaných interpretů a fenomenálních hudebníků či známých orchestrů.
Jihomoravský kraj | Kultura

Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu

Podzim je pro návštěvu Lednicko-valtického areálu jako stvořený: jedna z perel pokladnice historického a kulturního bohatství České republiky i celé Evropy ani mimo hlavní sezonu neztrácí nic ze své atraktivity. Nemůžeme sice slíbit, že se jednou z největších parkově upravených krajin na světě budete toulat sami, ale rozhodně tu potkáte méně lidí, než v letních měsících.
Jihomoravský kraj | Památky

O víkendu bude v Boskovicích vonět husí pečínka: ochutnat můžete i husí játra nebo chleba s husím sádlem

Boskovice, malebné město uprostřed Moravy svého času proslulo vyhlášeným chovem hus. Už o víkendu 23. a 24. září se tu koná další ročník stále oblíbenějších slavností, které připomínají někdejší proslulost boskovických chovů hus, ceněných zejména na vídeňských trzích. Pečené husy, husí paštiky a chleba s husím sádlem táhnou ale stále. Během slavností skončí na pekáči přes 250 hus. Přijeďte ochutnat pravé husí hody!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Skupina nadšenců se kdysi rozhodla prohlásit oskeruši za symbolický strom Slovácka. K jejich pravidelným akcím na propagaci a popularizaci této hodnotné a vzácné dřeviny patří Oskorušobraní. Letos o nadcházejícím víkendu připravují už devatenáctý ročník.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Do Kunštátu se vydejte o víkendu na největší tržiště s keramikou

Město Kunštát stane Mekkou keramikářů z celého Česka. Ve dnech 16. a 17. září 2023 zaplaví náměstí Krále Jiřího stánky s keramikou od výrobců z celé ČR i zahraničí. Vše doplní ukázka výpalu keramiky, točení na hrnčířskému kruhu a dílny pro děti.
Jihomoravský kraj | Kultura

Výstavy, koncerty, pivo a vinobraní: Špilberk žije i během babího léta a podzimu

Brněnské památky ve správě Muzea města Brna hlásí rekordní návštěvnost. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, proč stojí za návštěvu hrad Špilberk a vila Tugedhat. Můžete vyrazit na klasické prohlídkové okruhy, navštívit letní scénu, která má ještě přichystaných pár koncertů, nebo si prohlédnout zajímavé výstavy.
Jihomoravský kraj | Památky

Tour de burčák se pojede po vinařských stezkách Znojemska

Třetí zářijovou sobotu, tedy 16. září 2023, se uskuteční výlet Tour de burčák po vinařských stezkách Znojemska. Pokračuje tak podzimní sezóna cyklo a pěších výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách. Díky nim se dostanete do různých koutů jižní Moravy a na výletě svěžími vinohrady i malebnými sklepními uličkami poznáte místní kulturu a folklor.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Babí léto láká na toulky barevnou a voňavou Moravou

Babí léto je ideální příležitostí k tomu, abychom si ještě v aktuálním roce naplno užili výlety do přírody v kraťasech a teniskách, ideálně doprovázení hřejivými slunečními paprsky. Když už jsme u slunného počasí, co takhle vyrazit do voňavé a barevné moravské krajiny?
Jihomoravský kraj | Příroda