Úvod > Co chcete dělat? > Vinárna RockWine v Brně s fragmenty starobylé rotundy
Gurmánská turistika

Vinárna RockWine v Brně s fragmenty starobylé rotundy

Vinárna Rockwine v jednom prostoru kombinuje obchod s vínem, hudební klub i galerii. Vznikla v místech, kde archeologický průzkum odkryl ojedinělou raně středověkou rotundu z 11. století, a architektonicky zajímavý interiér z dílny arch. Martiny Habiny kruhového půdorysu památky maximálně využívá.
Zbytky románské rotundy z 11. století, která patří k nejstarším středověkým památkám na území Brna, mohou obdivovat návštěvníci vinotéky ve Vídeňské ulici. Rockwine v jednom prostoru kombinuje obchod s vínem, hudební klub i galerii. Když archeologický průzkum odkryl zcela ojedinělou raně středověkou rotundu z 11. století, rozhodl se ji architekt Martin Habina využít v interiéru. I když jsou fragmenty dávné sakrální stavby dnes už viditelné jen pod skleněnou podlahou, stále jedinečným způsobem dotváří atmosféru místa, které sloužilo k setkávání lidí už před mnoha staletími.

Rockwine nabízí nejen příjemný interiér, ale také bohatou nabídku vín, v které jsou zastoupeny všechny vinařské podoblasti Moravy a nechybí ani reprezentativní výběr vinařské produkce z Itálie, Rakouska a Německa. Specialitou je vlastní značka, cuvée Rockwine, které vzniklo v sesterském vinařství Mezi Horami ve Velkých Pavlovicích, které s vinotékou spojují osoby společných majitelů, nadšených milovníků vína a rockové hudby. Proto zde k poslechu nehraje cimbálka, ale tradiční rock.

Rockwine chce být především místem pro setkávání přátel a lidí, kteří sdílí společnou vášeň pro víno, dobrou muziku a umění. Pro ně se zde pořádají pravidelné degustační večery i živá hudební vystoupení a čas od času se zde sejdou i na vernisážích menších autorských výstav, kterým je vyhrazen prostor jedné ze stěn.
 

Z historie rotundy

Když odborníci základy rotundy našli, jednalo se o senzaci. Rotunda patří k důležitým církevním stavbám z nejstaršího období moravských dějin. K nim se vedle trojlodní baziliky velkomoravského hradiště Valy na Hodonínsku řadí také rotunda svaté Kateřiny ve Znojmě a rotunda Panny Marie na Starém Brně. Odborníci předpokládají, že dnešní Staré Brno bylo ještě v 11. a 12. století původním místem brněnské aglomerace a na levém břehu Svratky v okolí Mendlova náměstí a Křížové ulice existoval přemyslovský hrad, jehož součástí byl i sakrální okrsek s rotundou Panny Marie v areálu dnešního augustiniánského kláštera.

Pravobřeží, tedy místo, kde jsou zbytky rotundy z 11. století, odborníci považují za ekonomické zázemí centra Starého Brna. Výzkumy zde byl odkryt výrobní areál a rozsáhlý hřbitov s druhým nejstarším brněnským kostelem. Během 12. století byl podle hypotéz původní brněnský hrad, ležící v blízkosti řeky, poničen v důsledku neznámé násilné události a přesunut do jižní části dnešního historického jádra Brna. Staré Brno pak částečně upadlo na významu a stalo se ve 13. století předměstím nově vznikajícího města.

Ubytování a restaurace v okolí

Sorry, pečeme jinak

Sorry, pečeme jinak

Brno, Jihomoravský kraj
Bistro Ramen v Brně

Bistro Ramen v Brně

Brno, Jihomoravský kraj