Úvod > Co chcete dělat? > Velkopřevorský palác v Praze
Památky

Velkopřevorský palác v Praze

Velkopřevorský palác je jednou ze staveb patřících k areálu maltézských rytířů. Má románské základy; budova na jeho místě pravděpodobně vznikla již ve druhé polovině 12. století, v době kdy byl tento prostor darován Vladislavem I. johanitům – pozdějším maltézským rytířům.
Velkopřevorský palác, který se nachází na rohu Maltézského a Velkopřevorského náměstí, slouží jako sídlo nejvyššího českého představeného Suverenního rytířského řádu sv. Jana Jerusalemského z Rhodu a Malty, neboli johanitů – maltézských rytířů. České velkopřevorství je tak nejstarším johanitským velkopřevorstvím vůbec.
 
Stejně jako sousední kostel Panny Marie, zvaný "Pod řetězem na konci mostu", byl založen jako pevnostní dvorec kolem roku 1180 po návratu českých rytířů z 2. křížové výpravy. Jeho úkolem bylo připravovat české rytíře k ochraně křesťanství před islámem a k osvobození Svaté země. Zároveň sloužil jako špitál k plnění druhého poslání řádu, kterým je charita a péče o raněné a nemocné.
 
Stejně jako ostatní johanitské budovy za husitských válek vyhořel. Velkopřevor do Prahy přesídlil ze Strakonic mezi lety 1516 – 1532, stalo se tak za velkopřevora Jana z Rožmberka. Palác byl několikrát přestavován. Autorem raně barokní přestavby byl Carlo Lurago, zásadnější byla barokní přestavba Bartolomea Scottiho po roce 1725. Na přestavbě se podílel M. F. Kaňka, sochařská výzdoba je z dílny M. B. Brauna. V současné době vlastní palác spolu s celým areálem opět maltézští rytíři. Přízemí paláce je pronajato vinárně a v létě si můžete vychutnat pohled na krásnou zahradu (situovanou přímo za Lennonovou zdí).
 

Skvělé místo pro coffeebreak nebo svatbu

Pro své klidné setkání byste těžko hledali lepší místo. Budova velkopřevorství se nachází stranou turistického ruchu v těsném sousedství pražské Kampy. Navíc zde nejste vázáni pouze na vnitřní prostory paláce. Palácová zahrada přímo vybízí k uspořádání zahradní slavnosti, grilování nebo rautu. Coffeebreaky mohou být připraveny a servírovány v zahradě. Neméně oblíbené zde jsou i svatby a svatební hostiny, přičemž obřad je možno uspořádat v přilehlém kostele Panny Marie, který byl založen společně s Velkopřevorstvím.

Provozovatel

Velkopřevorský palác

Velkopřevorské nám. 485/4
118 00 Praha 1
Tel.:
+420 731 158 820
Email:
frankova@kaiserst...
WWW:
www.velkoprevorsk...
GPS:
50,086186 14,406283
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Časová náročnost

0,5 hodiny