Úvod > Co chcete dělat? > Kostel Nanebevzetí Panny Marie s dřevěnou zvonicí ve Vyskeři
Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie s dřevěnou zvonicí ve Vyskeři

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je dominantou obce Vyskeř, která se rozkládá na úpatí stejnojmenného čedičového vrchu v Českém ráji. Kostel stojí na místě původního dřevěného kostelíku z 15. století. Teprve později byl přestavěn v gotickém slohu na malý kamenný kostel.
Dnešní podobu získal kostel Nanebevzetí Panny Marie během přestavby na počátku 20. století. Stavba je složena z hlavní a boční lodě, v interiéru jsou umístěny tři oltáře.

Kousek od kostela se nachází zvonice z roku 1504. Je to dřevěná roubená stavba, jejíž půdorys tvoří pravidelný osmistěn. Střecha je kryta šindelem. Zpočátku sloužila spíše jako obranná vížka k vyskeřskému kostelíku, který toho času ještě neměl vlastní věž. V roce 1506 byl do zvonice zakoupen zvon Václav, který měří v průměru 75 cm a váží 227 kg. Později sem byl přemístěn také zvon Maria o průměru 83 cm a 314 kg. Původně visel v kostelní věži, ale její konstrukce pod tíhou zvonu velmi trpěla. Kvůli zavěšení obou zvonů byla zvonice v roce 1750 vytažena do výšky a celkově zvětšena.

Za 1. světové války byl zvon Maria zrekvírován a rozbit na střepy. Za 2. světové války zmizel z obce i zvon Václav, který se však naštěstí podařilo po válce najít neporušený v Praze a vrátit ho zpět do Vyskeře na věž kostela.
Oslí cesta rájem

Oslí cesta rájem

Turnov, Liberecký kraj
Zřícenina hradu Pařez

Zřícenina hradu Pařez

Holín, Královéhradecký kraj
Život na vsi v Českém ráji

Život na vsi v Českém ráji

Turnov, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí