Úvod > Co chcete dělat? > Zřícenina hradu Pařez
Památky

Zřícenina hradu Pařez

Zřícenina hradu Pařez, dříve nazývaný Husí nůžka, se nachází na okraji Prachovských skal. Ačkoli dávný lesk skalního sídla patří dnes už minulosti, přitahuje hrad Pařez už dlouhá léta poutníky a turisty, kteří se sem proplétají labyrintem skalních světniček.
Historie hradu Pařez, který se nachází v Českém ráji, sahá až do 70. let 14. století, kdy je v písemných pramenech zmiňován Petr z Pařezu. Tehdy se však hrad nazýval Husí nůžka. Dodnes není zcela jasné, kdy a proč hrad zanikl. Ačkoli některé prameny naznačují, že mohl být opuštěn už v roce 1430, na základě archeologických průzkumů je možné tvrdit, že hrad nepřežil do druhé poloviny 15. století. Verzi násilného konce hradu podporuje i nalezená kamenná koule.

Hrad Pařez je řazen mezi gotické hrady 14. století s čtvercovou kamennou věží, jejíž zbytky jsou dodnes viditelné v západní části. Strategická poloha na pískovcovém suku byla pravděpodobně doplněna systémem vodních nádrží, které bylo možné vypustit a rozbahnit tak okolní terén.

O vzniku hradu vypráví i pověst o chalupníkovi, který při výlovu rybníka u Ostružna v Českém ráji nalezl v bahně záhadnou lahvičku, v níž byl uvězněn mocný džin. Ten chalupníkovi slíbil splnit tři přání, když ho pustí na svobodu. Jak přesně se domluvili, není známo. Ale jasné je, že džin byl osvobozen, a když se chalupník dotkl odhozené kosti, vznikl z ní hrad Kost, z třešňové pecky hrad Pecka, a když šokovaný chalupník dosedl na pařez, spatřil světlo světa výše zmíněný hrad. 

K památce je možné přijít po červené značce z centra Prachovských skal kolem koupaliště Pelíšek nebo autem přes Pařezskou Lhotu směrem na Blata. Kousek od hradu se u hráze rybníka nachází parkoviště.

Provozovatel

Zřícenina hradu Pařez

Holín
Turistické centrum
506 01 Holín
Tel.:
+420 777 917 646
Email:
info@prachovskesk...
WWW:
www.prachovskeska...
WWW:
www.cesky-raj.info
GPS:
50,544920 15,151820
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Vyskeř

Penzion Vyskeř

Vyskeř, Liberecký kraj
Indiánské týpí v Českém ráji

Indiánské týpí v Českém ráji

Turnov, Liberecký kraj
Zámecká restaurace Hrubá Skála

Zámecká restaurace Hrubá Skála

Turnov, Liberecký kraj
Kemp Sedmihorky v Českém ráji

Kemp Sedmihorky v Českém ráji

Turnov, Liberecký kraj