ÚvodAktuality#světovéČesko a unikátní zvonice v Podkrkonoší
Památky

#světovéČesko a unikátní zvonice v Podkrkonoší

  • 20. října 2020
Znáte dřevěnou zvonici ve Rtyni v Podkrkonoší? Jedná se o jednu z nejcennějších českých dřevěných zvonic, která nese přívlastek "rtyňského typu", protože žádná další zvonice s podobným tvarem či konstrukcí nebyla v celé České republice, ba ani v Evropě dosud nalezena. Se vzhledově podobnými zvonicemi se však můžete potkat po celé bývalé Habsburské monarchii, nejpodobnější zvonice je na Slovensku v obci Hervartov a v maďarském městečku Nyírbátor.

Zvonice ve Rtyni je jedna z nejcennějších českých dřevěných zvonic

 
Zvonice Rtyně
Zvonice Hervartov

Poznejte zvonici rtyňského typu

rtyně v podkrkonoší Jedna z nejcennějších českých dřevěných zvonic je dominantou města Rtyně v Podkrkonoší. Starobylá dřevěná zvonice, polygonální stavba se třemi zvony, pochází z roku 1592 a měří na výšku téměř 30 metrů. Dřevěná stavba ve tvaru komolého jehlanu stojí na zděné základně a osmiboké kamenné podezdívce. Na ní je čtyřboký ochoz zvonového patra. Stavbu zakončuje štíhlá vysoká střecha. Okna umístěná nahoře ve zvonici nejsou určená k rozhlížení, ale slouží k tomu, aby se z nich hlasy zvonů nesly do dálky.

Zvonice nemá ani jeden kovový spoj a zvláštností jsou také tak zvané kluzné čepy. Kdo je architektem či navrhovatelem stavby se do dnešních dnů bohužel nedochovalo. Na základě dendrochronologického výzkumu bylo stanoveno, že stavba zvonice proběhla pravděpodobně mezi lety 1592 až 1594. Od zvonice je krásný výhled na město, do kraje a na Krkonoše i Jestřebí hory.
 

Mračník, Poledník a Slavnostní zvon

zvonice rtyněPo velké rekonstrukci, která trvala od roku 2014, je unikátní rtyňská zvonice opět od letošního srpna přístupná. Zvonici můžete navštívit každý den od 9:00 do 12:00 a od 12:30 do 16:00 hod. O prohlídku si požádejte v městském muzeu. Generální oprava zvonice spočívala ve statickém zajištění stavby a výměně destruovaných prvků celodřevěné konstrukce.

Uvnitř zvonice, ve zvonovém patře se nachází tři zvony. Nejstarší zvon s letopočtem 1471 váží 159 kg a říká se mu Mračník. Zvonilo se na něj, když se blížila bouřka a sloužil také jako umíráček. Zvon o váze 250 kg se jmenuje Poledník a zhotovil jej zvonař Václav z Hradce Králové v roce 1545. Největší zvon vážící 350 kg ulil v roce 1644 zvonař Martin Schrötter z Hostinného. Místní ho pojmenovali Slavnostní. Jeho hlas se ozývá jen při mimořádných událostech a o svátcích.
 

Svatý František z Assisi v Hervartově

kostel hervartovPůvodně evangelický kostel z konce 15. století sv. Františka z Assisi v Hervartově na Slovensku se také pyšní nádhernou dřevěnou zvonicí. Jedná se dokonce o nejstarší a nejzachovalejší slovenský dřevěný kostel, který je s ostatními dřevěnými kostely Slovenska od roku 2008 zapsán do Seznamu UNESCO. Má nezvykle vysokou a strmou šindelovou střechu, bohatě zdobená okna.

Na rozdíl od rtyňské zvonice je hervartovská součástí kostela, nestojí tedy zvlášť. Vznikla přístavbou ke kostelu na přelomu 16. a 17. století. Zvláštnosti je i to, že je celá stavba postavena ze smrkového dřeva. Kostel byste našli pod Nízkými Beskydami u Bardějova v Prešovském kraji, tedy asi 530 km od Rtyně v Podkrkonoší. Dnes slouží římskokatolické církvi.

Největší dřevěná maďarská zvonice

zvonice ve Rtyni
zvonice v Nyírbátoru

Dřevěná zvonice v maďarském Nyírbátoru a strýc Čachtické paní

NyírbátorJeště dál, nějakých 770 km od Rtyně v Podkrkonoší leží maďarské městečko Nyírbátor, a v něm nádherná dřevěná zvonice postavená mezi lety 1488–1511. Je tedy pravděpodobné, že je vůbec nejstarší dřevěnou zvonicí bývalého Rakouského mocnářství. Rozhodně se jedná o největší zvonici v Maďarsku. Kostel stojící u zvonice postavili františkánští mniši jako klášterní kostel kolem roku 1480 v pozdně gotickém slohu. Jeho oltáře a kazatelna patří k nejkrásněji vyřezávaným barokním dílům v zemi.

Nyírbátor byl správním centrem rodu Bathoryových, kteří vlastnili rozsáhlá panství po celém Maďarském království i v Sedmihradsku, na území dnešního Rumunska. Nejslavnějším z rodu Bathory je u nás sériová vražednice, hraběnka Alžběta (Erszebet). V českém povědomí se ale už nedostává pozornosti dalším členům rodiny, například strýci „krvavé hraběnky“, jímž byl Štěpán Bathory (1533–1586), jež se stal nejen vůdcem Transylvánie, ale také polským králem.
 

Znáte naše další dřevěné zvonice?

  • rovenskoDřevěná zvonice v Rovensku pod Troskami, jejíž zvony jsou obráceny srdci vzhůru a do pohybu se uvádějí šlapáním, je patrně jediná svého druhu na světě. Zvonice pochází ze 17. století, dřívější zvonice vyhořela za náboženských bouří třicetileté války, v roce 1629. Zvonění se koná každou neděli a státem uznávaný svátek ve 12 hodin.
  • Kočí kostelJedinečný dřevěný gotický kostel sv. Bartoloměje v Kočí pochází z konce 14.století. Upoutá vás renesančními a barokními nástěnnými malbami a dřevěným stropem. Součástí areálu kostela je i šindelem krytá dřevěná zvonice a unikátní dřevěný krytý most.
  • Dřevěná zvonice v Horních Stakorech pochází z konce 17. století. Stojí před hřbitovem na nízké kamenné podezdívce a střechu má šindelovou. Blízko zvonice stojí socha sv. Jana Nepomuckého na hranolovitém pískovcovém podstavci.
  • Zvonice v OsekuZvonice v Oseku u Sobotky při kostelu Panny Marie byla postavena roku 1655 na místě starší gotické zvonice. Je to dřevěná šestiboká stavba s otevřeným zvonovým patrem. Je pozoruhodná svou vzpěradlovou konstrukcí, kdy trám nesoucí zvon je vzepřený šikmo vzhůru ukloněnými trámovými vzpěrami.
  • Neprobylická zvonice doprovázela dříve na návsi kostel sv. Ducha, který byl pro stáří a vlhkost k roku 1741 zbořen. Zvonice stojí dnes na návsi osamocena.
  • zvonice v HronověRenesanční zvonice v Hronově bývala celodřevěná, po požáru ji v roce 1610 nahradila pozdně renesanční zvonice zděná. A tak se dodnes zachovala pouze dřevná špička zvonice. Z okna zvonice byl podle dávného zvyku každoročně o sv. Jakubu shazován ověnčený kozel, na jehož skok čekal v čele s řezníkem pověrčivý dav, dychtivý údajně léčivé jakubské kozlovy krve.
  • Zvonička sv. IsidoraKostel Nanebevzetí Panny Marie je dominantou obce Vyskeř. Kousek od kostela se nachází zvonice z roku 1504. Je to dřevěná roubená stavba, jejíž půdorys tvoří pravidelný osmistěn. Střecha je kryta šindelem. Zpočátku sloužila spíše jako obranná vížka k vyskeřskému kostelíku, který toho času ještě neměl vlastní věž.
  • Zvonička sv. Isidora u Jablunkova v Beskydech stojí nad chatou Hrádek. Ve zvoničce najdete dva zvony a dvanáct kamenů s vytesanými symboly zvěrokruhu.
  • Na hřbitově u kostela sv. Michaela Archanděla v Borohrádku stojí historická dřevěná zvonice.
Dřevěná zvonice v Rovensku pod Troskami Zážitky

Dřevěná zvonice v Rovensku pod Troskami

Dřevěná zvonice v Rovensku pod Troskami, jejíž zvony jsou obráceny srdci vzhůru a do pohybu se uvádějí šlapáním, je patrně jediná svého druhu na světě.

Zvonice s obrácenými zvony v Kouřimi Památky

Zvonice s obrácenými zvony v Kouřimi

Obrácené zvony jsou v České republice pouze na dvou místech a jedním z nich je Kouřim. Po staletí se o církevních svátcích z jejích útrob rozeznívají zvony, zavěšené atypicky srdci vzhůru. Zvony se rozeznívají šlapáním.

Dřevěný kostelík v Gutech Památky

Dřevěný kostelík v Gutech

V Gutech, městské části města Třince, stával dřevěný katolický kostel Božího těla z roku 1563 s katolickým hřbitovem. V noci z 1. na 2. srpna 2017 kostelík zničil požár. Od jara do podzimu 2020 se na místě shořelého kostelíka stavěla přesná replika, dokončena byla v květnu 2021.

Zvonička sv. Isidora v Hrádku Památky

Zvonička sv. Isidora v Hrádku

Zvoničku můžete navštívit od roku 2012 nad chatou Hrádek. Ve zvoničce najdete dva zvony. Větší odbíjí každou hodinu. Menší je umístěn v krásné dřevěné bustě patrona zvoničky.

Dřevěná zvonice v Horních Stakorech Památky

Dřevěná zvonice v Horních Stakorech

Dřevěná zvonice pochází z konce 17. století. Stojí před hřbitovem na nízké kamenné podezdívce a střechu má šindelovou. Blízko zvonice stojí socha sv. Jana Nepomuckého na hranolovitém pískovcovém podstavci.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie s dřevěnou zvonicí v obci Vyskeř Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie s dřevěnou zvonicí v obci Vyskeř

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je dominantou obce Vyskeř, která se rozkládá na úpatí čedičového vrchu v Českém ráji. Kostel stojí na místě původního dřevěného kostelíku z 14. století (první zmínka o kostele je z roku 1344). Teprve později byl přestavěn v gotickém slohu na malý kamenný kostel.

Dřevěná zvonice v Oseku u Sobotky Památky

Dřevěná zvonice v Oseku u Sobotky

Dřevěná šestiboká zvonice v Oseku je pozoruhodná především svou vzpěradlovou konstrukcí. Z ochozu zvonice krásný pohled na okolní krajinu.

Dřevěná zvonice ve Rtyni v Podkrkonoší Památky

Dřevěná zvonice ve Rtyni v Podkrkonoší

Jedna z nejcennějších českých dřevěných zvonic je dominantou města Rtyně v Podkrkonoší. Starobylá dřevěná zvonice, polygonální stavba se třemi zvony, pochází z roku 1592 a měří na výšku téměř 30 metrů. Od zvonice je krásný výhled na město, do kraje a na Krkonoše.

Městské muzeum Rtyně v Podkrkonoší Kultura

Městské muzeum Rtyně v Podkrkonoší

Expozice dokumentuje těžbu rud a uhlí v oblasti Jestřebích hor od roku 1590 do roku 1990. K vidění jsou hornické uniformy, historické i současné pracovní nástroje, minerály a fosílie, modely důlních zařízení a další předměty.

Další aktuality

Na Stezku korunami stromů Krkonoše přijdou čerti i Mikuláš

Stezka korunami stromů Krkonoše zve v sobotu 7. prosince 2024 na procházku lesem do korun stromů, které ožijí přítomností maskovaných čertů. Na stezku samozřejmě zavítá i Mikuláš s andělem. Jedná se o ideální příležitost pro kratší rodinný výlet.
2. prosinec 2024 12:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Třebechovice pod Orebem proslavil unikátní mechanický Proboštův betlém

Poznejte nedávno nově zrestaurovaný Třebechovický Proboštův betlém. Jeho generální restaurování probíhalo za přítomnosti návštěvníků přímo v expozici muzea v letech 2015 až 2016. Víte, že dílo řezbářů Josefa Probošta a Josefa Kapuciána a autora mechanismu Josefa Frimla je jediným betlémem v České republice prohlášeným za národní kulturní památku? Betlém je vytvořen z více než 2000 vyřezávaných dílů, na délku měří 6,9 metru a vysoký je 2,2 metru. Betlém byl mnohokrát vystaven u nás i v zahraničí. Z největšího úspěchu se těšil v kanadském Montrealu na světové výstavě EXPO 67.
1. prosinec 2024 9:27
Kultura, Královéhradecký kraj

Adršpašské skály lákají na snížené vstupné i zimní výlet kolem skal na běžkách

Jedno z nejkrásnějších skalních měst u nás je otevřeno celoročně, za vstup přes zimu však dospělí zaplatí výrazně méně. Inspirovat se můžete našimi třemi tipy na pěší výlety v Adršpašských skalách a jejich okolí. Nezapomeňte však, že vstupenku do skal je lépe pořídit předem on-line. Udělejte si romantický adventní pěší výlet skalními městy!
30. listopad 2024 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Vypravte se na adventní prohlídky a trh do Broumovského kláštera

Přijďte si do areálu broumovského kláštera vychutnat krásnou vánoční atmosféru spojenou s prodejem regionálních produktů (maso, sýry, medy...), čerstvého pečiva, vánočních stromků, živých kaprů, ukázkou řemesel a bohatým občerstvením. Na stříbrnou neděli 15. prosince 2024 proběhne tradiční Adventní trh, již v 30. listopadu 2024 začínají Adventní prohlídky kláštera. Ve svátečním období se dále konají Vánoční prohlídky a Silvestrovské prohlídky.
29. listopad 2024 14:23
Památky, Královéhradecký kraj

Česko ve filmu: S tebou mě baví svět, Homolkovi, Vánice a další zimní filmy

K zimní pohodě, se sněhem či bez, patří pohodové lenošení s teplým čajem, dekou a filmem, který máte rádi. A proč si nepustit tematický film, kde se jezdí na lyžích, saních, fouká vítr a sníh se sype z nebe o sto šest? Kudy z nudy vám přináší inspiraci na pár oblíbených komedií, drama nebo detektivku. A přidáme i několik zajímavostí z natáčení...
28. listopad 2024 17:43
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Prožijte veselou zimu na Broumovsku

Možná byste to neřekli, ale přelom podzimu a zimy je velmi vhodnou dobou pro pěší výlety. Broumovsko nabízí v tomto období zcela jedinečné přírodní scenérie. Ať se již rozhodnete pro jednodenní výlet nebo prodloužený víkend, určitě uděláte dobře. Užijete si jak skalní města bez davu lidí, tak i poklidné adventní akce.
28. listopad 2024 17:00
Zážitky, Královéhradecký kraj

Hrad a zámek Staré Hrady zve o Vánocích na draky, víno a čokoládu

Adventní a vánoční čas je letos na hradě a zámku Staré Hrady ve znamení vína, čokolády a pohádek. Pro děti je otevřeno Zámecké pohádkové sklepení, Hradní pohádková půda, Hrad a zámek s Dračí královskou komnatou či Zdravosvět a dračí království. I dospěláci se mají na co těšit – vynikající vína z hradních sklepů, horkou medovinu anebo Drakuládu, kvalitní dračí čokoládu. Na Vánoční pohádkové prohlídky můžete přijít od 30. listopadu 2024 až do 12. ledna 2025.
28. listopad 2024 13:00
Památky, Královéhradecký kraj

Vánoce se na zámku Hrádek u Nechanic slaví již od pátku

Zámek Hrádek u Nechanic připravil tradiční akci Vánoce na Hrádku. Od 30. listopadu do 15. prosince 2024 se o víkendech můžete při prohlídce vánočně upravených zámeckých interiérů seznámit s vánočními zvyky, tradicemi a s historickou vánoční výzdobou.
27. listopad 2024 14:00
Památky, Královéhradecký kraj