Úvod > Aktuality > #světovéČesko a unikátní zvonice v Podkrkonoší
Památky

#světovéČesko a unikátní zvonice v Podkrkonoší

  • Vydáno20. října 2020
Znáte dřevěnou zvonici ve Rtyni v Podkrkonoší? Jedná se o jednu z nejcennějších českých dřevěných zvonic, která nese přívlastek "rtyňského typu", protože žádná další zvonice s podobným tvarem či konstrukcí nebyla v celé České republice, ba ani v Evropě dosud nalezena. Se vzhledově podobnými zvonicemi se však můžete potkat po celé bývalé Habsburské monarchii, nejpodobnější zvonice je na Slovensku v obci Hervartov a v maďarském městečku Nyírbátor.

Zvonice ve Rtyni je jedna z nejcennějších českých dřevěných zvonic

 
Zvonice Rtyně
Zvonice Hervartov

Poznejte zvonici rtyňského typu

rtyně v podkrkonoší Jedna z nejcennějších českých dřevěných zvonic je dominantou města Rtyně v Podkrkonoší. Starobylá dřevěná zvonice, polygonální stavba se třemi zvony, pochází z roku 1592 a měří na výšku téměř 30 metrů. Dřevěná stavba ve tvaru komolého jehlanu stojí na zděné základně a osmiboké kamenné podezdívce. Na ní je čtyřboký ochoz zvonového patra. Stavbu zakončuje štíhlá vysoká střecha. Okna umístěná nahoře ve zvonici nejsou určená k rozhlížení, ale slouží k tomu, aby se z nich hlasy zvonů nesly do dálky.

Zvonice nemá ani jeden kovový spoj a zvláštností jsou také tak zvané kluzné čepy. Kdo je architektem či navrhovatelem stavby se do dnešních dnů bohužel nedochovalo. Na základě dendrochronologického výzkumu bylo stanoveno, že stavba zvonice proběhla pravděpodobně mezi lety 1592 až 1594. Od zvonice je krásný výhled na město, do kraje a na Krkonoše i Jestřebí hory.
 

Mračník, Poledník a Slavnostní zvon

zvonice rtyněPo velké rekonstrukci, která trvala od roku 2014, je unikátní rtyňská zvonice opět od letošního srpna přístupná. Zvonici můžete navštívit každý den od 9:00 do 12:00 a od 12:30 do 16:00 hod. O prohlídku si požádejte v městském muzeu. Generální oprava zvonice spočívala ve statickém zajištění stavby a výměně destruovaných prvků celodřevěné konstrukce.

Uvnitř zvonice, ve zvonovém patře se nachází tři zvony. Nejstarší zvon s letopočtem 1471 váží 159 kg a říká se mu Mračník. Zvonilo se na něj, když se blížila bouřka a sloužil také jako umíráček. Zvon o váze 250 kg se jmenuje Poledník a zhotovil jej zvonař Václav z Hradce Králové v roce 1545. Největší zvon vážící 350 kg ulil v roce 1644 zvonař Martin Schrötter z Hostinného. Místní ho pojmenovali Slavnostní. Jeho hlas se ozývá jen při mimořádných událostech a o svátcích.
 

Svatý František z Assisi v Hervartově

kostel hervartovPůvodně evangelický kostel z konce 15. století sv. Františka z Assisi v Hervartově na Slovensku se také pyšní nádhernou dřevěnou zvonicí. Jedná se dokonce o nejstarší a nejzachovalejší slovenský dřevěný kostel, který je s ostatními dřevěnými kostely Slovenska od roku 2008 zapsán do Seznamu UNESCO. Má nezvykle vysokou a strmou šindelovou střechu, bohatě zdobená okna.

Na rozdíl od rtyňské zvonice je hervartovská součástí kostela, nestojí tedy zvlášť. Vznikla přístavbou ke kostelu na přelomu 16. a 17. století. Zvláštnosti je i to, že je celá stavba postavena ze smrkového dřeva. Kostel byste našli pod Nízkými Beskydami u Bardějova v Prešovském kraji, tedy asi 530 km od Rtyně v Podkrkonoší. Dnes slouží římskokatolické církvi.

Největší dřevěná maďarská zvonice

zvonice ve Rtyni
zvonice v Nyírbátoru

Dřevěná zvonice v maďarském Nyírbátoru a strýc Čachtické paní

NyírbátorJeště dál, nějakých 770 km od Rtyně v Podkrkonoší leží maďarské městečko Nyírbátor, a v něm nádherná dřevěná zvonice postavená mezi lety 1488–1511. Je tedy pravděpodobné, že je vůbec nejstarší dřevěnou zvonicí bývalého Rakouského mocnářství. Rozhodně se jedná o největší zvonici v Maďarsku. Kostel stojící u zvonice postavili františkánští mniši jako klášterní kostel kolem roku 1480 v pozdně gotickém slohu. Jeho oltáře a kazatelna patří k nejkrásněji vyřezávaným barokním dílům v zemi.

Nyírbátor byl správním centrem rodu Bathoryových, kteří vlastnili rozsáhlá panství po celém Maďarském království i v Sedmihradsku, na území dnešního Rumunska. Nejslavnějším z rodu Bathory je u nás sériová vražednice, hraběnka Alžběta (Erszebet). V českém povědomí se ale už nedostává pozornosti dalším členům rodiny, například strýci „krvavé hraběnky“, jímž byl Štěpán Bathory (1533–1586), jež se stal nejen vůdcem Transylvánie, ale také polským králem.
 

Znáte naše další dřevěné zvonice?

  • rovenskoDřevěná zvonice v Rovensku pod Troskami, jejíž zvony jsou obráceny srdci vzhůru a do pohybu se uvádějí šlapáním, je patrně jediná svého druhu na světě. Zvonice pochází ze 17. století, dřívější zvonice vyhořela za náboženských bouří třicetileté války, v roce 1629. Zvonění se koná každou neděli a státem uznávaný svátek ve 12 hodin.
  • Kočí kostelJedinečný dřevěný gotický kostel sv. Bartoloměje v Kočí pochází z konce 14.století. Upoutá vás renesančními a barokními nástěnnými malbami a dřevěným stropem. Součástí areálu kostela je i šindelem krytá dřevěná zvonice a unikátní dřevěný krytý most.
  • Dřevěná zvonice v Horních Stakorech pochází z konce 17. století. Stojí před hřbitovem na nízké kamenné podezdívce a střechu má šindelovou. Blízko zvonice stojí socha sv. Jana Nepomuckého na hranolovitém pískovcovém podstavci.
  • Zvonice v OsekuZvonice v Oseku u Sobotky při kostelu Panny Marie byla postavena roku 1655 na místě starší gotické zvonice. Je to dřevěná šestiboká stavba s otevřeným zvonovým patrem. Je pozoruhodná svou vzpěradlovou konstrukcí, kdy trám nesoucí zvon je vzepřený šikmo vzhůru ukloněnými trámovými vzpěrami.
  • Neprobylická zvonice doprovázela dříve na návsi kostel sv. Ducha, který byl pro stáří a vlhkost k roku 1741 zbořen. Zvonice stojí dnes na návsi osamocena.
  • zvonice v HronověRenesanční zvonice v Hronově bývala celodřevěná, po požáru ji v roce 1610 nahradila pozdně renesanční zvonice zděná. A tak se dodnes zachovala pouze dřevná špička zvonice. Z okna zvonice byl podle dávného zvyku každoročně o sv. Jakubu shazován ověnčený kozel, na jehož skok čekal v čele s řezníkem pověrčivý dav, dychtivý údajně léčivé jakubské kozlovy krve.
  • Zvonička sv. IsidoraKostel Nanebevzetí Panny Marie je dominantou obce Vyskeř. Kousek od kostela se nachází zvonice z roku 1504. Je to dřevěná roubená stavba, jejíž půdorys tvoří pravidelný osmistěn. Střecha je kryta šindelem. Zpočátku sloužila spíše jako obranná vížka k vyskeřskému kostelíku, který toho času ještě neměl vlastní věž.
  • Zvonička sv. Isidora u Jablunkova v Beskydech stojí nad chatou Hrádek. Ve zvoničce najdete dva zvony a dvanáct kamenů s vytesanými symboly zvěrokruhu.
  • Na hřbitově u kostela sv. Michaela Archanděla v Borohrádku stojí historická dřevěná zvonice.
Dřevěná zvonice v Rovensku pod Troskami

Dřevěná zvonice v Rovensku pod Troskami

Dřevěná zvonice v Rovensku pod Troskami, jejíž zvony jsou obráceny srdci vzhůru a do pohybu se uvádějí šlapáním, je patrně jediná svého druhu na světě.

Zvonice s obrácenými zvony v Kouřimi

Zvonice s obrácenými zvony v Kouřimi

Obrácené zvony jsou v České republice pouze na dvou místech a jedním z nich je Kouřim. Po staletí se o církevních svátcích z jejích útrob rozeznívají zvony, zavěšené atypicky srdci vzhůru. Zvony se rozeznívají šlapáním.

Dřevěný kostelík v Gutech

Dřevěný kostelík v Gutech

V Gutech, městské části města Třince, stával dřevěný katolický kostel Božího těla z roku 1563 s katolickým hřbitovem. V noci z 1. na 2. srpna 2017 kostelík zničil požár. Od jara do podzimu 2020 se na místě shořelého kostelíka stavěla přesná replika, dokončena byla v květnu 2021.

Zvonička sv. Isidora v Hrádku

Zvonička sv. Isidora v Hrádku

Zvoničku můžete navštívit od roku 2012 nad chatou Hrádek. Ve zvoničce najdete dva zvony. Větší odbíjí každou hodinu. Menší je umístěn v krásné dřevěné bustě patrona zvoničky.

Dřevěná zvonice v Horních Stakorech

Dřevěná zvonice v Horních Stakorech

Dřevěná zvonice pochází z konce 17. století. Stojí před hřbitovem na nízké kamenné podezdívce a střechu má šindelovou. Blízko zvonice stojí socha sv. Jana Nepomuckého na hranolovitém pískovcovém podstavci.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie s dřevěnou zvonicí ve Vyskři

Kostel Nanebevzetí Panny Marie s dřevěnou zvonicí ve Vyskři

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je dominantou obce Vyskeř, která se rozkládá na úpatí čedičového vrchu v Českém ráji. Kostel stojí na místě původního dřevěného kostelíku z 14. století (první zmínka o kostele je z roku 1344). Teprve později byl přestavěn v gotickém slohu na malý kamenný kostel.

Dřevěná zvonice v Oseku u Sobotky

Dřevěná zvonice v Oseku u Sobotky

Dřevěná šestiboká zvonice v Oseku je pozoruhodná především svou vzpěradlovou konstrukcí. Z ochozu zvonice krásný pohled na okolní krajinu.

Dřevěná zvonice ve Rtyni v Podkrkonoší

Dřevěná zvonice ve Rtyni v Podkrkonoší

Jedna z nejcennějších českých dřevěných zvonic je dominantou města Rtyně v Podkrkonoší. Starobylá dřevěná zvonice, polygonální stavba se třemi zvony, pochází z roku 1592 a měří na výšku téměř 30 metrů. Od zvonice je krásný výhled na město, do kraje a na Krkonoše.

Městské muzeum Rtyně v Podkrkonoší

Městské muzeum Rtyně v Podkrkonoší

Expozice dokumentuje těžbu rud a uhlí v oblasti Jestřebích hor od roku 1590 do roku 1990. K vidění jsou hornické uniformy, historické i současné pracovní nástroje, minerály a fosílie, modely důlních zařízení a další předměty.

Další aktuality

Africké a lví safari ve Dvoře Králové pomalu končí letní sezonu

Letní sezona v Zoo Dvůr Králové bude pomalu u konce a návštěvníci tak mají poslední možnost vyrazit za africkými zvířaty anebo na večerní safari. Otevřeno bude už jen do neděle 1. října! Lístky můžete zakoupit na pokladně u vjezdu do safari, nástupní místo je u Restaurantu Kibo.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Zámek Karlova Koruna oslaví rovných 300 let!

V areálu zámku Karlova Koruna se v sobotu 16. září bude konat velká oslava. Uplyne totiž přesně 300 let od doby, kdy byl tento krásný zámek slavnostně dostavěn. Můžete se těšit na degustaci italských vín a food festival s chutí Itálie, výstavu o architektovi Santinim Aichelovi, prohlídky jízdárny, otevření nového zámeckého vinného sklípku a samozřejmě také zámecké prohlídky.
Královéhradecký kraj | Památky

Královéhradecké dožínky v Šimkových sadech se vrací ke kořenům

Královéhradecké krajské dožínky jsou symbolem každoročních oslav sklizně a zemědělství. Letošní 19. ročník se koná v pátek 15. a v sobotu 16. září v malebném prostředí Šimkových sadů v Hradci Králové. Čeká vás výstava zemědělské techniky i hospodářských zvířat, stříhání ovcí, horse show Haraldos, tradiční řemesla, dožínkové tržiště, farmářské stánky, vyhlášení ocenění, spousta skvělé muziky a mnoho dalšího.
Královéhradecký kraj | Životní styl

Barokní sochy M. B. Brauna na zámcích, v zahradách a zámeckých parcích

Štědrost s rohem hojnosti, upřímnost se srdcem na dlani, moudrost se třemi tvářemi či pohostinnost s plným pohárem: znáte je? Jistě, to jsou čtyři z kamenných Ctností aneb barokních plastik Matyáše Bernarda Brauna, které stojí v Kuksu a z teras před Hospitálem shlížejí do labského údolí. Znáte tak dobře i další Braunovy sochy?
Královéhradecký kraj | Památky

Objevte Kladské pomezí – krajinu skal, lesů a dalekých výhledů

Znáte Kladské pomezí, fascinující krajinu na severovýchodu Čech u hranic s Polskem? V těchto místech se mezi Krkonošemi a Orlickými horami rozkládá magický region, který svým jedinečným přírodním bohatstvím, kulturními a historickými památkami uspokojí snad i toho nejnáročnějšího návštěvníka. Vydejte se s námi do skalních měst, romantických údolí a k jedinečným památkám!
Královéhradecký kraj | Příroda

Zámek Opočno připravil na Dny evropského kulturního dědictví zajímavou přednášku

Jak je již zvykem, Dny evropského kulturního dědictví se na opočenském zámku nesou v duchu odborně-naučných přednášek. Letos si přijdou na své milovníci historie – zajímavé povídání je na zámku připraveno na sobotu 16. září odpoledne a bude se týkat hrdelního práva v českých dějinách.
Královéhradecký kraj | Památky

Jičín se opět stane městem pohádky

Kulturní festival a svátek dětí i dospělých ovládne od 13. do 17. září Jičín! Podtitul 32. ročníku zní Pohádkové oKouzlení. Během pěti dní se chystají hry v centru města, velká herna pro děti na Valdštejnově náměstí, tradiční dílny v centru města, čtení ve farské zahradě, divadla, páteční a sobotní program v parku i tradiční průvod se světýlky.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Věda a historie není nuda: 16. září, den objevení Rukopisu královédvorského

Málokterá událost poznamenala české dějiny tak jako objevení několika středověkých rukopisů v čele s Rukopisem královédvorským a Rukopisem zelenohorským. Podivných nálezů ale bylo víc, dodnes zaměstnávají historiky a další vědce, a hlavně i po více než 200 letech rozdělují společnost na jejich zastánce a odpůrce. Pojďme si starý spor a historii rukopisů zmapovat s Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Památky