Úvod > Aktuality > Dřevěné kostelíky: kam se vypravit, než se podaří postavit nové Guty?
Památky

Dřevěné kostelíky: kam se vypravit, než se podaří postavit nové Guty?

  • Vydáno13. srpna 2018
Z unikátního dřevěného renesančního kostela Božího Těla z roku 1563 v Gutech zbyly po srpnovém požáru 2017 jen ohořelé trámy a torzo zvonu. Místní řemeslníci letos zpracovávají stovky kubíků dřeva, replika dřevěného kostelíka vyroste na původním místě příští rok. Pokud patříte k obdivovatelům podobných staveb, víte, kam se za nimi vydat?
Dřevěný kostelík GutyPamátka, která byla pro blízký Třinec rodinným stříbrem, to byl dřevěný kostel Božího těla v Gutech. Pocházel z 16. století, vybavení bylo z velké části původní a byly v něm obrazy dokonce z první poloviny 16. století. I když se připravuje stavba repliky kostela, historická ztráta je nevyčíslitelná.

V současné době řemeslníci z Tesařství Antonín Papšík zpracovali stovky kubíků dřeva, steny budou například z jedlových půlkulatin o průměru až šedesát centimetrů. Na konstrukci a stěny kostela padne asi 380 kubíků jedlového dřeva. Šindele, dlouhé sedmdesát centimetrů, spolknou přes 160 kubíků. Pokud se neobjeví komplikace, začne se stavět letos v září. Stavba by pak měla být hotová příští rok, tedy v roce 2019.
 

Toulky po horách i podhůří

Hodslavice jsou známé jako rodiště Františka Palackého a také jako místo, kde u hlavní cesty z Nového Jičína na Valašské Meziříčí stojí dřevěný kostel sv. Ondřeje, podle letopočtu 1551 na jednom z věžních trámů dokonce ještě starší než zničený kostel v Gutech. Poblíž objevíte hrob rodičů Františka Palackého, navštívit můžete i jeho památník v rodném domku.

Na rozdíl od gutského kostela skrytého mezi stromy je dřevěný kostel sv. Antonína Paduánského nepřehlédnutelný; společně s turistickou chatou doplněnou rozhlednou totiž stojí na 707 metrů vysoké Malé Prašivé nedaleko Frýdku-Místku, v místě se skvělou vyhlídkou do okolí. Na kole sem dojedete po pivovarské cyklostezce Radegast, pěšky po naučné stezce Prašivá. Výchozí bod je stejný: vesnice Vyšní Lhoty. A poutě? Ty se konají vždy v červnu v době svátku sv. Antonína.

Ke kostelu na Prašivé se vztahuje pověst o zázračně zachráněném hraběti z Oppersdorfu, majiteli frýdeckého panství. Ten založil také kostel Všech svatýchSedlištích, obci ležící severně od Frýdku-Místku. Kostelík postavený roku 1638 má šindelovou střechu, zvenčí jej obklopuje krytý ochoz, takzvaná sobota, a celý areál kostela s hřbitovem je ohraničen dřevěným parkánovým plotem. V nedalekých Řepištích najdete dřevěný kostel sv. Michaela Archanděla.
 

Který dřevěný kostel je nejkrásnější?

Některé beskydské kostelíky, vznikající v 19. století, se inspirovaly skandinávskými stavbami. Tak vznikl i krásný kostel sv. Bedřicha v Bílé, postavený z podnětu olomouckého arcibiskupa kardinála Bedřicha z Fürstenbergu v letech 1873-1875; traduje se, že model švédského kostela kardinál koupil na světové výstavě ve Vídni, případně že koupil celý a hotový kostel. Ve skutečnosti je autorem projektu stavitel Antonín Kybasta, který se nechal inspirovat severskou architekturou.

K nejmalebnějším dřevěným kostelům se řadí kostelík Povýšení svatého Kříže z přelomu 19. a 20. století v Bystřici nad Olší a kostel Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích, dokončený roku 1754. Stojí na netypickém půdorysu řeckého kříže a má složitou konstrukci obvodových stěn s celkem 24 úhly. V interiéru si zaslouží obdiv křišťálové lustry, které kostelu věnoval Salomon Reich, majitel nedaleké sklárny v Karolince.
 

Přestěhované kostely

Vedle původních horských kostelů zdobí řadu míst v Česku ty, které k nám přicestovaly z Podkarpatské Rusi. První byl patrně kostel sv. Archanděla Michaelazahradě Kinských na Petříně, který do Prahy přijel roku 1929 z Medvedovcí u Mukačeva. Z obce Velká Kopaňa nedaleko Chustu pochází kostel Všech Svatých, který před zánikem zachránil senátor Václav Klofáč v roce 1927 a o tři roky později se kostel přestěhoval do Dobříkova u Chocně. V roce 1936 přijel po železnici do Blanska pečlivě rozebraný dřevěný kostel sv. Paraskivy, který původně stával v obci Nižné Seliště nedaleko Chustu. Z Hliňance u Mukačeva pochází kostel sv. Prokopa a sv. Barbory v Kunčicích pod Ondřejníkem, několikrát se stěhoval také kostel sv. Mikuláše v Nové Pace, původně zasvěcený Zesnutí Přesvaté Bohorodice. Kuriozitou je kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové, který pochází z východoslovenské Habury; tam si mimochodem před několika lety postavili jeho repliku.
 

Kde najdete další dřevěné kostely?

Podobně starý jako kostel v Gutech je kostelík sv. Mikuláše, postavený koncem 16. století v Nýdku.
Pěkný barokní dřevěný kostel sv. Petra a Pavla z roku 1766 najdete na hřbitově v Albrechticích, obci jižně od Karviné.

Při toulkách po Beskydech možná narazíte na nenápadný jednolodní dřevěný kostelík sv. Panny Marie na Gruni. Původně stával jako dominanta krajiny volně na hřebeni a býval vidět z velké dálky, dnes jej zakrývají vysoké stromy.

Cennou památkou je jediný zachovaný takzvaný toleranční kostel ve Velké Lhotě, horské obci jihovýchodně od Valašského Meziříčí. Hlavní vchod nesměl být obrácen k hlavní cestě a svatyně nesměla mít věž ani zvony, proto stavba s mansardovou střechou připomíná spíš roubený dům nebo stodolu. Zdejším farářem byl v letech 1875–1895 Jan Karafiát, autor pohádkové knížky Broučci.
Tři dřevěné kostely objevíte v okolí Velkých Losin. Kostel sv. Michaela v Maršíkově s osmibokou věží byl dokončen v roce 1609, kostel sv. Martina v Žárové je o dva roky mladší. Třetí, nejmladší, je dřevěný kostelík sv. Jana Nepomuckého v Klepáčově z roku 1783.

kostel sv. Martina v ŽárovéV Hrčavě, nejvýchodnější obci České republiky, v těsné blízkosti hranic se Slovenskem a Polskem, stojí kostel sv. Cyrila a Metoděje z roku 1936, zřejmě nejmladší z původních dřevěných kostelů na severní Moravě a ve Slezsku.

Dřevěné kostely se stavěly i jinde, například v Orlických horách je unikátem roubený kostel sv. Petra a Pavla v Liberku u Rychnova nad Kněžnou, pocházející z konce 17. století.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie s dřevěnou zvonicí v obci Vyskeř

Kostel Nanebevzetí Panny Marie s dřevěnou zvonicí v obci Vyskeř

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je dominantou obce Vyskeř, která se rozkládá na úpatí čedičového vrchu v Českém ráji. Kostel stojí na místě původního dřevěného kostelíku z 14. století (první zmínka o kostele je z roku 1344). Teprve později byl přestavěn v gotickém slohu na malý kamenný kostel.

Roubený kostelík Veliny

Roubený kostelík Veliny

Obec Veliny u Holic se pyšní areálem dřevěných církevních staveb. Největší dominantou je barokní dřevěný kostel sv. Mikuláše z roku 1752, součástí hřbitova je i zvonice a márnice z roku 1750.

Dřevěný kostelík v Albrechticích

Dřevěný kostelík v Albrechticích

Hlavní pamětihodností Albrechtic u Českého Těšína je malebný dřevěný kostel zasvěcený sv. Petru a Pavlovi. Roubená stavba byla postavena v barokním slohu v roce 1766.

Dřevěný kostel Povýšení sv. Kříže v Bystřici

Dřevěný kostel Povýšení sv. Kříže v Bystřici

Dřevěný kostel Povýšení sv. Kříže v Bystřici pochází z roku 1897. Jedná se o kostel s romantizujícím rázem, který patří k nejmalebnějším kostelům na celé Severní Moravě a ve Slezsku.

Dřevěná zvonice ve Rtyni v Podkrkonoší

Dřevěná zvonice ve Rtyni v Podkrkonoší

Jedna z nejcennějších českých dřevěných zvonic je dominantou města Rtyně v Podkrkonoší. Starobylá dřevěná zvonice, polygonální stavba se třemi zvony, pochází z roku 1592 a měří na výšku téměř 30 metrů. Od zvonice je krásný výhled na město, do kraje a na Krkonoše.

Kostel Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích

Kostel Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích

Roubená stavba ve stylu lidového baroka, dokončená roku 1754, má netypický půdorys řeckého kříže a složitou konstrukci obvodových stěn s celkem 24 úhly.

Dřevěný kostelík v Gutech

Dřevěný kostelík v Gutech

V Gutech, městské části města Třince, stával dřevěný katolický kostel Božího těla z roku 1563 s katolickým hřbitovem. V noci z 1. na 2. srpna 2017 kostelík zničil požár. Od jara do podzimu 2020 se na místě shořelého kostelíka stavěla přesná replika, dokončena byla v květnu 2021.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti

Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti

Kaple se sousoším věrozvěstů Cyrila a Metoděje postavená v roce 1898 v byzantském slohu, kteří toto místo podle staré pověsti navštívili. Před kaplí stojí bronzové sousoší sv. Cyrila a Metoděje od Albína Poláška z roku 1931.

Dřevěný kostel z Podkarpatské Rusi v Nové Pace

Dřevěný kostel z Podkarpatské Rusi v Nové Pace

Dřevěný kostel ze 17. století se až do doby první republiky nacházel na území Podkarpatské Rusi. Odsud jej do Nové Paky převezl roku 1930 sběratel Otto Kretschmer a do kostela byla umístěna Kretschmerova sbírka sakrálního umění. Dnes je stavba přístupná pouze po předchozí domluvě.

Dřevěný kostelík sv. Paraskivy v Blansku

Dřevěný kostelík sv. Paraskivy v Blansku

Jedinou stavbu svého druhu na celé Moravě najdete v Blansku. Jedná se o dřevěný kostel sv. Paraskivy, který byl do tehdejšího Československa dovezen až z Podkarpatské Rusi. Setkávají se zde všechny generace při bohoslužbách, pobožnostech, koncertech, kulturních akcích, křtech, svatbách a pohřbech.

Dřevěný kostel sv. Michaela Archanděla v Řepištích

Dřevěný kostel sv. Michaela Archanděla v Řepištích

Dřevěný jednolodní kostel se stěnami pokrytými šindelem na kamenné podezdívce je zapsán na seznamu nemovitých kulturních památek a patří do souboru slezských dřevěných kostelů.

Dřevěný kostelík sv. Mikuláše v Nýdku

Dřevěný kostelík sv. Mikuláše v Nýdku

Ve vzdálenosti 8 km od města Třinec v Moravskoslezském kraji leží obec Nýdek. Jednou ze zajímavých atrakcí obce je dřevěný kostelík z roku 1576, který je údajně nejstarší stavbou v obci.

Toleranční kostel ve Velké Lhotě

Toleranční kostel ve Velké Lhotě

Unikátní roubená stavba s mansardovou střechou z roku 1783 se zajímavě řešeným vnitřním prostorem. V letech 1875–1895 byl zdejším farářem Jan Karafiát, autor pohádkové knížky Broučci.

Zvonice s obrácenými zvony v Kouřimi

Zvonice s obrácenými zvony v Kouřimi

Obrácené zvony jsou v České republice pouze na dvou místech a jedním z nich je Kouřim. Po staletí se o církevních svátcích z jejích útrob rozeznívají zvony, zavěšené atypicky srdci vzhůru. Zvony se rozeznívají šlapáním.

Dřevěný kostelík sv. Bedřicha v Bílé

Dřevěný kostelík sv. Bedřicha v Bílé

Dřevěný kostelík sv. Bedřicha v Beskydské rekreační horské obci Bílá byl postaven v sedmdesátých letech 19. století podle plánu stavitele Antonína Kybasty z vůle olomouckého kardinála Fridricha Landráta, podle kterého bylo zvoleno také zasvěcení.

Dřevěná zvonice v Rovensku pod Troskami

Dřevěná zvonice v Rovensku pod Troskami

Dřevěná zvonice v Rovensku pod Troskami, jejíž zvony jsou obráceny srdci vzhůru a do pohybu se uvádějí šlapáním, je patrně jediná svého druhu na světě.

Dřevěný kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové

Dřevěný kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové

Dřevěný kostel stával původně v obci Habura na Slovensku. V roce 1740 tam však postavili kostel kamenný a dřevěný odprodali Malé Polaně. Ale i Malá Polana si časem postavila svůj kostel, a dřevěný kostelík koupilo město Hradec Králové. Dnes je umístěn v Jiráskových sadech na soutoku Labe a Orlice.

Další aktuality

Rododendrony v Zoo Ostrava začínají rozkvétat

S téměř měsíčním předstihem začínají v Zoo Ostrava rozkvétat rododendrony a azalky. Ve stohektarovém areálu roste těchto atraktivních rostlin okolo 7000 exemplářů, což je nejvyšší počet v České republice i na Slovensku. Kvetou po celém areálu – podél hlavní návštěvnické trasy, ve výbězích některých zvířat i v botanickém zázemí. Největší koncentrace těchto nepřehlédnutelných rostlin je v Rododendron parku u expozice Čitván, zde budou opět probíhat komentované prohlídky. Zoo Ostrava má v současnosti největší kolekci rododendronů v České republice i na Slovensku. Roste zde přes 7500 exemplářů těchto nádherných rostlin (celkem asi 485 druhů a kultivarů).
Moravskoslezský kraj | Příroda

Pevné nervy, jistá ruka aneb tipy na místa, kde si zahrajete minigolf

Minigolf je nenáročným sportem pro všechny bez rozdílu věku a zkušeností. Spíše než svaly a fyzická kondice jsou potřeba pevné nervy a jistá ruka. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kam můžete vyrazit s rodinou či přáteli a užijte si zábavné chvilky.
Moravskoslezský kraj | Životní styl

Přijďte se v dubnu podívat do skleníků v zoo Ostrava

V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava není k vidění jen pestrá kolekce zvířat z různých koutů světa, ale také velmi pestrá kolekce rostlin. Kromě planě rostoucích je to celá řada tropických a subtropických druhů. Největší koncentrace exotiky se nachází v pěstebních sklenících, které se po zimní přestávce opět otevírají návštěvníkům, a to již od dubna 2024! Botanické zázemí ostravské zoologické zahrady bude otevřeno až do konce října, a to každý víkend vždy v 11:00 a ve 14:00 hodin.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Oslavte o víkendu Den ptactva v Zoo Ostrava

Pozvánka platí pro všechny Kosy, Pěnkavy, Hýly, Dudky, Ptáčky – v sobotu 6. dubna se v ostravské zoologické zahradě uskuteční tradiční oslavy svátku všech opeřenců. Tento den budou mít nositelé ptačích příjmení zvýhodněné vstupné do zoo a pro všechny návštěvníky bude připraven doprovodný ptačí program. Program bude připraven nejen pro milovníky ptactva, ale také rostlin – tento den budou zahájeny komentované prohlídky pěstebních skleníků.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Legiovlak vyjel do nové sezony, začíná ve Středočeském kraji

Nádraží Městec Králové je první zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po městech České republiky. Široké veřejnosti je Legiovlak přístupný zdarma, ve všední dny od 8:00 do 18:00 hodin a o víkendu od 9:00 do 19:00 hodin. Legiovlak si klade za cíl oživit povědomí o čs. legiích, jejich zásluhách na vzniku Československa a posilovat národní hrdost.
Moravskoslezský kraj | Zážitky

50 tipů, kam na výlet v okolí Ostravy

Nevíte, co s načatým dnem? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které budou tentokrát lákat na výlet turisty z Ostravy a okolí. Snad nikde nenajdete tolik pozoruhodných technických památek jako v Ostravě – rozhlédněte se po nich třeba z haldy Ema nebo z vyhlídkové věže Nové radnice! Vedle dolu Michal a Hornického muzea v areálu Landek parku si zaslouží pozornost bývalý průmyslový areál dolních Vítkovic. Kdo má raději procházky v přírodě ocení tipy na rozhledny, naučné stezky, přírodní zajímavosti a další místa.
Moravskoslezský kraj | Letní sporty

Nenechte si ujít Velikonoce na raduňském zámku

Tradiční akce s jarně a velikonočně vyzdobenými interiéry, to jsou Velikonoce na raduňském zámku. Přiblíží zvyky posledních majitelů Blüchery z Wahlstattu a představí nejen místní, ale také zahraniční zvyky, především anglické a německé, které Blücherové přenášeli na Raduň.
Moravskoslezský kraj | Památky

Frekventovaná bohumínská cyklostezka se na celý letošní rok uzavře

Jedna z nejoblíbenějších cyklotras v Bohumíně, kterou během sezóny využívají tisíce lidí z celého regionu, se po Velikonocích na celý letošní rok uzavře. Stojí za tím výstavba ochranných protipovodňových zdí u dálnice D1, které buduje Ředitelství silnic a dálnic ČR. Trasa, která je z hlediska turistiky ve městě zásadní, je jedinou přístupovou cestou pro stavební techniku. Město Bohumín se snaží najít alternativní trať alespoň pro cyklisty. Bruslařům bohužel nemá jak zajistit náhradní řešení. Kola by mohla projet přímo po břehu řeky Odry. V jednání je také provoz po cyklostezce alespoň o víkendech, kdy se na navýšení protizáplavových zdí nebude pracovat a technika bude stát.
Moravskoslezský kraj | Letní sporty