Úvod > Aktuality > Dřevěné kostelíky: kam se vypravit, než se podaří postavit nové Guty?
Památky

Dřevěné kostelíky: kam se vypravit, než se podaří postavit nové Guty?

  • Vydáno13. srpna 2018
Z unikátního dřevěného renesančního kostela Božího Těla z roku 1563 v Gutech zbyly po srpnovém požáru 2017 jen ohořelé trámy a torzo zvonu. Místní řemeslníci letos zpracovávají stovky kubíků dřeva, replika dřevěného kostelíka vyroste na původním místě příští rok. Pokud patříte k obdivovatelům podobných staveb, víte, kam se za nimi vydat?
Dřevěný kostelík GutyPamátka, která byla pro blízký Třinec rodinným stříbrem, to byl dřevěný kostel Božího těla v Gutech. Pocházel z 16. století, vybavení bylo z velké části původní a byly v něm obrazy dokonce z první poloviny 16. století. I když se připravuje stavba repliky kostela, historická ztráta je nevyčíslitelná.

V současné době řemeslníci z Tesařství Antonín Papšík zpracovali stovky kubíků dřeva, steny budou například z jedlových půlkulatin o průměru až šedesát centimetrů. Na konstrukci a stěny kostela padne asi 380 kubíků jedlového dřeva. Šindele, dlouhé sedmdesát centimetrů, spolknou přes 160 kubíků. Pokud se neobjeví komplikace, začne se stavět letos v září. Stavba by pak měla být hotová příští rok, tedy v roce 2019.
 

Toulky po horách i podhůří

Hodslavice jsou známé jako rodiště Františka Palackého a také jako místo, kde u hlavní cesty z Nového Jičína na Valašské Meziříčí stojí dřevěný kostel sv. Ondřeje, podle letopočtu 1551 na jednom z věžních trámů dokonce ještě starší než zničený kostel v Gutech. Poblíž objevíte hrob rodičů Františka Palackého, navštívit můžete i jeho památník v rodném domku.

Na rozdíl od gutského kostela skrytého mezi stromy je dřevěný kostel sv. Antonína Paduánského nepřehlédnutelný; společně s turistickou chatou doplněnou rozhlednou totiž stojí na 707 metrů vysoké Malé Prašivé nedaleko Frýdku-Místku, v místě se skvělou vyhlídkou do okolí. Na kole sem dojedete po pivovarské cyklostezce Radegast, pěšky po naučné stezce Prašivá. Výchozí bod je stejný: vesnice Vyšní Lhoty. A poutě? Ty se konají vždy v červnu v době svátku sv. Antonína.

Ke kostelu na Prašivé se vztahuje pověst o zázračně zachráněném hraběti z Oppersdorfu, majiteli frýdeckého panství. Ten založil také kostel Všech svatýchSedlištích, obci ležící severně od Frýdku-Místku. Kostelík postavený roku 1638 má šindelovou střechu, zvenčí jej obklopuje krytý ochoz, takzvaná sobota, a celý areál kostela s hřbitovem je ohraničen dřevěným parkánovým plotem. V nedalekých Řepištích najdete dřevěný kostel sv. Michaela Archanděla.
 

Který dřevěný kostel je nejkrásnější?

Některé beskydské kostelíky, vznikající v 19. století, se inspirovaly skandinávskými stavbami. Tak vznikl i krásný kostel sv. Bedřicha v Bílé, postavený z podnětu olomouckého arcibiskupa kardinála Bedřicha z Fürstenbergu v letech 1873-1875; traduje se, že model švédského kostela kardinál koupil na světové výstavě ve Vídni, případně že koupil celý a hotový kostel. Ve skutečnosti je autorem projektu stavitel Antonín Kybasta, který se nechal inspirovat severskou architekturou.

K nejmalebnějším dřevěným kostelům se řadí kostelík Povýšení svatého Kříže z přelomu 19. a 20. století v Bystřici nad Olší a kostel Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích, dokončený roku 1754. Stojí na netypickém půdorysu řeckého kříže a má složitou konstrukci obvodových stěn s celkem 24 úhly. V interiéru si zaslouží obdiv křišťálové lustry, které kostelu věnoval Salomon Reich, majitel nedaleké sklárny v Karolince.
 

Přestěhované kostely

Vedle původních horských kostelů zdobí řadu míst v Česku ty, které k nám přicestovaly z Podkarpatské Rusi. První byl patrně kostel sv. Archanděla Michaelazahradě Kinských na Petříně, který do Prahy přijel roku 1929 z Medvedovcí u Mukačeva. Z obce Velká Kopaňa nedaleko Chustu pochází kostel Všech Svatých, který před zánikem zachránil senátor Václav Klofáč v roce 1927 a o tři roky později se kostel přestěhoval do Dobříkova u Chocně. V roce 1936 přijel po železnici do Blanska pečlivě rozebraný dřevěný kostel sv. Paraskivy, který původně stával v obci Nižné Seliště nedaleko Chustu. Z Hliňance u Mukačeva pochází kostel sv. Prokopa a sv. Barbory v Kunčicích pod Ondřejníkem, několikrát se stěhoval také kostel sv. Mikuláše v Nové Pace, původně zasvěcený Zesnutí Přesvaté Bohorodice. Kuriozitou je kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové, který pochází z východoslovenské Habury; tam si mimochodem před několika lety postavili jeho repliku.
 

Kde najdete další dřevěné kostely?

Podobně starý jako kostel v Gutech je kostelík sv. Mikuláše, postavený koncem 16. století v Nýdku.
Pěkný barokní dřevěný kostel sv. Petra a Pavla z roku 1766 najdete na hřbitově v Albrechticích, obci jižně od Karviné.

Při toulkách po Beskydech možná narazíte na nenápadný jednolodní dřevěný kostelík sv. Panny Marie na Gruni. Původně stával jako dominanta krajiny volně na hřebeni a býval vidět z velké dálky, dnes jej zakrývají vysoké stromy.

Cennou památkou je jediný zachovaný takzvaný toleranční kostel ve Velké Lhotě, horské obci jihovýchodně od Valašského Meziříčí. Hlavní vchod nesměl být obrácen k hlavní cestě a svatyně nesměla mít věž ani zvony, proto stavba s mansardovou střechou připomíná spíš roubený dům nebo stodolu. Zdejším farářem byl v letech 1875–1895 Jan Karafiát, autor pohádkové knížky Broučci.
Tři dřevěné kostely objevíte v okolí Velkých Losin. Kostel sv. Michaela v Maršíkově s osmibokou věží byl dokončen v roce 1609, kostel sv. Martina v Žárové je o dva roky mladší. Třetí, nejmladší, je dřevěný kostelík sv. Jana Nepomuckého v Klepáčově z roku 1783.

kostel sv. Martina v ŽárovéV Hrčavě, nejvýchodnější obci České republiky, v těsné blízkosti hranic se Slovenskem a Polskem, stojí kostel sv. Cyrila a Metoděje z roku 1936, zřejmě nejmladší z původních dřevěných kostelů na severní Moravě a ve Slezsku.

Dřevěné kostely se stavěly i jinde, například v Orlických horách je unikátem roubený kostel sv. Petra a Pavla v Liberku u Rychnova nad Kněžnou, pocházející z konce 17. století.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie s dřevěnou zvonicí ve Vyskři

Kostel Nanebevzetí Panny Marie s dřevěnou zvonicí ve Vyskři

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je dominantou obce Vyskeř, která se rozkládá na úpatí čedičového vrchu v Českém ráji. Kostel stojí na místě původního dřevěného kostelíku z 14. století (první zmínka o kostele je z roku 1344). Teprve později byl přestavěn v gotickém slohu na malý kamenný kostel.

Roubený kostelík Veliny

Roubený kostelík Veliny

Obec Veliny u Holic se pyšní areálem dřevěných církevních staveb. Největší dominantou je barokní dřevěný kostel sv. Mikuláše z roku 1752, součástí hřbitova je i zvonice a márnice z roku 1750.

Dřevěný kostelík v Albrechticích

Dřevěný kostelík v Albrechticích

Hlavní pamětihodností Albrechtic u Českého Těšína je malebný dřevěný kostel zasvěcený sv. Petru a Pavlovi. Roubená stavba byla postavena v barokním slohu v roce 1766.

Dřevěný kostel Povýšení sv. Kříže v Bystřici

Dřevěný kostel Povýšení sv. Kříže v Bystřici

Dřevěný kostel Povýšení sv. Kříže v Bystřici pochází z roku 1897. Jedná se o kostel s romantizujícím rázem, který patří k nejmalebnějším kostelům na celé Severní Moravě a ve Slezsku.

Dřevěná zvonice ve Rtyni v Podkrkonoší

Dřevěná zvonice ve Rtyni v Podkrkonoší

Jedna z nejcennějších českých dřevěných zvonic je dominantou města Rtyně v Podkrkonoší. Starobylá dřevěná zvonice, polygonální stavba se třemi zvony, pochází z roku 1592 a měří na výšku téměř 30 metrů. Od zvonice je krásný výhled na město, do kraje a na Krkonoše.

Kostel Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích

Kostel Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích

Roubená stavba ve stylu lidového baroka, dokončená roku 1754, má netypický půdorys řeckého kříže a složitou konstrukci obvodových stěn s celkem 24 úhly.

Dřevěný kostelík v Gutech

Dřevěný kostelík v Gutech

V Gutech, městské části města Třince, stával dřevěný katolický kostel Božího těla z roku 1563 s katolickým hřbitovem. V noci z 1. na 2. srpna 2017 kostelík zničil požár. Od jara do podzimu 2020 se na místě shořelého kostelíka stavěla přesná replika, dokončena byla v květnu 2021.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti

Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti

Kaple se sousoším věrozvěstů Cyrila a Metoděje postavená v roce 1898 v byzantském slohu, kteří toto místo podle staré pověsti navštívili. Před kaplí stojí bronzové sousoší sv. Cyrila a Metoděje od Albína Poláška z roku 1931.

Dřevěný kostel z Podkarpatské Rusi v Nové Pace

Dřevěný kostel z Podkarpatské Rusi v Nové Pace

Dřevěný kostel ze 17. století se až do doby první republiky nacházel na území Podkarpatské Rusi. Odsud jej do Nové Paky převezl roku 1930 sběratel Otto Kretschmer a do kostela byla umístěna Kretschmerova sbírka sakrálního umění. Dnes je stavba přístupná pouze po předchozí domluvě.

Dřevěný kostelík sv. Paraskivy v Blansku

Dřevěný kostelík sv. Paraskivy v Blansku

Jedinou stavbu svého druhu na celé Moravě najdete v Blansku. Jedná se o dřevěný kostel sv. Paraskivy, který byl do tehdejšího Československa dovezen až z Podkarpatské Rusi. Setkávají se zde všechny generace při bohoslužbách, pobožnostech, koncertech, kulturních akcích, křtech, svatbách a pohřbech.

Dřevěný kostel sv. Michaela Archanděla v Řepištích

Dřevěný kostel sv. Michaela Archanděla v Řepištích

Dřevěný jednolodní kostel se stěnami pokrytými šindelem na kamenné podezdívce je zapsán na seznamu nemovitých kulturních památek a patří do souboru slezských dřevěných kostelů.

Dřevěný kostelík sv. Mikuláše v Nýdku

Dřevěný kostelík sv. Mikuláše v Nýdku

Ve vzdálenosti 8 km od města Třinec v Moravskoslezském kraji leží obec Nýdek. Jednou ze zajímavých atrakcí obce je dřevěný kostelík z roku 1576, který je údajně nejstarší stavbou v obci.

Toleranční kostel ve Velké Lhotě

Toleranční kostel ve Velké Lhotě

Unikátní roubená stavba s mansardovou střechou z roku 1783 se zajímavě řešeným vnitřním prostorem. V letech 1875–1895 byl zdejším farářem Jan Karafiát, autor pohádkové knížky Broučci.

Zvonice s obrácenými zvony v Kouřimi

Zvonice s obrácenými zvony v Kouřimi

Obrácené zvony jsou v České republice pouze na dvou místech a jedním z nich je Kouřim. Po staletí se o církevních svátcích z jejích útrob rozeznívají zvony, zavěšené atypicky srdci vzhůru. Zvony se rozeznívají šlapáním.

Dřevěný kostelík sv. Bedřicha v Bílé

Dřevěný kostelík sv. Bedřicha v Bílé

Dřevěný kostelík sv. Bedřicha v Beskydské rekreační horské obci Bílá byl postaven v sedmdesátých letech 19. století podle plánu stavitele Antonína Kybasty z vůle olomouckého kardinála Fridricha Landráta, podle kterého bylo zvoleno také zasvěcení.

Dřevěná zvonice v Rovensku pod Troskami

Dřevěná zvonice v Rovensku pod Troskami

Dřevěná zvonice v Rovensku pod Troskami, jejíž zvony jsou obráceny srdci vzhůru a do pohybu se uvádějí šlapáním, je patrně jediná svého druhu na světě.

Dřevěný kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové

Dřevěný kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové

Dřevěný kostel stával původně v obci Habura na Slovensku. V roce 1740 tam však postavili kostel kamenný a dřevěný odprodali Malé Polaně. Ale i Malá Polana si časem postavila svůj kostel, a dřevěný kostelík koupilo město Hradec Králové. Dnes je umístěn v Jiráskových sadech na soutoku Labe a Orlice.

Další aktuality

Beskydy budou hostit nejextrémnější zimní závod

Šestý ročník Lysohorské čtyřiadvacítky se koná v termínu 28. – 29. ledna 2023 a již tradičně se bude jednat o zimní mistrovství ČR v horském maratonu jednotlivců. Vyhrává ten, kdo za 24 hodin nejvícekrát dosáhne vrcholu Lysé hory!
Moravskoslezský kraj | Zimní sporty

Anketu Alej roku 2022 vyhrála lipová alej na Uhlířském vrchu v Bruntále

Alejí roku se stala lipová alej na Uhlířském vrchu v Bruntále. Soutěž o nejkrásnější alej vyhlašuje pravidelně už dvanáct let spolek Arnika. Do ročníku 2022 nominovali lidé 93 alejí a stromořadí ze všech 14 krajů v České republice. Smyslem soutěže je prohloubit zájem lidí o stav veřejné zeleně.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Projděte se Ostravou po turistických okruzích

V Ostravě se nachází několik pěších stezek, které umožňují ostravským obyvatelům všech věkových skupin i případným turistům spojit přirozený pohyb s poznáváním přírodních, architektonických i ostatních turistických zajímavostí města. Stezky, které jsou značeny klasickými KČT směrovkami, vás provedou přírodou a turistickými zajímavostmi města Ostravy.
Moravskoslezský kraj | Letní sporty

Jarní prázdniny 2023 – Moravskoslezský kraj

Zimní dovolená nejen na horách v Moravskoslezském kraji je jako dělaná pro rodinu s dětmi. Připravte dětem parádní jarní prázdniny, ať si vyčistí hlavu od učení! Užijte si zimu u nás.
Moravskoslezský kraj | Zážitky