Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Jeskyně Kůlna v Moravském krasu
Příroda

Jeskyně Kůlna v Moravském krasu

Jeskyně Kůlna je součástí prohlídky Sloupsko-šošůvských jeskyní. Tunelovitá sluj patří k nejvýznamnějším archeologickým lokalitám na území České republiky a je považována za světový unikát. Najdete ji v severní části Moravského krasu nedaleko obce Sloup.
Jeskyně Kůlna podala jedny z nejúplnějších dokladů o paleolitickém osídlení ve střední Evropě. Prostorná a prosvětlená jeskynní troska s širokým portálem je součástí prohlídky Sloupsko-šošůvských jeskyní. Právě v Kůlně prohlídková trasa končí. V minulosti však bývala sídlištěm pravěkého člověka v několika vývojových etapách.

Nejcennější nálezy dokumentují život člověka neandrtálského, který zde přebýval před více než 120 000 lety. Jeskyně Kůlna byla navštěvována či osidlována i v mladších obdobích pravěku. V mladší době kamenné (neolit) zde po sobě zanechal stopy lid s kulturou lineární keramiky, ve starší době bronzové lid unětické kultury a lid lužické kultury v mladší době bronzové. Z pozdní doby bronzové pocházejí nálezy bronzových předmětů a ze starší doby železné nález bronzové spony, která patřila kultuře horákovské. Před vstupem do jeskyně byla nalezena bronzová spona z doby římské (0 – 400).
 
Kůlna sloužila za druhé světové války, stejně jako jiné jeskyně v Moravském krasu (např. jeskyně Výpustek v Křtinském údolí), jako zbrojní továrna. Tehdy byl povrch jeskyně zarovnán a vybetonován, čímž byla naprosto zničena nejmladší vrstva usazenin, která vznikla ve starších a mladších čtvrtohorách.
 
Kromě nových expozičních panelů, modelů neandrtálců a zrenovovaných prvků na archeologických profilech je zde také několikaminutová videoprojekce o lovu člověka neandrtálského. Záznam doprovázejí zvuky, kterými se mohl Homo sapiens neandertalensis dorozumívat. Jednotlivé části expozice na sebe plynně navazují.
 

Významné nálezy z Kůlny

První výzkum v jeskyni Kůlna byl proveden v roce 1880 Dr. Jiřím Wankelem, který prozkoumal mimo jiné i jeskyni Býčí skála. Nejstarší, nečetné nálezy v podobě křemencových a rohovcových jader, úštěpů, drasadel a sekáčů pocházejí již ze starší fáze středního paleolitu (250 000 – 130 000 př.nl.). Další vrstvou je vrstva s drobnými kamennými nástroji kultury (130 000 – 100 000 př.nl.), která obsahovala okolo 1 2000 drobných nástrojů a přes 1 000 kostí koně, losa, jelena, ale i mamuta. Na některých z nich byly dokonce patrny stopy lidské činnosti.
 
Nejvíce nálezů však pochází z počátku poslední doby ledové (100 000 – 70 000 př.nl.), kdy došlo k dočasnému návratu lesa. V této vrstvě byly objeveny tisíce kusů drasadlovitých nástrojů, drobných pěstních klínů aj., které byly z větší části vyrobeny z křídového rohovce z nedalekého Bořitova. Našly se i kosti mamuta, soba a dalších zvířat, opět se stopami po opracování a také první kostěné nástroje (parohové palice, přibroušená žebra). Nejdůležitějším nálezem tohoto období (micoquienu) jsou však drobné kosterní pozůstatky neandrtálců staré přes 40 000 let, zejména pak část horní čelisti dospívajícího mužského jedince.
 
Nečetné nálezy byly učiněny také z období mladšího paleolitu (24 000 – 18 000 př.nl.). Více nálezů bylo objeveno v další vrstvě, magdalénienu, (13 000 – 10 000 př.nl.), mezi nimiž vynikly kostěné artefakty včetně ojedinělé „náčelnické hole“, parohových hrotů a ryté výzdoby na kostech a také nález zlomku lidské čelisti. Posledními nálezovou vrstvou z paleolitu je vrstva s kulturou epimagdalénien (10 000 – 9 000 př.nl.), ve které se nalezlo množství kamenných nástrojů z pazourku a rohovce, opracované hlavně do podoby čepelek s otupeným bokem a krátkých škrabadel. Mezi kamennými nástroji byly objeveny dva lidské zuby.

Výlov rybníka Olšovec

Tradiční výlov rybníka Olšovce se uskuteční 4. – 5. listopadu 2023.
Jedovnice, Jihomoravský kraj

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu a řemeslný jarmark v Blansku

Kulturní středisko města Blansko připravuje slavnostní rozsvícení vánočního stromu a řemeslný jarmark na Náměstí Republiky.
Blansko, Jihomoravský kraj

Svatební jarmark Křtiny

Zveme všechny budoucí nevěsty, ženichy, jejich rodiny a hosty na svatební jarmark.
Křtiny, Jihomoravský kraj

Vánoční prohlídky zámku Lysice

Prohlídky vánočně vyzdobených zámeckých pokojů s ojedinělým historickým betlémem.
Lysice, Jihomoravský kraj

Výstava obrazů na lysickém zámku

Výstava.
Lysice, Jihomoravský kraj

Adventní prohlídky na zámku Lysice

Prohlídky zámku.
Lysice, Jihomoravský kraj

Noční les 2023

Listopadový podzimní tajemný večer ... ideální doba na to potkat v lese strašidla. Přijďte za námi do areálu U Mravence nakouknout do lesa, kde potkáte nejen živá strašidla.  
Brno-Řečkovice a Mokrá Hora, Jihomoravský kraj

Noc vědců v Brně

Noc plná zážitků, her a poznání v podobě vědecko-populárních pořadů, pokusů, soutěží a kvizů, ale také zpěvu, tance a dalších aktivit se v Brně koná i letos!
Brno, Jihomoravský kraj

Hřebenáč a další skalní lezení ve Sloupu v Moravském krasu

Skalní terény v obci Sloup v Moravském krasu se nacházejí v Přírodní rezervaci Sloupsko-šošůvské jeskyně. Lezení je zde povoleno, lezecké terény lákají horolezce na Hřebenáč, Staré skály, Žíznivou skálu, věže Evropa a Indie nebo skalní věže Otec, matka a syn.
Sloup, Jihomoravský kraj

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v ČR. Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 m. Prohlídky zahrnují klasické okruhy či zážitkovou exkurzi do spodních pater.
Sloup, Jihomoravský kraj

Naučná stezka od jeskyně Kůlna k Sloupsko-šošůvským jeskyním

Naučná stezka u Sloupsko-šošůvských jeskyní v Moravském krasu vede od jeskyně Kůlna k parkovišti. Měří sice jen 1 km, ale když se budete věnovat pěti informačním panelům na trase, zabere vám i 30 minut.
Sloup, Jihomoravský kraj

Zřícenina větrného mlýna Větrák v Šošůvce

Větrný mlýn holandského typu byl postavem kolem roku 1858, roku 1880 pravděpodobně vyhořel a poté do až roku 1944 sloužil již jen jako obydlí. Dodnes se zachoval kruhový kamenný základ o výšce necelé 2 metry.
Šošůvka, Jihomoravský kraj

Kaple sv. Václava a sv. Anežky České v Šošůvce

Moderní kaple sv. Václava a Anežky v Šošůvce se nachází u místního hřbitova. Autorkou návrhu stavby je ing. arch. Monika Sirná z Blanska. Vystavěna byla v letech 2001-2002 a vysvěcena v září roku 2002. Stavba kaple v moderním stylu si zachovává rysy venkovského kostelíka.
Šošůvka, Jihomoravský kraj

Sloupské koupadlo – přírodní koupaliště

Sloupské koupadlo je příjemný areál letní restaurace s koupalištěm, který se nachází na okraji lesa v malebné obci Sloup. Sloup je severní vstupní branou do chráněné krajinné oblasti Moravský kras.
Sloup, Jihomoravský kraj

Poutní chrám Panny Marie Bolestné ve Sloupě

Barokní chrám Panny Marie Bolestné ve Sloupě, který je významným poutním místem oblasti Moravského krasu, patří k významným architektonickým památkám oblasti. Stavěn byl v letech 1751 – 1754 boskovickým stavitelem Vavřincem Mertou podle projektu italského architekta M. A. Canevalle.
Sloup, Jihomoravský kraj

Pohádkové království šneka Krasíka v Moravském krasu

Lidové pověsti a báje, které zde mají své kořeny, jsou, společně s přírodními krásami, naším největším bohatstvím, o které jsme se rozhodli s našimi hosty podělit.
Sloup, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Wellness hotel Stará škola

Hotel nabízí bowling, restauraci v alpském stylu, zábavní centrum s dětským koutkem a krbem, prostorné pokoje a především kopu nádherného okolí stvořeného pro cyklisty, turisty a skalní lezce.
Sloup, Jihomoravský kraj

Větrný zámeček na Kněží hoře u Petrovic v Moravském krasu

Větrný zámeček najdete v Moravském Krasu nad obcí Petrovice na Kněží hoře. Je to kulturně-historická památka ze začátku 15. století. Větrný zámeček je zcela nově zrenovovaný, obklopený velikou okrasnou zahradou a nabízí všem hostům maximální komfort.
Petrovice, Jihomoravský kraj

Domácí restaurace Martina Hájka v Moravském Krasu

Z malé vinotéky v Holštejně postupně vznikla rodinná restaurace, kde se o víkendu griluje.
Holštejn, Jihomoravský kraj

Mongolská jurta Žďár

Originální mongolská jurta, posazená na okraji Moravského krasu.
Žďár, Jihomoravský kraj

Baldovec – centrum zábavy u Moravského krasu

Rekreační středisko Baldovec nabízí vše pro vaši dovolenou, prázdniny či firemní akci v srdci přírody. Ubytování je možné po celý rok.
Rozstání, Olomoucký kraj

Hotel Skalní mlýn v Moravském krasu

Hotel Skalní mlýn je tříhvězdičkový hotel s více než sedmdesátiletou tradicí nacházející v srdci Národní přírodní rezervace Moravský kras. Hotel nabízí pěkné ubytování u Macochy v krásném prostředí spojeném se širokou škálou poskytovaných služeb.
Blansko, Jihomoravský kraj

Orea Resort Panorama Moravský kras v Blansku

Rodinný wellness hotel s výbornou nabídkou aktivit pro wellness pobyty a dovolené s dětmi za každého počasí. Venkovní dohřívaný slaný zážitkový bazén, vnitřní teplý slaný bazén, masáže a balneoprocedury, zookoutek i s oslicí Rozárkou, super zázemí pro děti a letní animační programy.
Blansko, Jihomoravský kraj

Rybářství Skalní mlýn

Rybářství Skalní mlýn se nachází v panenské přírodě Moravského krasu v lokalitě CHKO, kde vzhledem k absenci chemických posypů nedochází k znečištění vod. Jedná se o ojedinělé zařízení tohoto druhu chovu ryb na krasové vodě v rámci Evropy.
Blansko, Jihomoravský kraj