Úvod > Aktuality > Moravský kras láká i v zimě – vydejte se do tajemných jeskynních komplexů
Příroda

Moravský kras láká i v zimě – vydejte se do tajemných jeskynních komplexů

  • Vydáno6. února 2022
Ačkoliv se většina jeskyní na podzim ukládá k zimnímu spánku, některé přece jen rády uvítají návštěvníky i v těch nejchladnějších dnech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy do Moravského krasu a poznejte krásu Sloupsko-šošůvských a Punkevních jeskyní na vlastní oči. Otevřena je také jeskyně Výpustek. Návštěva jeskyní v zimním období je příjemná, panuje v nich celoroční stálá teplota kolem + 8 °C, takže se při nich vlastně i ohřejete. Na okruhy jeskyněmi raději doporučujeme rezervace předem. Jeskyně Balcarka a jeskyně Kateřinská jsou až do konce února 2022 uzavřeny z důvodu ochrany zimujících netopýrů.

Prohlídka Šošůvských jeskyní za svitu baterek

Sloupsko šošůvské jeskyněPo úspěchu v předchozích čtyřech letech se znovu zvědavcům otevřely Sloupsko-šošůvské jeskyně v zimě. Klasická zimní prohlídka je přístupná až do 31. března. Svítit si na cestu budete pouze baterkami a čelovkami, které si můžete přinést z domova nebo si je zapůjčit na pokladně. Celou prohlídkou vás budou provázet krápníky všech tvarů, barev a velikostí, jimiž jsou jeskyně bohatě zdobené, historické nápisy a podpisy, svědčící o volné přístupnosti jeskyní už v dřívějších dobách i krásnou lesknoucí se sintrové náteky. Prohlédnete si Brouškovu a Riegrovu síň a shlédnete do Černé propasti, která ústí na hladině Sloupského potoka v hloubce kolem 70 metrů. Při odchodu z jeskyní dostanete možnost prohlédnout si také jeskyni Kůlna, jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť světa.

Prohlídky se konají denně od úterý do neděle v 10 a 13 hodin, ale včasná rezervace je nutná. Vstupné stojí 180 korun pro dospělé, snížené je pak za 150 Kč.
 

Vydejte se „Po stopách Nagela“

JeskyněPokud jste milovníky adrenalinu, rezervujte si místo na zážitkové prohlídce „Po stopách Nagela“, učence, který se jako první nechal roku 1748 spustit až na dno Sloupsko-šosůvských jeskyní. Trasa, měřící přibližně 1300 metrů, vás zavede do spodních pater jeskynního komplexu, která projdete jako jeskyňáři. Připravte se na jedinečný zážitek, při němž uvidíte Nagelovo a Wankelovo jezírko, projdete stupňovitou propastí a sestoupíte po 12 metrů dlouhém žebři. V některých místech budete muset lézt po čtyřech, takže si nezapomeňte vhodné oblečení i obuv. Vhodné jsou také ochranné rukavice, šátek pod helmu a pytel na špinavé oblečení. Zážitek se totiž bez nějakého toho bláta na kalhotách neobejde. Vydat se vstříc zážitkům můžete od úterý do neděle v 10 hodin dopoledne. Trasa je určena pro 2 až 10 osob fyzicky zdatných a starších 10 let. Předchozí rezervace je nutná. Vstupné na jeskynní stezku odvahy vás vyjde na 900 korun.

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největším zpřístupněným podzemním komplexem v Česku a také jedním z největších zimovišť netopýrůMoravském krasu. Právě netopýři jsou důvodem, proč si v zimě prohlédnete pouze šošůvskou část – v té sloupské totiž kolonie okřídlených savců nabírají sílu na teplejší dny. I přesto si prohlídky jistě užijete.
 

Punkevní jeskyně s plavbou na lodičkách

PunkvaNestačí-li vám zážitek ze Sloupsko-šošůvského komplexu, vydejte se ještě na prohlídku Punkevních jeskyní, které také zůstávají přes zimu otevřeny. Nahlédnete do rozlehlých dómů s bohatou krápníkovou výzdobou, na dno propasti Macocha - prohlídková trasa je stejná jako v hlavní sezoně. Takže i v zimě se dá plout na lodičkách po podzemní říčce Punkvě ze dna Macochy až ke vchodu do jeskyní. Plavba je otevřená podle toho, jaká je vodní hladina. Zavírá se jen v případě, kdyby náhle odtálo velké množství sněhu (což letos pravděpodobně nehrozí).

Punkevky jsou otevřeny denně kromě pondělí – na rozdíl od jiných jeskyní zde totiž nezimují netopýři, respektive zimují jen v nepřístupných částech jeskyně. O návštěvu jeskyní je i v zimě velký zájem a proto doporučujeme zajistit si rezervaci předem. Za vstupenku pro dospělého zaplatíte 280 korun, senioři si mohou jeskyni projít za 230 korun a děti od tří let za 150 korun.
 

Jeskyně Výpustek

Jeskyně VýpustekZajímavá podzemní prostora má bohatou a velmi neobvyklou historii. Labyrint temných chodeb a dómů jeskyně Výpustek byl vytvořen ponorovou činností Křtinského potoka a dlouhé roky sloužil jako armádní velitelské pracoviště. Nyní jsou postupně odstraňovány zazdívky provedené ve II. světové válce, kdy byla do podzemí umístěna německá továrna na výrobu součástek leteckých motorů. Za těmito zdmi se postupně objevují původní části popisované v historické literatuře s nádhernou sintrovou výzdobou, z nichž některé jsou již zařazeny do prohlídkové trasy.

VýpustekV podzemních protorách jeskyně je instalována expozice, která na panelech a plastikách názorně ukazuje dlouhou historii této lokality. S využitím "stroje času" – světelné show, se návštěvník přenese o asi 60 000 roků zpět do období, kdy jeskyni obývali jeskynní medvědi a lvi a postupně "kráčí" jednotlivými etapami pozdějšího využití jeskyně lidmi, které názorně ukazují instalované předměty. 

Pokud jste tedy v létě nestihli Výpustek navštívit, přijďte nyní, v zimě! Otevřeno je denně, od úterý do neděle vždy v 10:00, 12:00 a 14:00 hodin. Vstupné vyjde dospělého na 170 Kč, studenty a důchodce na 140 korun a dětský lístek stojí 90 Kč. Od 11. února 2022 je v provozu nová zážitková trasa podzemím. Vede přírodní částí jeskyně bez osvětlení. K dispozici je po předchozí rezervaci na telefonu 516 439 111, účastníci musí být starší šesti let.
Jeskyně Výpustek v Moravském krasu – cesta 40 tisíci let nazpět

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu – cesta 40 tisíci let nazpět

Vydejte se pozpátku 40 tisíci let historie. Jeskyně Výpustek patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu. Velmi zajímavá podzemní prostora má bohatou a velmi neobvyklou historii. Labyrint temných chodeb a dómů byl vytvořen ponorovou činností Křtinského potoka.

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v ČR. Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 m. Prohlídky zahrnují klasické okruhy či zážitkovou exkurzi do spodních pater.

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Vydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu

Punkva je ponorná řeka v Moravském krasu a v České republice se jedná o nejdelší podzemní tok. Řeka vzniká v podzemním systému Amatérské jeskyně soutokem Sloupského potoku a Bílé vody.

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky

Na okraji propasti Macocha jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich byl vybudován v roce 1882 – je umístěn v nejvyšším bodě a jmenuje se Horní můstek. Druhý z nich pochází z roku 1899, nachází se 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něho velmi dobře vidět na dno.

Další aktuality

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Osmý ročník Lednicko – valtického hudebního festivalu bude stejně jako předchozí rok začínat a končit v krásných prostorách zámků Lednice a Valtice. Od 23. září do 7. října se zde uskuteční večerní koncerty, ale také přednášky, výstavy, edukace nebo masterclass pod vedením Václava Hudečka. Letošní dramaturgii tvoří umělecká symbióza mladých talentovaných interpretů a fenomenálních hudebníků či známých orchestrů.
Jihomoravský kraj | Kultura

Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu

Podzim je pro návštěvu Lednicko-valtického areálu jako stvořený: jedna z perel pokladnice historického a kulturního bohatství České republiky i celé Evropy ani mimo hlavní sezonu neztrácí nic ze své atraktivity. Nemůžeme sice slíbit, že se jednou z největších parkově upravených krajin na světě budete toulat sami, ale rozhodně tu potkáte méně lidí, než v letních měsících.
Jihomoravský kraj | Památky

O víkendu bude v Boskovicích vonět husí pečínka: ochutnat můžete i husí játra nebo chleba s husím sádlem

Boskovice, malebné město uprostřed Moravy svého času proslulo vyhlášeným chovem hus. Už o víkendu 23. a 24. září se tu koná další ročník stále oblíbenějších slavností, které připomínají někdejší proslulost boskovických chovů hus, ceněných zejména na vídeňských trzích. Pečené husy, husí paštiky a chleba s husím sádlem táhnou ale stále. Během slavností skončí na pekáči přes 250 hus. Přijeďte ochutnat pravé husí hody!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Skupina nadšenců se kdysi rozhodla prohlásit oskeruši za symbolický strom Slovácka. K jejich pravidelným akcím na propagaci a popularizaci této hodnotné a vzácné dřeviny patří Oskorušobraní. Letos o nadcházejícím víkendu připravují už devatenáctý ročník.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Do Kunštátu se vydejte o víkendu na největší tržiště s keramikou

Město Kunštát stane Mekkou keramikářů z celého Česka. Ve dnech 16. a 17. září 2023 zaplaví náměstí Krále Jiřího stánky s keramikou od výrobců z celé ČR i zahraničí. Vše doplní ukázka výpalu keramiky, točení na hrnčířskému kruhu a dílny pro děti.
Jihomoravský kraj | Kultura

Výstavy, koncerty, pivo a vinobraní: Špilberk žije i během babího léta a podzimu

Brněnské památky ve správě Muzea města Brna hlásí rekordní návštěvnost. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, proč stojí za návštěvu hrad Špilberk a vila Tugedhat. Můžete vyrazit na klasické prohlídkové okruhy, navštívit letní scénu, která má ještě přichystaných pár koncertů, nebo si prohlédnout zajímavé výstavy.
Jihomoravský kraj | Památky

Tour de burčák se pojede po vinařských stezkách Znojemska

Třetí zářijovou sobotu, tedy 16. září 2023, se uskuteční výlet Tour de burčák po vinařských stezkách Znojemska. Pokračuje tak podzimní sezóna cyklo a pěších výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách. Díky nim se dostanete do různých koutů jižní Moravy a na výletě svěžími vinohrady i malebnými sklepními uličkami poznáte místní kulturu a folklor.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Babí léto láká na toulky barevnou a voňavou Moravou

Babí léto je ideální příležitostí k tomu, abychom si ještě v aktuálním roce naplno užili výlety do přírody v kraťasech a teniskách, ideálně doprovázení hřejivými slunečními paprsky. Když už jsme u slunného počasí, co takhle vyrazit do voňavé a barevné moravské krajiny?
Jihomoravský kraj | Příroda