Úvod > Co chcete dělat? > Kaple sv. Václava a sv. Anežky České v Šošůvce
Památky

Kaple sv. Václava a sv. Anežky České v Šošůvce

Moderní kaple sv. Václava a Anežky v Šošůvce se nachází u místního hřbitova. Autorkou návrhu stavby je ing. arch. Monika Sirná z Blanska. Vystavěna byla v letech 2001-2002 a vysvěcena v září roku 2002. Stavba kaple v moderním stylu si zachovává rysy venkovského kostelíka.
Moderní kaple sv. Václava a Anežky v Šošůvce se nachází u místního hřbitova. Věřící v Šošůvce nikdy neměli místo pro bohoslužby. Na návsi stála jen zvonička, do kostela chodili obyvatelé do nedalekého Sloupu. Někdy se mše konaly venku či v kulturním domě. Zvonička byla roku 1942 zbourána a tehdejší obecní zástupci slíbili, že postaví novou, lepší a na hezčím místě. K tomu došlo až na přelomu tisíciletí a sami místní občané hlasovali o její podobě – vybíralo se z pěti modelů od různých architektů.

Bylo rozhodnuto, že kaple sv. Václava a sv. Anežky České bude vystavěna u hřbitova na vyvýšenině jihozápadně od středu obce. Nakonec zvítězil návrh Moniky Sirné, kde vnější, vysoce moderní podoba kaple ušlechtilých křivek symbolizuje sepjaté ruce, které drží zvon. Ten váží 91 kg a jeho tón je sladěn se zvonem ve sloupském kostele. Střecha znázorňuje sepnuté ruce, v jejichž pomyslných dlaních visí zvon. Oltář navrhl Valér Kováč, za ním celému prostoru dominuje obrovský skleněný modrý kříž, který váží 740 kg. Kouzelná atmosféra místa přímo vybízí ke zklidnění duše i těla.

Přes Šošůvku vede od Sloupu k Vysočanům mezinárodní cyklotrasa č. 5 Jantarová stezka a směrem na Holštejn polními cestami cyklotrasa 5078.
 

Provozovatel

Kaple sv. Václava a sv. Anežky České

Šošůvka 227
679 13 Šošůvka
WWW:
https://kaple.sos...
GPS:
49,409561 16,749069
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí