Úvod > Co chcete dělat? > Hřebenáč a další skalní lezení ve Sloupu v Moravském krasu
Hřebenáč a další skalní lezení ve Sloupu v Moravském krasu
"> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Letní sporty

Hřebenáč a další skalní lezení ve Sloupu v Moravském krasu

Skalní terény v obci Sloup v Moravském krasu se nacházejí v Přírodní rezervaci Sloupsko-šošůvské jeskyně. Lezení je zde povoleno, lezecké terény lákají horolezce na Hřebenáč, Staré skály, Žíznivou skálu, věže Evropa a Indie nebo skalní věže Otec, matka a syn.
Skály ve Sloupu patří k nejvyhledávanější oblasti Moravského krasu, zejména díky snadné dopravní dostupnosti a velkému množství cest všech stupňů obtížnosti, koncentrovaných na plošně velmi malém území. Stěny jsou orientovány převážně na západ, v létě zde bývá v odpoledních hodinách poměrně teplo. Většina stěn je tvořena velmi kompaktními vápenci.
 
Sloup představuje centrum volného, sportovního lezení v Moravském krase. Spolu s nedalekým Holštejnem vytváří jedinečnou koncentraci lezeckých terénů. Převážná většina cest, včetně klasických, je zde přejištěna nýty a cesty jsou opatřeny slaňáky.
 
Jedna z nejznámějších skal Moravského krasu se tyčí poblíž vchodu do Sloupsko-šošůvských jeskyní – jedná se o skálu Hřebenáč. Na jejím vrcholu se nachází litinový kříž.

Staré skály jsou poměrné rozsáhlým skalním komplexem nad propadáním Punkvy. Poskytují množství cest nejvyšších obtížností. Skály jsou orientovány na západ, ale zcela zastíněny stromy a přilehlým protisvahem. Je zde jeskynní mikroklima, které umožňuje lezení v horkých letních dnech.

Skalní věž Stěny u Sloupské jeskyně je kvůli hnízdění vzácných druhů ptáků každoročně do 16.7. uzavřena.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí