Úvod > Co chcete dělat? > Jabkenická obora
Příroda

Jabkenická obora

Jabkenická obora leží 1 km východně od Jabkenic. Byla založena roku 1750 rodem Fürstenberků pro chov divoké a cizokrajné zvěře. Roku 1943 byla zrušena a po roce 1964 opět obnovena. Dnes se využívá pro chov daňků a přístupná je jen po vyhrazených cestách.
Jabkenická obora leží u jihovýchodního okraje obce Jabkenice, a je též součástí širšího celku přírodního parku Jabkenicko. Obora se spletitou historií byla původně založena někdy okolo roku 1750 rodem Fürstenbergů a původně sahala až k zámku Loučeň. Později byla zredukována jen na jabkenickou část a od roku 1804, již v majetku rodu Thurn – Taxisů byla postupně zaplňována jelenovitou zvěří. Od roku 1889, v období dědice Alexandra Thurn -Taxise, v oboře vznikla jakási zoo, když byla obora postupně doplňována o různou exotickou zvířenu včetně bizonů, klokanů, pštrosů a plameňáků. Vznikly také rybníčky s líhní pro pstruhy.

Během 2. světové války, v roce 1943, byla obora zrušena. Roku 1963 byla opět obnovena, ale již pouze jako klasická obora a jen pro daňky. Rozloha obory dnes zaujímá rozlohu 566 hektarů. Na ploše obory rostou rozlehlé lesy především se starým dubovým porostem. V dubových lesích žije v současnosti cca 200 kusů daňka evropského. V lesích bylo založeno několik rybníků a kolem nich vede vycházková cesta nesoucí název Smetanova procházka, dlouhá asi 3 km.
 
Bedřich Smetana v letech 1875 až 1884 bydlel v místní barokní budově myslivny. Myslivna patřila jeho zeti, který byl v okolních lesích lesmistrem. Malebné okolí obce a hluboké lesy byly inspirací pro opery Hubička a Čertova stěna a také kvartet Z mého života. Tyto hudební díla B. Smetana vytvořil při zdejším pobytu.

Do Jabkenické obory je vstup povolen v otevíracích hodinách, mimo dubna a května. Upozorňujeme také na zákaz vstupu se psy a na zákaz vjezdu na kolech a koních!

Ubytování a restaurace v okolí