Úvod > Aktuality > Říjen je měsíc říje – tipy na místa, kde uvidíte nebo uslyšíte spárkatou zvěř
Příroda

Říjen je měsíc říje – tipy na místa, kde uvidíte nebo uslyšíte spárkatou zvěř

  • Vydáno1. října 2023
Podzim v barevném říjnovém kabátku je ideální dobou na klidné procházky přírodou. V lesích nebo oborách možná uslyšíte hlasité jelení volání, spárkatá zvěř se v tomto období také shlukuje do zimních tlup, čímž se stává více viditelnou. Na některých místech naleznete dokonce i speciální vyhlídky pro pozorování zvěře. Užijte si krásný podzimní výlet.

Procházka oborou Hukvaldy

daňci hukvaldyJedním z krásných míst je Obora Hukvaldy, která je otevřena i v těchto nelehkých časech. Jedinečná přírodní památka se rozprostírá okolo hradního kopce na Hukvaldech a sahá až k vrcholu Kazničov (600 m.n.m), který tvoří její nejvyšší bod. První zmínky o obornictví na Hukvaldech sahají až k roku 1567, kdy olomoucký biskup Vilém Prusinovský dostal od císaře Maxmiliána II. darem daňčí a jelení zvěř a dal pro ni v okolí hradu Hukvaldy ohradit kus lesa.
 
Obora HukvaldyDodnes jsou v oboře k zahlédnutí všechny druhy zvěře, které si zde našly trvalý domov. Ve druhé polovině 70. let 20. století se vyjmenovávaly kromě daňka i zajíci, veverky, kuny skalní a kuny lesní, tu a tam i tchoř, lasičky kolčavy a hranostaj. V norách ve svazích hor lišky a jezevci a v korunách stromů dravci - káně lesní, krahujec, ostříž i jestřáb. Z ostatních ptáků tu žijí kavky, krkavci, divocí holubi (doupňáci), hrdličky a dudci, dále datel, žluna zelená a strakapoud, sojky, kukačky, bažanti a v rozvalinách hradu sovy a přechodně i výr. Obora je otevřená v říjnu od 7:30 do 18:30, v listopadu pak do 17:00 hodin. Navštívit můžete i zdejší informační centrum, které je stále otevřeno.
 

Výběh jelenů u Kvildy

jelen kvildaVýběhem jelenů nedaleko Kvildy prochází naučný okruh a jsou zde vyvýšené pozorovací přístřešky. Jeleny je možné na Kvildě pozorovat ze tří speciálních věží, které stojí na více než dvoukilometrovém naučném okruhu. V devítihektarové oboře je zatím kolem dvanácti kusů jelení zvěře. Čekání na ni ale vyžaduje od zájemců značnou trpělivost a hlavně tiché chování. Může se stát, že projdete stezku a jelení zvěř neuvidíte, protože zvířata mají svoje biorytmy a nejsou ochočená. Celý okruh je bezbariérový a jsou na něm lavičky vhodné pro odpočinek a rozjímání v přírodě. Jelení výběh je přístupný mimo období jelení říje (cca od druhého týdnu v říjnu do konce měsíce), pozorovatelny umístěné mimo výběh však zůstávají otevřené.
 

Jeleni a daňci ze svatého Linharta

obora linhartaOboru sv. Linhart najdete v Karlových Varech, místní části Doubí. Rozkládá se na ploše téměř 70 hektarů, a kromě klasické pozorovatelny nabízí i ojedinělý pohled na zvířata a krajinu, a to shora. K tomu účelu slouží soustava můstků, která místy vyvede stezku až do šestimetrové výšky. Napříč oborou procházejí dvě pozorovací lávky, které zvěř může podcházet a jejichž hlavní účel je umožnit pozorování zvěře v lokalitách, kde se zvěř nejčastěji vyskytuje. Přímo u Linhartu je možné pozorovat jelena siky Dybowského, ve střední části daněk skvrnitý a špička obory patří praseti divokému. Kratší pozorovací lávka prochází vedlejší komorou obory pro černou zvěř v hlubokém lese a v části mlázím. Poblíže budovy Linhart je umístěna samostatná zastřešená pozorovatelna, zajišťující výhled na zvěř pasoucí se na přilehlém palouku. Obora je denně volně přístupná.

podzimní plodyLázeňské lesy Karlovy Vary vyzývají veřejnost v tomto čase ke sběru plodů lesních dřevin! Plody lesa budou sloužit nejen pro krmení zvěře, ale také pro výsev nových stromků. Plody je možné doručit v minimálním množství 1 kg na sběrné místo v informačním středisku na sv. Linhartu denně v čase mezi 11. a 18. hodinou. Plody musí být v papírových pytlích, taškách či přepravkách, nikoliv v igelitových sáčcích, ani taškách. Za kilo kaštanů dostanete 3 Kč, za žaludy 5 Kč, 1 kg lípy (pouze plné plody) 50 Kč a za bukvice (pouze plné) 100 Kč. Detailní informace jsou na stránkách llkv.cz.
 

Pratuři v Křišťanově

praturZ dřevěné vyhlídkové věže můžete pozorovat pratury v obci Křišťanov u Prachatic. Pratury zde chová Agrokomplex Šumava. Dvacetihektarový výběh tvořený z poloviny pastvinami a ostatní plochou porostlou dřevinami se nachází poblíž hranice vojenského prostoru Boletice. Poslední evropský pratur zmizel ze světa roku 1627 v Polsku. Jsou to předchůdci dnešních krav. Vysocí jsou až 2 metry a váží kolem 1 tuny. Vyhlídková věž je volně přístupná. Cílem chovu je přispět k dalšímu prošlechtění a stabilizaci tohoto jedinečného plemene skotu. Pratuři se využívají k přirozenému ošetřování lučních porostů v lokalitách zvláště významných z hlediska ochrany přírody.
 

Zubři u Benátek nad Jizerou

praturNa procházku můžete vyrazit také okolo obory zubrů nedaleko Benátek nad Jizerou. Z místní části Kbel sem vede od rozcestí U motokrosu modrá značka. Stádo zubrů – sedmi samic s jedním býkem, bylo přivezeno ze tří polských rezervací Pszczyna, Niepołomice a Kiermusy. Nejstaršímu zvířeti je osm let, nejmladšímu tři roky. Již v prvním roce pobytu se zde narodilo mládě. Cílem návratu velkých kopytníků je nejenom vracet do přírody původní druhy velkých zvířat, ale především s jejich pomocí chránit a obnovovat ohrožené stepní biotopy s mnoha ohroženými druhy rostlin a živočichů, které se s nimi vyvíjely po tisíce let.
 

Za zámeckými jeleny na Nové Hrady

laňzámku Nové Hrady najdete mimo rozlehlé zahrady také zámeckou oboru s jelení zvěří. I když je v současné době zámek uzavřen, zámecká zahrada je během víkendů otevřena všem zájemcům. V tu dobu najdete také otevřené okénko Zámecké restaurace, které vám nabídne něco dobrého na zub, třeba v místní cukrárně. Zvěř můžete zahlédnout přímo v areálu, a to na pastvině nad muzeem cyklistiky (barokní sýpka za zámkem), kde je umístěna také dřevěná vyhlídka. Stáda jsou částečně ochočená a na přítomnost lidí zvyklá. Chovejte se však prosím obezřetně a s náležitým respektem, aby se zvěř necítila v ohrožení. Za vstup do areálu zaplatíte 80 Kč, rodinné vstupné je za 240 Kč.
 

Daňci a pávi z Blatné

daněkZa zvířátky se také můžete vypravit do zámeckého parku v Blatné, jednoho z nejpůvabnějších míst v regionu. Navštívit jej lze denně od 6:00 do 18:00 hodin. Zajímavostí je i to, že lidé z řad veřejnosti park navštěvovali už za dob Ferdinanda Hildprandta. Celý park je protkán potůčky, mostky a cestičkami s nádhernými alejemi. Oblíbenou atrakcí zámeckého parku je početné stádo daňků skvrnitých, kteří se zde volně pasou a jsou velmi krotcí, stejně jako hejno pávů. Ozdobou parku je mnoho letitých dubů. Jednorázové vstupné do parku činí 50 Kč.
 

Obora zámku Veltrusy zůstává přístupná

daňci veltrusyVelké dančí stádo můžete obdivovat také v parku zámku Veltrusy. Zámecký park je nadále všem zájemcům otevřen od úsvitu do soumraku. Celý veltruský park je domácím prostředím volně žijící srnčí zvěře a dále pak domovem zajíců a bažantů. Zvěř se vyskytuje v celém parku a dotváří jeho romantiku. Správa zámku udržuje vyšší počty této zvěře, proto tichý a pozorný návštěvník může pozorovat v ranních a podvečerních hodinách srnčí zvěř vycházející na pastvu. Zajíce a bažanty je možno v parku potkat po celý den. Bažanti nepocházejí z umělého chovu z bažantnice, ale z přirozeného chovu, proto si zachovali ve velkém i přirozené zvyky, např. hřadování na stromech. Krajinářský park, tedy park, který se svým pojetím přibližuje volné krajině, nechal vybudovat třetí majitel zámku, Jan Rudolf Chotek. První úpravy byly dokončeny v roce 1790 a park tak patří k pěti nejstarším u nás.
 

Jabkenická obora zve na víkendovou procházku

jabkenice oboraJabkenická obora leží 1 km východně od Jabkenic. Byla založena roku 1750 rodem Fürstenberků pro chov divoké a cizokrajné zvěře. Roku 1943 byla zrušena a po roce 1964 opět obnovena. Dnes se využívá pro chov daňků a přístupná je jen po vyhrazených cestách. Od října do prosince je zde otevřeno o víkendech od 10:00 do 16:00 hodin. V oboře Lesy ČR chovají daňka evropského, kterého zde žije na 200 kusů. Částí obory kolem velkých rybníků vede vycházková cesta zvaná Smetanova procházka. O jméno stezky se zasloužil hudební skladatel Bedřich Smetana, který v Jabkenicích od roku 1875 strávil posledních devět let svého života.
Obůrka Hvozd nad centrem Mariánských Lázní

Obůrka Hvozd nad centrem Mariánských Lázní

Rovnou do pohádky o Smolíčkovi vás zavede obora nad centrem Mariánských Lázní.

Obora praturů Křišťanov

Obora praturů Křišťanov

Z dřevěné vyhlídkové věže můžete pozorovat pratury v obci Křišťanov u Prachatic. Poslední evropský pratur zmizel ze světa roku 1627 v Polsku. Jsou to předchůdci dnešních krav. Vysocí jsou až 2 metry a váží kolem 1 tuny.

Zámecký park v Blatné

Zámecký park v Blatné

Vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic je jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Obora Židlov – rezervace zubrů v Ralsku

Obora Židlov – rezervace zubrů v Ralsku

Druhá největší obora v Česku vznikla na území bývalého vojenského prostoru Ralsko v roce 2000 a byla pojmenována podle zaniklé obce Židlov, kde se později nacházela tanková střelnice. V oboře žije početné stádo zubra evropského, jelena evropského a stádo muflonů.

Dančí obora Veltrusy

Dančí obora Veltrusy

Daňčí obora se na mapách veltruského parku objevuje už kolem roku 1802. Část veltruské obory je přístupná pro veřejnost. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost pozorovat daňky z blízka. Daňky, však prosíme, nekrmte. Mají svojí stravu, kterou pravidelně dostávají.

Rezervace zubrů Traviny u Benátek nad Jizerou

Rezervace zubrů Traviny u Benátek nad Jizerou

Rezervace Traviny zahrnuje rozlehlou oplocenou pastvinu nedaleko Benátek nad Jizerou. Jedná se o oboru i s kusem lesa, která se stala domovem zubrů evropských a divokých koní. Ti zde byli vysazeni pro záchranu biodiverzity bývalého vojenského prostoru, který je dnes evropsky významnou lokalitou.

Obora jelence běloocasého na zámku Dobříš

Obora jelence běloocasého na zámku Dobříš

Rodina Colloredo-Mansfeld ráda cestovala a ze severní Ameriky si koncem 19. století přivezla exemplář jelence běloocasého. Jako připomínku této události, se jelenec běloocasý chová v anglickém parku na zámku Dobříš dodnes. Součástí chovu je i expozice jelence ve francouzském parku.

Obora Hukvaldy

Obora Hukvaldy

Jedinečná přírodní památka Obora Hukvaldy se rozprostírá okolo hradního kopce na Hukvaldech a sahá až k vrcholu Kazničov (600 m.n.m), který tvoří její nejvyšší bod. Obora vytváří unikátní přírodní prostředí pro stovky druhů živočichů a rostlin, z nichž mnohé jsou odborníky velmi ceněny.

Obora svatý Linhart v Karlových Varech s visutými můstky

Obora svatý Linhart v Karlových Varech s visutými můstky

Obora sv. Linhart, která se rozkládá na ploše téměř 70 hektarů, kromě klasické pozorovatelny nabízí i ojedinělý pohled na zvířata a krajinu, a to shora. K tomu účelu slouží soustava můstků, která místy vyvede stezku až do šestimetrové výšky.

Obora s daňky a jeleny u zámku Nové Hrady

Obora s daňky a jeleny u zámku Nové Hrady

Východně od zámku Nové Hrady nedaleko Skutče se rozkládá rozlehlá oplocená daňčí obora, kde je chováno kolem 150 kusů daňčí zvěře různého stáří.

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy

Výběhem jelenů nedaleko Kvildy prochází naučný okruh a jsou zde vyvýšené pozorovací přístřešky. Mimo výběh se seznámíte se stopami jelenovitých, prasete divokého a některými místními stromy a rostlinami.

Jabkenická obora

Jabkenická obora

Jabkenická obora leží 1 km východně od Jabkenic. Byla založena roku 1750 rodem Fürstenberků pro chov divoké a cizokrajné zvěře. Roku 1943 byla zrušena a po roce 1964 opět obnovena. Dnes se využívá pro chov daňků a přístupná je jen po vyhrazených cestách.

Další aktuality

10 tipů na výlet do ZOO (nejen pro děti)

ZOO patří k nejatraktivnějším výletům po celý rok a zejména u dětí i k neoblíbenějším. Rekordmankou je zejména zoologická zahrada v Praze, je nejnavštěvovanější zoo v Česku a zařazená mezi nejlepší zoo na světě. Udělejte si výlet za zvířaty a poznejte jejich život. Kromě známých exotických živočichů se každá ze zoo chlubí zvláštním druhem – v Praze je to např. ďábel medvědovitý, v Plzni kolibříci, v Ostravě onageři, ve Zlíně rejnoci nebo v Brně tropické ryby...
Příroda

50 tipů na Silvestrovské a Novoroční výstupy a vycházky

Silvestr 2023 a Nový rok 2024 je už téměř tady! Pokud to ve vás nevyvolává žádné velké emoce nebo naopak přemýšlíte, co si s volnými dny počít, prozkoumejte naše dnešní tipy. Silvestr a Nový rok se dá slavit i jinak, než hektolitry alkoholu a zábavou před televizí. Zkuste to letos jinak – vyrazte do přírody a pokochejte se pohledem z vyhlídky nebo rozhledny!
Příroda

Zimní stezky v korunách stromů – užijte si výlety nad zemí a v oblacích!

Báječné výhledy do okolí, zábava, poučení, adrenalinové a interaktivní prvky, tobogány i unikátní vyhlídku Skywalk – to všechno nabízejí stezky v korunách stromů, na které vás zve portál Kudy z nudy. Zima jim vůbec nevadí, otevřeno mají totiž i během zimní sezóny. Navíc v tomto období nabízejí zcela unikátní výhledy na sněhem pocukrovanou krajinu.
Příroda

Obory, zookoutky a zvěřince, kde si užijete těsný kontakt se zvířaty celoročně

Nabídka komentovaných krmení v zoologických zahradách sice zní lákavě, ale pravdou je, že se nesetkáte se zvířaty přímo "tváří v tvář". Kam se tedy vypravit, když si chcete užít bezprostřední kontakt s kozami, ovečkami, daňky a dalšími zvířaty? Možností je víc než dost, stačí si vybrat... Někam dokonce můžete přinést zvířatům pochutiny na přilepšenou, jinde lze koupit krmení přímo na místě, rozhodně ale vždy dodržujte při přikrmování pokyny místních chovatelů. Nesprávná strava by zvířatům mohla uškodit!
Příroda

Ptákem roku 2024 je rehek domácí alias kominíček

Ptákem roku 2024 se stal rehek domácí, malý pěvec lidově též zvaný kominíček. Původně vysokohorský druh se během několika staletí stal souputníkem člověka – nejrůznější lidské stavby a zejména městská betonová džungle mu připomínají skalnaté prostředí hor. Kromě postupného šíření rehka domácího na sever Evropy můžeme v posledních letech v Česku sledovat další změny. Zatímco dříve byla naše hnízdní populace přísně tažná, v posledních letech lze v některých městech pozorovat přezimující jedince. To vše patrně souvisí s oteplováním planety.
Příroda

Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?

Pojďte se s námi podívat do míst, kde se natáčely slavné české zimní filmy. Začneme třemi, kde hlavní roli hrají děti a mnozí z vás je také poprvé viděli ještě jako školou povinní. Určitě si vzpomínáte třeba na film Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku, v němž zazářil Tomáš Holý.
Příroda

100 tipů na zimní výlety do přírody

Vydejte se na výlet do přírody a poznejte krásy naší země i v zimním období. Výlety do přírody nás osvobozují od starostí všedního dne a nabíjejí novou energií. Nabízíme zaručené tipy na výlety, které přinesou radost vám i celé vaší rodině.
Příroda

Tipy na výlety k nejhezčím zimním vodopádům

Ledová krása jako z pohádky, příjemné procházky a romantické vyhlídky: to všechno nabízejí výlety k zimním vodopádům. Vychutnejte si ledovou krásu Vaňovského vodopádu, zimu v Adršpachu anebo zamrzlé Mumlavské vodopády. Buďte však opatrní, okolí vodopádů může být namrzlé.
Příroda