Úvod > Co chcete dělat? > Cukrová homole z Polabí
Gurmánská turistika

Cukrová homole z Polabí

Dnes se s homolemi cukru běžně nesetkáváme, a tak působí trochu exoticky. V současnosti se vyrábí snadněji než za dob našich prababiček a slouží především jako suvenýr. Stále se však jedná o ruční výrobu a její tvar připomíná počátky řepného cukrovarnictví.
Cukrovar v Dobrovici vyrábí cukrové homole jako za starých časů našich prababiček. Podnik byl založen v roce 1831 knížecím rodem Thurn-Taxisů a je nejstarším činným cukrovarem ve střední Evropě a zároveň nevýkonnějším cukrovarem v ČR.
 
Zpočátku byl řepný cukr vyráběn právě v podobě cukrových homolí. Uvařený řepný sirob s krystalky cukru se naléval do homolových forem (kadlubů). V nich se nechal cukr krystalizovat (hranit). Po částečném vychladnutí se cukrovina ve formě promíchávala, aby krystalizace lépe probíhala (tzv. protloukání). Na tom závisela kvalita a stejnoměrnost krystalů, snadnost vyklopení a čistota homole. Jakmile byly špičky homolových forem chladné, odstranily se zátky a sirob se nechal vytéct. Po 14 dnech byly homole z formy vyklopeny a dosušeny. Siroby z homolí se dále svařovaly a zpracovávaly.

V dnešní době se cukrová homole vyrábí snadněji – z cukru krupice a slouží především jako suvenýr. Stále se však jedná o ruční výrobu a její tvar připomíná počátky řepného cukrovarnictví. Výrobek nese označení 
Polabí regionální produkt®. Kromě certifikované cukrové homole společnost Tereos TTD vyrábí cukr, líh pro pitné i energetické účely, pelety (krmivo) nebo vápenná, draslíkatá a dusíkatá hnojiva. Ročně společnost vyrobí 300 000 t cukru, 1 000 000 hl lihu a 90 000 t pelet.
 
Cukrové homole si lze prohlédnout i ve zdejším Dobrovickém muzeu, kde velké cukrové homole překvapí každého návštěvníka. Největší je vysoká přes 70 centimetrů. Takové homole se používaly například v restauracích. V domácnostech si hospodyně musely poradit s menšími homolemi o váze přibližně dvou kilogramů. Na sekání cukru měly speciální sekáčky, které jsou rovněž vystaveny ve vitrínách. Hroudy nasekaného cukru se pak v hmoždíři drtily na drobné krystalky.

Provozovatel

Tereos TTD, a.s. (Cukrovar Dobrovice)

Palackého náměstí 1
294 41 Dobrovice
Tel.:
+420 326 900 190
Email:
kontakt@tereos.com
WWW:
www.cukrovaryttd.cz
WWW:
https://www.dobro...
GPS:
50,366814 14,963748
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Štěpánka v Mladé Boleslavi

Restaurace Štěpánka v Mladé Boleslavi

Mladá Boleslav, Středočeský kraj
MG restaurace Mladá Boleslav

MG restaurace Mladá Boleslav

Mladá Boleslav, Středočeský kraj
Penzion Viva Residence

Penzion Viva Residence

Mladá Boleslav, Středočeský kraj
Hotel La Romantica

Hotel La Romantica

Mladá Boleslav, Středočeský kraj