Úvod > Co chcete dělat? > Hospodářství u Mikšíků v Trstěnici u Litomyšle

Hospodářství u Mikšíků v Trstěnici u Litomyšle

Památky
Hospodářská usedlost č. p. 56 se nachází na výrazném terénním výběžku v jižní části obce Trstěnice nedaleko Litomyšle. Zděný patrový objekt je dokladem klasicistní architektury ve vesnickém prostředí druhé poloviny 19. století. Usedlost prochází postupnou obnovou.
Usedlost lichoběžného půdorysu je na místě současné stavby zachycena již na císařském otisku stabilního katastru z roku 1839. Rozměrná uzavřená dispozice skrývá v severním křídle obytné prostory. Východní křídlo stavby zaujímá klenutá maštal, v západním traktu se nachází několik klenutých chlévů, nad nimi je pak rozlehlá sýpka s povalovým stropem. Sýpka je přístupná z dřevěné pavlače, která spojuje patro nad hlavní obytnou částí areálu a výměnku v jižním traktu. Stavba je vybudována z lícované opuky, kterou doplňují kamenné architektonické detaily.

Po dokončení rekonstrukčních prací bude hospodářství čp. 56 zahrnovat zděnou usedlost, zděnou stodolu, roubenou polygonální stodolu, sušárnu na ovoce, sušárnu lnu, pazdernu a včelín.

Unikátní stavba z konce 17. století se stane součástí autenticky zachované hospodářské usedlosti v obnovené zemědělské krajině bez moderní zástavby.


Unikátní polygonální stodola

V říjnu 2018 se podařilo zrekonstruovanou unikátní polygonální stodolu s doškovou střechou. Polygonální stodola pochází ze 17. století. V druhé polovině 19. století došlo k úpravám konstrukce krovu, se kterými souvisela i změna původního sklonu střechy.

Roubená konstrukce stavby byla usazena na opukové podezdívce, jejíž výška vyrovnávala svažující se terén. Vnitřní prostor byl trojdílný. Ve středu umístěný mlat doplňovaly po stranách přístodůlky oddělené od mlatu průběžnými prahy. Vnitřní prostor byl navíc rozdělen dřevěným patrem.
 
Ve vymezených dnech se veřejnost může seznámit s lidovým stavitelstvím a tradičními rukodělnými postupy. Autentické prostředí areálu umožní návštěvníkům přímý náhled „pod ruce“ řemeslníků a zprostředkuje jim tak ucelenou představu o technologických postupech, materiálech, konstrukcích staveb a náročnosti jednotlivých pracovních úkonů.
Celý popis
Naposledy změněno: 7. 10. 2019
Mikšíkův statek v Trstěnicích

Mikšíkův statek v Trstěnicích

Trstěnice, Východní Čechy
Sněženky ve Vysokém lese

Sněženky ve Vysokém lese

Chmelík, Východní Čechy
Schlesingerova kaple s křížovou cestou

Schlesingerova kaple s křížovou cestou

Sebranice, Východní Čechy
Běžecké okruhy v okolí Svitav

Běžecké okruhy v okolí Svitav

Svitavy, Východní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna Orient

Kavárna Orient

Litomyšl, Východní Čechy
Hájenka Strakov

Hájenka Strakov

Litomyšl, Východní Čechy
Garni Hotel Svitavy

Garni Hotel Svitavy

Svitavy, Východní Čechy