Úvod > Aktuality > Ovoce, chmel a bylinky: objevte kouzlo starých sušáren
Památky

Ovoce, chmel a bylinky: objevte kouzlo starých sušáren

  • Vydáno14. září 2023
V našich zemích má sušení ovoce dávnou tradici. Sušárny byly ještě v 19. století běžnou součástí krajiny. Jednalo se většinou o dřevěný domek, ve kterém se ovoce či jiné výpěstky rostlinného původu sušily pomocí tepla z pece. V našich podmínkách, kde samotné slunce k sušení plodů nestačí, šlo o rozšířenou konzervaci potravin. Nejčastěji se sušily jablka, švestky a hrušky. V současnosti se sušení dostává opět do módy, sušené plody si můžete zakoupit třeba na farmářských trzích. Pokud vás historie sušení ovoce zaujala, udělejte si výlet k historickým sušárnám. Některé z nich jsou pořád v provozu, některé se staly součástí skanzenu. Kde je najdete, vám poradí Kudy z nudy.
Muzeum v přírodě Topolná

Muzeum v přírodě Topolná

Toužíte se vrátit v čase a cítit se jako u prababičky či pradědečka? Navštivte zemědělské usedlosti s naducanými peřinami ve světnici, historickou kovárnou či sušírnou ovoce.

Sušárna švestek – glamping u Křivoklátu

Sušárna švestek – glamping u Křivoklátu

V krásném prostředí Křivoklátska se nachází voňavý Tiny House, modřínové molo, vlastnoručně vytvořené jezírko s kvetoucími kosatci a švestkovými stromky.

Bylinková zahrada Kuks

Bylinková zahrada Kuks

Bylinková zahrada se rozprostírá za budovou hospitálu už od dob jeho vzniku na počátku 18. století. Vždy se zde pěstovaly léčivky pro potřeby lékárny U Granátového jablka, ale také ovoce a zelenina pro hospitální kuchyni. Návštěvníci si zde mohou odpočinout i zakoupit základní sortiment bylinek.

Skanzen Chanovice – expozice lidové architektury

Skanzen Chanovice – expozice lidové architektury

Chanovický skanzen představuje dobové formy bydlení, zemědělskou činnost, podomáckou výrobu a řemesla na vesnici od 18. až 20. století. Ve skanzenu najdete několik drobných staveb – kapličku, litinové kříže i kamenný smírčí kříž.

Podorlický skanzen Krňovice – ukázky dobových řemesel

Podorlický skanzen Krňovice – ukázky dobových řemesel

V areálu jsou umístěny jak stavby lidové architektury přenesené z původních lokalit Královéhradecka a podhůří Orlických hor, tak i obnovené nedochované stavby. Nechybějí ukázky dobových řemesel, strojů a pracovních nástrojů potřebných k životu předešlých generací.

Květomluva – sušírna sv. Františka: Bio byliny a sušené ovoce

Květomluva – sušírna sv. Františka: Bio byliny a sušené ovoce

Přes 100 let stará valašská sušírna na ovoce a byliny sv. Františka, bělokarpatské louky a na vysokém hájku rozesetá políčka pro byliny a jedlé květy. To je náš milovaný kousek valašské krajiny, kde vše vzniká – naše bylinky, naše výrobky, ale i my Fryzelkovi z Květomluvy.

Ekologické Centrum Veronica Hostětín

Ekologické Centrum Veronica Hostětín

Centrum Veronica Hostětín se věnuje environmentální výchově a vzdělávání především dospělých – během roku organizuje semináře, exkurze, workshopy a školení pro zástupce veřejné správy, nevládních organizací a odborné či laické veřejnosti z oblasti ochrany životního prostředí.

Valašská sušírna ovoce ve Vlachovicích

Valašská sušírna ovoce ve Vlachovicích

Obec Vlachovice leží zhruba šest kilometrů od města Valašské Klobouky ve Zlínském kraji. A zajímavá je tím, že je v ní několik historických dřevěných sušíren ovoce. Dokonce je propojuje naučná stezka.

Envicentrum Pro krajinu ve Vysokém Poli

Envicentrum Pro krajinu ve Vysokém Poli

Na pomyslném rozhraní mezi malebnou vesnicí oceněnou zlatou stuhou v soutěži Vesnice roku a okolní přírodou s řadou turistických zajímavostí.

Sušárna ovoce v Halenkově

Sušárna ovoce v Halenkově

Manželé Ivana a Lukáš Spitzer mají v Halenkově na Vsetínsku tradiční valašskou sušárnu ovoce. Oba pracují v Muzeu regionu Valašsko a sušení ovoce se věnují ve svém volném čase.

Sušárna chmele v Trnovanech u Žatce

Sušárna chmele v Trnovanech u Žatce

Sušárna chmele z roku 1908 s charakteristickým hvozdem a ornamenty z režného zdiva se dlouhodobě nacházela v neutěšeném technickém stavu. Na lepší časy se stavbě začalo blýskat, až když jí koupili manželé Mejcharovi.

Sušárna čekanky v Bydžovské Lhotce

Sušárna čekanky v Bydžovské Lhotce

Sušárna je dochována v původní podobě. Budova z roku 1912 je typická svým množstvím komínů, které sloužily k odvětrávání. Čekanka se hojně pěstovala v okolí.

Sušárna chmele v Dubé

Sušárna chmele v Dubé

Technickou památkou a zároveň jediným dochovaným objektem svého druhu v Česku je sušárna chmele v Dubé. Sušárna připomíná 19. století, kdy se kolem Dubé hojně pěstoval chmel, zvaný Dubský zelenáč.

Sušárna chmele v Odrlicích – výjimečná technická památka

Sušárna chmele v Odrlicích – výjimečná technická památka

Jedná se o zcela ojedinělou nemovitou kulturní památku, dokládající zpracování chmele na konci 19. století a v 1. polovině 20. století, která nemá obdoby na území celé České republiky.

Jurkovičova sušárna ovoce ve Frenštátě pod Radhoštěm

Jurkovičova sušárna ovoce ve Frenštátě pod Radhoštěm

Sušárna ovoce postavená volně ve svahu podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče z roku 1899.

Trchalíkova usedlost v Šumicích

Trchalíkova usedlost v Šumicích

Soubor staveb lidové architektury Trchalíkova usedlost je prohlášen za nemovitou kulturní památku. Objekt je v soukromých rukou a dodnes se v jeho části bydlí. Památkově chráněny jsou tři budovy – historická stodola, výminek a vozovna.

Další aktuality

Václav kolem nás…

Svátek sv. Václava se blíží... Pakliže hledáte místa se správnou svatováclavskou atmosférou nejen pro sváteční procházku, tak se zkuste porozhlédnout okolo sebe a zjistíte, že Václav na vás pohlédne z nejednoho koutu.
Památky

Den architektury pod heslem Objev konstrukce! otevře veřejnosti běžně nepřístupné budovy

Festival Den architektury, který se v letošním roce uskuteční mezi 29. zářím až 5. říjnem, opět pozve na stovky akcí po celé České republice i na Slovensku. Pro letošní 13. ročník si pořadatelé zvolili motto Objev konstrukce! a v programu se zaměří na výjimečná konstrukční řešení nejen s ohledem na vzhled staveb, a to jak v historické architektuře a v architektuře 19. století a jejího industriálního odkazu, tak staveb 20.–21. století. Festival pravidelně připomíná výročí významných osobností architektury. Letos se vydá po stopách výjimečného představitele barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela, od jehož úmrtí uplyne letos 300 let, a také po stavbách jednoho z nejvýraznějších představitelů poválečné architektury u nás – Karla Pragera, který se narodil před 100 lety.
Památky

28. září otevřou i nepřístupné prostory své brány veřejnosti! Kam se podíváte?

Den české státnosti připomíná událost z roku 935, kdy byl ve Staré Boleslavi zavražděn svým bratrem kníže Václav. Dny otevřených dveří 28. září nabízejí možnost prohlédnout si zblízka fungování a interiéry těch institucí a zajímavých prostor, které jsou po většinu roku návštěvníkům nepřístupné.
Památky

Tradice: rybníky, rybníčky a rybniční soustavy aneb umění mistrů rybníkářů

Rybníky jsou magické oči naší krajiny, místa plná romantiky a také kulisy řady pověstí a pohádek. Na Kudy z nudy je známe především jako zajímavé cíle výletů pěšky nebo na kole, docela jinak si je ale užijete na podzim v čase výlovů anebo v zimě při bruslení. Vydejte se s námi za tradicemi českého rybníkářství!
Památky

Tradice: od světového dědictví UNESCO po moderní řemesla

Při prozkoumávání seznamů světového dědictví UNESCO procestujete celý svět a objevíte nejenom stovky krásných míst, ale také spousty úžasných kulturních tradic. Ty naše z Kudy z nudy dobře znáte, od slováckého verbuňku zapsaného v roce 2005 až po vorařství z roku 2022. Některé světové tradice, řemesla a jídla vás ale určitě překvapí.
Památky

10 tipů na nejzajímavější pevnostní města aneb ve stínu i na výsluní

Když padne zmínka o pevnostních městech, kdekomu se vybaví hlavně Terezín a Josefov. Hradby ale ještě v 19. století stály v celé řadě dalších měst a leckde se zachovaly dodnes. Kde uvidíte nejdelší úseky dochovaných hradeb? A která města využívala rakousko-uherská armáda jako pevnosti?
Památky

Po stopách zednářů v Česku: 28 zednářských lóží z celé země slaví 100. výročí svého založení

Zednáři. Jediné slovo a kolik vyvolává emocí. I ti, kteří o nich vědí pramálo, cítí tajemství, které celou lóži opřádá. Zkuste s Kudy z nudy poodhalit zednářské stopy v České republice a seznámit se nejenom s místy, která jsou se zednáři úzce spojená, ale i s Řádem svobodných zednářů.
Památky

Seznamte se: přehlídka nejlepších českých architektů

Objevujte, zkoumejte, prohlížejte a bavte se: památky a stavby známých českých architektů jsou skvělým tipem k podzimním výletům. Poznejte jedinečnou architekturu z moderních i starých časů.
Památky